Hoppa till sidans innehåll

Resultat Bertils minne

29 MAJ 2022 21:26
  • Skapad: 29 MAJ 2022 21:26

Tävlingen samlade 30 lag, och spelades som 5 x monrad. Vädertjänsten hotade med regn men det klarade sig till prisutdelningen.

Det blev ett rafflande 5 omgång där laget Skara 2 och Tidan 1 hade 4 vinster och 18 i kvot. Mariestad 2 och Tidan 2 hade 3 vinster och 21 i kvot.


Så här blev slutresultatet:

plats

Lag nr

Lag namn

Lagmedlemmar

 Vinster

Kvot

1

22

Tidan 1

Kjell Ung, Lars Hesse,  Ulla Tiden

5

23

2

6

Marisetad 2

Tage Axelsson, Margareta Johansson, Stig Eklund

4

24

3

20

Tibro 5

Kennet Eriksson, Carola Andreasson, Bengt Arktoft

4

17

4

17

Skara 1

K G Jofefsson, Siv Widegren, Lasse Thomasson

4

16

5

24

Skara 2

Sivert Eriksson, Beatric Holmberg, Göran Lindström

4

13

6

7

Ardala 3

Claes Hellner, Karin Haglund, Kurt Svensson

3

26

7

26

Tidan 2

Per-Olof Gustavsson, Marianne Rosén, Bengt Rosén

3

18

8

4

Ardala 1

Eva-Britt Ståhl, Gunnel Davidsson, Tomas Davidsson

3

16

9

9

Tibro 2

Ingela Eriksson, Jerry Eriksson, Clas Varholm

3

16

10

3

Marisetad 1

Håkan Ödlund, Cobie Kramer, Lars Marino

3

11

11

18

Skövde 3

Dorety Johansson, Leif Johansson, Peter Wahlin

3

9

12

25

Valle 4

J-E Wennerbert, B-G Svantesson, Gullbritt Käll

3

8

13

19

Skövde 4

Claes Berg, Anita Claesson, Rolf Claesson

3

5

14

15

Lidköping 1

Inger Bäck, Gunnar Järving, Thomas Albinsson

3

1

15

13

Tibro 4

Anita Svensson, Rolf Svensson, Kjell Eriksson

3

-5

16

28

Götene 2

Ulf Åberg, Leif Björefors, Runa Nystrand

3

-9

17

5

Ardala 2

Stefan Johansson, Liv Sundland, Per Samuelsson

2

6

18

23

Valle 3

Björn Sigström, Barbro Wahlström, Bernt Jonsson

2

-2

19

27

Väring 1

Bengt Nilsson, Arne Johansson, Birgitta Nilsson

2

-5

20

16

Skövde 2

Arne Falk, Lillemor Fridlund, Göran Nyström

2

-8

21

21

Lidköping 2

Leif Andersson, Sven Sahlström, Margareta Nordström

2

-8

22

30

Lidköping 3

Jonas Rydberg, Elisabeth Johansson, Ulla Lundström

2

-11

23

14

Skövde 1

Olle Johansson, Angela Johansson, Inger Petersson

2

-13

24

12

Tibro 3

Kerstin Danåker, Mary-Ann Alexandersson, Jan-Olof Johansson

2

-21

25

11

Valle 2

Siv Larsson, Olle Larsson, Rosmarie Rehn

1

-5

26

8

Mariestad 3

Hans Cristersson, Birgitta Cardell, Anne-Marie Ottosson

1

-18

27

10

Valle 1

Monica Skoglöf, Stefan Hermansson, Lasse Askenberg

1

-20

28

2

Götene 1

Elisabeth Nilsson, Sture Olsson, Karin Westring

1

-24

29

1

Tibro 1

Monica Sjölin, Torbjörn Sjölin, Bertil ljungqvist

1

-38

30

29

Götene 3

Ove Gustavsson, Vivi-Ann Johansson, Kent Algotsson

0

-22

 

Skribent: Crister Svantesson
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Istrums SK - Boule
c/o Crister Svantesson, Istrum Sofiero 1
53296 Skara

Besöksadress:
Istrumlyckan Istrum
53296 Skara

Kontakt:
Tel: 0708703310
E-post: crister.svantesson@t...

Se all info