Hoppa till sidans innehåll

Söderskidan 4 2010


Resultatlista  Söderskidan  deltävling  4    Lida  den  2/2  2010

Utmärkta  spår .  4-6  minusgrader .

Arrangör:  Telia  IF

 

 

Korta  banan  2,4km                                                                                                 Poäng

D 8

1     Evelina  Christensen      IK  Jordbänningarna         17.12              3

2     Elisabeth  Lodin             IK Jordbänningarna        28.49           1       

 

D  12

1     Maria  Eklind            Skogsluffarna                           11.15

2     Sissel  Svensson        IK  Jordbänningarna               12.12              2

3     Eleonora  Olsmat Sollentuna  SBK  12.57  ?   ( starttid 

                                                                                                                                   otydlig)

 

H   9                                                                                                                          

1    Adam  Jönsson          IK  Jordbänningarna               12.09               2

 

H  10

1    Johan  Ekberg         Nacka-Värmdö                         11.56               4

2    Erik  Åberg           Hammarby  SF                         12.40               2

3    Peter  Lodin            IK  Jordbänningarna               13.04               1

 

H   11

1    Assar  Markström   Åkersberga  SK                        10.25

2    Niklas  Persson     Telia  IF                                     23.06               3

3    Max  Grönqvist    Telia  IF                                     23.11               1

 

Mellanbanan  4,8  km

D  17

1    Viktoria  Ämting        Nacka-Värmdö                      18.28                2

 

D  21­-34

1    My  Heinrup            Järla  Skidor                            20.53

2    Karin  Nilsson          IK  Jordbänningarna              22.35                3

3    Mei  Wen                   IK  Jordbänningarna              22.40                1

 

D  35-49

1    Anna  Evaldsson       IK  Jordbänningarna           16,10               8    

2    Daniela  Profir      Sundbybergs   IK                    19,50

2    Helena  Nylèn        Telia  IF                                   22,34               6    

3    Gisela  Schillèn-Tell Telia  IF                                    23,00               5

4    Malin  Storm          Ericsson  AB                            23,07               4

5    Marie-Louise  Wickman  Telia  IF                         24,25               3

6    Anna  Christensen       IK  Jordbänningarna            24,56               2

7    Christin  Knutsson Telia  IF                                  26,28               1                               

 

D   50

1    Elisabeth  Crona      Huddinge  SK                        19.03                   5

2    Gunilla  Kreiss         Järla  Skidor                          20.40

3    Towa  Raak             Ericsson  AB                          22.12                   3

4    Eivor  Ågren            Telia  IF                                  35,50                   2

5    Eva  Kampegård      Huddinge  SK                        39.12                   1

 

Långa  banan   9,6  km

H  21

!    Håkon  Breistrand     OK  Renen                            29.09

2   Niclas  Eklöw             Sundbybergs  IK                  29.48

3   Göran  Kampegård    IK  Jordbänningarna           30,33                    9

3   Mikael  Hagström     Häverödal  SK                      30,33

5   Peter  Sundèn           Huddinge  SK                       32,46                    7

6   Andreas  Bergstedt      Järpens  SK                           33.10

7   Bjarne  Kampegård     Huddinge  SK          33,32             6                 

8   Tomas  Andersson     IK  Jordbänningarna           34,08                    5

9   Carl-Henrik  Nilsson IK  Jordbänningarna         34,14                     4

10  Claes  Steimert      IK  Jordbänningarna           34,21                     3

11  Christian  Selin       Telia  IF                                 36,11                    2

12  Kristin  Larsson       Överkalix  IF                         36,37

13  Magnus  Ljung      Ericsson  AB                         39,21                     1

14  Anders  Lomgård  Sthlms  Studenters  IF         44,22

 

H  35

1    Anders  Johansson     Brandkårens  IK                 28,16

2    Peter  Henningsson   IK  Jordbänningarna        29,29                      9

3   Lars  Erik  Ness      Ericsson  AB                        30,17                      7

4   Doug  Lansky          Nacka-Värmdö                    31,10                      6

5   Erik  Göransson        Club  Ski & Run                  31,31

6   Jon  Engberg             IK  Jordbänningarna          34,54                      5

7   Tobias  Jönsson       IK  Jordbänningarna          35,09                      4

9   Martin  Törnqvist     ICA                                       40,00      

8   Richard  Nilsson       IK  Jordbänningarna          39,10                      3

9   Johan  Lund              IK  Jordbänningarna          40,00                      2

11  Björn  Boström        IK  Jordbänningarna          40,29                      1

12  Jonas  Widerström        Saab                                      45,02

  

H   40

1    Olof  Ekberg          Nacka-Värmdö                    30,23                     15

2    Göran  Hammarson   Sthlms  Rullskidklubb         32,12

3    Mårten  Lindskog   IK  Jordbänningarna          32,37                     13

4    Tommy  Dahlqvist  Huddinge  SK                      33,23                     12

5    Tommie  Lindblom   Sthlms  Rullskidklubb         33,58      

6    Viktor  Larsson       IK  Jordbänningarna           34,10                    11

7     Mikael  Jönsson    IK  Jordbänningarna           34,46                    10

8     Anders  Flodin       Telia  IF                                 34,56                     9

9     Martin  Lasu         Nacka-Värmdö                     35,21                     8

10   Olle  Paulson          Nacka-Värmdö                     35,23                     7

 

 

11   Anders  Bladh         IK  Jordbänningarna           36,52                     6

12   Rikard  Swedberg  ÅF  Skidklubb                      37,11

12   Mats  Rubertson    IK Jordbänningarna            37,11                     5

14   Kalle  Widlert        Ericsson  AB                         37,24                     4

15   Anders  Lodèn        IK  Jordbänningarna           37,27                     3

16   Lars  Gulliksson    Nacka-Värmdö                     37,50                     2

17   Ulrik  Baard           Ericsson  AB                         42,19                     1

18   Fredrik  Neislen     Nacka-Värmdö                     43,02                     1

 

H  45

1     Henrik  Malmqvist  Saltsjöbaden  SLK                30,48

2     Björn  Nordèn       Ericsson  AB                         32,23                    15

3     Niklas  Van Der Schoot    Telia  IF                    33,11                    13

4     Peter  Gyulai          Sundbybergs  IK                  33,15           

5    Jukka  Loukusa     Nacka-Värmdö                     33,47                    12

6    Tommy  Nordsten    Atlas Copco  IF                     34,05

7    Sven  Drakenborn  IK  Jordbänningarna           34,13                    11

8    Harry  Äijö             SPIK                                      35,04

9    Per  Ekman            Nacka-Värmdö                     35,11                    10

10  Johan  Gradèn         Nacka_Värmdö                    35,15                     9

11  Anders  Önerud      Ericsson  AB                         38,38                     8

12  Johan  Lund             IK  Jordbänningarna           38,59                     7

13  Kjell  Hedblom        Ericsson  AB                         39,14                     6

14  Thomas  F. Bergström        Hammarby  SF       39,38                     5

15  Thomas  Eriksson        Ericsson  AB                40,16                     4

16  Conny  Franzèn       Hammarby SF                      40,40                     3

17  Thomas  Bergstrand   Ericsson  Ab                     42,58                     2

18  Mats Gustafsson    Ericsson  Ab                          45,20                     1

19  Dag  Svensson        IK  Jordbänningarna           45,33                     1

 

H  50

1    Olle  Yttermo          IK  Jordbänningarna            29,43                    6

2    Björn  Lidman         IK  Jordbänningarna            30,33                    4

3    Peter  Jamell                          SLK                                        33,44

4    Roger  Huononen                  Sthlms  Rullskidklubb           34,01

5    Björn  Österberg              Sundbybergs  IK                   34,08

6    Lars  Hagrot                    Sundbybergs  IK                   34,52

10  Johan  Lindholm              IK  Jordbänningarna  39,20                   3

11  Stefan Gustafsson         Ericsson  AB                  40,41                   2

12  Per  Eklind                            Skogsluffarna                        41,16

13  Tomas  Holmberg                   Tlt                                            46,01

14  Hans Rosengren            IK Jordbänningarna           47,01              1

 

 

H  55

1     Jukka  Korhonen                            Huddinge  SK                        36,43                      5

2    Carl  Agestam                                   Snättringe  SK                       37,08

3    Roland  Falk                                     Hammarby  SF                      38,55                      3

4    Stefan  Aldèn                                    Telia  IF                                  41,38                      2

5    Kai  Sjögren                                      Ericsson  AB                          44,26                      1

 

H   60

1    Seppo  Keinonen                              Telia  IF                                  34,30                      6                  

 2    Lars  Degerheim                              Telia  IF                                  35,08                      4

3    Jan  Fridlund                                    Hammarby  SF                      39,57                      3

4    Bert  Larsson                                    IK  Jordbänningarna            40,01                      2

5    Karl-Johan Dyverfelt                       Ericsson  AB                          42,06                      1

6   Åke  Gisslar                                       SPIK                                       48,10

 

H   65

1    Artur  Forsberg                                SK  Linden                             34,00                     11

2   Ingvar  Kullman                                SK  Linden                             35,48                      9

3   Allan  Johansson                               Telia  IF                                  36,36                      8

4   Christer  Arvidsson                           IK Jordbänningarna             36,48                      7

5   Ragnar  Gustafsson                          Huddinge  SK                        37,08                      6

6   Eero  Kohvakka                                SK  Linden                             37,31                       5

7   Runo  Dahlberg                                 IK  Jordbänningarna            38,17                      4

8   Örjan  Kampegård                            Huddinge  SK                        40,55                       3

9   Erling  Olsson                                    Ericsson  AB                          42,29                        2

10  Alf  Sjöstedt                                      Telia  IF                                  47,18                       1

 

H  70

1    Ahti  Harju                                        Nacka-Värmdö                     37,05                        4

2    Ansgar  Ågren                                  Telia  IF                                 40,42                        2

3   Hasse  Höglund                                  Huddinge  SK                       42,50                        1

 

 

H  75

1    Karl- Erhard  Johansson                 Hammarby  SF                     51,03                        2

 

H  80

1  David Jonsson                             HammarbySf                     51,19                         2

 

                                                                                                                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resultat  Deltävling  4:

 

1  Jordbänningarna             162  poäng

2  Nacka-Värmdö                  80

3  Telia  IF                              68

4  Ericsson   AB                     62

5  Huddinge  SK                    46

6  SK  Linden                         25

7  Hammarby SF                   20

 

 

Ställningen  I  lagtävlingen  efter  4  deltävlingar

 

1  Jordbänningarna              822   poäng

2  Nacka-Värmdö                 392

3  Telia  IF                             276

4  Ericsson   AB                    175

5  Huddinge  SK                    137

6  Hammarby  SF                   74

7  SK  Linden                          71

Uppdaterad: 13 MAJ 2010 12:26 Skribent: Tomas Andersén

IKJ Samarbetspartners

Haninge Kommun



Länna Sport


Copy office

 

  

 

Postadress:
IKJ Haninge
Box 20
13721 Västerhaninge

Kontakt:
Tel: 087412800
E-post: This is a mailto link

Se all info