Hoppa till sidans innehåll

Årsbästa 2017-2018


Tävlingsresultat som ni vill ska publiceras på denna sida skickar ni information om till This is a mailto link. Skriv "Resultat" i mailets ämnesrad.

Flickor/damer

60 m
8.30 Saga Hermundstad -04, Hammarbyspelen, 180211
8.44 Helen Hermundstad -73, Marsspelen, 180324
8.47 Mellanie Neudinger-Nellmer -05, Hammarbyspelen, 180211
8.67 Hjördis Bäckman -05, Luciaspelen, 171210
8.67 Edda Chin Nygårds -04, IUDM, 180218

9.70 Maja Etxebeste Forsberg -04, Luciaspelen, 171210
9.84 Jade Pimentel -07, Luciaspelen, 171209
10.01 Elsa Unger -07, Luciaspelen, 171209
10.26 Linnea Etxebeste Forsberg -05, Luciaspelen, 171210
10.36 Vera Nordlander -07, Luciaspelen 171209
10.46 Ella Nyberg -08, Luciaspelen, 171209
11.28 Edit Nordlander -10, Sista Chansen, 180324

200 m
28.29 Helen Hermundstad -73, Veteran-DM, 180114
28.87 Mellanie Neudinger-Nellmer -05, IUDM, 180217
28.88 Edda Chin Nygårds -04, IUDM, 180217
28.93 Saga Hermundstad -04, IUDM, 180217
29.99 Hjördis Bäckman, Uppsala, 180105
35.54 Elsa Unger -07, Triumpfglasspelen, 171125

400m

600 m 
2.12,25 Mellanie Neudinger Nellmer -05, Eskilstunaspelen, 171118

800 m
2.59,47 Tora Philip-81, Veteran-DM, 180114

3000 m
12.40,85 Tora Philip-81, Veteran-DM, 180114

60 m häck 
10.71 Mellanie Neudinger Nellmer -05, Marsspelen, 180325
10.88 Hjördis Bäckman -05, Lilla Globengalan, 180204

Höjd 
1.52 Mellanie Neudinger Nellmer -05, IUDM, 180217
1.30 Sofia Elleborn -05, Eskilstunaspelen, 171118

Längdhopp, planka
4.93 Saga Hermundstad -04, Täby Vinterspel, 180120
4.15 Ines Lindberg -13, Luciaspelen, 171209

Längdhopp, zon 
4.85 Mellanie Neudinger Nellmer -05, Marsspelen, 180324
4.78 Hjördis Bäckman -05, Marsspelen, 180324
3.24 Elsa Unger -07, Luciaspelen, 171209
3.07 Ella Nyberg -08, Luciaspelen, 171209
3.03 Vera Nordlander -07, Luciaspelen, 171209
2.74 Edit Nordlander-10, Sista Chansen, 180324

Tresteg, planka

Tresteg, zon
7.89 Hjördis Bäckman -05, Triumpfglasspelen, 171125

Kula, 3 kg
7.03 Britt Elleborn -66, Veteran-DM, 180113

Kula, 2 kg
9.28 Mellanie Neudinger Nellmer -05, Quality Hotel Games, 180119
9.15 Sofia Elleborn -05, Eskilstunaspelen, 171118
7.86 Ellinor Palmryd -05, Luciaspelen, 171210

Mångkamp

Stafett

_________________________

Pojkar/Herrar

30 m
4.36 David Århammar -02, Luciaspelen, 171209 

60 m 
7.54 David Århammar -02, IUDM, 180218
7.59 Oliver Welde Bisset -00, Täby Vinterspel, 180120
7.90 Edvin Unger -05, IUDM, 180218
8.01 Elias Bouloussaa -05, IUDM, 180218
8.26 Wilhelm Waldenlind -04, IUDM, 180218
8.59 Noah Pimentel -05, IUDM, 180218

8.72 Oliver Chinapah Bergman -05, Luciaspelen, 171210
9.31 Kalle Ader Berg -05, Täby Vinterspel, 180120
9.46 Alexander Widman -06, Luciaspelen, 171210
10.21 Alexander Hulthén Gyllered -09, Sista Chansen, 180324
10.32 Max Unger -10, Triumfglasspelen, 171125
10.67 Victor Chinapah Bergman 08, Luciaspelen, 171209
10.89 Amani Mwaura-09, Sista Chansen, 180324

200 m 
26.18 Elias Bouloussaa -05, Svealands, 180311
26.77 Edvin Unger -05, Täby Vinterspel, 180120
26.87 Wilhelm Waldenlind -04, IUDM, 180217

32.95 Kalle Ader Berg -05, Täby Vinterspel, 180120

400 m 
1.23.20 Alexander Hulthén Gyllered -09, Sista Chansen, 180324
1.29.85 Amani Mwaura-09, Sista Chansen, 180324

600 m
2.19.0 Max Unger -10, Triumfglasspelen, 171125

800 m 
2.22,97 David Åhman-77, Veteran-DM, 180114
2.45,90 Jakob Århammar -05, Scandic Indoor, 180126

1500 m
4.46,62 Robert Backlund -84, Scandic Indoor, 180128

3000 m
10.20,09 Fredrik Munthe -80, Scandic Indoor, 180126

60 m häck 
10.25 Elias Bouloussaa -05, IUDM, 180217

Höjdhopp 
1.60 Edvin Unger -05, IUDM, 180218
1.30 Kalle Ader Berg -05, Täby vinterspel, 180120
1.28 Josef Lindberg -05, Luciaspelen 171209
0.87 Amani Mwaura-09, Sista Chansen, 180324

Längdhopp, planka 
4.36 Wilhelm Waldenlind -04, IUDM, 180217

Längdhopp, zon 
4.68 Edvin Unger -05, Uppsala, 180105
4.57 Elias Bouloussaa -05, IUDM, 180217
4.55 Noah Pimentel -05, Luciaspelen, 171209
4.51 Oliver Chinapah Bergman -05, Luciaspelen, 171209
3.31 Alexander Widman -06, Luciaspelen, 171210
3.27 Alexander Hulthén Gyllered -09, Sista Chansen, 180324
2.94 Max Unger -10, Sista Chansen 180324
2.84 Victor Chinapah Bergman -08, Luciaspelen, 171209
2.66 Amani Mwaura-09, Sista Chansen, 180324

Tresteg, planka
12.59 David Århammar -02, IUDM, 180217

Tresteg, zon
9.36 Jakob Århammar -05, IUDM, 180218

Kula 4 kg
7.39 Wilhelm Waldenlind -04, IUDM, 180217

Kula, 3 kg 

Kula, 2 kg 
4.72 Alexander Hulthén Gyllered -09, Sista Chansen, 180324
4.28 Amani Mwaura-09, Sista Chansen, 180324

Mångkamp

Stafett 4x200m




 

Uppdaterad: 16 AUG 2018 18:08 Skribent: Rikard Nyrenström
Epost: Adressen Gömd

Zinken

Postadress:
IF Linnéa Friidrott - Friidrott
Box 38199, Zinkensdamms IP
10064 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link