Hoppa till sidans innehåll

Söderskidan 3 2010


Resultatlista Söderskidan deltävling 3 på Ågesta den 26/1 2010.

Väder: Vindstilla, halvklart ca -7 grader

Arrangörer: Hammarby skidor och Nacka Värmdö SK

 

Korta banan 2,5 km

D8

1        Signe Svensson                  IK Jordbänningarna                19,43         3poäng

2        Lovisa Lagerqvist                   -”-                                       29,51          1

 

D12

1        Sisel Svensson                    IK Jordbänningarna                14,03          3

2        Eleonora Olsmats               Sollentuna SBK                       15,37          -

3        Sofia Frohm                       NackaVärmdö SK                   15,48          1

 

D13

1        Ida Torbjörnsson                Nacka Värmdö SK                  15.57         

 

H8

1        Viktor Åberg                      IK Jordbänningarna                28,36          2

 

H9

1        Adam Jönsson                    IK Jordbänningarna                15,57          2

 

H10

1        Oskar Ahnbring                  Sundbybergs IK                      13,09          -

2        Peter Lodin                         IK Jordbänningarna                13,42          3

3        Johan Ekberg                     Nacka Värmdö SK                  15,48          1

 

H11

1        Lukas Torbjörnsson           Nacka-Värmdö SK                 13,56          4

2        Simon Froster Delbom       Sundbybergs IK                      14,17

3        Oskar Lagerqvist                IK Jordbänningarna                15,39          2

4        Gustaf Åberg                              -”-                                   17,07          1

 

H13

1        Niclas Holm                       Nacka Värmdö SK                  11.30          2

          Oscar Törsleff                        - ”-                                      DNS

 

Mellanbanan 5,5km

 

D17

1        Viktoria Ämning                Nacka-Värmdö SK                  20,23          2

 

D21

1        Annika Nygard                   IFK Mora                               20,27          -

2        Fanny Deckner                   Skarpnäcks OL                       21,21          -

3        My Heinrup                        Järla                                        23,32          -

4        Mei Wen                            IK Jordbänningarna                27,16          2

 

D35-49                                       

1        Anna Evaldsson                 IK Jordbänningarna                18,16          8

2        Jeanette Rubertsson                -”-                                       20,03          6

3        Anna Åberg                            -”-                                       20,12          5

4        Daniella Profir                    Sundbybergs IK                      22,15          -

5        Tove Österman                   Järla                                        22,52          -

6        Susanne Jansson                Sundbybergs IK                      24,43          -

7        Lotta Frohm-Lindberg        Nacka-Värmdö SK                  26,09          4

8        Mari-Louise Wickman        Telia IF                                   27,13          3

9        Christin Knutsson                  -“-                                        28,05          2

10      Gislin Schillén                      -“-                                         28,10          1

11      Sofia Hellgren                    Arlanda-Märsta SK                 28,53          -

 

D50-

1        Gunilla Krais                      Järla                                        22,14          -

2        Elisabeth Crona                  Huddinge SK                          22,19          8

3        Lotta Svahn                        Telia IF                                   22,35          6

4        Christina Lindblom            Atlas Copco IF                        22,44          -

5        Anna Lindholm                  IK Jordbänningarna                25,15          5

6        Lillemor Lindström                    -”-                                   29,27          4

7        Eivor Ågren                        Telia IF                                   36,43          3

8        Towa Raak                         Ericsson                                  37,38          2

9        Eva Kampegård                  Huddinge SK                          43,10          1

 

Långa banan 11,0km

 

1        Ludwig Brandt                   OK Falken                              33,41          -

 

H21

1        David Holmberg                 Väsby SK                                31,37          -

2        Tobias Nylander                 Nacka-Värmdö SK                  33,01          15

3        Peter Thunvall                    IK Jordbänningarna                33,19          13

4        Göran Kampegård                    - ”-                                    33,22          12

5        Mikael Hagström                Häverödal                               33,26          -

6        Lars Clevnert                      Spårvägen                               34,27          -

7        Johan Korsvik                    Nacka-Värmdö SK                  35,01          11

8        Mälarn Nordstrand                   -”-                                     35,05          10

9        Peter Sundén                      Huddinge SK                          35,27          9

10      Jonas Nyman                     Snättringe SK                          36,24          -

11      Christian Sellin                   Telia IF                                   36,28          8

13      Tomas Andersson              IK Jordbänningarna                36,50          7

14      Bjarne Kampegård             Huddinge SK                          36,57          6

15      Peter Larsson                      Axa SC                                   37,39          -

16      Erik Geijer                          Nacka Värmdö                        37,41          5

17      Claes Steimert                    IK Jordbänningarna                37,44          4

18      Kristin Larsson                   Överkalix IF                            38,49          -

19      Erik Gustavsson                 SS Staken                                39,14          -

20      Johan Qviberg                    Nacka-Värmdö SK                  39,26          3

21      Anders Johansson              Ericsson                                  39,31          2

22      Magnus Ljung                        -”-                                       40,03          1

21      Benjamin Rubin                 Nacka-Värmdö SK                  41,59          1

23      Kristoffer Haas                      -”-                                       42,31          1

24      Tobias Larsson                       -”-                                       43,25          1

          Sebastian Jansson               Sundbybergs IK                      DNF

          Karl-Henrik Nilsson           IK Jordbänningarna                DSQ

 

H35

1        Peter Henningsson              IK Jordbänningarna                31,46          12

2        Lars Utter                           Arlanda-Märsta SK                 32,00          -

3        Lars-Erik Ness                    Ericsson                                  32,56          10

4        Martin Holmberg                Sundbybergs IK                      35,58          -

5        Martin Törnqvist                Ica                                           36,38          -

6        Pontus Nylander                 Nacka-Värmdö SK                  37,38          9

7        Göran Thimberg                 Söders SOK                            38,09          -

8        Bengt Henriques                 Ericsson                                  39,08          8

9        Tobias Jönsson                   IK Jordbänningarna                39,37          7

10      Mattias Homöller                Söder SOL                              39,53          -

11      Jon Engberg                       IK Jordbänningarna                39,59          6

12      Joel Ahlqvist                      Skarpnäcks OL                       42,12          -

13      Björn Boström                    IK Jordbänningarna                42,19          5

14      Olle Forsblom                    Telia IF                                   43,55          4

15      Fredrik Pürkner                  Nacka-Värmdö SK                  45,13          3

16      David Reutergåhrd                     -”-                                   46,30          2

17      Fredrik Wredh                    IK Jordbänningarna                47,02          1

 

H40

1        Gui Utter                            Arlanda-Märsta SK                 31,00          -

2        Ulf Tingström                     IK Jordbänningarna                31,39          15

3        Olof Ekberg                       Nacka-Värmdö SK                  32,34          13

4        Henrik Ahnbring                Sundbybergs IK                      32,54          -

5        Tomas Johansson               IK Jordbänningarna                34,45          12

6        Tommie Lindblom             Sthlms Rullskidklubb              34,51          -

7        Lasse Persson                     Nacka Värmdö SK                  35,19          11

8        Mårten Lindskog                IK Jordbänningarna                35,3 6         10

9        Mikael Videfors                 Sundbybergs IK                      35,47          -

10      Tommy Dahlqvist              Huddinge SK                          35,49          9

11      Oskar Nederheim               IK Jordbänningarna                36,08          8

12      Magnus Karlsson                Mälarhöjdens IK                     36,30          -

13      Viktor Larsson                   IK Jordbänningarna                36,56          7

14      Olle Paulsson                     Nacka Värmdö SK                  36,59          6

15      Tomas Wall                        Team Wall                              37,24          -

16      Mikael Jönsson                  IK Jordbänningarna                37,46          5

17      Rickard Svedberg               ÅF SK                                     38,04          -

18      Mats Rubertsson                 IK Jordbänningarna                38,14          4

19      Peter Larsson                      Nacka Värmdö SK                  38,16          3

20      Måns Torbjörnsson            Järla                                        38,26          -

21      Lars Gulliksson                  Nacka Värmdö SK                  39,10          2

22      Joakim Lindgren                IK Jordbänningarna                39,58          1

23      Anders Bladh                          -”-                                      40,17          1

24      Björne Kullin                     Sthlms Rullskidklubb              40,42          -

25      Anders Lodin                     IK Jordbänningarna                40,49          1

26      Pär Wollbrand                    Ericsson                                  41,25          1

27      Tobias Östberg                   Sundbybergs IK                      41,46          -

28      Mikael Henriksson             IK Jordbänningarna                45,09          1

29      Pär Wiklund                       Sundbybergs IK                      46,18          -

30      Anders Nordström              Ericsson                                  47,00          1

31      Ulrik Baard                           -”-                                        50.22          1

 

H45

1        Henrikc Malmqvist             Saltsjöbaden  SSI                    33,24          -

2        Björn Nordén                     Ericsson                                  34,36          15

3        Jukka Loukosa                   Nacka Värmdö SK                  35,06          13

4        Matts Jansson                     Sundbybergs IK                      35,07          -

5        Johan Stenberg                         -”-                                     35,26          -

6        Stefan Örjes                       Telia IF                                  35,30          12

7        Mikael Öhr                         IK Jordbänningarna                35,54          11

8        Bo Lindén                                   -”-                                  36,58          10

9        Tommy Nordsten               Atlas Copco IF                        37,28          -

10      Sven Drakenborn               IK Jordbänningarna                38,04          9

11      Harry Åijö                          Stockholmsposten                   38,54          -

12      Christer Johansson             CK Falken                               39,37          -

13      Jonas Gunnarsson              Fredrikshofs IF CK                 40,01          -

14      Anders Önerud                   Ericsson                                  40,30          8

15      Sven-Åke Hillgren              Arlanda-Märsta SK                 40,58          -

16      Per Sjögrun                         Telia IF                                   41,05          7

17      Johan Lund                        IK Jordbänningarna                41,32          6

18      Hans Sundberg                   IK Jordbänningarna                43,15          5

19      Tomas Eriksson                  Ericsson                                  43,17          4

20      Kjell Hedblom                       -”-                                        44,27          3

21      Thomas Bergstrand               -”-                                        46,43          2

22      Per Ekman                          Nacka Värmdö SK                  48,41          1

23      Dag Svensson                     IK Jordbänningarna                49,37          1

 

H50

1        Olle Yttermo                      IK Jordbänningarna                32,12          8

2        Björn Lidman                           -”-                                     33,56          6

3        Roger Huononen                Sthlms Rullskidklubb              36,27          -

4        Christer Hördell                  Söder SOL                              36,46          -

5        Henrik Dalvik                    Sundbybergs IK                      37,11          -

6        Johan Lindholm                 IK Jordbänningarna                41,53          5

7        Stefan Gustafsson              Ericsson                                  42, 28         4

8        Björn Nahlestedt                Nacka Värmdö SK                  43,16          3

9        Tomas Holmberg                Telia IF                                   46,39          2

10      Lars Pålsson                       Klubblös                                 52,57          -

11      Hans Rosengren                 IK Jordbänningarna                53,46          1

 

H55

1        Hans Kåsjö                         Sundbybergs IK                      39,28          -

2        Johan Hällström                 Nacka Värmdö SK                  39,33          6

3        Jukka Korhonen                 Huddinge SK                          40,33          4

4        Roland Falk                        Hammarby SF                         41,05          3

5        Olov Sandberg                   Arlanda-Märsta SK                 41,26          -

6        Arne Ringblom                   Spårvägen                               42,36          -

7        Kai Sjögren                        Ericsson                                  49,59          2

8        Rolf Berggren                     Telia IF                                   52,25          1

 

H60

1        Lars Degerheim                  Telia IF                                   38,08          5

2        Seppo Keinonen                   -“-                                         38,35          3

3        Gunnar lejon                      IK Jordbänningarna                41,29          2

4        Henry Nyberg                    Hammarby SF                         47,20          1

 

H65

1        Arthur Forsberg                  SK Linden                              36,13          12

2        Allan Johansson                 Telia IF                                   38,55          10

3        Ingvar Kullman                  SK Linden                               39,23          9

4        Christer Arvidsson             IK Jordbänningarna                40,43          8

5        Sören Olofsson                  Sundbybergs IK                      41,17          -

6        Raine Heikkilä                   Nacka Värmdö SK                  41,51          7

7        Ernst Isaksson                           -”-                                    42,11          6

8        Runo Dahlberg                   IK Jordbänningarna                42,24          5

9        Eero Kohvakka                  SK Linden                               45,01          4

10      Örjan Kampegård               Huddinge SK                          45,09          3

11      Hans Jansson                     SK Linden                               45,59          2

12      Bo Olsson                          Atlas Copco IF                        49,31          -

13      Alf Sjöstedt                        Telia IF                                   51,58          1

 

H70

1        Ahti Harju                          Nacka Värmdö SK                  40,15          3

2        Ansgar Ågren                     Telia IF                                   43,49          1

 

         

         

 

Resultat Deltävling 3:

 

1        IK Jordbänningarna            255 poäng

2        Nacka Värmdö SK             148

3        Telia IF                               69

4        Ericsson                             64

5        Huddinge SK                      40

6        SK Linden                          27

7        Hammarby SF                       1

Uppdaterad: 13 MAJ 2010 12:27 Skribent: Tomas Andersén

IKJ Samarbetspartners

Haninge Kommun



Länna Sport


Copy office

 

  

 

Postadress:
IKJ Haninge
Box 20
13721 Västerhaninge

Kontakt:
Tel: 087412800
E-post: This is a mailto link

Se all info