Hoppa till sidans innehåll

Klubbrekord - Utomhus flickor & pojkar


Klubbrekord friidrott ungdom 5 – 16 år IF Linnéa Friidrott

F 16

100 m            12.61        Cecilia Franzén        1990

200 m            26.15        Cecilia Franzén        1990

300 m            41.42        Cecilia Franzén        1990

400 m            1.05.1        Gunilla Stridh        1983

800 m            2.38.08        Erica Gyllered        1990

1500 m           5.11.89        Petra Andersson    2009

2000 m          9.28.36        Beatrice Jonsson    1990

3000 m            11.54.33    Jennifer Berglund    1989

3000 m inomhus    11.17.87     Petra Andersson    2009  

100m häck (84cm?)     15.98        Erica Gyllered        1990

300 m häck (76cm)     47.83        Cecilia Franzén        1990  

400 m häck (76cm)     1.13.93        Beatrice Jonsson    1990

Höjdhopp        1.59        Erica Jarder        2002

Längdhopp        5.67        Cecilia Franzén        1990

Tresteg            9.76        Erica Gyllered        1990

Kula (3.0 kg)        10.81        Erica Gyllered        1990

Spjut (600 g)        30.70        Erica Gyllered        1990

Diskus (1 kg        25.68        Anna Helin        1989  

Sjukamp        4 699 p        Erica Gyllered        1990                   

 

Stafett 4x100 m        52.19                    1989

Cecilia Franzén, Jennifer Berglund, Erica Gyllered, Anna Helin

F 15

80 m               10.87        Anna Lundmark       2016   

100 m             12.61        Cecilia Franzén        1989

200 m             26.37        Cecilia Franzén        1989

800 m            2.23.31        Petra Andersson    2008

1500 m            4.56.69        Petra Andersson    2008

2000 m            6.50.48        Petra Andersson    2008

3000 m            11.42.60    Dilupe de Mel        1988

100m häck (76cm)    15.73        Erica Gyllered        1989  (-0.3 vind)

300m häc        48.07        Erica Gyllered        1989

Längdhopp        5.43        Cecilia Franzén     1989 (motvind)

Höjdhopp        1.66        Erica Jarder        2001

Kula (3 kg)        11.03        Anna Helin        1988

Diskus (1 kg?)        19.04        Ulrica Cederberg    1991

Spjut            27.48        Erica Gyllered        1989

Stafett  3x800 m     7.58.56                    1989

Cecilia Franzén, Erica Gyllered, Beatrice Jonsson

F 14

60 m            8.60          Edda Chin Nygårds  2018

80 m            10.71        Saga Hermundstad    2018 

100 m            13.73       Matilda Sönnergaard    2013

200 m            27.75       Saga Hermundstad     2018

300 m            46.27       Cecilia Franzén        1988  

800 m           2.26.39        Cecilia Franzén      1988

2000 m            6.56.75        Petra Andersson    2007

80 m häck (76 cm)       12.49        Erica Gyllered        1988

300 m häck (76 cm,man) 52.0         Gunilla Stridh        1981

Längdhopp  (zon)    5.53        Cecilia Franzén        1988  vind?

Längdhopp (planka) 5.38   Saga Hermundstad       2018  

Höjdhopp            1.55        Erica Gyllered        1988

Tresteg (zon)        10.18        Kristina Jernström     1992 +1.8 vind

Kula (3 kg)        10.11        Eva Sjöberg        1981

Diskus (600 g)        27.88        Anna Helin        1987

Spjut (400 g)        29.44         Eva Sjöberg         1981

Stafett 4x80 m        42.93                    1988

Cecilia Franzén, Jenny Sjögren, Erica Gyllered, Mia Ek     

Stafett 4x100m        1.02.80                         1983

Camilla Hammarström, Maria Almgren, Andrea Dillner, Susanna Hissing

3x800 m           8.03.15                    1988

Erica Gyllered, Beatrice Jonsson, Cecilia Franzén

F 13

60 m            8.32        Anna Lundmark        2014

80 m            10.85        Cecilia Franzén        1987

100 m (man        13.0        Cecilia Franzén        1987

200 m            27.99        Anna Lundmark        2014

300 m            45.58        Cecilia Franzén        1987

400 m            1.05.87     Mellanie Neudinger Nellmer 2018

600 m            1.54.91        Blenda Bohman        2015

800 m            2.33.49        Cecilia Franzén        1987

60 m häck        10.57       Hjördis Bäckman       2018 

80 m   häck        13.61        Erica Gyllered        1987

200 m häck       32.59     Mellanie Neudinger Nellmer 2018

300 m häck (cm?)         63.41        Johanna Jarskog    2014

Längdhopp (zon)    5.33        Anna Lundmark        2014

Höjdhopp        1.53        Erica Gyllered        1987

Tresteg    (zon)        10.90        Adama Diop        2015

Kula             10.34        Monika Gustafsson    1990

Spjut           27.86         Ines Lindberg           2016

Diskus (600g)        24.86        Anna Helin        1986

Diskus (1.0 kg)       23.72        Ulrica Cederberg    1989

Slägga (2.0 kg)       26.31        Sofia Elleborn         2018 

Stafett 5x60 m        41.39                  2017

Hjördis Bäckman, Hilma Lundberg,Mellanie Neudinger Nellmer, Edda Chin Nygårds, Saga Hermundstad

Stafett 4x80 m        44.64                    2013

Vilda Ekhorn, Elvira Godines, Rebecca Chudi, Anna Lundmark

Stafett 3x600 m     6.28.39                    2014

Disa Chin Nygårds, Sara Svalberg, Johanna Jarskog

Femkamp              3411 p        Ines Lindberg     2016

 

F 12   

60 m             8.48        Cecilia Franzén        1986

(60 m (man)        8.2        Cecilia Franzén        1986)

80 m            11.37        Anna Lundmark        2013

100 m(man)        14.5        Anna Helin        1985

200 m            29.43        Anna Lundmark        2013

300 m            48.53        Disa Chin Nygårds    2014

400 m            1.12.8        Maria Moustakakis    1993

600 m            1.58.52        Vilda Ekhorn        2012

800 m            2.39.91        Maria Moustakaki    1993

1500 m              5.46.00            Emelie Barman        1997

2000 m            9.10.62        Johanna Jarskog    2013

60 m häck      10.64        Hjördis Bäckman       2017

200 m häck        34.43     Hjördis Bäckman      2017    

1000 m hinder        4.16.28        Blenda Bohman        2014

Längdhopp (zon)    5.06    Saga Hermundstad     2016

Tresteg            9.64          Saga Hermundstad       2016

Höjdhopp        1.43         Erica Gyllered        1986

            1.43           Wendela Dryler        2011

Kula            9.06         Minna Ruokamo    1983

Spjut            22.64        Ines Lindberg         2015

Diskus         17.93        Sofia Elleborn         2017

Slägga         21.55         Sofia Elleborn         2017

Boll (300 g)        34.18        Monika Gustafsson     1989

Stafett 5x60         44.50                    1986

Cecilia Franzén, Jenny Sjögren, Johanna Sundberg, Erica Gyllered, Linda Bergman

Stafett 4x100 (man)    1.05.7                    1983

Åsa Södergren, Caroline Brand, Tanja Hedlund, Minna Ruokamo

Femkamp         2 366p        Erica Gyllered        1986

Mångkamp kast 1032 p       Sofia Elleborn         2017

 

F 11        

60 m            8.92        Anna Lundmark        2012

100 m            15.24        Saga Hermundstad    2015

200 m             30.86        Edda Chin Nygårds    2015

400 m            70.56        Sara Svalberg        2013

600 m            2.03.38        Elvira Godines        2011

800 m            2.56.3        Maria Moustakakis    1992    

60 m häck        12.13        Stella Santunione    2014

600 m hinder        2.36.32        Ines Lindberg        2014

Stafett 5x60 m        45.08                        2015

Saga Hermundstad, Alba Holstein, Martina Lyxell, Hjördis Bäckman, Edda Chin Nygårds

Längdhopp (zon)    4.67        Saga Hermundstad    2015

Höjdhopp         1.40        Sara Svalberg        2013

Tresteg            8.49        Saga Hermundstad    2015

Kula (2 kg        9.12        Monika Gustafsson    1988

Spjut             17.22        Ines Lindberg         2014

Boll (300 g)         29.32        Ines Lindberg        2014

 

F 10  

60 m            9.17        Sara Svalberg        2012

100 m  (man)        15.5        Minna Ruokamo    1981

200 m            32.31        Disa Chin Nygårds    2012

400 m            1.17.59        Disa Chin Nygårds    2012    

600 m            2.12.09         Elin Andersson        2009       

800 m            2.55.47        Mia Ek            1984

40 m häck        7.70        Stella Santunione    2013

60 m häck        13.1        Mia Ek            1984

400 m hinder (man)    1.21.5        Stella Santunione    2013

Längdhopp (zon)    4.29        Saga Hermundstad    2014

Höjdhopp        1.28        Sara Svalberg        2012

Kula  (2 kg        7.05        Ines Lindberg        2013

Boll            25.28        Ines Lindberg        2013

 

F9

60 m            9.41        Edda Chin Nygårds    2013

200 m            33.40        Edda Chin Nygårds    2013

400 m (man)        1.29.8        Disa Chin Nygårds    2011

600 m            2.15.54        Jennifer Lee        2012

800 m            3.28.43        Linnea Etxebeste    2014

Längdhopp (zon)    3.73        Saga Hermundstad    2013

Höjdhopp        1.05        Edda Chin Nygårds    2013

Kula (kg?)        4.28        Elsa Forsgren        2014

Vortex            20.02        Ines Lindberg        2012

Boll            25.38        Ines Lindber        2012  

 

F 8

60 m            10.11        Edda Chin Nygårds    2012

400 m            1.26.99        Hildda Bohman        2014

600 m (man        2.26.0        Linnea Extebeste    2013       

800 m            3.18.15        Jennifer Lee        2011

Längdhopp (zon)    3.55        Edda Chin Nygårds    2012

Höjdhopp        0.95        Edda Chin Nygård    2012

Kula(kg?)        4.85        Amanda Joseph        2003

Boll            9.99        Linnea Extebeste    2013

 

F 7

40 m            9.37        Alice Hermundstad    2015

60 m            11.50        Edda Chin Nygårds    2011

Längd    (zon)        2.70        Edda Chin Nygårds    2011

(Boll            5.1?        Agnes Billet         2011
____________________________________________

P 16

60 m (man)        7.4        Gunnar Johansson        1947

80 m (man)        9.3        Kjell Sjöberg            1958

100 m            11.43        Alexander Lahkanpal        1995

200 m            23.80        Arne Jonsson            1986

300 m             38.39        Arne Jonsson            1986

           (man)     38.3            Gunnar Johansson        1947

400 m            53.63        Alexander Lahkanpal        1995

600 m            1.31.8        Bertil Yvling            1961

800 m            2.04.91        Martin Eriksson        1987

1000 m            2.44.3        Bertil Yvling            1961

1500 m            4.23.55        Vihan de Me            1988

(1 mile            5.43.5        Jesper Holstrand        1985 ej)

2000 m                         ?

3000 m            9.26.66         Vihan de Mel            1988

5000 m            17.41.88    Johan Alexandersson        1986

80 m häck  (91 cm)    11.1        Åke Berggren            1960

110 m häck (91 cm)    15.2        Andreas Taleryd        1996 (-0.15 vind)

15.53        Andreas Taleryd        1996 (+1.40 vind)

300 m häck        41.99        Richard Shanwell        1986

1500 m hinder        4.48.5        Mattias Grahn            1987

2000 m hinder        7.10.23        Johan Alexandersson        1986

Längdhopp        6.19        Gunnar Johansson        1947

Höjdhopp        1.87        Bengt Linde            1960

Tresteg            12.78        Ronny Fredeberg        1960

Stavhopp        4.40        Martin Eriksson            1987

Kula (4.5 kg)        16.72        Jan Österberg            1961

Diskus (1.5 kg        43.30        Thord Carlsson            1959

Spjut (600 g        46.94        Richard Shanwel        1986

Slägga (5.5 kg)        46.76        Mikael Nyström            1987

Stafett 4x100 m        47.88                          1987

Karl-Åke Rydberg, Thomas Jonsson, Martin Eriksson, Dimitrios Athanassiadis

Stafett 3x800 m        6.28.15                        1987

Glen Andersson, Cholid Myrman, Martin Eriksson,

 

P15

60 m (man)        7.4        Kjell Sjöberg            1957

80 m            9,5        Kjell Sjöberg            1957

100 m            11.54        Alexander Lahkanpal        1994

200 m            23.38        Alexander Lahkanpal        1994

300 m            45.26        Mikael Lindberg            2002

400 m            (57.2        Martin Eriksson            1986 )

800 m            2.11.4        Martin Eriksson            1986

(1 mile            5.30.2        Johan Alexandersson        1985 )

2000 m            7.06.99        Ola Hagland            1990

3000 m            10.10.54    Vihan de Mel            1987

80 m häck (91 cm)    11.4        Åke Berggren            1959

110 m häck        17.87        Thomas Jonsson        1986  

200 m häck (76 cm    30.5        Åke Berggren            1959 vind?

Längdhopp        5.80        Kjell Sjöberg            1957

Höjdhopp        1.75        Bengt Linde            1959

Tresteg            12.19        Ronny Fredeberg        1959

Stavhopp        4.15        Martin Eriksson            1986

Kula (4.5 kg        14.27        Hans Östlund            1958

Kula (5.5 kg        11.03        Patrik Grundvall            1990

Diskus (1.5 kg        37.92        Daniel Cederberg        1997

Spjut (600g)        49.31        Hans Lagerstam            1945

Slägga            41.92        Henrik Ekström            1988

 

P14

60 m (man        (7.6        Gunnar Johansson        1945)

7.4        Per Sautermeister        1983  inomhus

80 m (man)        9.4        Per Sautermeister        1983 vind?

(el)            9.75        Per Sautermeister        1983

100 m (man)        12.4        Gunnar Johansson        1945

200 m            24.27        Per Sautermeister        1983

300 m            40.87        Kari Stehag            1988

400 m            59.3        Per Sautermeister        1983  

600 m            1.44.2        Jan Österberg            159

800 m            2.11.85        Linus Öhrqvist            1991

1000 m            2.54.57        Glenn Andersson        1986

(1500 m        5.59.4        Patrik Grundvall            1989   

60 m häck (76 cm) (man) 9.2        Leif Blomqvist            1953

80 m häck   (76 cm)    12.8        David Mattson            1988

200 m häck                     ?

Längdhopp (zon?)    5.96        Per Sautermeister        1983 godkänd vind

Höjdhopp        1.70        Johan Helin            1993

Tresteg            11.72        Hans Lagerstam            1944

Stav            3.6        Martin Eriksson            1985

Kula (4 kg)        12.94        Kari Stehag            1988

Diskus (1 kg)        38.22        Daniel Cederberg        1996

Spjut (600 g)        41.36        Patrik Grundwall        1989

Slägga (4 kg)        45.92        Henrik Ekström            1987

Stafett 4x80 m        42.3                        1988                                                                                                         

Kari Stehag, Harald Andersson, Jonas Degerström, Allan Montan  

Stafett 4x100 m        54.36                        1983

Mikael Erikcon, Per-Ola Klementz, Richard Mackey, Per Sautermeister              

P13

80 m            10.25        Felix Prins                2013

                          10.17          Kari Stehag                1987 vind ?

100 m  (man)        12.2        Kari Stehag                1987 vind?

200 m            25.17        Felix Prins                2013

300 m            47.63        Jonas Degerström            1987

600 m            1.37.25        Felix Prins                2013

800 m            2.10.73        Linus Öhrqvist                1990

1000 m            3.01.7        Per Sautermeister            1982

2000 m            6.19.47        Linus Öhrqvist                1990

60 m häck  (76 cm)    9.72        Felix Prins                2013

80 m häck  (76 cm)    15.0        Martin Eriksson                1984

200 m häck (76 cm)    32.9        Martin Eriksson                1984

Höjdhopp        1.62        Martin Eriksson                1984

1.62             Stefan Mandén                1999

Längdhopp  (zon)    5.50        Stefan Mandén                1999  +1.3 vind

5.68        Kari Stehag                1987 vind?

Tresteg            9.97        Viktor Ögren                1996

Stav            3.30        Martin Eriksson                1984

Kula (4 kg)        8.38        Stefan Mandén                1999

Kula (3.6 kg        11.60        Hans Östlund                1956  

(Kula (3.0           10.00         Johan                           1992)

Diskus vikt?        27.44        Daniel Cederberg            1995

Spjut            27.08        Daniel Cederberg            1995

Slägga (4.0 kg        17.32        Johan Helin                1992  

 

P12

60 m (el        8.36        David Århammar            2014

60 m             8.2        David Mattson                1986

80 m            10.77        Felix Prins                2012

100 m            13.8        Per Sautermeister            1981 vind?

13.8        Leif Österlund                1973 vind?

200 m            27.73        David Århammar            2014

400 m            1.07.0        Marrtin Eriksson            1983       

600 m            1.46.36        Felix Prins                 2012

800 m            2.23.94        Linus Öhrqvist                1989

1000 m            3.09.94        Chollid Myrman                1984

60 m häck (76,el)    10.14        David Århammar                2014

200 m häck (76 cm)    30.00        David Århammar            2014

300 m häck  (76 cm    50.2        Per Sautermeiste            1981

1000 m hinder        3.48.10        David Parmryd                2014

Längdhopp  (zon)     5.28        David  Århammar            2014

Höjdhopp        1.50        Martin Eriksson                1983  1.52?

Tresteg (zon)        10.49        David Århammar            2014

Stavhopp        2.00        Emil Pieniowsk                1987

Kula (3 kg)        9.85        Johan Helin                1991

Spjut (400 g)        29.62        Daniel Cederberg            1994

Boll (300 g)        50.45        Håkan Cederberg            1986

Stafett 5x60 m        43.98                             1986

Johan Nilsson, Håkan Cederberg, Harald Andersson, Jack Mörner, David Mattsson  

Stafett 3x800 m        8.09.79                              1988

Stefan Lindros, ? De Mel. Linus Öhrqvist

 

P11

60 m            8.52        David Århammar            2013

200 m            29.26        David Århammar            2013

400 m            67.41        David Århammar            2013

600 m            1.57.44        Felix Prins                2011

800 m (man        2.28.7        Linus Öhrqvist                1988

1000 m            3.43.84        Peter Hjelmström            1984  

2000 m (man        7.51.6        Linus Öhrqvist                1988

60 m häck (76 cm)    13.82        Matti Kentschynskuy            1984

600 m hinder        2.16.18        Noah Bucht Wesslén            2014

Längdhopp (zon)    4.85        David Århammar            2013

Höjdhopp        1.35        Martin Eriksson                1982

Kula (3 kg?)        8.37        Daniel Cederberg            1993

(Stötte 8.03 3 kg på DM )

Bol            43.86        Johan Heli            1990

Stafett 5x60 m        46.26                          2015

Axel Böhlmark, Elvin Öhrström, Wilhelm Waldenlind, Josef Lindberg, Edvin Unger  

 

P10

60 m            8.92        David Århammar        2012

100 m (man        17.0        Jan Erik Wanhainen        1981 vind?

200 m            28.92        David Århammar        2012

400 m            1.14.98        Josef Lindberg            2015

600 m            1.54.04        David Århammar        2012

800 m            2.39.6        Linus Öhrqvist            1987

1000 m            4.21.0        Jan Erik Wanhainen        1981

1500 m            6.00.4        Fredrik Östberg            1989  

60 m häck  (76 cm?)    12.67        Josef Lindberg            2015

400 m hinder        1.15.82        Elvin Öhrström            2014

Längdhopp (zon)    4.50        David Århammar        2012

Höjdhopp        1.20        Georg Forsell Blomberg        2011

1.20        Elvin Öhrström            2014

Kula            8.14        Daniel Cederberg        1992

Boll            36.92        Daniel Cederberg        1992

Stafett 3x600 m        6.25.35                         2014

Elvin Öhrström, Vilgot Lenniger, Noel Malmsten

 

P9     

60 m            9.44        Daniel Cederberg        1991 vind?

400 m            1.18.01        Edvin Unger,             2014

600 m            2.13.11        Josef Lindberg            2014

800 m            2.56.4        Karl Gustafsson            1988   

Längdhopp ( zon)    3.87        Edvin Unger            2014

Kula            7.14        Kristian Sylwan            1992

Boll            29.08        Daniel Cederberg        1991

Vortex            9.23        Sixten Equist Deutgen        2012   

 

P8

60 m (man)        10.03        Andreas Taleryd        1988

400 m            87.32        Josef Lindberg            2013

600 m (man        2.16.0        Josef Lindberg            2013

800 m            3.18.0        Andreas Taleryd        1988

Höjdhopp        1.12        Olle Öhrqvist            1988  

Längdhopp (zon)    3.13        Jakob Århammar        2013

3.42        Olle Öhrqvist            1988 vind?

Kula            4.28        Vilgot Lenninger        2012

Boll            15.92        Andreas Taleryd        1988

Vortex            16.23        Vilgot Lenninger        2012

 

P7    

60 m            11.34        Jakob Århammar        2012

600 m            2.30.64        Jakob Århammar        2012

Längdhopp (zon)    2.69        Jakob Århammar        2012

Boll            13.03        Josef Lindberg            2012 

Kommentarer till klubbrekorden

Åldersindelningar såväl som sträckor, vikter, häckhöjder, hoppzon m m har ändrats flera gånger under åren. Bästa notering i varje åldersgrupp är upptagen även om det finns ett bättre resultat i åldersgruppen under. Tidigare noterades inte vindförhållanden. Från senare år är endast resultat med godkänd vind medtagna.

Uppdaterad: 02 OKT 2017 18:34 Skribent: Margaretha Sönnergaard

Zinken

Postadress:
IF Linnéa Friidrott - Friidrott
Box 38199, Zinkendamms IP
10064 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: [saknas] Information