Hoppa till sidans innehåll

2008


Medlemmars tävlingsresultat 2008

Här samlar vi årets resultat för de medlemmar som har varit ute och tävlat. Viktigt är att DU själv måste rapportera in dina resultat till Anna för att de ska komma upp på hemsidan.

 

 

 

* Aarhus, Danmark 21-23/11
Nordisk-Baltiska Mästerskapen
Charlotte Haid-Bondergaard - Lonevan
Silver i lagmästerskapet
Brons i individuella mästerskapet

----------------------------- 

* Enköpings ponnyhopptävlingar
Sarah Gustafsson - Pideli-pi
Msv B - 0+0 5:e placering.

-----------------------------

* Rättvik lokal hoppning den 2 november.
Ulrika Asplund Lindqvist - Orginella
L:B, 1:a  

---------------------------

* Dressyr Falu Ridklubb 1/11
 Ronja Richardson - Mon Rovio
2:a LA:1
3:a LA:P1

Hanna Mååg - Limerik
3:a LA:1

-----------------------------

* Leksands RK  23/8
Dressyr Div II omg.1
Insjöns RK 2:a

Individuella plac.
Maja Richardson - Mon Rovio

1:a LB:1
1:a LA:1
 
Rebecca Rickardsson - Silver Lee
1:a LC:1
 
Nikolina Pettersson - K-otic
3:a LB:1

-----------------------------

* Harvest Festival, Grevagården 9-12 okt
Anna Fändriks - Light of Crimson
6:a Allbreeds Western Horsemanship
2:a Novice Amateur Western Riding
2:a Novice Amateur Western Riding
4:a SQHA Breeders Classic Trail
1:a Novice Amateur Western Horsemanship
3:a Novice Amateur Western Horsemanship

-----------------------------

* Gävle RS hoppning
Sarah Gustafsson - Pideli-Pi
La: 0+0. 8:a (7 placerade)
Msv: ett pet i grunden

-----------------------------

* Orsas regionala hopptävlingar
Sarah Gustafsson - Yrroll
1.20 - 4 fel
1.20 - 0 + utgick på egen begäran 5:a (4 placerade)
1.20 (DM) - 4:a (3 Placerade)

-----------------------------

* Insjöns RK regionala dressyr 14/9
Linda Sporrhagen - Campari
3:a MsvB:4
DM-brons seniorer

-----------------------------

* Insjöns RK regionala dressyr 13/9
Johanna Vangen - Limerik
1:a LA:4 
Distriktsmästare kat C

-----------------------------

* Gagnef nationella hopptävlingar för ponnyer 13-14 sep. 
Ulrika Asplund Lindqvist - Orginella
L:A, 4fel
Msv B, 4fel 5:a (4 placerade)
Msv B, 4fel 5:a (3 placerade)  

-----------------------------

* Lövåsen, 14 september, C-tävling samt klubbmästerskap DWR.
Johanna Fredriksson - Famira
2:a Western riding
3:a Versatile horse
3:a Reining

Anna Fändriks - Light of Crimson
6:a Trail
1:a Western riding, klubbmästare
2:a Western horsemanship, klubbmästare

-----------------------------

* Vansbro RS, 24 augusti
Johanna Vangen - Limerik
LC 2:a

-----------------------------

* Orsa RK regionala hopptävlingar
Sarah Gustafsson - Pidelipi
1:a LA
1:a LA
DM 1:a Distriksmästare kat C!!

Ulrika Asplund - Lindkvist - Orginella
2:a LA
Dm LA. 4 fel

------------------------------

* Hoppning Romme 22/8
Sarah Gustafsson - Yrroll
1,10 m, ett pet
9:a, 1,20 m

Sarah Gustafsson - Pideli-pi
LA, 4fel
1:a, LA

Britta Linderkers - Altana
1,00 m clear round, felfri

1:a, 1,00 m bed A/0 A/0 A

------------------------------

* Hoppning Leksand 16/8

Britta Linderkers - Altana

1:a, 1,00m
8:a, 1,10 m

 

*Nationella hopptävlingar i Heby 10/8.
Ulrika Asplund Lindqvist - Orginella
L:A, 9fel
MSV B, 6:a

Sarah Gustafsson - Pideli-pi
L:A, 0+9fel 
MSV B, 9fel

*Nationals, quarter-SM 7-10/8
Anna Fändriks - Light of Crimson

5:a SQHA Breeders Classic Trail
9:a Junior trail
11:a Junior trail

*Western D-tävling, Folkärna 3/8

Anna Bergkvist- Escamillo

Trail 4:a

Western Riding 3:a

Western Horsemanship 1:a

------------------------------

*Dressyr Avesta 19-20/7

Matilda Rosén - Dolce

LC:1 1:a

LB:1 1:a
Matilda Rosén - Laeryds Mr Q

LB:1 1:a

 

*Ludvika ponnymeeting 19-20 Juli
Ulrika Asplund-Lindqvist-Orginella
L:A, 0+8 fel
MsvB, 4 fel
L:B, 0 fel, 4:a
L:A, 4 fel


Sarah Gustafsson - Pideli-pi
L:A, 0+0 fel 3:a
L:A, 0+0 fel 6:a
MsvB, 4 fel

 

* Sun City Roundup 19 juli, A-tävling
Anna Fändriks-Light of Crimson
3:a AQHA Am trail AA
5:a Trail open AA

Johanna Fredriksson-Famira
6:a Trail open AA
3:a Western riding open AA
4:a Versatile horse open Se

------------------------------ 

*Johanna Vangen - Limerik, fälttävlan Baståsen 28 juni,
Debutant 2:a

Dressyr Björkliden 5 juli
2:a LB:1
 

* Nickolina Pettersson - K-otic, Mora kvälls dressyr 12/7
LC1: 1.a
LB1: 2.a  

------------------------------

*Matilda Rosén & Dolce, Strängnes Swedbank Cup 27-29/6

Fredag 27/6

LC:1 Delad 1:A

LB:1 Delad 6:A Kval 1

Lördag 28/6

LB:0 2:A

LA:1 13 plac ej placerad kval 2

Söndag 29/6

Stora Finalen

LA:1 3:e

*Resultat från Rättviks lokala hopptävling för ponnyer 5 Juli.
 Sarah Gustafsson - Pideli-pi
1:a L:B 
 
Ulrika Asplund Lindqvist - Orginella
3:a L:B
1:a L:B
 
*Resultat från Rättviks regionala hopptävling för häst 6 Juli:
Sarah Gustafsson - Yrrol
2:a L:C
 
Britta Linderkers - Altana
5:a L:B 

*Sarah Gustafsson och Pideli-pi
4.:a stilhoppning lc Insjöns ridklubb
------------------------------

*Dressyr med Ponnyallsvenskan div I Dalarna Falu RK 8/6
Insjöns Ridklubbs lag: 1:a
Efter 3 omg. och 3 vinster en klar seger totalt.
Från v. till häst: Anna Carlsson - Divas, Hanna Mååg - Limerik (& Poseidon), Ronja Richardson -  Mon Rovio, Vendela Pettersson - Safir.
Från v. Stående: Martina Danielsson - Toriono & Lagledare Emma Nilsson Tysklind.

*Individuella Placeringar
Vendela Pettersson - Safir
7:a LA:P1
Hanna Mååg - Limerik
1:a LA:1
 
Ronja Richardson - Mon Rovio
1:a LA:1
4:a LA:P1  (Lagklassen)

------------------------------

* Lokal hoppning Insjöns RK 6/6
Nicolina Pettersson - K-otic
1:a LC
3:a LB

------------------------------

* Fälttävlan Leksands RK 31/5-1/6
1:a Johanna Vangen - Limerik, debutant

*Dressyr med final i Dressyralssvenskan div I Dalarna-Örebro-Värmland Sörmons RK 24-25/5

Allianslag Malung-Insjön: 3:a, 2:a i serien totalt.

Emma Nilsson-Tysklind - Tati E

Marie Sporrhagen - Campari

Ella Nygårds - Escamillo (Malung)

 

Individuella placeringar:

Emma Nilsson-Tysklind - Tati E
2:a LA:4

------------------------------ 

*Dressyr Glanshammar, Örebro 24 maj
Matilda Rosén - Dolce
2:a LB:1
2:a LA:1

------------------------------
*Agria Western Cup, Fagersta 24 maj.
Anna Bergkvist - Escamillo
6:a Trail D
3:a Western Horsemanship D
8:a Western Riding D

Anna Fändriks - Light of Crimson
4:a Trail D
4:a Western Horsemanship D

Johanna Fredriksson - Famira
4:a Western Horsemanship C
2:a Versatile Horse D
4:a Western Riding C

------------------------------ 

*Dressyr med Dressyrallsvenskan div I Dalarna-Örebro-Värmland Säterbygdens RK 18/5

Allianslag Malung-Insjön: 2:a

Emma Nilsson-Tysklind - Tati E

Ella Nygårds - Escamillo (Malung)

Marie Sporrhagen - Campari

------------------------------ 

*Säterbygdens RK dressyr 17 maj.
Martina Danielsson - Torino
1:a  LB:1
Johanna Vangen - Limerik
2:a  LA:1 
Maja Richardson - Mon Rovio
1:a  LC:1
1:a LB:1
Hanna Mååg - Poseidon     
2:a LB:1
1:a LA:1

------------------------------ 

*Avesta, hoppning 11 maj.
 L:B A0:A0 med stilhpoppning i fas ett.
Nikolina Petterson och K-otic 4fel, Johanna Larsson och Robin Hood ute, Sarah Gustafsson och Miranda 4fel, Ulrika Asplund Lindqvist och Orginella 0+0 fel 5:a, stilhoppningen 3:a.
Laghoppningen div.1
Nikolina 0 fel, Johanna ute, Sarah 12 fel, Ulrika 0 fel.
Laget slutade 6:a.

------------------------------ 

* Agria Western Cup i Ockelbo 11 maj.
Anna Bergkvist - Escamillo
6:a Western Riding D
3:a Western Horsemanship D

Johanna Fredriksson - Famira
6:a Trail C
1:a Versatile Horse D
4:a Western Riding C

Anna Fändriks - Light of Crimson. Vår första tävling!
3:a Trail D
7:a Western Riding D

------------------------------ 

* Hoppning lokal Svärdsjö 4 maj.
Johan Henriksson - Energy

2 st LC avd B 1:a

Johanna Vangen - Smidde
LC A:0/A:0 4:a

* Hoppning regional Mora 2-3 maj.
Ulrika Asplund Lindquist - Orginella
LA, A:0, 0 fel 13:e av 63.
MSV B, A:0, A:0, 12 fel.
B, A:0,A:0 0+0 fel 3:a av 35.
LA, A:0/c, 0+0 fel 7:e av 68.

 

* Dressyr med Ponnyallsvenskan div I Dalarna Malungs RK 20/4
Insjöns Ridklubbs lag: 1:a
Ronja Richardsson - Mon Rovio
Martina Danielsson - Torino
Hanna Mååg - Poseidon
Vendela Pettersson - Safir

 

Det segrande laget i andra omgången av PAS div I dressyr, fr v Ronja och Mon Rovio, Martina och Torino, lagledare Emma, Hanna och Poseidon och Vendela och Safir.

 

Individuella placeringar:
Martina Danielsson - Torino
2:a LA:1
Ronja Richardson - Mon Rovio
4:a Lag -03
Hanna Mååg - Poseidon
5:a Lag -03

------------------------------

*Dressyr Sveden 13/4
Hanna Mååg - Poseidon
1:a LB:1
2:a LA:1

------------------------------ 

*Älvdalens RK 13/4
Hej!
Nu kommer en glad rapport från Älvdalens Ridklubbs regionala hopptävlingar div 1 för ponnyer. Vi kom på en fin tredje plats av sju lag.
Laget bestod av:
Sarah Gustafsson - Pideli-pi
Ulrika Asplund - Orginella
Nickolina Petterson - K-otic
Johanna Larsson - Robin Hood
Nikolina red först, hon fick åtta fel, sedan kom Sarah in och red en fin nolla, Johanna som vi har lånat från Malung fick fyra fel, Ulrika fick rida sist eftersom vi bara har en d-ponny, hon fick fyra fel.
Sarah och Ulrika red även LA och det med bravur. Sarah vann och Ulrika kom trea.
Bra gjort tjejer!
Hälsn. Lagledaren Ann-Catrin

 ------------------------------

*Agria Western Cup Säter 29/3
Anna Bergqvist - Escamillo
2:a Trail, D
3:a Western Horsemanship, D
6:a Western Riding, D


Emilia Johansson - TS Cirocco
2:a Western Riding Walk & Trot, D
Johanna Fredriksson - Famira
3:a Western Riding, C

------------------------------

*Dressyr med Ponnyallsvenskan div I Dalarna Vansbro RS 29-30/3
Insjöns Ridklubbs lag: 1:a
Ronja Richardsson - Mon Rovio
Martina Danielsson - Torino
Hanna Mååg - Limerik
Vendela Pettersson - Safir

 

Individuella placeringar:
Ronja Richardson - Mon Rovio
3:a LA:P1 (lördag), 1:a LA:1, 2:a Lag -03
Hanna Mååg - Limerik
2:a Lag -03
Anna Carlsson - Divas
5:a LA:1

------------------------------

* Dressyr med Dressyralssvenskan div I Dalarna-Örebro-Värmland Kumla RK 30/3
Allianslag Malung-Insjön: 1:a
Emma Nilsson-Tysklind - Tati E
Nina Jansson - Qurbitz K (Malung)
Ella Nygårds - Escamillo (Malung)

Individuella placeringar:
Emma Nilsson-Tysklind - Tati E
5:a LA:5

------------------------------ 

* Dressyr, Svärdsjö 22/3
Johanna Vangen - Mamito
8:a LB:1, 3:a LA:1

------------------------------ 

* Hoppning, Orsa 21/3
Johanna Vangen - Limerik
4:a LC

------------------------------

* Dressyr, Fagersta 16/3
Matilda Rosén - Dolce
1:a LC:1, 2:a LB:1

------------------------------

* Dressyr Falu RK 15/3
Ronja Richardsson - Mon Rovio
1:a LA:1
1:a LB:1
Hanna Mååg - Limerik
1:a LB:1

Uppdaterad: 02 MAR 2011 11:17 Skribent: Anna Fändriks

 Agria logotype

  

SISU_Webb_IF_190X190_samverkan

 

 

Postadress:
Insjöns RK - Ridsport
Lena Öst Thornton, Faluvägen 129
79340 Insjön

Besöksadress:
Vabäcksvägen 9
79341 Insjön

Kontakt:
Tel: 0722387973
E-post: This is a mailto link

Se all info