Hoppa till sidans innehåll

Söderskidan 5 2010


Resultatlista Söderskidan deltävling 5 på Rudan  2010-02-09.

Utmärkta väderförhållanden, vindstilla,  -2 grader. Tävlingen gick i klassisk stil.

Arrangörer; Ik Jordbänningarna och SK Linden.

 

Korta banan 3,5 km

 

D8

1   Signe Svensson               IK Jordbänningarna             29,44             3poäng

2   Elisabeth Lodin                       -”-                              42,38             1

 

D12

1   Maria Eklind                   Skogsluffarnas OK              17,48             -

2   Sissel Svensson              IK Jordbänningarna             20,17             2

 

D14

3   Sara Hagelin                   Sundbybergs IK                  21,42             -

 

H8

1   Viktor Åberg                  IK Jordbänningarna             33,00             2

 

H9

1   Adam Jönsson                IK Jordbänningarna             20,17             2

 

H10

1   Johan Ekberg                  Nacka-Värmdö SK              19,03             3

2   Peter Lodin                     IK Jordbänningarna             20,17             1

 

H11-12

1   Gustaf Åberg                  IK Jordbänningarna             23,14             4

2   Niklas Persson                Telia IF                                35,16             2

3   Max Grönqvist                 -”-                                     37,41             1

 

Mellanbanan 7,0km

 

D17

1   Victoria Ämting              Nacka-Värmdö SK              25,47             2

 

D21

1   Linda Forsström             Sundbybergs IK                  24,30             -

2   Mei Wen                         IK Jordbänningarna             33,38             2

 

D35-49

1   Anna Evaldsson             IK Jordbänningarna             23,24             8

2   Anna Åberg                                 -”-                          25,22             6

3   Daniella Profir                Sundbybergs IK                  29,14             -

4   Helena Nylén                 Telia IF                                30,27             5

5   Lena Furehed                 Ericsson IK                          31,25             4

6   Mari-Louise Wickman    Telia IF                                33,50             3

7   Gisela Schillén Tell            -“-                                    35,38             2

8   Christin Knutsson              -“-                                    35,49             1

 

D50-

1   Elisabeth Crona              Huddinge SK                       28,10             7

2   Tuula Harju                       -”-                                    28,32             5

3   Anna Lindholm              IK Jortdbänningarna            31,13             4

4   Ann-Caroline Lundberg  Ericsson IK                          35,03             3

5   Eivor Ågren                    Telia IF                                40,57             2

6   Eva Kampegård              Huddinge SK                       51,21             1

 

Långa banan  10,5 km

 

H19-20

1   Tommy Batz                   IK Jordbänningarna             36,27             2

 

H21

1   Peter Thunvall                IK Jordbänninmgarna          31,01             9

2   Göran Kampegård              -”-                                   31,51             7

3   Mikael Hagström            Häverödal                           32,44             -

4   Peter Sundén                  Huddinge SK                       34,04             6

5   Bjarne Kampegård                -”-                                 34,44             5

6   Tomas Anderssén           IK Jordbänningarna             35,21             4

7   Claes Steimert                     -”-                                   35,52             3

8   Kristin Larsson               Överkalix IF                        37,17             -

9   Magnus Ljung                 Ericsson IK                         38,25             2

10 Per-Olof Syrén               Hammarby Skidor               41,42             1

 

H35

1   Peter Henningsson          IK Jordbänningarna             31,01             5

2   Lars-Erik Ness                Ericsson IK                         32,58             3

3   Jon Engberg                    IK Jordbänningarna             35,29             2

4   Rickard Nilsson                  -”-                                   38,03             1

 

H40

1   Ulf Tingström                 IK Jordbänningarna             30,03             12

2   Guy Utter                       Arlanda-Märsta SK              30,53             -

3   Jerker Åberg                   Hammarby Skidor               33,03             10

4   Mårten Lindskog            IK Jordbänningarna             33,38             9

5   Oskar Nederheim               -”-                                   34,10             8

6   Mikael Videfors             Sundbybergs IK                  34,30             -

7   Tommy Dahlqvist           Huddinge SK                       35,09             7

8   Mikael Jönsson               IK Jordbänningarna             37,13             6

9   Anders Bladh                     -”-                                   38,28             5

10 Anders Lodin                     -”-                                   38,49             4

11 Mats Rubertsson                 -”-                                   40,15             3

12 Joakim Persson              Ericsson IK                         41,14             2

13 Mikael Henriksson         IK Jordbänningarna             42,17             1

 

H45

1   Björn Nordén                 Ericsson IK                         32,24             12

2   Tommy Nordsten           Atlas Copco IF                    34,53             -

3   Jukka Luokosa               Nacka-Värmdö SK              35,16             10

4   Pär Ohlsson                    IK Jordbänningarna             36,17             9

5   Stefan Örjes                    Telia IF                                36,38             8

6   Reino Martin                  Sundbybergs IK                  36,46             -

7   Johan Gradén                 Nacka-Värmdö SK              36,55             7

8   Johan Lund                    IK Jordbänningarna             39,01             6

9   Kjell Hedblom                Ericsson IK                         39,42             5

10 Thomas Ericsson               -”-                                    40,48             4

11 Conny Franzén               Hammarby SF                                           42,44             3

12 Dag Svensson                 IK Jordbänningarna             46,15             2

13 Johan Rönnberg             Telia IF                                46,24             1

 

H50

1   Björn Lidman                 IK Jordbänningarna             30,56             5

2   Göran Persson                Sundbybergs IK                  38,43             -

3   Johan Lindholm             IK Jordbänningarna             40,05             3

4   Stefan Gustafsson          Ericsson IK                         41,13             2

5   Per Eklind                       Skogsluffarnas OK              41,28             -

6   Tomas Holmberg            Telia IF                                44,37             1

 

H55

1   Johan Hellström             Nacka-Värmdö SK              38,24             5

2   Jukka Korhonen             Huddinge SK                       39,13             3

3   Stefan Aldén                  Telia IF                                44,50             2

4   Rolf Berggren                   -”-                                     46,01             1

 

H60

1   Lars Degerheim              Telia IF                                34,45             6

2   Seppo Keinonen                -“-                                    36,13             4

3   Jan Fridlund                   Hammarby SF                                           41,17             3

4   Bengt Liedberg               Telia IF                                41,54             2

5   Carl-Axel Dyverfeldt      Ericsson IK                         44,40             1

6   Lars Westman                 Stockholmspostens IK         44,50             -

7   Åke Gissar                                                   -“-                               50,20             -

 

H65

1   Artur Forsberg                SK Linden                           34,18             9

2   Allan Johansson             Telia IF                                35,28             7

3   Ragnar Gustafsson         Huddinge SK                       37,45             6

4   Runo Dahlberg               IK Jordbänningarna             39,47             5

5   Eero Kohvakka              SK Linden                           40,46             4

6   Örjan Kampegård           Huddinge SK                       42,18             3

7   Raine Heikkilä                Nacka-Värmdö SK              42,26             2

8   Alf Sjöstedt                    Telia IF                                48,56             1

 

H70

1   Ahti Harju                      Nacka-Värmdö SK              38,41             4

2   Ansgar Ågren                 Telia iF                                43,48             2

3   Hans Höglund                Huddinge SK                       45,01             1

 

H75

1   Karl Erhard Johansson   Hammarby SF                                           50,28             2

 

H80

1   David Jonsson                Hammarby SF                                           55,08             2

 

 

Resultat deltävling 5

1   IK Jordbänningarna        146 poäng

2   Telia IF                              51

3   Huddinge SK                     44

4   Ericsson IK                        38

5   NackaVärmdö SK             33

6   Hammarby SF                   21

7   SK Linden                                               13

Uppdaterad: 13 MAJ 2010 12:21 Skribent: Tomas Andersén

IKJ Samarbetspartners

Haninge Kommun



Länna Sport


Copy office

 

  

 

Postadress:
IKJ Haninge
Box 20
13721 Västerhaninge

Kontakt:
Tel: 087412800
E-post: This is a mailto link

Se all info