Hoppa till sidans innehåll

Senior


Władysław Pytlasiński's Memoriał , Warszawa, Polen, 4/8-2013
För Svenska Landslaget

74 kg

1. Alexander Chekhirkin, Ryssland
2. Robert Rosengren, Sverige
3. Ilyas Magymedov, Ryssland
3. Ruszan Isakov, Ryssland

Robbans matcher:
Robban - Evrik Uikoghosyan, Frankrike 4-1 (0-1, 9-0)
Robban - Martin Szabo, Ungern  4-0 (3-0, 5-0)
Robban - Justin Lester, USA  3-1 (4-1, 2-2)
Robban - Ruszan Isakov, Ryssland  5-0 (1-0, 4-1)
Robban - Andy Bissek, USA  3-1 (4-1, 1-0)
Robban - Alexander Chekhikrin, Ryssland 0-5 (WO)

 

96 kg

1. Balzas Kiss
2. Vladislav Metodiev
3. Daigoro Timoncini
4. Marthin Hamlet Nielsen, Norge
13. Fredrik Schön, Sverige

Fredriks match:
Fredrik - Fredrik Ohler, Tyskland 1-3 (0-1, 1-1)

 

 

Gran Primo Espana, Madrid, Spanien, 13/7-2013
För Svenska Landslaget

74 kg

1. Robert Rosengren , Sverige
2. Juan Jose Ruiz, Spanien
3.
3.

Robbans matcher:
Robban - Avedano, Venezuela 4-0 (7-0)
Robban - Fernandez, Spanien 4-0 (9-0)
Robban - Juan Jose Ruiz, Spanien 5-0 (disk 4,20)

 

96 kg

1. Marthin Hamlet Nielsen, Norge
2. Fredrik Schön, Sverige
3.
3.

Fredriks matcher:
Fredrik - Albino, Brasilien  4-0 (9-0)
Fredrik - Caraboll, Venezuela 3-1 (5-3)
Fredrik - Marthin Hamlet Nielsen, Norge  0-5 (Fall 2,55)

 

Grand Prix of Germany, Dortmund, Tyskland, 30/6-2013
För Svenska Landslaget

 

74 kg

1. Valery Palenski, Vitryssland
2. Edgar Babayan, Polen
3. Arkaduisz Kulynucz, Polen
3. Zacharias Tallroth, Sverige

Zacharias matcher:
Zacharias
- Mateusz Wolny, Polen  3-0 (1-0)
Zacharias - Edgar Babayan, Polen 0-5 (Fall 0-4 (1,24))
Zacharias - Damian Hartmann, Tyskland 3-1 (3-3)
Zacharias - Ionel Poscasu, Rumänien  5-0 (WO)
Zacharias - Veli Kari Suominen, Finland 3-1


84 kg

1. Viktor Loirincz, Ungern
2. Viktar Sasunouski, Vitryssland
3. Tadeusz Michalek, Polen
3. Fisnik Zahiti, Sverige
7. Jim Pettersson, Sverige

Jims matcher:
Jim -
Eerik Aps, Estland 3-1 (4-1)
Jim - Viktor Loirincz, Ungern 0-3 (0-3)
Jim - Aleksandr Kazakevic, Litauen 5-0 (WO)
Jim - Tadeusz Michalik, Polen 1-3 (2-3)


96 kg

1. Dimitriy Timchenko, Ukraina
2. Marthin Hamlet Nielsen, Norge
3. Timo Kallio, Finland
3. Oliver Hassler, tyskland
16. Fredrik Schön, Sverige

Fredriks matcher:
Fredrik - Dimitriy Timchenko, Ukraina 0-3 (0-3)
Fredrik - Timo Kallio, Finland  0-3 (0-5)

 

 

Azovmash Cup, Mariupol, Ukraina 14-15/6-2013
För Svenska landslaget

74 kg

opl.  Zacharias Tallroth, Sverige

Zacharias match:
Zacharias - Jonas Bosert, Schweiz  0-5 (Fall (5-7))

 

84 kg

5.  Jim Pettersson, Sverige

Jims matcher:
Jim -
Andrian Mocanu, Moldavien 3-0 (5-0)
Jim - Beka Karkarashvili, Ukraina 3-1 (3-1)
Jim - Damian Janikowski, Polen 1-3 (1-3)
Jim - Aleksander Kazakevic, Litauen  0-3 (0-1)

 

 

Nordiska Mästerskapen, Eslöv 12/5-2013
För Svenska landslaget

60 kg

1.  Thomas Rönningen, Norge
2.  Jerry Pitkänen, Finland
3.  Mathias Hagdahl, Sverige
4.  Niklas Amnemo. Sverige

Mathias matcher:
Mathias - Jerry Pitkänen, Finland  1-3 (0-1, 1-0, 0-1)
Mathias - Thomas Rönningen, Norge  0-5 (2-0, Fall (0-4))
Mathias - Niklas Amnemo, Sverige 3-1 (2-0, 1-2, 3-0)
Mathias - Emil Birkshöj, Danmark  3-0 (3-0, 1-0)
Mathias - Anar Zeinalov, Estland  3-1 (0-1, 1-0, 1-0)

 

84 kg

1.  Eerik Aps, Estland
2.  Jim Pettersson, Sverige
3.  Viktor Karlsson, Sverige
4.  Rasmus Tjörstad, Norge

Jims matcher:
Jim
- Rasmus Tjörstad, Norge  3-1 (1-0, 0-1, 3-0)
Jim - Christian Roed, Danmark  3-0 (1-0, 3-0)
Jim - Viktor Karlsson, Sverige  3-0 (1-0, 1-0)
Jim - Eerik Aps, Estland 0-3 (0-1, 0-1)
Jim - Joona Larmik, Finland 3-0 (1-0, 1-0)

 

96 kg

1. Fredrik Schön, Sverige
2. Alo Toom, Estland
3. Elias Kousmanen, Finland
4. Pontus Lundh, Sverige

Fredriks matcher:
Fredrik
- Jon Isaksen, Norge 3-0 (1-0, 4-0)
Fredrik - Pontus Lundh, Sverige  3-0 (7-0, 1-0)
Fredrik - Alo Toom, Estland  1-3 (2-0, 0-1, 0-1)
Fredrik - Elias Kuosmanen, Finland  4-0 (6-0, 6-0)

 

 

 

Svenska Mästerskapen, fristil, Trollhättan 4/5-2013

74 kg

1. Efraim Gershater, BK Athén
2. Danielo di Feola, Örgryte IS
3. Per Storgärd, Skönsbergs BK
4. André Lindén, BK Trim
13. Reza Farkhonde, IK Sparta

Rezas matcher:
Reza - Anton Hjelm, Värnamo BK 1-3 (1-2, 1-1)
Reza - Efraim Gershater, BK Athén

 

Svenska Mästerskapen, Kiruna 13-14/4-2013

60 kg

1.  Niklas Amnemo, Bjuvs BK
2.  Joakim Fagerlund, Huddinge BK
3.  Mathias Hagdahl, IK Sparta
4.  Kai Laitinen, Luleå BK

Mathias matcher:

Mathias - Niklas Amnemo, Bjuvs BK  1-3 (2-0, 0-1, 0-3)
Mathias - Joakim Fagerlund, Huddinge BK  3-1 (0-2, 2-0, 1-0)
Mathias - Kai Laitinen, Luleå BK  3-0 (1-0, 6-0)

 

74 kg

1.  Christoffer Nilsson, Huddinge BK
2.  Timmy Wideheim, BK Ore
3.  Alexander Jersgren, Marsvinsholms IF
4.  Besnik Shala, Falköpings ABK
5.  Zackarias Tallroth, IK Sparta

Zackarias matcher:
Zackarias
- Deni Khasauov, Sundsvalls AIK  3-1 (2-0, 1-1)
Zackarias - Oliver Frotjold, Örgryte IS  5-0 (0-2, Fall 6-0)
Zackarias - Christoffer Nilsson, Huddinge BK  1-3 (3-0, 1-5, 0-1)
Zackarias - Alexander Jersgren, Marsvinsholms IF 0-5 (WO)

 

84 kg

1.  Kristoffer Johansson, Kungsbacka BK
2.  Jim Pettersson, IK Sparta
3.  Viktor Karlsson, BK Ore
4.  Tobias Kvarnmark, IK Sparta

Jims matcher:
Jim
 - Marcus Engström, Falköpings ABK  3-1 (5-0, 5-1)
Jim - Viktor Karlsson, BK Ore  3-0 (1-0, 1-0)
Jim - Kristoffer Johansson, Kungsbacka BK 1-3 (0-1, 1-3)

Tobias matcher:
Tobias
 - Naib Ilidayev, Husums IF  3-1 (2-0, 10-3)
Tobias - Kristoffer Johansson, Kungsbacka BK  0-4 (0-6, 0-5)
Tobias - Pierre Andreasson, HBK Bergania  3-1 (1-2, 1-0, 4-0)
Tobias - Viktor Karlsson, BK Ore  0-3 (0-6, 0-1)

 

96 kg

1.  Fredrik Schön, IK Sparta
2.  Pontus Lundh, Arboga AK
3.  Leon Kessidis Bjurberg, Huddinge BK
4.  Kristofer Johansson, Heby BK

Fredriks matcher:
Fredrik -
Leon Kessidis Bjurberg, Huddinge BK  3-0 (3-0, 1-0)
Fredrik - Kristofer Johansson, Heby BK  3-1 (4-2, 1-0)
Fredrik - Linus Lindström, Väsby BK  3-0 (4-0, 6-0)
Fredrik - Pontus Lundh, Arboga AK  3-0 (1-0, 6-0)

 

 

Europamästerskapen, Tblisi, Georgien 23/3-2013
För Svenska landslaget

96 kg

1. Artur Aleksanyan, Armenien
2. Vladislav Metodiev, Bulgarien
3. Melo Noumonvi, Frankrike
4. Cenk Ildem, Turkiet
19. Fredrik Schön, Sverige

Fredriks matcher:
Fredrik - Artur Aleksanyan, Armenien 0-3 (0-1, 0-1)
Fredrik - Soso Jabidze, Georgien 1-3 (1-1, 0-2)

 

 

Elitbrottningarna, Falkenberg 2/3-2013

60 kg

1. Houssam Ali, Gällivare SK
2. Christoffer Svensson, BK Atle
3. Jacob Hellsén, Huddinge BK
4. Sebastian Tallroth, IK Sparta

Sebastians matcher:
Sebastian - Christoffer Svensson, BK Atle
Sebastian -
Tigran Ghazarian, Spårvägens BK
Sebastian -
Jacob Hellsén, Huddinge BK

66 kg

1.  Sebastian Brandström, Norrköpings BK
2.  Danielo di Feola, Örgryte IS
3.  Niklas Amnemo, Bjuvs BK
4.  Anders Ekström, Klippans BK
opl Mathias Hagdahl, IK Sparta

Mathias matcher:
Mathias - Albin Karppinen, Enköpings BK
Mathias - David Andreasson, Kävlinge/Furulunds BK
Mathias - Anders Ekström, Klippans BK
Mathias - Danielo di Feola, Örgryte IS


84 kg

   

1.  Christoffer Nilsson, Huddinge BK
2.  Viktor Karlsson, BK Ore
3.  Tobias Kvarnmark, IK Sparta
4.  Zakarias Berg, Huddinge BK

Tobias matcher:
Tobias - Samvel Harutuynyan, Spårvägens BK
Tobias - Carl Persson, BK Pan
Tobias - Christoffer Nilsson, Huddinge BK
Tobias -
Zakarias Berg, Huddinge BK

 

96 kg 

1.  Jim Pettersson, IK Sparta
2.  Leon Kessidis, Huddinge BK
3.  Anton Eurén, Örgryte IS
4.  Kristoffer Johansson, Kungsbacka BK
opl André Pancegrau, IK Sparta

Jims matcher:
Jim - Emil Hindmo, Malmö Tigers WT
Jim - Kristoffer Johansson, Kungsbacka BK
Jim - Leon Kessidis, Huddinge BK

Andrés matcher:
André - Anton Eurén, Örgryte IS
André - Leon Kessidis, Huddinge BK

 

 

Hungarian Golden Grand Prix,
Szombathely, Ungern 23/2-2013

84 kg

1. Peter Bacsi, Ungern
2.  Revaz Nadareishvili, Georgien
3.  Viktor Lörincz, Ungern
4.  Vladimer Gegeshidze, Georgien
5.  Jim Pettersson, IK Sparta
16. Tobias Kvarnmark, IK Sparta

Jims matcher:
Jim
- Zhan Beleniuk, Ukraina  3-1 (1-0, 0-2, 1-0)
Jim - Beka Karkarashvili, Georgien 3-1 (0-1, 1-0, 2-0)
Jim - Revaz Nadareishvili, Georgien  1-3  (2-2, 3-0, 0-2)
Jim - Vladimer Gegeshidze, Georgien  0-3 (0-1, 0-2)

Tobias match:
Tobias - Viktor Lörincz, Ungern  0-3 (0-1, 0-1)
 

 

Dan Kolov - Nikola Petrov, Plovdiv, Bulgarien 16/2-2013

För Svenska landslaget

96 kg

1. Vladislav Metodiev, Bulgarien
2. Suleyman Demirci, Turkiet
3. Metehan Basar, Turkiet
4. Olejniczak Marcin, Polen

7. Fredrik Schön, Sverige

  Fredriks match:
Fredrik - Metehan Basar, Turkiet  0-3 (0-2, 0-3)

 

 

 

Distriktsmästerskap Skåne, Vinslöv 9/2-2013

66 kg

1.  Niklas Amnemo, Bjuvs BK
2.  Mathias Hagdahl, IK Sparta
3.  Linus Eriksson, Bjuvs BK
4.  Johan Lundin, Ballingslövs BK

Mathias matcher:
Mathias
- Linus Eriksson, Bjuvs BK 3-1 (3-1)
Mathias - David Andreasson, Kävlinge/Furulunds BK 3-0 (6-0)
Mathias - Niklas Amnemo, Bjuvs BK 1-3 (1-2)
 

74 kg

1.  Zacharias Tallroth, IK Sparta
2.  Dennis Vollenweider, BK Starke
3.  Vahab Daneshvar, HBK Bergania
4.  Jacob Tillheden, Bjuvs BK

Zacharias matcher:
Zacharias -
Vahab Daneshvar, HBK Bergania  3-0 ((5-0)
Zacharias - Lukas Nilsson, Hästveda BK  4-0 (6-0, 6-0)
Zacharias
- Emil Persson, BK Pan  4-0  (13-0)
Zacharias - Sebastian Nilsson, HBK Bergania  1-3 (1-2)
Zacharias - Dennis Vollenweider, BK Starke 3-0 (10-0)

 

84 kg

1.  Pierre Andreasson, HBK Bergania
2.  Evidas Stankovic, Klippans BK
3.  Emil Sandahl, HBK Bergania
4.  Johannes Holmström, Marsvinsholms IF
opl Anders Hallbäck, IK Sparta

Anders matcher:
Anders -
Robin Martinsson, Marsvinsholms IF  3-0 (1-0, 1-0)
Anders - Pierre Andreasson, HBK Bergania 1-3 (4-4)
Anders - Emil Sandahl, HBK Bergania 0-3 (0-3)

 

96 kg

1.  Tobias Kvarnmark, IK Sparta
2.  Carl Persson, BK Pan
3.  Viktor Karlsson, BK Ore
4.  Jesper Plato, Ballingslövs BK
opl Dario Sibenik, IK Sparta

Tobias matcher:
Tobias -
Viktor Karlsson, BK Ore  3-1 (8-2)
Tobias - Dario Sibenik, IK Sparta  5-0 (WO)
Tobias - Carl Persson, BK Pan  3-1 (4-1)

Darios matcher:
Dario - Viktor Karlsson, BK Ore 0-3 (0-7)
Dario - Tobias Kvarnmark, IK Sparta 0-5 (WO)

 

120 kg

1. André Pancegrau, IK Sparta
2. Mattias Mårtensson, BK Starke

Andrés match:
André -
Mattias Mårtensson, BK Starke  3-1 (5-5)

 

 

Dave Schultz Memorial International,
Colorado Springs, USA 31/1-2013
För Svenska landslaget

96 kg

 

1. Vilius Laurinaitis, Litauen
2. John Wechtor, Minnesota Storm, USA
3. Fredrik Schön, Sverige
4. Zhanarbek Kabdolov, Kazakstan

Fredriks matcher:
Fredrik - Patrick Carey, TWC/Arizona WC, USA  3-0 (1-0, 5-0)
Fredrik - Marcus Finau, NTAC, USA  3-1 (0-1, 2-0, 1-0)
Fredrik - Vilius Laurinaitis, Litauen  0-3 (0-1, 0-1)
Fredrik - Yerulan Iskakov, Kazakstan 3-1 (0-2, 2-0, 3-0)
Fredrik - Zhanarbek Kabdolov, Kazakstan  3-1 (0-2, 2-0, 1-0)

 

 

Thor Masters, Nyköbing Falster, Danmark 26/1-2013

60 kg

1.  Stig André Berge, Norge
2.  Ville Pasanen, Finland 
3.  Erik Weiss, Tyskland
4.  Christoph Bast, Tyskland
5. Mathias Hagdahl, IK Sparta

Mathias matcher:
Mathias  - Ville Pasanen, Finland  3-1 (0-1, 2-1, 1-0)
Mathias - Christoph Bast, Tyskland 1-3 (1-3, 0-3)
Mathias - Pål Eirik Gundersen, Norge  3-0 (4-0, 1-0)

 

84 kg

1. Artur Shahinyan, Armenien
2. Jim Pettersson, IK Sparta 
3. Maksim Manukyan, Armenien
4. Ramsin Azizsir, Tyskland

6. Tobias Kvarnmark, IK Sparta

Jims matcher:
Jim - Emil Sandahl, HBK Bergania  3-1 (1-0, 0-1, 1-0)
Jim - Carl Persson, BK Pan  3-0 (1-0, 2-0)
Jim - Rasmus Tjörstad, Norge  3-0 (1-0, 1-0)
Jim - Maksim Manukyan, Armenien  3-1 (0-1, 4-0, 5-0)
Jim - Antti Hakala, Finland  3-1 (0-1, 1-0, 1-0)
Jim - Artur Shahinyan, Armenien  1-3 (0-1, 1-1)

Tobias matcher:
Tobias -
Jon Fredrik Isaksen, Norge 3-1 (1-0, 0-1, 1-0)
Tobias - Artur Shahinyan, Armenien 0-3 (0-2, 0-1)
Tobias - Niels Esbensen, BK Thoir, Danmark 3-1 (0-2, 2-0, 4-0)
Tobias - Ramsin Azizsir, Tyskland  0-3 (0-1, 0-1)

 

 

Cup Klippan 19/1-2013

66 kg

1.  Fredrik Bjerrehus, Herning BK, Danmark
2.  Tobias Fonnesbek, BK Thrott, Danmark
3.  Danielo di Feola, Örgryte IS
4.  Niklas Amnemo, Bjuvs BK
opl Mathias Hagdahl, IK Sparta

Mathias matcher:
Mathias - Danielo di Feola, Örgryte IS  1-3 (2-4)
Mathias - Fredrik Bjerrehus, Herning BK, Danmark  1-3 (1-6)

 

74 kg

1.  Anders Hallbäck, IK Sparta
2.  Ahmed Iskandarani, BK Thor, Danmark
3.  Frederik Ekström, Klippans BK
4.  Eric Drewes, BK Loke

Anders matcher:
Anders -
Abou Yasin Yusupov, Klippans BK 5-0 (Fall 2,32)
Anders -
Johan Hedberg, BK Athén  3-1 (3-3) 
Anders - Axel Jonsson, HBK Bergania  3-0 (9-0)
Anders - Viktor Stenkvist, Norrköpings BK 3-0 (7-0)
Anders - Frederik Ekström, Klippans BK  3-0 (2-1)
Anders - Ahmed Iskandarani, BK Thor, Danmark 3-0 (6-0)

 

84 kg

1.  Tobias Kvarnmark, IK Sparta 
2.  Viktor Karlsson, BK Ore
3.  Jim Pettersson, IK Sparta
4.  Pierre Andreasson, HBK Bergania

Tobias matcher:
Tobias -
Naib Itayev, Husums BK  3-0 (11-0)
Tobias - Joel Persson, Tyringe AoBK  3-0 (7-0)
Tobias - Jonas Plato, Ballingslövs BK 3-1 (6-1)
Tobias - Pierre Andreasson, HBK Bergania 3-0 (1-0, 1-0)
Tobias - Niels Esbensen, BK Thor, Danmark 3-0 (1-0,1-0)
Tobias - Viktor Karlsson, BK Ore 4-0 (7-0, 6-0)

Jims matcher:
Jim -
Robin Liljegren, Hästveda BK  3-0  (8-0)
Jim -
Max Johansson, BK Loke  3-0 (10-0)
Jim -
Anton Ternmyr, Örgryte IS  3-0 (1-0, 1-0)
Jim - Viktor Karlsson, BK Ore 0-5 (Fall 4,41)
Jim -
Pierre Andreasson, HBK Bergania 3-0 (1-0, 1-0)

 

96 kg

1.  André Pancegrau, IK Sparta
2.  Jesper Plato, Ballingslövs BK
3.  Emil Hindmo, Malmö Tigers WT
4.  Magnus Strandner, Örgryte IS

Andrés matcher:
André -
Magnus Strandner, Örgryte IS  5-0 (Fall 3,45)
André - Emil Hindmo, Malmö Tigers WT  3-0 (1-0, 1-0)
André - Jesper Plato, Ballingslövs BK  3-0 (3-0)

 

 

 



 

 

 

Grand Prix der BRD, Dortmund, Tyskland 29/6-2013
För Svenska landslaget

74 kg

Uppdaterad: 04 AUG 2013 21:17
Skribent: Ulf Hansson

Postadress:
IK Sparta - Brottning
Sallerupsvägen 28
21217 Malmö

Besöksadress:
Sallerupsvägen 28
21218 Malmö

Kontakt:
Tel: 040-937433
E-post: This is a mailto link

Se all info