Hoppa till sidans innehåll

Söderskidan 2 2010


Resultatlista Söderskidan deltävling 2 vid Lida 19/1 2010.

Perfekta förhållanden för både fristil och klassisk stil. Vindstilla och -3 grader.

 

Arrangörer: Huddinge SK och Ericsson

 

Korta banan 2,4 km

D12

1       Eleonora Olsmats        Sollentuna SBK                   10.17

2       Maja Eklund               Skogsluffarna 10.32

 

H9

1       Adam Jönsson            IK Jordbänningarna              10.02             2

 

H10

1       Johan Ekberg              Nacka Värmdö SK              11.35             3

2       Peter Lodin                 IK Jordbänningarna              13.27             1

 

Mellanbanan 2×2,4 = 4,8 km

H11-12

1       Niklas Persson            Telia IF                                27.55             3

2       Max Grönkvist            Telia IF                                28.21             1

 

D21

1       Emma Jansson            Sundbybergs IK                   15.17

2       Linda Forsström                                                    16.02

3       Sanna Batz                  IK Jordbänningarna              20.23             3

4       Mei Wen                                                              24.00             1

5       Kristin Larsson            Överkalix IF                        31.01??

 

D35-39

1       Anna Evaldsson          IK Jordbänningarna              15.57             5

2       Susanne Jansson         Sundbybergs IK                   17.07

3       Daniela Profir                                                        17.34

4       Anna Åberg                IK Jordbänningarna              18.47             3

5       Jeanette Rubertsson                                              19.03             2

6       Sofia Hillgren              Arlanda-Märsta SK             27.12

7       Christin Knutsson        Telia IF                                27.44             1

 

D50-

1       Elisabeth Crona           Huddinge SK                      19.27             5

2       Tuula Harju                 Telia IF                                20.05             3

3       Lotta Svahn                                                          20.59             2

4       Eivor Ågren                                                          30.22             1

 

Långa banan 4×2,4 = 9,2 km

H13-14

1       Oskar Nordström       Ericsson                               38.03             2

 

H17-18

1       Erik Johansson            CK Falken                           38.37

 

 

H19-20

1       Tommy Batz               IK Jordbänningarna              35.25             2

 

H21

1       Sebastian Jansson       Sundbybergs IK                   25.37

2       Peter Thunvall             IK Jordbänningarna              27.15             6

3       Mikael Hagström        Häverödals SK                    27.36

4       Christian Selin             Telia IF                                29.28             4

5       Peter Sundén              Huddinge SK                       31.27             3

6       Bjarne Kampegård                                                31.50             2

6       Daniel Hansson           Uddevalla OK                     33.00

8       Johan Hasselmark       Snättringe SK 35.11

9       Olle Forsblom             Telia IF                                44.43             1

 

H35

1       Johan Myhr                 Valsjöns IF                          25.56

2       Lars Utter                   Arlanda-Märsta SK             27.13

3       Peter Hemmingsson     IK Jordbänningarna              29.02             6

4       Kalle Malmberg          Sundbybergs IK                   33.38

5       Johan Faskunger         Hammarby SF                     34.43             4

6       Björn Boström            IK Jordbänningarna              36.47             3

7       Jon Engberg                                                          38.07             2

8       Johan Lund                                                           39.33             1

 

H40

1       Guy Utter                    Arlanda-Märsta SK             26.15

2       Magnus Andersson     Valsjöns IF                          26.28

3       Ulf Tingström              IK Jordbänningarna              26.44             13

4       Olof Ekberg                Nacka Värmdö SK              28.44             11

5       Thomas Johansson      IK Jordbänningarna              29.33             10

6       Oskar Nederheim                                                  30.34              9

7       Göran Hammarson      Sthlms Rullskidklubb            30.54

8       Tommy Dahlqvist        Huddinge SK                       32.44              8

9       Pär Wiklund                Sundbybergs IK                   34.34

10     Mikael Jönsson           IK Jordbänningarna              35.07             7

11     Magnus Karlsson        Mälarhöjdens IK                  35.12

12     Joakim Lindgren          IK Jordbänningarna              36.21             6

13     Rikard Swedberg        ÅF Skidklubb                      36.33

14     Lars Gulliksson           Nacka Värmdö SK              37.41             5

15     Morgan Forsberg        Sthlms Rullskidklubb            37.42

16     Björne Kullin                                                         37.55

17     Per Wollbrand            Ericsson                               38.52             4

18     Anders Lodin              IK Jordbänningarna              38.53             3

19     Anders Bladh                                                        43.05             2

20     Anders Nordström      Ericsson                               46.17             1

 

 

H45

1       Hans Carlsson             Väsby IK                             27.12

2       Mats Jansson              Sundbybergs IK                   28.28

3       Mikael Öhr                 IK Jordbänningarna              30.16             9

4       Bo Lindén                                                             31.54             7

5       Stefan Örjes                Telia IF                                33.02             6

6       Johan Lund                 IK Jordbänningarna              33.28             5

7       Johan Stenberg           Sundbybergs IK                   33.41

8       Harry Äijö                  Stockholmspostens IK         34.06

9       Per Sandgren              Mälarhöjdens IK                  34.12

10     Christer Johansson      CK Falken                           37.59

11     Sven Hillgren               Arlanda-Märsta SK             38.33

12     Anders Önerud           Ericsson                               38.49             4

13     Conny Franzén            Hammarby SF                     40.13             3

14     Thomas Erksson         Ericsson                               40.35             2

15     Kjell Hedblom            Ericsson                               41.15             1

16     Johan Rundberg          Sundbybergs IK                   43.22

 

H50

1       Olle Yttermo               IK Jordbänningarna              27.52             7

2       Lars Hagrot                Sundbybergs IK                   31.39

3       Roger Huonen             Sthlms Rullskidklubb            34.14

4       Olle Kjebon                Telia IF                                39.05             5

5       Stefan Gustafsson        Ericsson                               40.30             4

6       Johan Lindholm           IK Jordbänningarna              40.43             3

7       Tomas Holmberg        Telia IF                                42.04             2

8       Hans Rosengren          IK Jordbänningarna              45.31             1

 

H55

1       Stefan Aldén               Telia IF                                43.52             4

2       Kai Sjögren                Ericsson                               44.30             2

3       Lars Brosell                Ericsson                               53.40             1

 

H60

1       Lars Degerheim           Telia IF                                33.28             9

2       Seppo Keinonen         Telia IF                                34.15             7

3       Gunnar Lejon              IK Jordbänningarna              34.52             6

4       Jan Fridlund                Hammarby SF                     36.47             5

5       Anders Dahl                Nacka Värmdö SK              38.47             4

6       Bengt Liedberg           Telia IF                                40.40             3

7       Bert Larsson               IK Jordbänningarna              42.20             2

8       Alf Sjöstedt                 Telia IF                                44.17             1

 

H65

1       Artur Forsberg            SK Linden                           30.26             8

2       Allan Johansson          Telia IF                                36.33             6

3       Ernst Isaksson             Nacka Värmdö SK              37.45             5

4       Christer Arvidsson      IK Jordbänningarna              38.21             4

5       Rune Dahlberg                                                      38.54             3

6       Bjarne Finnholm          Telia IF                                40.59             2

7       Örjan Kampegård       Huddinge SK                       42.30             1

 

H70

1       Ahti Harju                   Nacka Värmdö SK              37.11             5

2       Ansgar Ågren              Telia IF                                39.25             3

3       Hans Höglund             Huddinge SK                        43.00             2

4       Lennart Andersson      IK Jordbänningarna              54.36             1

 

H80

1       David Jonsson             Hammarby SF                     53.05             2

 

 

Poäng i deltävling 2:

 

1       IK Jordbänningarna                  135  poäng

2       Telia IF                                      64

3       Nacka Värmdö SK                    33

4       Huddinge SK                             21

4       Ericsson                                     21

5       Hammarby SF                            14

6       SK Linden                                    8

Uppdaterad: 13 MAJ 2010 12:28 Skribent: Tomas Andersén

IKJ Samarbetspartners

Haninge Kommun



Länna Sport


Copy office

 

  

 

Postadress:
IKJ Haninge
Box 20
13721 Västerhaninge

Kontakt:
Tel: 087412800
E-post: This is a mailto link

Se all info