INOMHUS VETERAN SM 2005

 

12-13 Februari

 

Höghammarhallen

 

 

 

JÄRVSÖ IF 90 ÅR

 

 

 

                                                   Resultatlista


KLUBBTÄVLINGEN 2005

 

1.  Rånäs 4H                      102p                48.IFK Helsingborg             10p       96 med 1 poäng:

2.  Järvsö IF                         99p                     Kopparbergs IF              10p        IFK Borgholm

3.  Huddinge AIS                 66p                     GIF Manhem                  10p        Boo IF

4.  IF Göta                           64p                     Stenungsunds FI              10p        Hofors LK

5.  IFK Tumba                     49p                     Tullinge-Tumba FF          10p        Nyköpings BIS

6.  Gotländsk FI                   40p                     Umedalens IF                 10p        KFUM Örebro

7.  Spårvägen FK                39p                54.Alunda SK                        9p        = 100 klubbar

8.  Hovslätts IK                   38p                     Eksjö Södra IK                9p

9.  Högsbo AIK                   37p                     Ljungby FIK                     9p        9 anmälda

10.IK Heros FIK                 35p                     IKS Umeå FI                    9p        klubbar kom inte

11.Uppsala LK                    30p                58.FK Herkules                     8p        till start

12.Kisa SK                         29p                     Lekeryd-Svarttorps SK    8p

     Skellefteå AIK                29p                     Morjärvs SK                    8p

     Trångsvikens IF              29p                     Sälens IF                          8p

15.Främmestads IK             27p                62.IFK Kristinehamn             7p

16.Nilivaara IS                     26p                     Nord-Upplands AIK        7p

17.IK Stål                            24p                     Ragunda IF                       7p

18.Sandviks IK                    23p                     IS Skanne                         7p

19.FK Studenterna              22p                     IF Skade                          7p

     Wärnamo SK                 22p                     Tyresö FK                        7p

21.Hässelby SK                   21p                     IK Wilske                         7p

     Malmö AI 21p                     Falköpings AIK                7p

     IF Start                           21p                70.Bollnäs FIK                      6p

24.Bålsta IK                        19p                     Bromma IF                       6p

     Flemingsbergs SK           19p                     Danderyds SK                  6p

     Stensjöns IF                    19p                     Duvbo IK                         6p

27.Högby IF                        18p                     Heleneholms IF                 6p

     Munsö IF                        18p                     IF Linden                          6p

29.Katrineholms SK            17p                     IFK Mora                         6p

30.Dalregementets IF           16p                     IK Tiwaz                          6p

     SISU Forshaga SK         16p                78.Borås FF                          5p

32.Kils AIK                         15p                     Fjällbacka IK                    5p

33.Gefle IF                          14p                     Mälarö SOK                    5p

     Tanums IF 14p                     Råby-Rekarne FIF            5p

     Täby IS                          14p                     Mariestads AIK                5p

36.IK Akele                        13p                83.Söderhamns IF                 4p

     Björnstorps IF                13p                     Östhammars FI                 4p

     Eslövs AI                        13p                85.Falu IK                             3p

     Gillberga-Lista IF            13p                     Gnosjö FK                       3p

     Sundsvalls FIF                13p                     Göteborgs KIK                3p

41.IK Hakarpspojkarna       12p                     Hemlingby LK                  3p

     IFK Lund                       12p                     Kovlands IF                      3p

     Stångenäs AIS                12p                     GoIF Tjalve                      3p

     Valö IK                          12p                     Upsala IF                          3p

45.Fredrikshofs FIF             11p                92.Bellevue IK                       2p

     Säters IF FIK                 11p                     Turebergs FK                   2p

     Villstads IF                     11p                     IFK Umeå                        2p

                                                                                            Ystads IF                                     


    M35 60 M    

1

 

Mattias Sunneborn-70

Spårvägen FK

7.13

 

MR

2

 

Ronnie Sköld-68

Spårvägen FK

7.54

 

 

3

 

Ronnie Eriksson-69

Kils AIK

7.99

 

 

 

 

Niclas Österberg

Söderhamns IF

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  M35 200 M    

1

 

Theo Goodwill-66

Rånäs 4H

23.60

 

 

2

 

Ronnie Sköld-68

Spårvägen FK

24.13

 

 

3

 

Urban Håkansson-69

Falköpings AIK

29.55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M35 400 M    

1

 

Mattias Sunneborn-70

Spårvägen FK

50.76

 

MR

2

 

Theo Goodwill-66

Rånäs 4H

51.78

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  M35 800 M    

1

 

Lennart Svanström-69

Nord Upplands AIF 79

2.07,74

 

 

2

 

Leif Sjöström-68

IF Göta

2.15,58

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  M35 1500 M    

1

 

Staffan Johansson

IK Akele

4.09,59

 

 

2

 

Matt Kinane-68

FK Studenterna

4.12,09

 

 

3

 

Lennart Svanström-69

Nord Upplands AIF 79

4.23,34

 

 

4

 

Leif Sjöström-68

IF Göta

4.30,83

 

 

5

 

Mikael Forsling-66

Järvsö IF

4.31,93

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  M35 3000 M    

1

 

Staffan Johansson-68

IK Akele

9.04,69

 

 

2

 

Jörgen Lindh-69

Rånäs 4H

9.20,08

 

 

3

 

Mikael Forsling-66

Järvsö IF

9.23,15

 

 

4

 

Peter Koolmeister-68

Fredrikshof IF

9.23,36

 

 

5

 

Leif Sjöström-68

IF Göta

9.49,47

 

 

 

 

Lennart Svanström-69

Nord Upplands AIF 79

dnf

 

 

 

 

Lars Lundegård-65

IF Göta

dns

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  M35 60 M HÄCK    

1

 

Henrik Vårendh-69

Spårvägen FK

8.58

 

MR

2

 

Ronnie Sköld-68

Spårvägen FK

8.99

 

 

3

 

Erik Li-68

Järvsö IF

9.44

 

 

    M35 HÖJD    

1

 

Erik Li-68

Järvsö IF

1.82

 

 

2

 

Niclas Österberg

Söderhamns IF

1.58

 

 

3

 

Ronnie Eriksson-69

Kils AIK

1.58

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M35 STAV    

1

 

Erik Li-68

Järvsö IF

4.10

 

 

2

 

Thomas Nilsson-68

Järvsö IF

3.10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M35 LÄNGD    

1

 

Ronnie Sköld-68

Spårvägen FK

6.20

 

 

2

 

Erik Li-68

Järvsö IF

6.03

 

 

3

 

Urban Håkansson-69

Falköpings AIK

5.39

 

 

4

 

Niklas Österberg-68

Söderhamns IF

5.23

 

 

5

 

Ronnie Eriksson-69

Kils AIK

5.15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M35 TRESTEG    

1

 

Ronnie Sköld-68

Spårvägen FK

11.61

 

 

2

 

Urban Håkansson-69

Falköpings AIK

10.91

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M35 KULA    

1

 

Mattias Sunneborn

Spårvägen FI

11.95

 

 

2

 

Ronnie Eriksson-69

Kils AIK

10.54

 

 

3

 

Urban Håkansson-69

Falköpings AIK

10.07

 

 

4

 

Thomas Nilsson-68

Järvsö IF

8.96

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M35 VIKT    

1

 

Tomas Nilsson

Järvsö IF

6.85

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M40 60 M  HEAT 1  

1

 

Dag Dacke-65

Rånäs 4H

7.74

 

Final

2

 

Peter Gabrielsson-62

Huddinge AIS

7.95

 

Final

3

 

Clarence Karlsson-64

Katrineholms SK

7.95

 

Final

4

 

Peter Engström-63

Huddinge AIS

8.22

 

 

5

 

Thomas Johansson-62

IF Göta

8.84

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  M40 60 M  HEAT 2  

1

 

Peter Hellgren-64

Bålsta IK

7.46

 

Final

2

 

Peter Rosén-65

Hovslätts IK

7.53

 

Final

3

 

Tomas Pettersson-61

IFK Kristinehamn

8.01

 

Final

4

 

Per-Jonas Trollsås-65

Danderyds SK

8.11

 

 

5

 

Mats Eliasson-64

Katrineholms SK

8.61

 

 

6

 

Mats Lundström-65

IF Göta

8.82

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

    M40 60 M  FINAL  

1

 

Peter Hellgren-64

Bålsta IK

7.30

 

 

2

 

Peter Rosén-65

Hovslätts IK

7.48

 

 

3

 

Dag Dacke-65

Rånäs 4H

7.58

 

 

4

 

Clarence Karlsson-64

Katrineholms SK

7.91

 

 

5

 

Peter Gabrielsson-62

Huddinge AIS

7.94

 

 

 

 

Tomas Pettersson-61

IFK Kristinehamn

dns

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M40 200 M  HEAT 1  

1

 

Peter Engström-63

Huddinge AIS

26.62

 

Final

2

 

Johan Norberg-61

Trångsvikens IF

27.26

 

 

3

 

Thomas Johansson-62

IF Göta

28.08

 

 

4

 

Mats Lundström-65

IF Göta

30.52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M40 200 M  HEAT 2  

1

 

Peter Hellgren-64

Bålsta IK

24.02

 

Final

2

 

Peter Rosén-65

Hovslätts IK

24.95

 

Final

3

 

Peter Gabrielsson-62

Huddinge AIS

25.91

 

Final

 

 

 

 

 

 

 

   M40 200 M  SAMLAD LISTA  

1

 

Peter Hellgren-64

Bålsta IK

24.02

 

 

2

 

Peter Rosén-65

Hovslätts IK

24.95

 

 

3

 

Peter Gabrielsson-62

Huddinge AIS

25.91

 

 

4

 

Peter Engström-63

Huddinge AIS

26.62

 

 

5

 

Johan Norberg-61

Trångsvikens IF

27.26

 

 

6

 

Thomas Johansson-62

IF Göta

28.08

 

 

7

 

Mats Lundström-65

IF Göta

30.52

 

 

 


    M40 400 M    

1

 

Björn Hellgren-62

Högsbo AIK

58.83

 

 

2

 

Per-Jonas Trollsås-65

Danderyds SK

60.13

 

 

3

 

Thomas Johansson-62

IF Göta

61.21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M40 800 M    

1

 

Sören Persson-65

SISU Forshaga SK

2.04,74

 

 

2

 

Björn Hellgren-62

Högsbo AIK

2.08,87

 

 

3

 

Johan Norberg-61

Trångsvikens IF

2.10,08

 

 

4

 

Lars Lundegård-65

IF Göta

2.16,40

 

 

5

 

Thomas Johansson-62

IF Göta

2.18,00

 

 

 

 

Jörgen Larsson-62

IF Göta

dns

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   M40 1500 M    

1

 

Sören Persson-65

SISU Forshaga SK

4.26,01

 

 

2

 

Björn Hellgren-62

Högsbo AIK

4.35,18

 

 

3

 

Lars Lundegård-65

IF Göta

4.37,34

 

 

4

 

Göran Säfverblad-62

Hässelby SK

4.57,14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   M40 3000 M    

1

 

Sören Persson

SISU Forshaga SK

9.43,86

 

 

2

 

Björn Hellgren-62

Högsbo AIK

9.47,80

 

 

3

 

Lars Lundegård

IF Göta

10.32,94

 

 

4

 

Thomas Thim-63

Uppsala LK

11.24,22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M40 60 M HÄCK    

1

 

Lars Magnusson-63

Järvsö IF

11.12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M40 HÖJD    

1

 

Lars Magnusson-63

Järvsö IF

1.58

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M40 STAV    

1

 

Lars Magnusson-63

Järvsö IF

3.00

 

 

    


    M40 LÄNGD    

1

 

Peter Gabrielsson-62

Huddinge AIS

5.42

 

 

2

 

Clarence Karlsson-64

Katrineholms SK

5.32

 

 

3

 

Peter Engström-63

Huddinge AIS

4.85

 

 

4

 

Mats Eliasson-64

Katrineholms SK

4.59

 

 

 

 

Tomas Pettersson-61

IFK Kristinehamn

dns

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M40 TRESTEG    

1

 

Peter Gabrielsson-62

Huddinge AIS

10.92

 

 

2

 

Tomas Pettersson-61

IFK Kristinehamn

10.69

 

 

3

 

Peter Engström-63

Huddinge AIS

9.84

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   M40 KULA    

1

 

Per Östlund-61

Hässelby SK

14.82

 

MR

2

 

Patrik Ekström-Jöe-63

Järvsö IF

10.66

 

 

3

 

Peter Rosén-65

Hovslätts IK

10.50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   M40 VIKT    

1

 

Lars Magnusson-63

Järvsö IF

9.96

 

 

2

 

Patrik Ekström-Jöe-63

Järvsö IF

8.85

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   M45 60 M  HEAT 1  

1

 

Åke Larsson-57

Umedalens IF

7.75

 

Final

2

 

Benny Svensson-57

Tanums IF

8.04

 

Final

3

 

Nils-Arne Nilsson-60

Eslövs AI

8.05

 

Final

4

 

Johan Helenius-60

Alunda SK

8.13

 

 

5

 

Östen Eriksson-56

Valö IK

8.56

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   M45 60 M  HEAT 2  

1

 

Torbjörn Gartsjö-60

Malmö AI

0.00

 

Final

2

 

Ingemar Ztorm-60

FK Studenterna

0.00

 

Final

3

 

Rezze Aboreslam-57

Hässelby SK

0.00

 

Final

4

 

Per-Olov Glädje-Olsson-57

IFK Mora FI

0.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      M45 60 M  FINAL  

1

 

Åke Larsson-57

Umedalens IF

7.59

 

MR/SR

2

 

Torbjörn Gartsjö-60

Malmö AI

7.62

 

 

3

 

Ingemar Ztorm-60

FK Studenterna

7.73

 

 

4

 

Nils-Arne Nilsson-60

Eslövs AI

7.94

 

 

5

 

Benny Svensson-57

Tanums IF

7.97

 

 

6

 

Rezze Aboreslam-57

Hässelby SK

9.60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M45 200 M  HEAT 1  

1

 

Johan Helenius-60

Alunda SK

25.93

 

Final

2

 

Magnus Keller-60

Bollnäs FIK

27.40

 

Final

3

 

Tomas Persson-60

Borås FF

29.83

 

 

4

 

Stefan Larsson-58

Gefle IF

31.73

 

 

    M45 200 M  HEAT 2  

1

 

Ingemar Ztorm-60

FK Studenterna

24.64

 

Final

2

 

Torbjörn Gartsjö-60

Malmö AI

25.39

 

Final

99

 

Rezze Aboreslam-57

Hässelby SK

dns

 

 

    M45 200 M  SAMLAD LISTA   

1

 

Ingemar Ztorm-60

FK Studenterna

24.64

 

 

2

 

Torbjörn Gartsjö-60

Malmö AI

25.39

 

 

3

 

Johan Helenius-60

Alunda SK

25.93

 

 

4

 

Magnus Keller-60

Bollnäs FIK

27.40

 

 

5

 

Tomas Persson-60

Borås FF

29.83

 

 

6

 

Stefan Larsson-58

Gefle IF

31.73

 

 

      M45 400 M    

1

 

Ingemar Ztorm-60

FK Studenterna

53.92

 

MR

2

 

Johan Helenius-60

Alunda SK

58.69

 

 

3

 

Tomas Persson-60

Borås FF

66.02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   M45 800 M    

1

 

Kenneth Jonsson-57

Järvsö IF

2.15,54

 

 

2

 

Jens Malmgren-59

IKSU Umeå FI

2.17,32

 

 

3

 

Sture Åhs-56

Flemingsbergs SK

2.28,96

 

 

4

 

Lars Björnfot-56

Mariestads AIF

2.30,71

 

 

5

 

Stefan Larsson-58

Gefle IF

2.47,97

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M45 1500 M    

1

 

Martti Mustonen-60

Rånäs 4H

4.34,33

 

 

2

 

Thomas Malmgren-58

Flemingsbergs SK

4.35,35

 

 

3

 

Arne Mårtensson-60

Björnstorps IF

4.36,75

 

 

4

 

Jens Malmgren-59

IKSU Umeå FI

4.40,75

 

 

5

 

Kenneth Jonsson-57

Järvsö IF

4.47,74

 

 

6

 

Lars Björnfot-56

Mariestads AIF

5.09,45

 

 

7

 

Lars-Erik Carlsson-56

IF Göta

5.20,40

 

 

 

 

Sture Åhs-56

Flemingsbergs SK

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M45 3000 M    

1

 

Martti Mustonen-60

Rånäs 4H

9.46,00

 

 

2

 

Arne Mårtensson-60

Björnstorps IF

9.50,36

 

 

3

 

Thomas Malmgren-58

Flemingsbergs SK

9.54,71

 

 

4

 

Uhlie Evertsson-60

Boo IF

10.07,23

 

 

 

 

Lars Björnfot-56

Mariestads AIF

dns

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

   M45 HÖJD    

1

 

Stefan Fougman-56

Gefle IF

1.82

 

 

2

 

Anders Ekwall-56

Bellevue IK

1.54

 

 

3

 

Torbjörn R. Persson-59

Tyresö FIK

1.50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   M45 LÄNGD    

1

 

Nils-Arne Nilsson-60

Eslövs AI

5.55

 

 

2

 

Benny Svensson-57

Tanums IF

5.28

 

 

3

 

Östen Eriksson-56

Valö IK

4.92

 

 

4

 

Per-Olov Glädje-Olsson-57

IFK Mora FI

4.73

 

 

5

 

Johan Löfstedt-59

IF Linden

4.43

 

 

6

 

Tomas Persson-60

Borås FF

4.32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M45 TRESTEG    

1

 

Benny Svensson-57

Tanums IF

9.46

 

 

2

 

Johan Löfstedt-59

IF Linden

8.69

 

 

3

 

Tomas Persson-60

Borås FF

8.33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   M45 KULA    

1

 

Östen Eriksson-56

Valö IK

11.08

 

 

2

 

Torbjörn R. Persson-59

Tyresö FIK

10.55

 

 

3

 

Göran Nilsson-56

Huddinge AIS

9.78

 

 

4

 

Per-Gunnar Berglund-57

Gefle IF

9.28

 

 

5

 

Johan Löfstedt-59

IF Linden

8.14

 

 

6

 

Per-Olov Glädje-Olsson-57

IFK Mora

7.52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   M45 VIKT    

1

 

Göran Nilsson-56

Huddinge AIS

11.08

 

 

2

 

Torbjörn R. Persson-59

Tyresö FIK

9.24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M50 60 M    

1

 

Kjell Alnervik-52

Hovslätts SK

8.05

 

 

2

 

Ove Larsson-53

Järvsö IF

8.29

 

 

3

 

Leif Larsson-54

Katrineholms SK FI

8.41

 

 

4

 

Walter Seidl-54

Gillberga-Lista IF

8.65

 

 

5

 

Tomas Eriksson-51

KFUM Örebro FI

8.86

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   M50 200 M  HEAT 1  

1

 

Peter Danneman-55

Stensjöns IF

28.47

 

Final

2

 

Walter Seidl-54

Gillberga-Lista IF

28.61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      M50 200 M  HEAT 2  

1

 

Kjell Alnervik-52

Hovslätts SK

26.66

 

Final

2

 

Roland Ekström

IFK Lund

27.19

 

Final

3

 

Ove Larsson-53

Järvsö IF

27.32

 

Final

 

 

 

 

 

 

 

   M50 200 M  SAMLAD LISTA  

1

 

Kjell Alnervik-52

Hovslätts SK

26.66

 

 

2

 

Roland Ekström-53

IFK Lund

27.19

 

 

3

 

Ove Larsson-53

Järvsö IF

27.32

 

 

4

 

Peter Danneman-55

Stensjöns IF

28.47

 

 

5

 

Walter Seidl-54

Gillberga-Lista IF

28.61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    


   M50 400 M    

1

 

Roland Ekström

IFK Lund

60.20

 

 

2

 

Gunnar Björkman-55

Östhammar FI

61.95

 

 

3

 

Sivert Lignell-53

IF Start

64.21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

    M50 800 M    

1

 

Lennart Jansson-52

IF Göta

2.18,76

 

 

2

 

Ulf Johansson-51

Stenungsunds FI

2.18,76

 

 

3

 

Anders Riström-53

Morjärv SK

2.26,06

 

 

4

 

Sivert Lignell-53

IF Start

2.27,55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M50 1500 M    

1

 

Ulf Johansson-51

Stenungsunds FI

4.57,79

 

 

2

 

Lennart Jansson-52

IF Göta

4.59,11

 

 

3

 

Jan-Ivar Westlund-53

Hässelby SK

5.00,48

 

 

4

 

Anders Riström-53

Morjärv SK

5.01,24

 

 

5

 

Per-Håkan Persson-55

IF Göta

5.01,97

 

 

6

 

Sivert Lignell-53

IF Start

5.18,65

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     M50 3000 M    

1

 

Lennart Jansson-52

IF Göta

10.23,83

 

 

2

 

Anders Riström-53

Morjärv SK

10.25,04

 

 

3

 

Jan-Ivar Westlund-53

Hässelby SK

10.33,88

 

 

4

 

Krister Palm-54

Hofors AIK

11.00,72

 

 

99

 

Hans Jansson-53

Borlänge LK

dns

 

 

  M50 60 M HÄCK    

1

 

Peter Danneman-55

Stensjöns IF

10.61

 

 

    M50 HÖJD    

1

 

Kjell Alnervik-52

Hovslätts SK

1.52

 

 

    M50 STAV    

1

 

Björn Bratt-51

Duvbo IK

3.30

 

 

2

 

Kjell Alnervik-52

Hovslätts SK

2.80

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M50 LÄNGD    

1

 

Sture Holmberg-51

Huddinge AIS

5.18

 

 

2

 

Kjell Alnervik-52

Hovslätts SK

5.11

 

 

3

 

Gunnar Björkman-55

Östhammar FI

4.70

 

 

4

 

Alpo Tomikoski-54

Tullinge-Tumba FF

4.65

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M50 TRESTEG    

1

 

Kjell Alnervik-52

Hovslätts SK

10.69

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M50 KULA    

1

 

Alpo Tomikoski-54

Tullinge-Tumba FF

13.25

 

 

2

 

Bosse Palmberg-51

Huddinge AIS

12.58

 

 

3

 

Frank Canderskog-54

Katrineholms SK FI

9.72

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M50 VIKT    

1

 

Bosse Palmberg-51

Huddinge AIS

15.59

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M55 60 M    

1

 

Börje Andersson-49

Rånäs 4H

8.30

 

 

2

 

Göte Hinders-46

Säters IF FIK

8.49

 

 

3

 

Stig Arvidsson-49

Lekeryd-Svarttorp SK

8.55

 

 

4

 

Rune Tallgren-49

IF Göta

8.63

 

 

5

 

Leif Johansson-50

Kils AIK

8.76

 

 

    M55 200 M  HEAT 1  

1

 

Jan Kvistrum-47

Rånäs 4H

30.89

 

Final

2

 

Rune Tallgren-49

IF Göta

30.98

 

 

3

 

Lill-Ove Lundberg-47

Flemingsbergs SK

31.20

 

 

4

 

Dag Jonzon-49

Sundsvalls FI

32.86

 

 

   M55 200 M  HEAT 2  

1

 

Börje Andersson-49

Rånäs 4H

27.84

 

Final

2

 

Göte Hinders-46

Säters IF FIK

28.34

 

Final

3

 

Leif Johansson-50

Kils AIK

28.81

 

Final

 

 

 

 

 

 

 

    


    M55 200 M  SAMLAD LISTA  

1

 

Börje Andersson-49

Rånäs 4H

27.84

 

 

2

 

Göte Hinders-46

Säters IF FIK

28.34

 

 

3

 

Leif Johansson-50

Kils AIK

28.81

 

 

4

 

Jan Kvistrum-47

Rånäs 4H

30.89

 

 

5

 

Lill-Ove Lundberg-47

Flemingsbergs SK

31.20

 

 

6

 

Dag Jonzon-49

Sundsvalls FI

32.86

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M55 400 M    

1

 

Börje Andersson-49

Rånäs 4H

63.80

 

 

2

 

Lill-Ove Lundberg-47

Flemingsbergs SK

66.32

 

 

3

 

Leif Johansson-50

Kils AIK

66.84

 

 

4

 

Göte Hinders-46

Säters IF FIK

73.10

 

 

  M55 800 M    

1

 

Magnus Säveros-46

Nilivaara IS

2.18,69

 

 

2

 

Lars-Erik Bränfeldt-47

Täby IS

2.18,90

 

 

3

 

Staffan Sandberg-50

IF Göta

2.27,60

 

 

4

 

Ralph Hagberg-48

Främmestads IK

2.28,33

 

 

5

 

Bo Marklund-49

Dalregementets IF

2.36,22

 

 

6

 

Henning Perneholm-50

Sandviks IK

2.43,89

 

 

 

 

Lill-Ove Lundberg-47

Flemingsbergs SK

dnf

 

 

    M55 1500 M    

1

 

Magnus Säveros-46

Nilivaara IS

4.43,38

 

 

2

 

Lars-Erik Bränfeldt-47

Täby IS

4.44,89

 

 

3

 

Staffan Sandberg-50

IF Göta

4.52,55

 

 

4

 

Lars-Eric Sellberg-49

Stångenäs AIS

4.55,03

 

 

5

 

Ralph Hagberg-48

Främmestads IK

5.05,78

 

 

6

 

Folke Lindqvist-47

Eksjö Södra IK

5.07,28

 

 

7

 

Bo Marklund-49

Dalregementets IF

5.12,69

 

 

8

 

Magnus Bergh-49

Heleneholms IF

5.13,35

 

 

9

 

Christer Hammarström-49

IF Göta

5.22,69

 

 

    M55 3000 M    

1

 

Magnus Säveros-46

Nilivaara IS

10.20,27

 

 

2

 

Lars-Eric Sellberg-49

Stångenäs AIS

10.28,38

 

 

3

 

Staffan Sandberg-50

IF Göta

10.34,52

 

 

4

 

Magnus Bergh-49

Heleneholms IF

10.51,22

 

 

5

 

Ralph Hagberg-48

Främmestads IK

11.06,16

 

 

6

 

Folke Lindqvist-47

Eksjö Södra IK

11.10,69

 

 

7

 

Christer Hammarström-49

IF Göta

11.28,70

 

 

  M55 60 M HÄCK    

1

 

Dag Jonzon-49

Sundsvalls FI

11.86

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M55 HÖJD    

1

 

Börje Perers-50

Järvsö IF

1.56

 

 

2

 

Henning Perneholm-50

Sandviks IK

1.52

 

 

3

 

Lars Bergsten-48

Skellefteå AIK

1.50

 

 

4

 

Jan de Besche-50

Turebergs FK

1.48

 

 

5

 

Stig Arvidsson-49

Lekeryd-Svarttorp SK

1.46

 

 

    M55 STAV    

1

 

Lars Bergsten-48

Skellefteå AIK

2.80

 

 

2

 

Henning Perneholm-48

Sandviks IK

2.40

 

 

   M55 LÄNGD    

1

 

Olle Arnsten-50

Trångsvikens IF

4.31

 

 

2

 

Antti Lindstedt-49

Tullinge-Tumba FF

4.29

 

 

3

 

Lars Bergsten-48

Skellefteå AIK

4.11

 

 

4

 

Lars-Rune Myhrén-46

Munsö IF

4.10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M55 TRESTEG    

1

 

Henning Perneholm-50

Sandviks IK

9.37

 

 

2

 

Lars Bergsten-48

Skellefteå AIK

8.58

 

 

3

 

Lars-Rune Myhrén-46

Munsö IF

8.20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M55 KULA    

1

 

Jöran Westberg-47

Huddinge AIS

12.97

 

 

2

 

Kenneth Jansson-49

IFK Helsingborg

12.82

 

 

3

 

Lars Bergsten-48

Skellefteå AIK

10.53

 

 

4

 

Stig Arvidsson-49

Lekeryd-Svarttorp SK

9.90

 

 

5

 

Antti Lindstedt

Tullinge-Tumba FF

9.24

 

 

6

 

Lars-Rune Myhrén-46

Munsö IF

8.44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     M55 VIKT    

1

 

Kenneth Jansson-49

IFK Helsingborg

17.08

 

 

2

 

Jöran Westberg-47

Huddinge AIS

15.18

 

 

3

 

Lars Bergsten-48

Skellefteå AIK

11.14

 

 

4

 

Stig Arvidsson-49

Lekeryd-Svarttorp SK

10.54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M60 60 M    

1

 

Uno Niklasson-44

Trångsvikens IF

8.10

 

MR

2

 

Jan Söderström-42

Bromma IF

8.39

 

 

3

 

Lennart Andersson-42

Råby-Rekarne FIF

8.54

 

 

4

 

Erik-Åke Tranberg-41

Sälens IF

10.84

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M60 200 M    

1

 

Uno Niklasson-44

Trångsvikens IF

26.58

 

SR/MR

2

 

Lennart Andersson-42

Råby-Rekarne FIF

28.34

 

 

3

 

Bengt Karlsson-42

Högsbo AIK

30.82

 

 

4

 

Erik-Åke Tranberg-41

Sälens IF

34.27

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M60 400 M    

1

 

Kenneth Ivehag-43

Främmestads IK

61.68

 

 

2

 

Uno Niklasson-44

Trångsvikens IF

62.45

 

 

3

 

Sune Persson-45

Sandviks IK

66.78

 

 

4

 

Erik-Åke Tranberg-41

Sälens IF

78.27

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M60 800 M    

1

 

Kenneth Ivehag-43

Främmestads IK

2.32,66

 

 

2

 

Keith Johansson-44

Gefle IF

2.34,80

 

 

3

 

Stig Jonsson-43

Kisa SK

2.36,42

 

 

4

 

Sune Persson-45

Sandviks IK

2.38,07

 

 

5

 

Bo Axelsson-44

Björnstorps IF

2.39,06

 

 

6

 

Gunnar Fredh-45

IK Wilske

2.40,47

 

 

99

 

Bengt Andersson-41

IK Wilske

dns

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M60 1500 M    

1

 

Stig Jonsson-43

Kisa SK

5.05,68

 

 

2

 

Hans Sundgren-45

Dalregementets IF

5.07,07

 

 

3

 

Miles Fleetwood-41

Uppsala LK

5.07,80

 

 

4

 

Gunnar Fredh-45

IK Wilske

5.16,75

 

 

5

 

Kenneth Ivehag-43

Främmestads IK

5.24,03

 

 

6

 

Bo Axelsson-44

Björnstorps IF

5.31,94

 

 

7

 

Sune Mattsson-41

Rånäs 4H

5.34,42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M60 3000 M    

1

 

Stig Jonsson-43

Kisa SK

10.44,45

 

 

2

 

Hans Sundgren-45

Dalregementets IF

10.44,96

 

 

3

 

Miles Fleetwood-41

Uppsala LK

10.50,08

 

 

4

 

Gunnar Fredh-45

IK Wilske

11.26,34

 

 

5

 

Sune Mattsson-41

Rånäs 4H

11.40,22

 

 

 

 

Bengt Andersson-41

IK Wilske

dns

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M60 60 M HÄCK    

1

 

Jan Söderström-42

Bromma IF

10.22

 

 

2

 

Björn Oback-44

IFK Tumba FI

11.04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M60 HÖJD    

1

 

Sven-Ola Komstadius-44

IFK Tumba FI

1.38

 

 

2

 

Lars Kronlund-42

Munsö IF

1.38

 

 

3

 

Agne Bergmark-45

Stensjöns IF

1.34

 

 

4

 

Erik-Åke Tranberg-41

Sälens IF

1.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M60 STAV    

1

 

Agne Bergmark-45

Stensjöns IF

2.70

 

 

2

 

Sune Persson-45

Sandviks IK

2.60

 

 

    M60 LÄNGD    

1

 

Lars Kronlund-42

Munsö IF

4.32

 

 

2

 

Sune Persson-45

Sandviks IK

4.29

 

 

3

 

Agne Bergmark-45

Stensjöns IF

4.28

 

 

4

 

Sven-Ola Komstadius-44

IFK Tumba FI

3.77

 

 

5

 

Erik-Åke Tranberg-41

Sälens IF

2.89

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

    M60 TRESTEG    

1

 

Agne Bergmark-45

Stensjöns IF

9.17

 

 

2

 

Lars Kronlund-42

Munsö IF

8.05

 

 

3

 

Sune Persson-45

Sandviks IK

7.60

 

 

4

 

Erik-Åke Tranberg-41

Sälens IF

6.82

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   M60 KULA    

1

 

Peter Hackenschmidt-43

IK Hakarpspojkarna

13.32

 

 

2

 

Håkan Jakobsson-44

Gotlands FGF

13.10

 

 

3

 

Mike Hazlewood-45

Huddinge AIS

11.86

 

 

4

 

Lars Kronlund-42

Munsö IF

11.01

 

 

5

 

Sven-Ola Komstadius-44

IFK Tumba FI

10.00

 

 

6

 

Ivar Söderlind-44

IFK Umeå

9.51

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M60 VIKT    

1

 

Peter Hackenschmidt-43

IK Hakarpspojkarna

17.87

 

 

2

 

Håkan Jakobsson-44

Gotlands FGF

15.15

 

 

3

 

Erik-Åke Tranberg-41

Sälens IF

6.82

 

 

4

 

Ivar Söderlind-44

IFK Umeå

6.20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

    M65 60 M    

1

 

Roland Olsson-40

IFK Tumba FI

9.14

 

 

2

 

Henry Huldén-37

Rånäs 4H

9.31

 

 

3

 

Stenåke Sköld-37

Gillberga-Lista IF

9.54

 

 

4

 

Lars Lagerstedt-39

FK Herkules

9.88

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   M65 200 M    

1

 

Henry Huldén-37

Rånäs 4H

32.84

 

 

2

 

Gösta Blank-39

Järvsö IF

34.38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M65 400 M    

1

 

Göran Johnsson-36

Järvsö IF

76.60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   M65 800 M    

1

 

Esbjörn Wiberg-36

Sundsvalls FI

2.47,78

 

 

2

 

Björn Mattsson-40

Rånäs 4H

2.50,31

 

 

3

 

Göran Johnsson-36

Järvsö IF

3.08,12

 

 

4

 

Bertil Eriksson-36

Kovlands IF

3.10,20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    


  M65 1500 M    

1

 

Nils-Rune Andersson-38

Kopparbergs IF

5.20,87

 

 

2

 

Esbjörn Wiberg-36

Sundsvalls FI

5.42,28

 

 

3

 

Gösta Norén-39

Hemlingby LK

5.45,15

 

 

4

 

Björn Mattsson-40

Rånäs 4H

5.48,25

 

 

5

 

Bertil Eriksson-36

Kovlands IF

6.26,54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M65 3000 M    

1

 

Nils-Rune Andersson-38

Kopparbergs IF

11.08,92

 

 

2

 

Esbjörn Wiberg-36

Sundsvalls FI

12.13,62

 

 

3

 

Bertil Eriksson-36

Kovlands IF

13.30,93

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M65 60 M HÄCK    

1

 

Gösta Blank-39

Järvsö IF

12.46

 

 

2

 

Lars Lagerstedt-39

FK Herkules

13.26

 

 

3

 

Douglas Ohlsson-40

Huddinge AIS

13.51

 

 

    M65 HÖJD    

1

 

Carl-Erik Särndal-37

IFK Lund

1.54

 

 

2

 

Lars Lagerstedt-39

FK Herkules

1.36

 

 

3

 

Douglas Ohlsson-40

Huddinge AIS

1.36

 

 

    M65 STAV    

1

 

Hans Lagerqvist-40

Duvbo IK

2.70

 

 

2

 

Douglas Ohlsson-40

Huddinge AIS

2.10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      M65 TRESTEG    

1

 

Lars Lagerstedt-39

FK Herkules

8.68

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M65 KULA    

1

 

Juha Hankkila-37

Rånäs 4H

11.52

 

 

2

 

Jan Schalén-40

Gotlands FGF

11.39

 

 

3

 

Bo Sundström-40

IK Heros FIK

10.91

 

 

4

 

Hans Serrander-37

Råby-Rekarna GIF

10.68

 

 

5

 

Douglas Ohlsson-40

Huddinge AIS

10.07

 

 

6

 

Ove Edlund-39

Nyköpings BIS FI

9.08

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M65 VIKT    

1

 

Hans Serrander-37

Råby-Rekarna GIF

13.98

 

 

2

 

Per Grundberg-37

Järvsö IF

13.07

 

 

3

 

Bo Sundström-40

IK Heros FIK

11.54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M70 60 M    

1

 

Tor Trondset-35

IK Heros FIK

8.67

 

 

2

 

Bertil Hedström-34

Rånäs 4H

8.81

 

 

3

 

Lars-Åke Hedlund-33

IK Stål

8.91

 

 

0

 

Gustav Genetzius-35

Råby-Rekarna GIF

0.00

 

dns

    M70 200 M    

1

 

Tor Trondset-35

IK Heros FIK

29.34

 

 

2

 

Bertil Hedström-34

Rånäs 4H

29.46

 

 

3

 

Lars-Åke Hedlund-33

IK Stål

29.48

 

 

    M70 400 M    

1

 

Tor Trondset-35

IK Heros FIK

68.59

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M70 3000 M    

1

 

Alec Hoatson-35

GoIF Tjalve

12.44,71

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M70 60 M HÄCK    

1

 

Tor Trondset-35

IK Heros FIK

10.42

 

SR/MR/NR

2

 

Bertil Hedström-34

Rånäs 4H

10.98

 

 

3

 

Lars-Åke Hedlund-33

IK Stål

13.07

 

 

4

 

Bengt Eklund-33

Skellefteå AIK

14.49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   M70 HÖJD    

1

 

Leif Blomqvist-32

Fjällbacka IK

1.30

 

 

2

 

Bengt Eklund-33

Skellefteå AIK

1.18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M70 STAV    

1

 

Tor Trondset-35

IK Heros FIK

2.50

 

 

2

 

Bengt Eklund-33

Skellefteå AIK

ej res

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M70 KULA    

1

 

Jimmy Simic-35

Malmö AI

13.04

 

 

2

 

Bernhard Karlsson-33

Hässelby SK

12.79

 

 

3

 

Östen Edlund-34

Ragunda IF

12.21

 

 

4

 

Leif Blomqvist-32

Fjällbacka IK

9.63

 

 

5

 

Bengt Eklund-33

Skellefteå AIK

9.54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     M70 VIKT    

1

 

Östen Edlund-34

Ragunda IF

14.06

 

 

2

 

Jimmy Simic-35

Malmö AI

13.80

 

 

3

 

Bernhard Karlsson-33

Hässelby SK

10.84

 

 

4

 

Bengt Eklund-33

Skellefteå AIK

8.50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M75 60 M    

1

 

Yngve Larsson-30

Högsbo AIK

9.46

 

 

2

 

Agne Härdström-30

IK Stål

9.50

 

 

3

 

Sten Medelius-28

Högby IF

10.13

 

 

4

 

Kurt Caspersson-27

GiF Manhem

10.29

 

 

5

 

Yngve Björn-28

IK Tivaz

10.88

 

 

6

 

Sven Wickström-29

Mälarö SOK

11.73

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M75 200 M  HEAT 1  

1

 

Sten Medelius-28

Högby IF

36.42

 

Final

2

 

Sven Wickström-29

Mälarö SOK

41.61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M75 200 M  HEAT 2  

1

 

Yngve Larsson-30

Högsbo AIK

33.30

 

Final

2

 

Agne Härdström-30

IK Stål

33.62

 

Final

3

 

Axel Fernaeus-28

Järvsö IF

35.18

 

Final

 

 

 

 

 

 

 

    M75 200 M  SAMLAD LISTA  

1

 

Yngve Larsson-30

Högsbo AIK

33.30

 

 

2

 

Agne Härdström-30

IK Stål

33.62

 

 

3

 

Axel Fernaeus-28

Järvsö IF

35.18

 

 

4

 

Sten Medelius-28

Högby IF

36.42

 

 

2

 

Sven Wickström-29

Mälarö SOK

41.61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   M75 800 M    

1

 

Yngve Fredin-30

Uppsala LK

3.10,48

 

 

2

 

Karl Johansson-30

ISS Kanne Åstorp

3.29,30

 

 

3

 

Ingvar Lundberg-28

Gnosjö FK

3.54,16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   M75 1500 M    

1

 

Yngve Fredin-30

Uppsala LK

6.35,07

 

 

2

 

Karl Johansson-30

ISS Kanne Åstorp

6.50,98

 

 

3

 

Ingvar Lundberg-28

Gnosjö FK

7.59,18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M75 3000 M    

1

 

Karl Johansson-30

ISS Kanne Åstorp

14.53,50

 

 

2

 

Ingvar Lundberg-28

Gnosjö FK

16.20,95

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M75 60 M HÄCK    

1

 

Axel Fernaeus-28

Järvsö IF

12.15

 

 

2

 

Sten Medelius-28

Högby IF

14.23

 

 

3

 

Kurt Caspersson-27

GiF Manhem

14.84

 

 

4

 

Yngve Björn-28

IK Tivaz

16.64

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M75 HÖJD    

1

 

Nils-Bertil Nevrup-26

Ljungby FIK

1.37

 

 

2

 

Axel Fernaeus-28

Järvsö IF

1.24

 

 

3

 

Agne Härdström-30

IK Stål

1.16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M75 STAV    

1

 

Sven Wickström-29

Mälarö SOK

1.40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     M75 LÄNGD    

1

 

Agne Härdström-30

IK Stål

3.86

 

 

2

 

Sten Medelius-28

Högby IF

3.58

 

 

3

 

Yngve Larsson-30

Högsbo AIK

3.48

 

 

4

 

Kurt Caspersson-27

GiF Manhem

3.46

 

 

5

 

Axel Fernaeus-28

Järvsö IF

3.39

 

 

6

 

Yngve Björn-28

IK Tivaz

2.71

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M75 TRESTEG    

1

 

Yngve Larsson-30

Högsbo AIK

8.02

 

 

2

 

Kurt Caspersson-27

GiF Manhem

7.63

 

 

3

 

Sten Medelius-28

Högby IF

6.75

 

 

 

 

Axel Fernaeus-28

Järvsö IF

dns

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M75 KULA    

1

 

Nils-Bertil Nevrup-26

Ljungby FIK

10.12

 

 

2

 

Sten Medelius-28

Högby IF

9.09

 

 

3

 

Torsten von Wachenfeldt-27

Ystads IF

8.97

 

 

4

 

Yngve Björn-28

IK Tivaz

7.19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M75 VIKT    

1

 

Agne Härdström-30

IK Stål

9.10

 

 

2

 

Yngve Björn-28

IK Tivaz

6.91

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M80 60 M    

1

 

Eskil Ljunggren-23

Wärnamo SK

11.19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M80 60 M HÄCK    

1

 

Eskil Ljunggren-23

Wärnamo SK

15.77

 

 

      M80 HÖJD    

1

 

Eskil Ljunggren-23

Wärnamo SK

1.04

 

 

2

 

Werner Öhrn-22

IFKTumba

1.02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M80 STAV    

1

 

Eskil Ljunggren-23

Wärnamo SK

1.60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      M80 LÄNGD    

1

 

Eskil Ljunggren-23

Wärnamo SK

3.23

 

 

2

 

Werner Öhrn-22

IFKTumba

2.11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     M80 TRESTEG    

1

 

Eskil Ljunggren-23

Wärnamo SK

6.76

 

MR

2

 

Werner Öhrn-22

IFKTumba

4.80

 

 

     M80 KULA    

1

 

Werner Öhrn-22

IFKTumba

7.63

 

 

2

 

Eskil Ljunggren-23

Wärnamo SK

7.36

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M80 VIKT    

1

 

Eskil Ljunggren-23

Wärnamo SK

10.27

 

 

2

 

Torsten Arvidsson-21

IFK Borgholm

8.42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M85 60 M    

1

 

Herbert Liedtke-16

Fredrikshofs IF

11.51

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M85 200 M    

1

 

Herbert Liedtke-16

Fredrikshofs IF

41.65

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   M85 HÖJD    

1

 

Arne Wallfeldt-20

Falu IK

1.06

 

MR/SR

 

 

 

 

 

 

 

    M85 KULA    

1

 

Idolf Sandahl-20

Stensjöns IF

8.01

 

MR/SR

2

 

Einar Andersson-18

Rånäs 4H

6.93

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    M85 VIKT    

1

 

Einar Andersson-18

Rånäs 4H

9.28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K35 60 M    

1

 

Anna Sunneborn-70

Spårvägen FI

8.64

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K35 1500 M    

1

 

Anna Stavlind-70

Kisa SK

4.59,19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     K35 3000 M    

1

 

Anna Stavlind-70

Kisa SK

10.18,92

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K35 LÄNGD    

1

 

Anna Sunnerborn-70

Spårvägens FK

4.46

 

 

2

 

Marie Hildeby-66

IFK Tumba

4.04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K40 60 M    

1

 

Carina Palmqvist-62

Villstads GIF

8.18

 

SR/NR/MR

2

 

Anneli Seidl-63

Gillberga-Lista IF

8.75

 

 

3

 

Lena Sundberg-61

IFK Tumba FI

8.92

 

 

0

 

Åsa Armanius-64

IFK Mora FI

dns

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K40 200 M    

1

 

Carina Palmqvist-62

Villstads GIF

26.94

 

MR/NR/SR

2

 

Anneli Seidl-63

Gillberga-Lista IF

29.10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K40 800 M    

1

 

Eva Holgersson-64

Kisa SK

2.25,20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K40 1500 M    

1

 

Eva Holgersson-64

Kisa SK

5.03,56

 

 

2

 

Marianne Ficke

Hässelby SK

5.06,12

 

 

    K40 3000 M    

1

 

Eva Holgersson-64

Kisa SK

11.09,11

 

 

      K40 HÖJD    

1

 

Ann Carlsson-63

Bollnäs FIK

1.58

 

SR/NR/MR

2

 

Lena Sundberg-61

IFK Tumba FI

1.32

 

 

    K40 LÄNGD    

1

 

Carina Palmqvist-62

Villstads GIF

5.18

 

MR

2

 

Lena Sundberg-61

IFK Tumba FI

4.57

 

 

3

 

Anneli Seidl-63

Gillberga-Lista IF

4.56

 

 

    K40 KULA    

1

 

Anneli Seidl-63

Gillberga-Lista IF

9.32

 

 

2

 

Ann-Britt Jakobsson-64

Gotlands FGF

8.43

 

 

3

 

Lena Sundberg-61

IFK Tumba FI

7.61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K40 VIKT    

1

 

Ann-Britt Jakobsson-64

Gotlands FGF

11.30

 

SR/MR/NR

 

 

 

 

 

 

 

    K45 60 M    

1

 

Barbara Bondesson-60

IFK Tumba FI

9.12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K45 200 M    

1

 

Karin Wåhlstedt -60

Järvsö IF

29.17

 

MR

 

 

Barbara Bondesson-60

IFK Tumba FI

dns

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K45 400 M    

1

 

Karin Wåhlstedt -60

Järvsö IF

62.94

 

MR/NR/SR

2

 

Barbara Bondesson-60

IFK Tumba FI

67.14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     K45 800 M    

1

 

Karin Wåhlstedt -60

Järvsö IF

2.24,79

 

SR/MR/NR

 

 

Barbara Bondesson-60

IFK Tumba FI

dns

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     K45 1500 M    

1

 

Karin Wåhlstedt -60

Järvsö IF

5.03,88

 

SR/MR

     K45 60 M HÄCK    

1

 

Barbara Bondesson-60

IFK Tumba FI

15.52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K45 HÖJD    

1

 

Barbara Bondesson-60

IFK Tumba FI

1.28

 

MR

 

 

 

 

 

 

 

    K45 KULA    

1

 

Rose Marie Blom-60

Järvsö IF

9.12

 

 

2

 

Barbara Bondesson-60

IFK Tumba FI

7.54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     K45 VIKT    

1

 

Rose Marie Blom-60

Järvsö IF

8.26

 

SR/MR

 

 

 

 

 

 

 

    K50 60 M    

1

 

Lilly Wizén-55

Gotlands FGF

9.17

 

Tider vid extra heat

2

 

Gudrun Nordin-53

IF Skade

9.33

 

Tider vid extra heat

3

 

Ulla Karnebäck-53

IFK Tumba FI

9.51

 

Tider vid extra heat

4

 

Ewa Johansson-53

Uppsala IF

0.00

 

 

4

 

Maj-Britt Karlsson-52

Trångsvikens IF

0.00

 

 

    K50 200 M    

1

 

Lilly Wizén-55

Gotlands FGF

29.93

 

 

2

 

Ulla Karnebäck-53

IFK Tumba FI

31.40

 

 

3

 

Maj-Britt Karlsson-52

Trångsvikens IF

33.24

 

 

     K50 400 M    

1

 

Lilly Wizén-55

Gotlands FGF

68.18

 

 

2

 

Ulla Karnebäck-53

IFK Tumba FI

70.45

 

 

3

 

Ewa Wahlberg-55

Uppsala LK

71.23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K50 800 M    

1

 

Lilly Wizén-55

Gotlands FGF

2.35,34

 

 

2

 

Ulla Karnebäck-53

IFK Tumba FI

2.39,25

 

 

3

 

Ewa Wahlberg-55

Uppsala LK

2.39,76

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K50 1500 M    

1

 

Rose Marie Enmalm-54

IF Start

5.28,54

 

 

2

 

Ewa Wahlberg-55

Uppsala LK

5.29,24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K50 3000 M    

1

 

Rose Marie Enmalm-54

IF Start

11.37,08

 

 

2

 

Ewa Wahlberg-55

Uppsala LK

12.14,25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K50 LÄNGD    

1

 

Ulla Karnebäck-53

IFK Tumba FI

4.01

 

MR

2

 

Gudrun Nordin-53

IF Skade

3.77

 

 

3

 

Maj-Britt Karlsson-52

Trångsvikens IF

3.57

 

 

4

 

Ewa Johansson-53

Uppsala IF

3.52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K50 KULA    

1

 

Elisabeth Ekborg-52

Rånäs 4H

8.59

 

 

     K55 60 M    

1

 

Ann-Britt Eriksson-49

IF Start

9.25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K55 200 M    

1

 

Ann-Britt Eriksson-49

IF Start

30.96

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K55 400 M    

1

 

Ann-Britt Eriksson-49

IF Start

68.45

 

 

2

 

Ing-Britt Lindqvist-47

Eksjö Södra IK

102.02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K55 800 M    

1

 

Ann-Britt Eriksson-49

IF Start

2.44,93

 

 

2

 

Ing-Britt Lindqvist-47

Eksjö Södra IK

3.43,17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K55 1500 M    

1

 

Ing-Britt Lindqvist-47

Eksjö Södra IK

7.37,52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    K60 60 M    

1

 

Kerstin Boström-42

IK Heros FIK

10.28

 

 

2

 

Ulla Bodén-42

Gotlands FGF

10.96

 

 

3

 

Marie-Louise Wahlberg-45

Fredrikshofs FIF

14.56

 

 

     K60 200 M    

1

 

Kerstin Boström-42

IK Heros FIK

33.82

 

 

2

 

Ulla Bodén-42

Gotlands FGF

36.48

 

 

3

 

Marie-Louise Wahlberg-45

Fredrikshofs FIF

52.24

 

 

     K60 400 M    

1

 

Kerstin Boström-42

IK Heros FIK

77.09

 

 

    K60 800 M    

1

 

Gudrun Fleetwood-43

Uppsala LK

3.00,92

 

 

    K60 1500 M    

1

 

Gudrun Fleetwood-43

Uppsala LK

6.01,33

 

 

     K60 3000 M    

1

 

Gudrun Fleetwood-43

Uppsala LK

12.35,25

 

 

    K60 LÄNGD    

1

 

Gudrun Kinger-42

Göteborgs KIK

3.78

 

MR

    K60 KULA    

1

 

Marie-Louise Wahlberg-45

Fredrikshofs FIF

3.94

 

 

    K65 400 M    

1

 

Birgitta Eklund-38

Skellefteå AIK

80.10

 

 

    K65 800 M    

1

 

Birgitta Eklund-38

Skellefteå AIK

3.01,51

 

MR

    K65 1500 M    

1

 

Birgitta Eklund-38

Skellefteå AIK

6.21,39

 

MR

    STAFETT 4x200 M MÄN

1

 

Rånäs 4H

 

Bertil Hedström-34

Theo Goodwill-66

Börje Andersson-49

Dag Dacke-65

 

1.44.94

 

 

2

 

Järvsö IF

Ove Larsson-53

Kennet Jonsson-57

Östen Wallström-46

Erik Li-68

 

1.46.06

 

 

3

 

IF Göta