Hoppa till sidans innehåll

Söderskidan Slutresultat 2010


Slutresultat Söderskidan 2010

                                                Del,tävl                        1  2  3   4    5   Poäng  Medalj

Korta banan 2,0-3,0km

D8 

1    Signe Svensson                IK Jordbänningarna     -   -   3  3  3     9    x         

2    Evelina Chrisstensson                   -”-                    3  -   -   3  -      6    x

3    Elisabeth Lodin                             -”-                    -   -   -   1  1     2    x

4    Lovisa Lagerqvist                        -”-                     1          -   -      1    x

5    Sienna Landsky                Nacka Värmdö            1  -   -   -   -      1    x

D12

1    Sisel Svensson                  IK Jordbänningarna     2  3 2  -   -      7    x

2    Sofia Frohm                      Nacka Värmdö            -   -   1  -   -      1    x

 

D13-14

1    Ida Torbjörnsson              Nacka Värmdö            -   -   2  -   -      2    x

 

H8

1    Viktor Åberg                    IK Jordbänningarna     2  -   2  -   2     6    x

 

H9

1    Adam Jönsson                  IK Jordbäningarna       2  2  2  2  2     10  x   

 

H10

1    Johan Ekberg                    Nacka Värmdö            2  3  1  4  3     13  x

2    Peter Lodin                       IK Jordbänningarna     1  1  3  1  1     7    x

3    Erik Åberg                        Hammarby SF             3  -   2  -   -      5    x

 

H11-12

1    Gustaf Åberg                    IK Jordbänningarna     5  -   1  -   4     10  x

2    Niklas Persson                  Telia IF                        -   -   3  3  2     8    x

3    Lukas Torbjörnsson          Nacka Värmdö            -   -   4  -   -      4    x

4    Max Grönkvist                 Telia IF                        -   1  -   1  1     3    x

5    Oskar Lagerqvist              IK Jordbänningarna     -   -   2  -   -      2    x

 

H13-14                                   

1    Niclas Holm                      Nacka Värmdö            -   -   2  -   -      2    x

 

Mellanbanan 4,0 -6,0km

 

D15-16

1    Julia Seger                        IK Jordbänningarna     -   2  -   -   -      2    -

 

D17-18

1    Victoria Ämting                Nacka Värmdö            2  -   2  2  2     8    x

 

D21

1    Mei Wen                           Ik Jordbänningarna     2  -   1  1  2     6    x

2    Karin Nilsson                              -”-                      3  -   -   -   -      3    -

3    Sanna Batz                                  -”-                      -   -   3  -   -      3    -

4    Klara Torlén                      Hammarby SF             3  -   -   -   -      3    -

 

D35-49

1    Anna Evaldsson                IK Jordbänningarna     -   8  5  8  8     29  x

2    Anna Åberg                                   -”-                   4  3  5  -   6     18  x

3    Helena Nylén                    Telia IF                        -   -   -   6  5     11  -

4    Jeanette Rubertsson                       -”-                   2  2  6  -   -      10  x

5    Mari-Louise Wickman      Telia IF                        -   -   3  3  3     9    x

6    Gisela Shillin-Tell                   -“-                          -   -   1  5  2     8    x

7    Christin Knutsson                   -“-                          1  1  2  1  1     6    x

8    Lotta Frohm-Lindberg      Nacka Värmdö            -   -   4  -   -      4    -

      Malin Storm                      Ericsson IK                 -   -   -   4  -      4    -

      Lena Furuhed                            -”-                        -   -   4  -   -      4    -

11  Anna Christensson           IK Jordbänningarna     -   -   -   2  -      2    -

 

D50-

1    Elisabeth Crona                 Huddinge SK              6  5  8  5  7     31  x

2    Tuula Harju                       Telia IF                        4  3  -   5  -      12  x

3    Anna Lindblom                 IK Jordbänningarna     3  -   5  -   4     12  x

4    Eivor Ågren                      Telia IF                        1  1  3  2  2     9    x

5    Lotta Svahn                         -“-  -                           2  6  -   -   8     -    

6    Lillemor Lindström           IK Jordbänningarna     2  -   4  -   -      6    -

7    Towa Raak                        Ericsson IK                 -   -   2  3  -      5    -

8    Eva Kampegård                 Huddinge SK              -   -   1  1  1     3    x

9    Ann-Caroline Lundborg   Ericsson IK                 -   -   -   -   3     3    -

 

Långa banan 8,0-12,0km

 

H19-20

1    Tommy Batz                     IK Jordbänningarna     -   2  -   -   2     4    -

 

H21

1    Peter Thunvall                   IK Jordbänningarna     13    6  13 - 9  41  x

2    Peter Sundén                     Huddinge SK              10    3  9  7  6 35  x

3    Göran Kampegård             IK Jordbänningarna     -   -   12    9  7 28  x

4    Tomas Andersson                         -”-                    9  -   7  5  4     25  x

5    Christian Sellin                 Telia IF                        8  4  8  3  -      23  x

6    Bjarne Kampegård            Huddinge SK              -   2  6  6  5     19  x

7    Tobias Nylander               Nacka Värmdö            -   -   15    -  -  15  -

8    Johan Qviberg                  Nacka Värmdö            11    -   3  -  -  14  -

9    Johan Korsvik                   Nacka Värmdö            -   -   11    -  -  11  -

10  Målarn Nordstrand                  -”-                         -   -   10    -  -  10  -

11  Anders Johansson            Ericsson IK                 6  -   2  -   -      8    -

12  Karl-Henrik Nilsson         IK Jordbänningarna     3  -   -   4  -      7    -

      Peter Holmström                           -”-                    7  -   -   -   -      7    -

14  Erik Geijer                        Nacka Värmdö            -   -   5  -   -      5    -

15  Magnus Ljung                  Ericsson IK                 -   -   1  1  2     4    x

      Magnus Lindfors              IK Jordbänningarna     4  -   -   -   -      4    -

17  Per-Olof Syrén                 Hammarby SF             -   -   -   1  1     2    -

      Daniel Backman                IK Jordbänningarna     2  -   -   -   -      2    -

19  Benjamin Rubin                Nacka Värmdö            -   -   1  -   -      1    -

      Kristoffer Haas                        -”-                         -   -   1  -   -      1    -

      Tobias Larsson                        -”-                         -   -   1  -   -      1    -

      Niclas Bengtsson              Ericsson IK                 1  -   -   -   -      1    -

      Sebastian Stine                  Nacka Värmdö            1  -   -   -   -      1    -

 

 

 

H35

1    Peter Henningsson            IK Jordbänningarna     11  6  12 9  5  43  x

2    Lars-Erik Ness                  Ericsson IK                 -   -   10  7  3   20  x

3    Jerker Åberg                     Hammarby SF             9  -   -   -   10   19  -

4    Jon Engberg                      IK Jordbänningarna     3  2  6  5  2     18  x

5    Tobias Jönsson                           -”-                      7  -   7  -   -      14  -

6    Bengt Henriques               Ericsson IK                 -   -   8  4  -      12  -

7    Björn Boström                  IK Jordbänningarna     2  3  5  1  -      11  x

8    Pontus Nylander               Nacka Värmdö            -   -   9  -   -      9    -

9    Jörgen Källback                IK Jordbänningarna     8  -   -   -   -      8    -

10  Johan Lund                       IK Jordbänningarna     4  1  -   -   2     7    x

11  Doug Landsky                  Nacka Värmdö            6  -   -   -   -      6    -

      Olle Forsblom                   Telia IF                        1  1      4  -      6    x

13  Rickard Nilsson                IK Jordbänningarna     -   -   -   3  1     4    -

      Johan Faskunger               Hammarby SF             -   -   4  -   -      4    -

15  Fredrik Pürkner                Nacka Värmdö            -   -   3  -   -      3    -

16  David Reutergåhrd                 -”-                           2  -   -   -   -      2    -    

      Fredrik Wredh                  IK Jordbänningarna     1  -   1  -   -      2    -

 

H40

1    Olof Ekberg                      Nacka Värmdö            15  11  13  15 - 54 x

2    Ulf Tingström                   IK Jordbänningarna     13 13  15 -  12 53 x

3    Tommy Dahlqvist             Huddinge SK              8  8  9  12  7   44  x

4    Mårten Lindskog              IK Jordbänningarna     9  -   10  13  9 41  x

5    Oskar Nederheim              IK Jordbänningarna     11    9  8  -  8  36  x

6    Tomas Johansson                          -”-                   12 10 12  -  -  34  x

7    Mikael Jönsson                              -”-                   -   7  5  10  6   28  x

8    Olle Paulsson                    Nacka Värmdö            7  6  6  7  -      26  x

9    Lasse Persson                               -”-                    10  -  11   -   -  21 -

10  Viktor Nilsson                  IK Jordbäningarna       6  7  7  -   -      20  x

11  Mats Rubertsson                           -”-                    4  -   4  5  3     16  x

12  Anders Bladh                                -”-                    -   2  1  6  5     14  x

      Anders Flodin                               -”-                    5  -   -   9  -      14  -

14  Anders Lodin                                -”-                    2  1  3  3  4     13  x

      Lars Gulliksson                Nacka Värmdö            4  5  2  2  -      13  x

16  Joakim Lindgren               IK Jordbäninngarna     3  6  1  -   -      10  x

17  Martin Lasu                      Nacka Värmdö            -   -   -   8  -      8    -

18  Pär Wollbrand                   Ericsson IK                 -   4  1  -   -      5    -

19  Kalle Widlert                           -“-                          -   -   -   4  -      4    -

20  Peter Larsson                    Nacka Värmdö            -   -   3  -   -      3    -

      Mikael Henriksson           IK Jordbänningarna     1  -   1  -   1     3    x

22  Joakim Persson                 Ericsson IK                 -   -   -   -   2     2    -

      Anders Nordström                 -”-                           -   1  1  -   -      2    -

      Ulrik Bard                              -”-                           -   -   1  1  -      2    -

25  Mark Gibbard                        -”-                           1  -   -   -   -      1    -

      Hans Furtenbach               IK Jordbänningarna     1  -   -   -   -      1    -

      Jonas Carlsson                         -”-                         1  -   -   -   -      1    -

      Fredrik Neislen                 Nacka Värmdö            1  -   -   -   -      1    -

     

H45

1    Jukka Loukosa                  Nacka Värmdö            15  - 13  12  10  50      x

2    Björn Nordén                    Ericsson IK                 -   -   15  15  12  42      x

3    Stefan Örjes                      Telia IF                        12    6  12  -  8   38      x

4    Mikael Öhr                       IK Jordbänningarna     10    9  11  -   -  30      x

      Johan Lund                                   -”-                    7  5  5  7  6     30 x

6    Sven Drakenborn              IK Jordbänningarna     8  9  -   -  11   28  x

7    Bo Lindén                                     -”-                    9  7  10    -  -  26  x

8    Johan Gradén                    Nacka Värmdö            6  -   -   9  7     22  x

9    Per Ekman                        Nacka Värmdö            -   -   8  10  -    18  -

10  Anders Önerud                 Ericsson IK                 5  7  4  -   -      16  x

      Thomas Ericsson              Ericsson IK                 3  2  3  4  4     16  x

12  Kjell Hedblom                       -”-                            -   1  2  6  5             14 x

13  Kari Elfengren                   IK Jordbänningarna     13    -   -   -  -  13  -

      Niclas van der Schoot       Ericsson IK                 -   -   -   13  -    13  x

15  Per Eliasson                      Nacka Värmdö            11    -   -   -  -  11  -

16  Conny Franzén                 Hammarby SF             -   4  -   3  3     10  x

17  Pär Ohlsson                      IK Jordbänningarna     -   -   -   -   9     9    -

18  Per Sjögrun                       Telia IF                        -   -   6  -   -      6    -

19  Thomas Bergstrand           Ericsson IK                 -   -   1  3  -      4    -

      Hans Sundberg                 IK Jordbänningarna     -   -   4  -   -      4    -

      Dag Svensson                             -“-                      -   -   1  1  2     4    x

      Johan Rönnberg                Telia IF                        -   -   -   1  -      1    -

 

H50

1    Olle Yttermo                     IK Jordbänningarna     8  7  8  7  -      30  x

2    Björn Lidman                               -”-                     6  -   6  5  5     22  x

3    Olle Kjebon                       Telia IF                        11    5  -   -  -  16  -

4    Johan Lindholm                IK Jordbänningarna     -   3  5  4  3     15  x

      Stefan Gustafsson             Ericsson IK                 2  4  4  3  2     15  x

6    Tomas Holmberg              Telia IF                        1  2  2  2  1     8    x

      Hans Rosengren               IK Jordbänningarna     5  1  1  1  -      8    x

8    Gunnar Lindholm             SK Linden                   1  -   -   -   -      1    -

 

H55

1    Stefan Ahldén                   Telia IF                        4  4  -   2  2     12  x

2    Johan Hällström                Nacka Värmdö            -   -   6  -   5     11  -

3    Jukka Korhonen                Huddinge SK              -   -   4  5  -      9    -

4    Kai Sjögren                       Ericsson IK                 3  2  2  1  -      8    x

5    Karl-Åke Persson             Nacka Värmdö            7  -   -   -   -      7    -

6    Roland Falk                      Hammarby SF             -   -   3  3  -      6    -

7    Kjell Thorlén                          -”-                           5  -   -   -   -      5    -

9    Rolf Berggren                   Telia IF                        2  1  1  -   -      4    x

10  Bo Engstrand                    Hammarby SF             1  -   -   -   -      1    -

      Lars Brosell                      Ericsson IK                 -   1  -   -   -      1    -

 

H60

1    Lars Degerheim                Telia IF                        9  9  5  4  6     33  x

2    Seppo Keinonen                   -“- 7                          7  3  6  4  27   x

3    Jan Fridlund                      Hammarby SF             5  5  -   3  3     16  x

4    Gunnar Lejon                    IK Jordbänningarna     6  6  2  -   -      14  x

5    Anders Dahl                     Nacka Värmdö            4  4  -   -   -      8    -

6    Bengt Liedberg                 Telia IF                        -   3  -   2  -      5    -

7    Bert Larsson                     IK Jordbänningarna     -   2  -   -   2     4    -

8    Birger Höglund                           -”-                      3  -   -   -   -      3    x          

9     Henry Nyberg                  Hammarby SF             2  -   1  -   -      3   

10  Karl-Johan Dyferfeldt       Ericsson IK                 -   -   -   1  -      1    -

 

H65

1    Artur Forsberg                  SK Linden                10  8  12 11  9   50  x

2    Allan Johansson               Telia IF                        8  6  10    8  7 39  x

3    Christer Arvidsson           IK Jordbänningarna     8  8  -   7  -      23  x

4    Ingvar Kullman                 SK Linden                   -   4  9  9  -      22  x

5    Runo Dahlberg                 IK Jordbänningarna     4  3  5  4  5     21  x

6    Ragnar Gustafsson           Huddinge SK              3  -   -   6  6     15  x

7    Eero Kohvakka                 SK Linden                   -   -   4  5  4     13  x

      Raine Heikkilä                  Nacka Värmdö            6  -   7  -   -      13  -

9    Ernst Isaksson                          -”-                        -   5  6  -   -      11  -

      Örjan Kampegård              Huddinge SK              1  1  3  3  3     11  x

11  Anders Sjöberg                 IK Jordbänningarna     5  -   -   -   -      5    -

12  Bjarne  Finnholm              Telia IF                        2  2  -   -   -      4    -

      Alf Sjöstedt                       Telia IF                        1  -   1  1  1     4    x

14  Hans Jansson                    SK Linden                   2  -   -   -   -      2    -

 

 

H70

1    Ahti Harju                         Nacka Värmdö            6  5  3  4  4     22  x

2    Ansgar Ågren                   Telia IF                        4  3  1  2  2     12  x

3    Hans Höglund                  Huddinge SK              2  2  -   1  1     6    x

4    Birger Kullman                 IK Jordbänningarna     3  -   -   -   -      3    -

5    Lennart Andersson                      -”-                     1  1  -   -   -      2    -    

 

H75

1    Karl.Erhard Johansson      Hammarby SF             2  -   -   2  2     6    x

 

H80

1    David Jonsson                  Hammarby SF             2  2  -   2  2     8    x

 

 

Resultat deltävling 5                     Slutresultat lagtävlingen

 

1    Ik Jordbänningarna           146poäng                    1  IK Jordbänningarna       962 poäng

2    Telia IF                                56                             2 Nacka Värmdö               417

3    Huddinge SK                       39                             3  Telia IF                          326     

4    Ericsson IK                          38                             4  Ericsson IK                   214

5    Nacka Värmdö SK               33                              5 Huddinge SK                 179

6    Hammarby SF                     21                              6 Hammarby SF                92

7    SK Linden                            13                              7 SK Linden                      84                            

Medaljer och klassegrare

                                                Medalj                         Klassegrare    

IK Jordbänningarna                 46 St                            10 st

Nacka Värmdö                        13                                  5

Telia IF                                    17                                  2

Ericsson IK                               8                                  -

Huddinge SK                            7                                 1

Hammarby SF                           5                                 1

SK Linden                                 3                                  1

Uppdaterad: 13 MAJ 2010 12:24 Skribent: Tomas Andersén

IKJ Samarbetspartners

Haninge Kommun



Länna Sport


Copy office

 

  

 

Postadress:
IKJ Haninge
Box 20
13721 Västerhaninge

Kontakt:
Tel: 087412800
E-post: This is a mailto link

Se all info