Resultat Skarakampen

Arrangör: Istrums SK Friidrott
Datum: 25 aug 2012
Plats: Sparbanken Arena
Ort: Skara, Väder: Upphållsväder
Tävlingsledare: Peter Hagström

Listan skapad: 2012-08-25 17:07:06

 

MS 100 m Final

25/8  11:45

 

 

 

 

 

Vind: +1.1

 

 

1

Sulayman Bath

1986

Ullevi FK Göteborg

10.80

 

 

2

Martin Aster

1993

Ullevi FK Göteborg

11.18

 

 

3

Tobias Karlsson

1991

IF Kville

11.45

 

 

4

Daniel Andersson

1991

KFUM Örebro friidrott

11.46

 

 

5

Andreas Norström

1992

Ullevi FK Göteborg

11.55

 

 

6

Jan Erlandsson

1972

Villstad GIF Smålandsstenar

11.63

 

 

 

MS 200 m Final

 


Heat 1

 

 

 

 

Vind: +1.1

 

 

1

Martin Aster

1993

Ullevi FK Göteborg

22.67

 

 

2

Josef Åberg

1991

Hälle IF

22.81

 

 

3

Tobias Karlsson

1991

IF Kville

23.12

 

 

4

Jan Erlandsson

1972

Villstad GIF Smålandsstenar

23.36

 

 

5

Andreas Norström

1992

Ullevi FK Göteborg

23.98

 

 


Heat 2

 

 

 

 

Vind: +0.8

 

 

1

Sulayman Bath

1986

Ullevi FK Göteborg

21.83

 

 

2

Dennis Forsman

1995

Ullevi FK Göteborg

22.52

 

 

3

Daniel Andersson

1991

KFUM Örebro friidrott

23.33

 

 

 

Martin Bengtsson

1992

Ullevi FK Göteborg

DNS

 

 

 

MS 800 m Final

25/8  15:20

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Hampus Börjesson

1994

Ullevi FK Göteborg

1.58.6

 

Man.tid

2

Peter Johansson

1970

Tingbergs AIS

2.04.5

 

Man.tid

3

Johan Björk

1991

Istrum SK Friidrott Skara

2.29.3

 

Man.tid

 

Alexander Lesser

1993

Ullevi FK Göteborg

DNS

 

 

 

MS 3 000 m Final

25/8  10:00

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Karl Wilenius

1985

Istrum SK Friidrott Skara

9.39.60

 

 

2

Jari Repo

1970

Trollhättans IF

9.50.69

 

 

3

Jesper Rahm

1992

Lidköpings IS

10.44.46

 

 

 

John Kindslätt

1992

Hälle IF

DNS

 

 

 

P 19 100 m Final

25/8  11:40

 

 

 

 

 

Vind: +0.6

 

 

1

Johan Collin

1994

Ullevi FK Göteborg

11.83

 

 

2

Magnus Almegius

1993

Brattås CK

12.25

 

 

3

Per Lundin

1994

Istrum SK Friidrott Skara

12.75

 

 

 

P 19 200 m Final

25/8  13:25

 

 

 

 

 

Vind: +0.6

 

 

1

Johan Collin

1994

Ullevi FK Göteborg

23.87

 

 

2

Albin Larsson

1993

Istrum SK Friidrott Skara

23.95

 

 

 

P 19 Kula Final

25/8  10:55

 

 

 

 

 

 

 

 

1

John Malm

1993

Istrum SK Friidrott Skara

12.51

 

 

 

Andreas Gustafsson

1994

Dals Södra FFI

DNS

 

 

 

P 19 Diskus Final

25/8  10:05

 

 

 

 

 

 

 

 

1

John Malm

1993

Istrum SK Friidrott Skara

31.80

 

 

 

P 17 100 m Final

25/8  11:35

 

 

 

 

 

Vind: +1.6

 

 

1

Sebastian Knutsson

1995

Mariestads AIF

11.74

 

 

2

Philip Andersson

1995

SOK Träff

11.85

 

 

3

Daniel Börjesson

1995

Trollhättans FiK

11.91

 

 

 

P 17 200 m Final

25/8  13:40


Heat A

 

 

 

 

Vind: +0.8

 

 

1

Eddy Meyerdirks

1995

Ullevi FK Göteborg

22.90

 

 

2

Sebastian Knutsson

1995

Mariestads AIF

23.93

 

 

3

Benjamin Åberg

1995

Hälle IF

24.13

 

 

4

Kevin Hermansson

1995

Trollhättans FiK

24.21

 

 


Heat B

 

 

 

 

Vind: +1.0

 

 

1

Alexander Lundskog

1996

Ullevi FK Göteborg

22.60

 

 

2

Victor Fingal

1996

Ullevi FK Göteborg

23.03

 

 

3

Marcus Magnusson

1998

IK Orient

25.42

 

 

4

Martin Axelsson

1996

Trollhättans FiK

25.85

 

 


P 17 200 m Final - Sammanställning

 

 

 

 

 

 

 

1

Alexander Lundskog

1996

Ullevi FK Göteborg

22.60

 

 

2

Eddy Meyerdirks

1995

Ullevi FK Göteborg

22.90

 

 

3

Victor Fingal

1996

Ullevi FK Göteborg

23.03

 

 

4

Sebastian Knutsson

1995

Mariestads AIF

23.93

 

 

5

Benjamin Åberg

1995

Hälle IF

24.13

 

 

6

Kevin Hermansson

1995

Trollhättans FiK

24.21

 

 

7

Marcus Magnusson

1998

IK Orient

25.42

 

 

8

Martin Axelsson

1996

Trollhättans FiK

25.85

 

 

 

P 17 800 m Final

25/8  15:20

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Kevin Hermansson

1995

Trollhättans FiK

2.00.1

 

Man.tid

2

Karl Wallen

1996

Sävedalens AIK

2.03.4

 

Man.tid

3

Tobias Karlsson

1995

Sävedalens AIK

2.07.5

 

Man.tid

4

Elliot Fransson

1995

IF Hagen Friidrottsklubb

2.07.9

 

Man.tid

 

Martin Axelsson

1996

Trollhättans FiK

DNS

 

 

 

P 17 3 000 m Final

25/8  10:00

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Victor Poucette

1996

Lidköpings IS

10.44.31

 

 

 

P 17 Höjd Final

25/8  10:45

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Philip Andersson

1995

SOK Träff

178

 

 

 

Benjamin Åberg

1995

Hälle IF

DNS

 

 

 

P 17 Längd Final

25/8  14:45

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Victor Fingal

1996

Ullevi FK Göteborg

5.87

 

+4.7   (5,66 med -0,3)

 

2

Daniel Börjesson

1995

Trollhättans FiK

5.53

 

+3.3   (1,45 med +1,1)

 

 

Sebastian Knutsson

1995

Mariestads AIF

DNS

 

 

 

 

P 17 Kula Final

25/8  10:55

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Tim Söderqvist

1995

Dals Södra FFI

14.78

 

 

2

Simon Evertsson

1996

Trollhättans FiK

14.09

 

 

 

P 17 Diskus Final

25/8  10:05

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Tim Söderqvist

1995

Dals Södra FFI

40.35

 

 

2

Simon Evertsson

1996

Trollhättans FiK

40.05

 

 

3

Tobias Hagström

1996

Istrum SK Friidrott Skara

38.57

 

 

4

Philip Andersson

1995

SOK Träff

31.51

 

 

 

P 17 Spjut Final

25/8  12:15

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Tim Söderqvist

1995

Dals Södra FFI

57.38

 

 

2

Philip Andersson

1995

SOK Träff

47.46

 

 

3

Marcus Birath

1995

SOK Träff

44.06

 

 

 

P 15 100 m 1

 


Heat A

 

 

 

 

Vind: +1.4

 

 

1

Filip Jonsson

1997

Istrum SK Friidrott Skara

11.92

 

 

2

Lucas Järpsjö

1997

Mariestads AIF

11.96

 

 

3

Simon Larsson

1998

IK Ymer

12.45

 

 

4

Elias Martinsson

1997

Brattås CK

12.47

 

 

5

Johannes Hauen

1997

Istrum SK Friidrott

13.71

 

 


Heat B

 

 

 

 

Vind: +0.0

 

 

1

Marcus Magnusson

1998

IK Orient

12.52

 

 

2

Christofer Pool Wiklund

1997

Falköpings FIK

13.01

 

 

3

Simon Andersson

1997

SOK Träff

13.03

 

 

4

Viktor Taveras

1998

Falköpings FIK

13.18

 

 

 

P 15 100 m Final

 

 

 

 

 

 

Vind: +2.0

 

 

1

Filip Jonsson

1997

Istrum SK Friidrott Skara

11.81

 

 

2

Lucas Järpsjö

1997

Mariestads AIF

12.00

 

 

3

Simon Larsson

1998

IK Ymer

12.21

 

 

4

Marcus Magnusson

1998

IK Orient

12.31

 

 

5

Elias Martinsson

1997

Brattås CK

12.41

 

 

6

Christofer Pool Wiklund

1997

Falköpings FIK

12.62

 

 

 

P 15 300 m Final

25/8  13:00

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Filip Jonsson

1997

Istrum SK Friidrott Skara

38.19

 

 

2

Lucas Järpsjö

1997

Mariestads AIF

39.21

 

 

3

Emil Magnusson

1997

Hälle IF

42.49

 

 

4

Christofer Pool Wiklund

1997

Falköpings FIK

43.28

 

 

5

Johannes Hauen

1997

Istrum SK Friidrott

45.45

 

 

 

P 15 2 000 m Final

25/8  10:15

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Jacob Lidman

1997

Hälle IF

6.40.14

 

 

2

Gustaf Olsson

1998

Lidköpings IS

6.52.15

 

 

3

Herman Nedar

1998

Trollhättans FiK

7.02.74

 

 

 

P 15 Höjd Final

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Simon Larsson

1998

IK Ymer

178

 

 

2

Christofer Pool Wiklund

1997

Falköpings FIK

172

 

 

3

Elias Martinsson

1997

Brattås CK

169

 

 

4

Simon Andersson

1997

SOK Träff

166

 

 

 

Filip Augustsson

1997

Brattås CK

DNS

 

 

 

P 15 Längd Final

25/8  14:45

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Lucas Järpsjö

1997

Mariestads AIF

5.95

 

+1.4

 

2

Elias Martinsson

1997

Brattås CK

5.89

 

+1.9

 

3

Christofer Pool Wiklund

1997

Falköpings FIK

5.74

 

+4.1  (5,45 med +1,0)

 

4

Filip Jonsson

1997

Istrum SK Friidrott Skara

4.49

 

+0.4

 

5

Erik Dahlqvist

1998

IK Orient

3.93

 

+2.0

 

6

Marcus Magnusson

1998

IK Orient

3.57

 

+1.5

 

 

P 15 Kula Final

25/8  10:55

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Jacob Ericsson

1998

Istrum SK Friidrott Skara

10.78

 

 

2

Viktor Taveras

1998

Falköpings FIK

10.33

 

 

3

Erik Dahlqvist

1998

IK Orient

9.30

 

 

 

P 15 Spjut Final

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Erik Dahlqvist

1998

IK Orient

33.89

 

 

2

Simon Andersson

1997

SOK Träff

30.39

 

 

3

Viktor Taveras

1998

Falköpings FIK

26.06

 

 

 

P 13 200 m Final

25/8  13:35

 

 

 

 

 

Vind: +2.4

 

 

1

Ludvig Brorsson

2000

Falköpings FIK

27.06

 

 

2

Gustav Zetterlund

2000

KFUM Örebro friidrott

28.20

 

 

3

Erik Andersson

1999

Sävedalens AIK

28.45

 

 

4

Samuel Karlén

2000

IK Orient

29.68

 

 

5

Robert Åkesson

1999

Lidköpings IS

33.16

 

 

6

Jonathan Elvenfjärd

2000

Mariestads AIF

34.46

 

 

 

P 13 80 m Final

25/8  10:50


Heat 1

 

 

 

 

Vind: +0.3

 

 

1

Marcus Lidman

1999

Hälle IF

10.19

 

 

2

Ludvig Brorsson

2000

Falköpings FIK

10.83

 

 

3

Erik Andersson

1999

Sävedalens AIK

11.27

 

 

4

Gustav Zetterlund

2000

KFUM Örebro friidrott

11.51

 

 

5

Samuel Karlén

2000

IK Orient

11.62

 

 

6

Robert Åkesson

1999

Lidköpings IS

12.90

 

 

 

P 13 600 m Final

25/8  15:05

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Jonathan Elvenfjärd

2000

Mariestads AIF

2.15.46

 

 

 

Samuel Karlén

2000

IK Orient

DNS

 

 

 

P 13 Höjd Final

25/8  10:30

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Simon Wiklund

1999

IK Wilske Falköping

155

 

 

2

Ludvig Brorsson

2000

Falköpings FIK

137

 

 

3

Nils Havsmon

1999

SOK Träff

131

 

 

4

Robert Åkesson

1999

Lidköpings IS

125

 

 

 

P 13 Längd Final

25/8  11:30

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Marcus Lidman

1999

Hälle IF

5.56

 

+2.9  (5,43 med +0,9)

 

2

Erik Andersson

1999

Sävedalens AIK

4.53

 

+2.5  (4,37 med 0,0)

 

3

Samuel Karlén

2000

IK Orient

4.16

 

+0.9

 

 

P 13 Kula Final

25/8  14:35

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Ludvig Brorsson

2000

Falköpings FIK

9.36

 

 

2

Erik Andersson

1999

Sävedalens AIK

8.78

 

 

3

Henrik Lövgren

1999

Istrum SK Friidrott Skara

7.65

 

 

4

Hampus Borgemyr

2000

Trollhättans FiK

6.80

 

 

5

Jonathan Johansson

1999

Sätila SK Friidrott

6.71

 

 

6

Jonathan Elvenfjärd

2000

Mariestads AIF

6.63

 

 

 

P 13 Spjut Final

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Henrik Lövgren

1999

Istrum SK Friidrott Skara

27.80

 

 

2

Nils Havsmon

1999

SOK Träff

23.16

 

 

3

Ludvig Brorsson

2000

Falköpings FIK

20.86

 

 

4

Christian Pool Wiklund

2001

Falköpings FIK

19.80

 

 

5

Jonathan Johansson

1999

Sätila SK Friidrott

19.72

 

 

 

Filip Bergqvist

2001

IF Hagen Friidrottsklubb

DNS

 

 

 

Jesper Hallberg

2000

IK Orient

DNS

 

 

 

P 11 200 m Final

25/8  14:15

 

 

 

 

 

Vind: +2.4

 

 

1

Christian Pool Wiklund

2001

Falköpings FIK

32.39

 

 

2

Petter Leibe-Bergstedt

2001

Sätila SK Friidrott

35.83

 

 

3

Olle Leibe-Bergstedt

2001

Sätila SK Friidrott

35.84

 

 

 

P 11 80 m Final

25/8  10:45

 

 

 

 

 

Vind: +2.2

 

 

1

Melker Drackner

2001

Lidköpings IS

11.6

 

Man.tid

2

Christian Pool Wiklund

2001

Falköpings FIK

11.8

 

Man.tid

3

Olle Leibe-Bergstedt

2001

Sätila SK Friidrott

12.2

 

Man.tid

4

Petter Leibe-Bergstedt

2001

Sätila SK Friidrott

13.2

 

Man.tid

 

P 11 600 m Final

25/8  15:05

 

 

 

 

 

 

 

 

1

David Cannmo

2001

Trollhättans FiK

1.58.75

 

 

2

Melker Drackner

2001

Lidköpings IS

2.00.36

 

 

3

Olle Leibe-Bergstedt

2001

Sätila SK Friidrott

2.16.86

 

 

4

Petter Leibe-Bergstedt

2001

Sätila SK Friidrott

2.20.44

 

 

 

P 11 Höjd Final

25/8  13:30

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Christian Pool Wiklund

2001

Falköpings FIK

128

 

 

2

David Cannmo

2001

Trollhättans FiK

128

 

 

3

Josef Andersson

2001

Istrum SK Friidrott

109

 

 

4

Olle Leibe-Bergstedt

2001

Sätila SK Friidrott

105

 

 

 

P 11 Längd Final

25/8  11:30

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Christian Pool Wiklund

2001

Falköpings FIK

4.19

 

+1.9

 

2

Melker Drackner

2001

Lidköpings IS

3.89

 

+1.9

 

3

David Cannmo

2001

Trollhättans FiK

3.44

 

+1.1

 

4

Olle Leibe-Bergstedt

2001

Sätila SK Friidrott

3.36

 

+1.8

 

5

Josef Andersson

2001

Istrum SK Friidrott

3.18

 

+1.2

 

6

Petter Leibe-Bergstedt

2001

Sätila SK Friidrott

2.97

 

+1.7

 

 

P 11 Kula 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Melker Drackner

2001

Lidköpings IS

6.83

 

 

2

Josef Andersson

2001

Istrum SK Friidrott

5.01

 

 

 

KS 200 m Final

25/8  13:25

 

 

 

 

 

Vind: +1.2

 

 

1

Louise Eliasson

1985

IF Kville

27.44

 

 

2

Felicia Hedström

1992

Ullevi FK Göteborg

27.73

 

 

3

Ulla Littenheim

1947

Uddevalla IS

31.30

 

 

 

KS 800 m Final

25/8  15:30

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Isabel Carlsson

1987

Ullevi FK Göteborg

2.26.75

 

 

2

Anna Rydin

1993

Ullevi FK Göteborg

2.29.15

 

 

 

KS Kula Final

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Ida Sjöberg

1992

Istrum SK Friidrott Skara

6.54

 

 

 

F 19 100 m Final

25/8  11:20

 

 

 

 

 

Vind: +2.1

 

 

1

Olivia Axelsson

1994

Turebergs FK

12.44

 

 

2

Hanna Arvidsson

1994

Istrum SK Friidrott Skara

12.53

 

 

3

Elin Johansson

1993

Mariestads AIF

12.93

 

 

4

Sofia Gustafsson

1994

Mariestads AIF

13.13

 

 

5

Jessica Boo

1993

Lidköpings IS

13.43

 

 

6

Anine Gladh

1994

SOK Träff

18.42

 

 

 

F 19 200 m Final

25/8  14:45

 

 

 

 

 

Vind: +2.4

 

 

1

Olivia Axelsson

1994

Turebergs FK

25.71

 

 

2

Elin Johansson

1993

Mariestads AIF

26.88

 

 

3

Kamila Pietruszka

1994

Göteborgs KIK

27.29

 

 

4

Sofia Gustavsson

1994

Mariestads AIF

27.63

 

 

5

Jessica Boo

1993

Lidköpings IS

28.18

 

 

 

F 19 800 m Final

25/8  15:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anine Gladh

1994

SOK Träff

3.58.8

 

Man.tid

 

Malin Strand

1993

Sävedalens AIK

2.24.2

 

Man.tid

 

Alice Kristiansen

1994

Tanums IF

2.23.7

 

Man.tid

 

F 19 Längd Final

25/8  13:05

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Kamila Pietruszka

1994

Göteborgs KIK

5.21

 

+3.1  (5,13 med +0,4)

 

 

Hanna Arvidsson

1994

Istrum SK Friidrott Skara

DNS

 

 

 

 

F 19 Kula Final

25/8  12:00

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Sara Kristersson

1994

Istrum SK Friidrott Skara

7.67

 

 

 

F 19 Spjut Final

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Sara Kristersson

1994

Istrum SK Friidrott Skara

27.24

 

 

 

F 17 100 m Final

25/8  11:30

 

 

 

 

 

Vind: +1.1

 

 

1

Lisa Brorsson

1996

Falköpings FIK

12.52

 

 

2

Matilda Norström

1996

IK Ymer

14.47

 

 

 

F 17 200 m Final

25/8  14:40

 

 

 

 

 

Vind: +2.4

 

 

1

Lisa Brorsson

1996

Falköpings FIK

25.1

 

Man.tid

2

Agnes Johansson

1995

Trollhättans FiK

25.4

 

Man.tid

 

F 17 Längd Final

25/8  13:05

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Agnes Johansson

1995

Trollhättans FiK

5.09

 

+3.0  (5,00 med +1,4)

 

2

Matilda Norström

1996

IK Ymer

4.48

 

+1.3

 

3

Ebba Karlén

1996

IK Orient

4.23

 

+2.4  (4,16 med 0,0)

 

4

Emma Sjöberg

1995

Istrum SK Friidrott Skara

4.05

 

+2.4  (3,90 med +1,4)

 

5

Sara Johansson

1995

Trollhättans FiK

3.63

 

+1.1

 

 

F 17 Kula Final

25/8  12:00

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Emma Sjöberg

1995

Istrum SK Friidrott Skara

12.30

 

 

 

F 17 Spjut Final

25/8  11:05

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Olivia Hultman

1996

Tibro AIK

36.42

 

 

2

Emma Sjöberg

1995

Istrum SK Friidrott Skara

30.89

 

 

3

Sara Kuutti

1996

Tingbergs AIS

28.57

 

 

 

F 15 100 m Final

25/8  11:10


Heat 1

 

 

 

 

Vind: +0.4

 

 

1

Linnea Rosman

1997

Istrum SK Friidrott Skara

13.06

 

 

2

Evelina Olsson

1998

IK Orient

13.92

 

 

3

Moa Persson

1998

Istrum SK Friidrott Skara

14.17

 

 


Heat 2

 

 

 

 

Vind: +1.1

 

 

1

Elin Johansson

1998

IFK Kristinehamn Friidrott

13.24

 

 

2

Amanda Kantola

1998

IF Hagen Friidrottsklubb

13.69

 

 

3

Anna Fransson

1997

IK Wilske Falköping

14.24

 

 

4

Sabina Larsson

1998

Istrum SK Friidrott Skara

14.31

 

 

 

F 15 100 m 1

 

 

 

 

 

 

Vind: +1.9

 

 

1

Linnea Rosman

1997

Istrum SK Friidrott Skara

12.64

 

 

2

Elin Johansson

1998

IFK Kristinehamn Friidrott

12.92

 

 

3

Amanda Kantola

1998

IF Hagen Friidrottsklubb

13.44

 

 

4

Evelina Olsson

1998

IK Orient

13.64

 

 

5

Moa Persson

1998

Istrum SK Friidrott Skara

13.96

 

 

6

Anna Fransson

1997

IK Wilske Falköping

14.24

 

 

 

F 15 300 m Final

25/8  12:55

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Linnea Rosman

1997

Istrum SK Friidrott Skara

41.95

 

 

2

Sara Christiansson

1997

Trollhättans FiK

43.26

 

 

3

Helena Saarela

1998

Trollhättans FiK

47.35