Hoppa till sidans innehåll

DM-Titlar


DM-titlar

 

 

En presentation av föreningens samtliga DM-guld genom tiderna:

Lag-DM

Herrar                 Damer                  Veteraner             Herrjuniorer      DamJuniorer

1997                     2006                     1989                     1973                     1992

1998                     2007                     1993                     1887                     1996

2000                                                  1995                     1989                     1997

2003                                                  1998                     1990                                                                              

2006                                                  1999                     1992                              

2007                                                  2000                     2000                              

                                                          2002                     2002                              

                                                          2003                     2003                              

                                                          2004                     2004                              

                                                          2005                     2005                             

                                                          2006                     2007                              

 

 

Pojkar                  Flickor                 Lilla DM Herrar                              Lilla DM Damer

1980                     1996                     1987                                                  1991

1989                     2002                     1988                                                  1992

2002                                                  1989                                                  1994

2003                                                  1993                                                  1997

2004                                                  2002                                                  2000

2009                                                  2007                                                 2005

                                                           2008                                                  2007

                                                           2010                                                                     

Seniorer              

Herrar                                              Damer                                              

1997 Mikael Ottosson                   1997 MariaHolen                            

                                                         2006 Frida  Zetterström                     

                                                          2007 Maria Holen                            

                                                          2008 Frida Zetterström                     

                                                          2009 Katarina Larsson  

                                                          2010 Felicia Olsson

                                                           2011 Frida Zetterström

                                                                                                                   

Mixed

1997 Maria Holen/Mikael Ottosson

1998 Maria Holen/Mikael Ottosson

2000 Frida Zetterström/Bosse Frank

2006 Katarina Larsson/Peter Bergqvist

2007 Maria Holen/Kalle Sjöstrand                                                                                          

2008 Katarina Larsson/Peter Bergqvist

2009 Emelie Johansson/Tobias Stjerna

 

HerrDubbel                                                                  

1998 Fredrik Bergqvist/Joakim Karlsson                     

2006 Alexander Hjalmarsson/P-A Källberg Borlänge  

2007 Peter Bergqvist/Kalle Sjöstrand

2009 Peter Bergqvist/Tobias Stjerna

                                                                                                                   

DamDubbel

1965 Birgitta Persson/Kerstin Eriksson Krylbo BTK   

1996 Maria Mörk/Maria Holen

1998 Christina Liljequist/Maria Holen

2006 Frida Zetterström/Maria Holen

2007 Frida Zetterström/Maria Holen

2008 Sofia Uddnäs/Elisabet Wallman

2009 Emelie Johansson/Katarina Larsson

 2010 Felicia Olsson/Frida Zetterström

 2011 Frida Zetterström/Emelie Johansson

                                                           

Veteraner

Herrar 40                                         Herrar 50                                        

1976 Leif Törnqvist                          1994 Åke Lund                                

1987 Åke Lund                                 1995 Åke Lund

                                                           2010 Bosse Frank

                                                           2011 Bosse Frank                               

 

1998 Kalle Sjöstrand                        

1999 Bosse Frank                                                          Herrar 60

2000 Bosse Frank                                                          1989 Gunnar Jonsson

2001 Bosse Frank                                                          2004 Lars-Åke Jansson

2003 Bosse Frank

 

HerrDubbel 35 (sista gången 1991)                             

1974  L Törnqvist/S Blom                                            

1977 LTörnqvist/Y Nordblad, Avesta                          

1981 Å Lund/Y Nordblad, Avesta                                

1984 L-Å Jansson/L-G Pettersson, Falun                     

1987 Å Lund/L-Å Jansson                                           

                                                                                      

HerrDubbel 40

1986 Åke Lund/Lars-Åke Jansson

1994 Åke Lund/Lars-Åke Jansson

1995 Åke Lund/Lars-Åke Jansson

1998 Tony Gustavsson/Kalle Sjöstrand

1999 Bosse Frank/Kalle Sjöstrand

2000 Bosse Frank Kalle Sjöstrand

2001 B Frank/K Sjöstrand

2002 Tommy Törnqvist/Kalle Sjöstrand

2007 Kalle Sjöstrand/Roland Söderman Jägarnäs/Ludvika BTK

 

HerrDubbel 50

2000 Lars-Åke Jansson/Göran Winge, Hedemora BTK                            

2003 Lars-Åke Jansson/Göran Winge, Hedemora BTK 

2010 Bosse Frank/Kalle Sjöstrand

2011 Bosse Frank/Ingemar Forsberg, Långshyttan

 

 

 

 HerrDubbel 60

2011 Åke Lund/Göran Winge, Hedemora                           

 

 Juniorer

Herrjuniorer 20                               DamJuniorer 20                             

2004 Christofer Hjalmarsson         1997 Christina Liljequist                  

                                                          2006 Katarina Larsson                     

                                                          2008 Emelie Johansson 

                                                          2009 Emelie Johansson

                                                          2010 Linnea Jansson

                                                                                                                   

HerrJuniorer 17                              DamJuniorer 17                             

 2000 Peter Werlefors                     1965 Birgitta Persson                                                        

                                                          1991 Åsa Söder                               

                                                          2008 Emelie Johansson

                                                          2009 Emelie Johansson

                                                          2010 Emelie Johansson

                                                          2011 Alice Enkell                 

DamJuniorDubbel

1991 Åsa Söder/Maria Mörk

1992 Åsa Söder/Maria Mörk

1993 Åsa Söder/Hanna Brus Långshyttan BTK

1997 Frida Zetterström/Sara Lönnberg

1999 Frida Zetterström/Sofia Westholm Hedemora BTK

2006 Katarina Larsson/Sofia Uddnäs/Borlänge BTK

2007 Katarina Larsson/Elisabet Wallman

2008 Sofia Uddnäs/Elisabet Wallman

2009 Emelie Johansson/Alice Enkell

2010 Emelie Johansson/Felicia Olsson

 

Herrjunior Dubbel                                                                                    

1989 Fredrik Bergqvist/Daniel Stålberg

1990 Fredrik Bergqvist/André Johansson

2002 Peter Werlefors/Christofer Hjalmarsson

2003 Peter Werlefors/Christofer Hjalmarsson

2004 Peter Werlefors/Christofer Hjalmarsson

2005 Peter Werlefors/Christofer Hjalmarsson

 

Ungdom

Pojkar 15                                          Flickor 15                                        

1987 Daniel Stålberg                         1965 Birgitta Persson                       

1998 Henrik Andersson                     1985 Maria Holen

2004 Robin Johansson                      1989 Maria Mörk

                                                            1998 Sara Lönnberg

                                                             2008 Emelie Johansson

 

                                                          Flickor 14

                                                          1997 Sara Lönnberg

 

Pojkar 13                                          Flickor 13                                        

1981 Tomas Holen                         1984 Maria Holen                            

1994 Fredrik Sundin                       1985 Maria Holen                            

                                                          1988 Maria Mörk

                                                          1996 Sara Lönnberg

 

                                                          Flickor 12

                                                          1995 Sara Lönnberg

                                                          1997 Johanna Lundgren

 

Totalt 163 guldmedaljer har hittills delats till föreningen.

 

 

Dalarnas Bordtennisförbunds Elittecken                

Elittecknet är DBTF;s spelarmärke, vilken tilldelas spelare som uppnått 25 poäng

efter beräkningar efter placeringar i DM, ÖSM, SM, landskamper osv.    

2001 elittecken  nr 47                     Mikael Ottoss

2001 elittecken  nr 48                     Bosse Frank

2001 elittecken  nr 49                     Fredrik Bergqvist

2007 elittecken  nr 51                     Katarina Larsson

2001 elittecken  nr 52                     Frida Zetterström

2008 elittecken  nr 54                     Kalle Sjöstrand

2010 elittecken  nr 56                     Emelie Johansson  

 

Andra som fått elittecknet som spelat för Juno men som vid det tillfället spelat för

annan förening är:

1968 Leif ”Tömpa” Törnqvist, 1968 Åke Lund och 1989 Maria Holen

Uppdaterad: 31 OKT 2012 16:07 Skribent: Peter Bergqvist

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postadress:
IK Juno - Bordtennis
Grönqvist, Mattsbogatan 15 A
77440 Avesta

Kontakt:
Tel: 0734227617
E-post: This is a mailto link