Hoppa till sidans innehåll

Söderskidan 1 2010


Resultatlista Söderskidan deltävling 1 på Rudan den 12/1 2010. Utmärkta väderförhållanden. Vindstilla, ca -8 grader.

Arrangörer; IK Jordbänningarna och SK Linden

 

Korta banan 2,5 km

D8

1     Signe Svensson            IK Jordbänningarna            16,53             3 poäng

2     Sienna Landsky           NackaVärmdö                    19,05             1

 

D12

1     Sissel Svensson            IK Jordbänningarna            13,16             2

 

H8 

1     Viktor Åberg               IK Jordbänningarna            16,36             2

 

H9

1     Adam Jönsson             IK Jordbänningarna            13,06             2

 

H10

1     Gustav Åberg              IK Jordbänningarna            12,02             5

2     Erik Åberg                   Hammarby                          12,54             3

3     Johan Ekberg               NackaVärmdö                    13,17             2

4     Peter Lodin                  JK Jordbänningarna            14,02             1

 

H11-12

1     Axel Aflodal               Sundbybergs IK                 11,45             -

2     Simon Froster Delbam        ”-”                               13,14             -

 

H13-14

1     Gustav Aflodal            Sundbybergs IK                 8,43               -

2     Tobias Bjernulf                ”-”                                   8,44               -

 

Mellanbanan  6,5km

H15-16

1     Leo Larsen                   Sundbybergs IK                 19,11             -

 

D15-16

1     Julia Seger                   IK Jordbänningarna            22,09             2

2     Moa Lejon Lind          Haninge SOK                     28,18             -

 

D17-18

1     Viktoria Ämting          Nacka Värmdö                   25,11             2

 

D21

1     Emma Jansson             Sundbybergs IK                 21,37             -

2     Klara Torlén                 Hammarby SF                    28,04             3

3     Karin Nilsson               IK Jordbänningarna            30,56             1

D35-49

1     Anna Åberg                 IK Jordbänningarna            20,32             4

2     Anna Evaldsson          Sadelmakartorps SK           20,51             -

3     Jeanette Rubertsson     IK Jortdbänningarna          24,08             2

4     Daniella Profir             Sundbybergs IK                 25,26             -

5     Susanne Jansson                 ”-”                                27,24             -

6     Christin Knutsson        Telia IF                               36,36             1

 

D50-

1     Tuula Harju                  Telia IF                               18,14             6

2     Elisabeth Crona           Huddinge SK                     25,14             4

3     Anna Lindholm           IK Jordbänningarna            28,37             3

4     Lillemor Lindström            ”-”                                34,18             2

5     Eivor Ågren                 Telia IF                               43,03             1

 

Långa banan 10,5 km

 

H17-18

1     Erik Johansson             CK Falken                          42,58             -

 

H19-20

1     Tommy Batz                IK Jordbänningarna            35,42             2

 

H21

1     Niklas Eklöv                Sundbybergs IK                 28,47             -

2     David Holmberg          Väsby SK                           29,24             -

3     Andreas Johansson      Nacka Värmdö                   29,52             18

4     Peter Thunvall             IK Jordbänningarna            29,53             16

5     Sebastian Jansson        Sundbybergs IK                 29,56             15

6     Mikael Hagström         Häverödals SK                   30,08             -

7     Johan Qviberg             Nacka Värmdö                   33,37             14

8     Peter Sundén               Huddinge SK                     33,38             13

9     Tomas Andersén          IK Jordbänningarna            34,35             12

10   Christian Selin             Telia IF                               34,37             11

11   Peter Holmström         IK Jordbänningarna            35,59             10

12   Anders Johansson        Ericsson                              36,14             9

13   Claes Steimert             IK Jordbänningarna            36,39             8

14   Magnus Lindfors               ”-”                                 37,10             7

15   Carl-Henrik Nilsson           ”-”                                 38,01             6

16   Tobias Axelsson          Migrationsverket                39,42             -

17   Sebastian Stine            Nacka Värmdö                   39,56             5

18   Daniel Backman          IK Jordbänningarna            40,25             4

19   Tomas Holmberg         Telia IF                               44,51             3

20   Olle Forsblom              Telia IF                               47,09             2

21   Niklas Bengtsson         Ericsson                              48,41             1

 

H35

1     Johan Myhr                  Valsjöns IF                         27,54             -

2     Lars Utter                    Arlanda-Märsta SK            29,07

3     Peter Hemingsson        IK Jordbänningarna            30,08             11

4     Jerker Åberg                Hammarby SF                    30,27             9

5     Jörgen Källback           IK Jordbänningarna            31,10             8

6     Doug Lansky               Nacka Värmdö                   31,30             7

7     Martin Holmberg         Sundbybergs IK                 31,50             -

8     Per-Erik Eriksson         Studentidr. Luleå               32,45             -

9     Stefan Sivars               IK Jordbännngarna             34,22             6

10   Martin Arvsjö              Sälens IF                             34,51             -

11   Richard Trankell          Ericsson                              37,54             5

12   Johan lund                   IK Jordbänningarna            38,29             4

13   Jon Engberg                          ”-”                              41,29             3

14   Björn Boström                      ”-”                              41,57             2                   

15   Martin Törnqvist          Ica IF                                  45,04             -

16   Fredrik Wredh             IK Jordbänningarna            45,04             1

 

H40

1     Olof Ekberg                 Nacka Värmdö                   28,43             20

2     Magnus Andersson      Valsjöns IF                         29,11             -

3     Ulf Tingström              IK Jordbänningarna            29,17             18

4     Henrik Arnbrink          Sundbybergs IK                 29,48             -

5     Guy Utter                    Arlanda-Märsta SK            30,09             -

6     Thomas Johansson       IK Jordbänningarna            31,35             17

7     Oskar Nederheim                  ”-”                             31,56             16

8     Göran Hammarsson     Sthlms Rullskidklubb         32,32             -

9     Lasse Persson              Nacka Värmdö                   32,42             15

10   Mårten Lindskog         IK Jordbänningarna            33,00             14

11   Tommie Lindblom       Sthlms Rullskidklubb         33,18             -

12   Fred Skantze               Sundbybergs IK                 33,41             -

13   Rickard Swedberg       ÅF Skidklubb                     34,07             -

14   Tommy Dahlqvist        Huddinge SK                     34,11             13

15   Olle Paulsson               Nacka Värmdö                   34,15             12

16   Viktor Larsson             IK Jordbänningarna            35,16             11

17   Anders Flodin             Telia IF                               35,28             10

18   Lars Gulliusson            Nacka Värmdö                   36,09             9

19   Mats Rubertsson          IK Jordbänningarna            36,09             9

20   Joakim Lindgren                    ”-”                             36,57             7

21   Anders Lodin                        ”-”                             39,47             6

22   Pär Wiklund                Sundbybergs IK                 40,46             -

23   Mikael Henriksson       IK Jordbänningarna            41,28             5

24   Mark Gibbard              Ericsson                              45,31             4

25   Hans Furtenbach         IK Jordbänningarna            45,46             3

26   Jonas Carlsson                       ”-”                             46,44             2

27   Fredrik Neister            Nacka Värmdö                   52,59             1

 

H45

1     Jukka Louksa               Nacka Värmdö                   31,12             15

2     Mats Jansson               Sundbybergs IK                 31,57             -

3     Johan Stenberg                ”-”                                   32,56             -

4     Kari Elfengren             IK Jordbänningarna            32,57             13

5     Stefan Örjes                 Telia IF                               33,23             12

6     Per Eliasson                 Nacka Väemdö                   33,29             11

7     Mikael Öhr                  IK Jordbänningarna            33,30             10

8     Bo Lindén                            ”-”                              33,57             9

9     Nicklas Grönberg        Mälarö SOK                       34,28             -

10   Tommy Nordsten        Atlas-Copco Skidor            34,54             -

11   Sven Drakenbom         IK Jordbänningarna            35,02             8

12   Hans Carlsson              Väsby SK                           35,56             -

13   Per Sandgren               Mälarhöjdens SK                35,58             -

14   Johan Lund                  IK Jordbänningarna            38,43             7

15   Johan Gradén              Nacka Värmdö                   36,49             6

16   Anders Önerud            Ericsson                              38,52             5

17   Conny Franzén            Hammarby SF                    41,34             4

18   Thomas Ericsson          Ericsson                              41,58             3

19   Mats Gustafsson             “-“                                    45,54             2

20   Johan Aldén                Telia IF                               56,33             1

 

H50

1     Olle Yttermo               IK Jordbänningarna            29,26             8

2     Björn Lidman                      ”-”                               31,27             6

3     Henrik Dalvik              Sundbybergs IK                 34,37             -

4     Lars Hagrot                         ”-”                               34,59             -

5     Rolf Berglund             Lugi SK                              36,12             -

6     Hans Hamrin               Sundbybergs IK                 37,05             -

7     Leif Karlsson               Sthlms Rullskidklubb         37,31             -

8     Hans Rosengren          IK Jordbänningarna            38,35             5

9     Olle Kjebon                 Telia IF                               38,48             4

10   Johan Lindholm           IK Jordbänningarna            39,55             3

11   Stefan Gustafsson       Ericsson                              42,50             2

12   Roger Huonen             Sthlms Rullskidklubb         43,36             -

13   Johan Rundberg          Sundbybergs IK                 44,33             -

14   Gunnar Lindholm        SK Linden                          47,48             1

 

H55

1     Karl-Åke Persson        NackaVärmdö                    33,52             7

2     Hans Kåsjö                  Sundbybergs IK                 38,33             -

3     Kjell Thorlen                Hammarby SF                    43,59             5

4     Stefan Ahldén             Telia IF                               45,28             4

5     Kai Sjögren                  Ericsson                              45,33             3

6     Rolf Berggren              Telia IF                               45,46             2

7     Bill Engman                 Avesta OK                         49,11             -

8     Bo Engstrand              Hammarby SF                    61,16             1

 

H60

1     Seppo Keinonen          Telia IF                               34,03             9

2     Lars Degerheim               “-“                                   35,56             7

3     Gunnar Lejon              IK Jordbänningarna            38,36             6

4     Jan Fridlund                Hammarby SF                    42,29             5

5     Anders Dahl                Nacka Värmdö                   42,40             4

6     Birger Höglund           IK Jordbänningarna            43,24             3

7     Henry Nyberg              Hammarby SF                    44,52             2

8     Alf Sjöstedt                 Telia IF                               53,24             1

H65

1     Artur Forsberg             SK Linden                          34,22             10

2     Allan Johansson           Telia IF                               36,40             8

3     Christer Arvidsson      IK Jordbänningarna            36,40             8

4     Raine Heikälä              Nacka Värmdö                   37,56             6

5     Anders Sjöberg            IK Jordbänningarna            38,27             5

6     Runo Dahlberg                 ”-”                                  39,16             4

7     Ragnar Gustafsson      Huddinge SK                     40,53             3

8     Bjarne Finnholm          Telia IF                               42,33             2

9     Örjan Kampegård        Huddinge SK                     48,10             1

 

H70

1     Ahti Harju                   Nacka Värmdö                   36,52             6

2     Ansgar Ågren              Telia IF                               41,00             4

3     Birger Kullman            IK Jordbänningarna            44,59             3

4     Hans Höglund             Huddinge SK                     45,21             2

5     Lennart Andersson      IK Jordbänningarna            51,26             1

 

H75

1     K-E Johansson             Hammarby SF                    40,05             2

 

H80

1     David Jonsson             Hammartby SF                   53,37             2

Uppdaterad: 13 MAJ 2010 12:29 Skribent: Tomas Andersén

IKJ Samarbetspartners

Haninge Kommun



Länna Sport


Copy office

 

  

 

Postadress:
IKJ Haninge
Box 20
13721 Västerhaninge

Kontakt:
Tel: 087412800
E-post: This is a mailto link

Se all info