Hoppa till sidans innehåll

DM Stafett 2010


 Resultat

 

DM Stafett 2010 Stockholm

 

 

2010-01-16

 

 

 

 

Arrangörer: SK Linden och IK Jordbänningarna

 

Tävlingsledare: Börje Melin, SK Linden

 

 

 

Plats: Rudans skidstadion, Handen

 

 

Natursnö, Vindstilla, - 1º C.

 

Klass D17-D39, 2x5 km.

 

1      Sundbybergs IK, Lag 1                                                                34.00          

         Emma Jansson

         Anna Lindmark

 

2       Nacka-Värmdö SK                                                                       36.21

         Lina Lindh

         Viktoria Ämting

 

3       Sundbybergs IK, Lag 4                                                                37.37

         Julia Sefer

         Tina Eriksson

 

4       IFK Lidingö SOK                                                                        38.28

         Annika Nygård

         Linda Sjögren

 

5       Sundbybergs IK, Lag 2                                                                41.01                               

         Daniella Profir

         Emmeli Norén

 

         Sundbybergs IK, Lag 3                                                              Ej start

         IK Jordbänningarna                                                                    Ej start

 

 

D40-, 2x5 km

 

1       OK Södertörn                                                                               36.31

         Anna Evaldsson

         Pia Hellgren

 

2       IK Jordbänningarna                                                                      39.05

         Anna Åberg

         Jeanette Rubertsson

 

3       Telia IF, Lag2                                                                               41.24

         Tuula Harju

         Susanne Persson

 

4       Telia IF, Lag 1                                                                              47.50

         Marie-Louise Wickman

         Ylva Nilsson


Klass H17-H34, 3x10 km

 

1        Sundbybergs IK, Lag 1                                                             1.30.30

   Edvin Lindmark

         Niclas Eklöw

         Klas Hasselgren

 

2       Sundbybergs IK, Lag 2                                                             1.30.43

         Sebastian Jansson

         Lisa Larsen

         Jimmy Seger

 

3       Nacka-Värmdö SK                                                                    1.34.34

         Andreas Johansson

         Olof Ekberg

         Christoffer Salmén

 

4       IK Jordbänningarna, Lag 1                                                        1.35.30

         Peter Thunvall

         Kenneth Löfman

         Göran Kampegård

 

5       IFK Lidingö SOK                                                                     1.39.31

         Mattias Johansson

         Martin Holth Johannesen

         Fredrik Johansson

 

6       Sundbybergs IK, Lag 3                                                             1.42.49

         Leo Larsen

         Jens Rönnols

         Martin Hamrin

 

7       IK Jordbänningarna, Lag 2                                                        1.48.27

         Tommy Batz

         Peter Hellström

         Lennart Tyllman

 

         Väsby SK                                                                                      DNF

 

         Brandkårens IK      (utom tävlan)                                              1.31.11

         Magnus Andersson

         Anders Eriksson

         Johan Myhr

 

         Sundbybergs IK Lag 4                                                               Ej start

 


Klass H35-H49, 3x10 km

 

1       IK Jordbänningarna, Lag 1                                                        1.31.12

         Ulf Tingström

         Peter Henningsson

         Olle Yttermo

 

2       Sundbybergs IK, Lag 2                                                             1.36.12

         Anders Hübinette

         Johan Rundberg

         Henrik Holmberg

 

3       Sundbybergs IK, Lag 1                                                             1.36.28

         Henrik Ahnbrink

         Jan Hasselgren

         Mats Jansson

 

4       IK Jordbänningarna, Lag 2                                                        1.37.43

         Thomas Johansson.

         Björne Lidman

         Oscar Nederheim

 

5       Nacka-Värmdö SK, Lag 4                                                         1.39.35

         Jukka Luoksa

         Doug Landsky

         Peter Nordin

 

6       Telia IF                                                                                       1.43.08

         Anders Flodin

         Niklas van der Schoot

         Stefan Örjes

 

7       Stockholms Rullskidklubb, Lag 1                                              1.43.38

         Göran Hammarson

         Roger Huononen

         Tommie Lindblom

 

8       IK Jordbänningarna, Lag 3                                                        1.44.01

         Kari Elfengren.

         Michael Öhr.

         Bo Lindén

 

9       Sundbybergs IK, Lag 3                                                             1.47.05

         Björn Nordén

         Göran Persson

         KE Forslund

 

10     Sundbybergs IK, Lag 4                                                             1.49.46

         Joakim Skantze

         Petter Skantze

         Fred Skantze

 

11     IK Jordbänningarna, Lag 5                                                        1.50.58

         Viktor Larsson.

         Sauli Vänelienen.

         Torgny Carlsson

 

12     Sundbybergs IK, Lag 5                                                             1.51.58

         Andreas Trende

         Ove Mokvist

         Reino Martin

 

13     IK Jordbänningarna, Lag 4                                                        1.52.00

         Tomas Andersen

         Rikard Nilsson

         Carl Henrik Nilsson

 

14     IK Jordbänningarna, Lag 7                                                        1.53.08

         Mats Reubensson

         Sven Drakenborn

         Björn Boström

 

15     Stockholms Rullskidklubb, Lag 2                                              1.53.52

         Leif Karlsson

         Björn Kullin

         Morgan Forsberg

 

16     Nacka-Värmdö SK, Lag 1                                                         1.53.44

         Johan Gradén

         Lasse Gullikson

         Johan Gradén

 

17     IK Jordbänningarna, Lag 6                                                        1.54.43

         Johan Lund

         Gunnar Lejon

         Tobias Jönsson

 

18     Nymans IF                                                                                 1.55.58

         Daniel Nyman

         Niklas Nyman

         Olle Nyman

 

         Nacka Värmdö lag 3                                                                  Ej start

         Nacka Värmdö lag 4                                                                  Ej start                                                 

         Sundbybergs IK lag 6                                                                Ej start

         Sundbybergs IK lag 7                                                               Ej start

 

 

 

Klass H50-H64, 3x10 km

 

1       Sundbybergs IK                                                                         1.42.55

         Gunna Lindahl

         Lars Hagrot

         Peter Jamell

 

2       Nacka-Värmdö SK                                                                    1.53.06

         Karl Åke Persson

         Raine Heikkilä

         Ahti Harju

 

3       Spårvägen Skidor                                                                       2.00.32

         Veikko Leinonen                                                                                  

         Göran Jansson

         Olle Berggren

 

4       Telia IF                                                                                       2.01.11

         Lars Degerheim

         Olle Kjebon

         Rolf Berggren

 

 

 

Klass H65-, 3x5 km

 

1       SK Linden                                                                                    54.51

         Artur Forsberg

         Eero Kovakka

         Ingvar Kullman

 

2       IK Jordbänningarna                                                                      56.55

         Anders Sjöberg

         Christer arvidsson

         Runo Dahlberg

 

3       Telia IF                                                                                          58.45

         Allan Johansson

         Ansgar Ågren

         Bjarne Finnholm

 

4       Sundbybergs IK                                                                            59.37

         Ernst Larsson

         Svante Backman

         Sören Olofsson

 

5       Järla IF                                                                                       1.02.37

         Lars Englund

         Staffan Bellander

         Jan Erik Wiberg

Uppdaterad: 13 MAJ 2010 12:30 Skribent: Tomas Andersén

IKJ Samarbetspartners

Haninge Kommun



Länna Sport


Copy office

 

  

 

Postadress:
IKJ Haninge
Box 20
13721 Västerhaninge

Kontakt:
Tel: 087412800
E-post: This is a mailto link

Se all info