RESULTAT
Skarakampen 2018-08-19
Sparbanken Arena
Istrums SK
Uppdaterad: 2018-08-19 17:03


 
M 100m
Försök heat 13,319 aug 
Tom Kling-Baptiste90Huddinge AIS10.38q1
Dennis Otieno91Hammarby IF10.46q2
Sulayman Bah86Ullevi FK10.54q3
Sunday Ojuri93Hammarby IF10.87q5
Patrik Björk83Sävedalens AIK11.26q9
Erik Ekelund91Tjalve IF Norrköping11.31q10

Försök heat 20,919 aug 
Adam Denguir94Ullevi FK10.71q4
Lion Martinez78Spårvägens FK11.13q6
Eric Larsson93Thorengruppen TFC11.16q7
David Sennung91Ullevi FK11.22q8
Marcus Berggren96Spårvägens FK11.40q12

Försök heat 31,919 aug 
Gabriel Tiveskog95Mölndals AIK11.36q11
Robin Noping96IF Kville11.83 13
Richard Heikkilä98Mölndals AIK11.90 14
Gustav Ölund94Örgryte IS11.93 15
Anssi Lehtevä66Huddinge AIS12.32 16

Final-0,619 aug 
Tom Kling-Baptiste90Huddinge AIS10.60
Adam Denguir94Ullevi FK10.67
Dennis Otieno91Hammarby IF10.69
Sulayman Bah86Ullevi FK10.72
Sunday Ojuri93Hammarby IF10.92
Lion Martinez78Spårvägens FK11.14

Final0,519 aug 
David Sennung91Ullevi FK11.18
Gabriel Tiveskog95Mölndals AIK11.40
Marcus Berggren96Spårvägens FK11.42
Patrik Björk83Sävedalens AIK11.50
Erik Ekelund91Tjalve IF Norrköpingej start
Robin Noping96IF Kvilleej start


M 200m
Finalheat 12,819 aug 
Erik Annerfalk94Ullevi FK21.032
Alexander Lesser93Ullevi FK21.573
Eric Larsson93Thorengruppen TFC21.754
Martin Selin95Ullevi FK22.337

Finalheat 22,119 aug 
Kevin Fankl95Ullevi FK22.275
Lion Martinez78Spårvägens FK22.326
Erik Ekelund91Tjalve IF Norrköping22.708
Niclas Ragneberg91Trollhättan FIK23.289

Finalheat 33,819 aug 
Dennis Otieno91Hammarby IF20.961
Patrik Hägg72Hälle IF24.1510
Robin Noping96IF Kville24.1711
Anssi Lehtevä66Huddinge AIS25.2312


M 800m
Final19 aug 
Erik Elvmarker97Istrums SK2:09.91


M Häck 110m107 cm
Final1,619 aug 
Kevin Fankl95Ullevi FK15.43
Thobias Thorwid91Stockholm Snipers IF18.51


M Höjd
19 aug 
Arvid Ryberg98Örgryte IS201
Simon Wiklund99IK Wilske198
Simon Andersson97IF Göta Karlstad186
Nils Havsmon99SOK Träff183


M Längd
19 aug 
Victor Pettersson97IF Göta Karlstad6,653,63
Richard Heikkilä98Mölndals AIK6,170,89
Thobias Thorwid91Stockholm Snipers IF5,615,23   5,42 1,6


M Spjut800 g
19 aug 
Alexander Ottosson87Klippans FK58,55
Thobias Thorwid91Stockholm Snipers IF28,62


M Kula7.26 kg
19 aug 
Kevin Fankl95Ullevi FK13,05
Thobias Thorwid91Stockholm Snipers IF8,16


M Slägga7.26 kg
19 aug 
Tim Söderqvist95Hälle IF64,77
Tobias Hagström96Hälle IF56,79
Per-Joan Lorentzon74IK Orient37,46
Thobias Thorwid91Stockholm Snipers IF27,36


P19 800m
Final19 aug 
Jonathan Borg99Trollhättan FIK2:03.78


P19 Längd
19 aug 
Kristoffer Kold Erlandsen99KFUM Örebro6,644,74


P19 Spjut800 g
19 aug 
Kristoffer Kold Erlandsen99KFUM Örebro28,75


P17 100m
Final1,119 aug 
Simon Sharapo01KFUM Örebro11.04
Amir Musa01KFUM Örebro11.31
Ludvig All02Täby IS11.66
Edvard Appelberg01Lidköpings IS11.86
Melker Drackner01Lidköpings IS11.90
Philip Wilhelmsson01KFUM Örebro12.00

Extralopp1,019 aug 
Amir Musa01KFUM Örebro11,08
Simon Sharapo01KFUM Örebro11,31


P17 200m
Final0,119 aug 
Edvard Appelberg01Lidköpings IS24.25
Philip Robertsson01Lidköpings IS26.09
Lucas Bolin01Ullevi FKej start
Oliwer Danielsson01Ullevi FKej start


P17 800m
Final19 aug 
Melker Drackner01Lidköpings IS2:29.67


P17 Häck 110m91 cm
Final0,819 aug 
Ludvig All02Täby IS14.82
Melker Drackner01Lidköpings IS16.12
Edvard Appelberg01Lidköpings IS17.66


P17 Höjd
19 aug 
Melker Drackner01Lidköpings IS162


P17 Längd
19 aug 
Melker Drackner01Lidköpings IS6,215,71   6,12 2,3
Philip Wilhelmsson01KFUM Örebro5,734,46   4,98 1,0
Philip Robertsson01Lidköpings IS5,675,62   5,52 1,9


P17 Spjut700 g
19 aug 
Melker Drackner01Lidköpings IS39,69
Rasmus Hugosson01KFUM Örebro36,74
Philip Robertsson01Lidköpings IS33,21
Simon Sharapo01KFUM Örebro28,65


P17 Kula5.0 kg
19 aug 
Melker Drackner01Lidköpings IS10,59


P15 80m
2,119 aug 
Stefan Franzén03KFUM Örebro 9.76
Nils Ekström03Trollhättan FIK 9.91
Anton Essén03IK Orient10.02
Casper Bergstrand04Stenungsunds FI10.20
Claes Astrabeck03Trollhättan FIK10.68


P15 300m
Final19 aug 
Stefan Franzén03KFUM Örebro37.96
Nils Ekström03Trollhättan FIK37.99
Claes Astrabeck03Trollhättan FIK41.57


P15 800m
Final19 aug 
Vilmer Andersson04Trollhättan FIK2:18.06
Simon Sahlström04IF Rigor2:38.88


P15 Häck 80m84 cm
Final-0,419 aug 
Nils Ekström03Trollhättan FIK11.49


P15 Höjd
19 aug 
Melwin Lycke-Holm04Kils AIK201
Salim Mutuku04IF Hagen FIK126


P15 Längd
19 aug 
Casper Bergstrand04Stenungsunds FI5,273,87
Simon Sahlström04IF Rigor4,032,46
Salim Mutuku04IF Hagen FIK3,755,13


P15 Spjut600 g
19 aug 
Stefan Franzén03KFUM Örebro25,40


P13 60m
Final0,219 aug 
Adam Karlsson05IF Hagen FIK 8.31q
Leo Bergman06Brattås CK 8.60q
Melker Svanberg05IF Kville 8.71q
Hampus Hassel05IK Orient 8.85q
Anton Andersson06Bokenäs IF 9.72

Final0,019 aug 
Olle Jacobsson05Istrums SK 8.61q
Andrei Popa06Mariestads AIF 8.84q
Rasmus Ehn05Istrums SK8.88
Eddie Edvinsson05Mariestads AIF 9.06
Gottfrid Elofsson06Mariestads AIF 9.10

Final-0,319 aug 
Adam Karlsson05IF Hagen FIK 8.33
Olle Jacobsson05Istrums SK 8.56
Leo Bergman06Brattås CK 8.57
Andrei Popa06Mariestads AIF 8.70
Melker Svanberg05IF Kville 8.74
Hampus Hassel05IK Orient 8.86


P13 200m
Finalheat 13,119 aug 
Adam Karlsson05IF Hagen FIK27.111
Leo Bergman06Brattås CK27.702
Melker Svanberg05IF Kville27.873
Rasmus Ehn05Istrums SK28.664

Finalheat 22,219 aug 
Hampus Hassel05IK Orient29.145
Eddie Edvinsson05Mariestads AIF30.926
Anton Andersson06Bokenäs IF32.687


P13 600m
Final19 aug 
Gottfrid Elofsson06Mariestads AIF1:47.70
Alfred Andersson05Istrums SK1:48.15
Olle Jacobsson05Istrums SK1:48.80
Julius Wiklund06IK Wilske1:52.48
Melker Blomberg06Hökensås UR1:58.41


P13 Häck 60m76 cm
Final0,819 aug 
Marcus Johansson05Ullevi FK10.70
Filip Larsson05Lidköpings IS10.76
Melker Blomberg06Hökensås UR12.83


P13 Höjd
19 aug 
Alfred Andersson05Istrums SK158
Jonathan Frändberg05IF Hagen FIK158x
Rasmus Ehn05Istrums SK155
Julius Wiklund06IK Wilske149
Andrei Popa06Mariestads AIF146
Anton Andersson06Bokenäs IF131
Melker Blomberg06Hökensås UR125


P13 Längdzon
19 aug 
Jonathan Frändberg05IF Hagen FIK4,963,00   4,88 1,8
Melker Svanberg05IF Kville4,884,62   4,78 2,0
Rasmus Ehn05Istrums SK4,762,52   4,66 1,5
Andrei Popa06Mariestads AIF4,691,76
Filip Larsson05Lidköpings IS4,622,49   4,60 2,5
Alfred Andersson05Istrums SK4,622,63   4,17 0,1
Olle Jacobsson05Istrums SK4,604,70   4,38 1,1
Marcus Johansson05Ullevi FK4,555,13   4,44 0,8
Leo Bergman06Brattås CK4,363,69
10 Anton Andersson06Bokenäs IF4,005,57   3,14 0,9
11 Hampus Hassel05IK Orient3,954,42   3,84 1,4
12 Gottfrid Elofsson06Mariestads AIF3,763,78


P13 Spjut400 g
19 aug 
Alfred Andersson05Istrums SK32,11
Olle Jacobsson05Istrums SK30,16
Julius Wiklund06IK Wilske29,14
Eddie Edvinsson05Mariestads AIF27,92
David Thilén05IF Kville27,02
Filip Larsson05Lidköpings IS25,10
Melker Blomberg06Hökensås UR19,53


P13 Slägga3.0 kg
19 aug 
Alfred Andersson05Istrums SK21,69
David Thilén05IF Kville21,55
Olle Jacobsson05Istrums SK20,85


K 100m
Försök heat 14,119 aug 
Fatou Sowe93Malmö AI11.54q1
Maja Almgren98Visby IF Gute FIK11.89q1
Sara Wiss87IFK Lidingö12.00q1
Greta Deltin00Hammarby IF12.22q1

Försök heat 22,619 aug 
Jessica Östlund93Hässelby SK11.97q1
Sofia Johnsson94Hässelby SK12.43q1
Maia Eppelin96Spårvägens FK12.89q1
Jenny Åkervall72Spårvägens FK13.66q1

Final1,519 aug 
Fatou Sowe93Malmö AI11.79
Jessica Östlund93Hässelby SK11.97
Maja Almgren98Visby IF Gute FIK12.16
Sara Wiss87IFK Lidingö12.21
Greta Deltin00Hammarby IF12.40
Maia Eppelin96Spårvägens FK13.14


K 200m
Finalheat 12,819 aug 
Denise Eriksson98Ullevi FK24.331
Maja Almgren98Visby IF Gute FIK24.842
Sofia Johnsson94Hässelby SK25.093
Elvira Erixon96Mölndals AIK25.945
Emilia Stenström 97Huddinge AIS27.287

Finalheat 22,819 aug 
Sara Wiss87IFK Lidingö25.244
Mia Stenvall90Ullevi FK27.006
Jenny Åkervall72Spårvägens FK27.718
Linda Åkerman71IFK Halmstad28.869


K Häck 100m84 cm
Final2,019 aug 
Emilia Stenström 97Huddinge AIS15.93


K Längd
19 aug 
Linda Åkerman71IFK Halmstad4,34-0,94


K Spjut600 g
19 aug 
Natalie Claesson92Klippans FK26,22


F19 100m
Final0,519 aug 
Ebba Jernmark-Burrows00Hälle IF13,32


F19 200m
Final2,819 aug 
Ebba Jernmark-Burrows00Hälle IF26.74


F19 Längd
19 aug 
Stina Jacobson00Istrums SK4,412,32   4,31 0,6


F19 Spjut600 g
19 aug 
Stina Jacobson00Istrums SK36,83


F17 100m
Final0,519 aug 
Ida Pettersson02KFUM Örebro13.32
Cecilia Eriksson02Säffle FIK13.44
Petra Bäckström02Säffle FIK13.52
Emily Capobianco01KFUM Örebroej start


F17 200m
Final2,719 aug 
Ebba Magnusson01IFK Göteborg26.33
Cornelia Fernsten02KFUM Örebro27.04
Klara Westberg01Istrums SK28.16
Cecilia Eriksson02Säffle FIK28.55
Kajsa Karila02IFK Göteborgbröt


F17 800m
Final19 aug 
Klara Westberg01Istrums SK2:23.43
Lisa Holmberg02Lidköpings IS2:47:22


F17 Häck 100m76 cm
Final2,019 aug 
Kajsa Karila02IFK Göteborg15.40
Lisa Holmberg02Lidköpings IS15.45


F17 Höjd
19 aug 
Lisa Holmberg02Lidköpings IS157


F17 Längd
19 aug 
Ida Pettersson02KFUM Örebro5,080,58
Ebba Magnusson01IFK Göteborg5,015,10   4,91 1,6
Julia Strömberg02Istrums SK4,402,49   4,20 0,5
Tova Holmberg01Lidköpings IS4,221,59
Sofie Fransson02KFUM Örebro4,171,71
Amira Musa01KFUM Örebro3,841,34


F17 Spjut500 g
19 aug 
Lisa Holmberg02Lidköpings IS30,53
Tova Holmberg01Lidköpings IS28,28
Emily Capobianco01KFUM Örebro24,81


F17 Slägga3.0 kg
19 aug 
Petra Bäckström02Säffle FIK44,92
Monia Kristiansson02Hälle IF42,38
Sofie Fransson02KFUM Örebro29,69
Amira Musa01KFUM Örebro19,07


F15 80m
2,119 aug 
Matilda Åkerman04IFK Halmstad10.61
Ella Fedthusen03Trollhättan FIK10.93
Mi Kallio Bergman04IF Hagen FIK10.98
Bea Vold Johannesson04IFK Sunne FK11.18
Agnes Andersen04Istrums SK11.45
Rahwa George03Istrums SK11.68


F15 300m
Final19 aug 
Elvira Tanderud04Trollhättan FIK40.69
Mi Kallio Bergman04IF Hagen FIK45.15


F15 800m
Final19 aug 
Agnes Andersen04Istrums SK2:35.15


F15 2000m
Final19 aug 
Wilma Karlsson03Säffle FIK7:26.51


F15 Häck 80m76 cm
Final-0,419 aug 
Ida Engelbrektsson04Alingsås IF13.44
Nora Jolbäck04Lidköpings IS13.51
Meja Kjellberg-Larsson04Lidköpings IS14.01
Emma Carlsson04Istrums SK14.32
Ida Svensson03Istrums SK15.48


F15 Höjd
19 aug 
Nora Jolbäck04Lidköpings IS154
Ida Engelbrektsson04Alingsås IF154
Matilda Åkerman04IFK Halmstad148
Stina Larsson04IK Wilske148
Lisa Bäckström03Istrums SK145
Emma Carlsson04Istrums SK142
Ida Svensson03Istrums SK133


F15 Längd
19 aug 
Nora Jolbäck04Lidköpings IS4,93-0,14
Lisa Bäckström03Istrums SK4,732,90   4,39 1,3
Siobhan Cronin03Istrums SK4,703,10   4,54 0,1
Emma Carlsson04Istrums SK4,682,12   4,63 1,4
Rahwa George03Istrums SK4,272,53   3,87 0,5
Agnes Andersen04Istrums SK3,951,75
Ida Svensson03Istrums SK3,813,23   3,66 2,0


F15 Spjut500 g
19 aug 
Lovisa Pettersson03Lidköpings IS31,53
Ida Svensson03Istrums SK23,53
Rahwa George03Istrums SK21,24
Elin Olsson04Lidköpings IS18,39


F15 Kula3.0 kg
19 aug 
Johanna Hallsten03Dals Södra FFI11,21
Bea Vold Johannesson04IFK Sunne FK10,70
Lovisa Pettersson03Lidköpings IS10,57
Ebba Wulcan03Säffle FIK9,89
Nora Jolbäck04Lidköpings IS9,71
Lisa Bäckström03Istrums SK8,67


F15 Slägga3.0 kg
19 aug 
Ebba Wulcan03Säffle FIK43,61
Johanna Hallsten03Dals Södra FFI36,79
Matilda Åkerman04IFK Halmstad32,00


F13 60m
Försök heat 11,819 aug 
Ebba Vold Johannesson06IFK Sunne FK 8.32q
Tindra Lööf05Säffle FIK 8.57q
Svea Wikstrand05IF Hagen FIK 8.61q
Ingrid Öh05IFK Göteborg 8.94q

Försök heat 22,119 aug 
Elsa Olausson06IK Wilske 8.40q
Ebba Eklund05IF Hagen FIK 8.54q
Signe Westerlind05Säffle FIK 9.27
Anna Tiger05IFK Göteborg 9.96

Final1,719 aug 
Ebba Vold Johannesson06IFK Sunne FK 8.20
Elsa Olausson06IK Wilske 8.25
Svea Wikstrand05IF Hagen FIK 8.43
Ebba Eklund05IF Hagen FIK 8.55
Tindra Lööf05Säffle FIK 8.63
Ingrid Öh05IFK Göteborg 9.00


F13 200m
Finalheat 13,019 aug 
Chanel Moulare05IF Hagen FIK27.191
Tindra Lööf05Säffle FIK27.872
Svea Wikstrand05IF Hagen FIK28.283
Ingrid Öh05IFK Göteborg29.875
Nellie Skantze05IFK Göteborg30.698

Finalheat 20,319 aug 
Elsa Olausson06IK Wilske28.604
Alice Löfgren05Lidköpings IS30.536
Paulina Hultberg05Alingsås IF30.647
Signe Westerlind05Säffle FIK31.289
Anna Tiger05IFK Göteborg34.3210


F13 600m
Final19 aug 
Paulina Hultberg05Alingsås IF1:50.86
Tindra Ladestam05IFK Göteborg1:55.62
Sara Persson06Lidköpings IS1:56.52


F13 1500m
Final19 aug 
Paulina Hultberg05Alingsås IF5:21.57
Nellie Skantze05IFK Göteborg5:23.05
Ellen Mähler06SK Bore6:09.76


F13 Häck 60m68 cm
Final-0,519 aug 
Ebba Eklund05IF Hagen FIK9.81
Alice Löfgren05Lidköpings IS10.07
Meja Törn05Lidköpings IS12.32


F13 Höjd
19 aug 
Mari Steen Myrvang06Ull/Kisa IL149
Ebba Vold Johannesson06IFK Sunne FK146
Ebba Zachrisson05Lidköpings IS143
Ebba Eklund05IF Hagen FIK140
Alice Löfgren05Lidköpings IS140
Linnea Hallsten06Dals Södra FFIX
Meja Törn05Lidköpings ISX


F13 Längdzon
19 aug 
Ebba Vold Johannesson06IFK Sunne FK4,853,15   4,71 1,4
Chanel Moulare05IF Hagen FIK4,722,50   4,62 1,1
Svea Wikstrand05IF Hagen FIK4,572,19   4,28 -0,2
Elsa Olausson06IK Wilske4,392,42   4,33 1,8
Ingrid Öh05IFK Göteborg4,393,43   3,71 0,5
Tindra Lööf05Säffle FIK4,392,22   3,33 1,9
Alice Löfgren05Lidköpings IS4,285,14
Signe Westerlind05Säffle FIK4,065,11   3,95 1,6
Sara Persson06Lidköpings IS3,722,39
10 Anna Tiger05IFK Göteborg3,663,56   3,29 1,8
11 Clara Andersen06Istrums SK3,011,97


F13 Spjut400 g
19 aug 
Ebba Zachrisson05Lidköpings IS23,93
Ebba Vold Johannesson06IFK Sunne FK23,33
Ellen Mähler06SK Bore20,56


F13 Kula2.0 kg
19 aug 
Klara Berntsson06Brattås CK12,88
Linnéa Fohlén Gladh06Trollhättan FIK12,50
Tove Berg05Dals Södra FFI11,66
Ebba Zachrisson05Lidköpings IS9,61
Meja Törn05Lidköpings IS9,07   8,79
Hilda Rapp05Lidköpings IS9,07   8,69
Linnea Hallsten06Dals Södra FFI8,63
Signe Westerlind05Säffle FIK8,10
Sara Persson06Lidköpings IS7,03


F13 Slägga2.0 kg
19 aug 
Linnéa Fohlén Gladh06Trollhättan FIK42,96
Klara Berntsson06Brattås CK39,76
Tove Berg05Dals Södra FFI34,59
Tindra Lööf05Säffle FIK27,97
Ellen Mähler06SK Bore27,45
Meja Törn05Lidköpings IS23,69
Clara Andersen06Istrums SK10,87



© Track & Field, Christer Falk