SOK Viljans träningsprogram hösten/vintern 2008-09
Löpskolning för orienterare
Styrketräning   Stretching
Soppschema

Dag

Datum

Tid

Samling

Aktivitet

Ansvarig

Utrustning

Sön

2/11

09.00

Scania, norra P

Rullskidor

Skidsektionen

Rullskidor

Tis

4/11

17.30

Hjortberget

Stavgång

Skidsektionen

Stavar

Tis

4/11

17.45

Stugan

Klubbträning

OL-sektionen

OL + lampa

Tor

6/11

17.50

Rödsleskolan

Styrkegympa

Maria

Gympa

Lör

8/11

09.30

Stugan

Lördagspasset

OL-sektionen

vätskebälte

Sön

9/11

09.00

Scania, norra P

Rullskidor

Skidsektionen

Rullskidor

Tis

11/11

17.30

Hjortberget

Stavgång

Skidsektionen

Stavar

Tis

11/11

17.45

Stugan

Klubbträning

OL-sektionen

OL + lampa

Ons

12/11

17.30

Simhallen

Arenaträning

OL-sektionen

Löp + lampa

Tor

13/11

17.50

Rödsleskolan

Gympa

Irene

gympa

Lör

15/11

09.30

Stugan

Lördagspasset

OL-sektionen

Vätskebälte

Sön

16/11

09.00

Scania, norra P

Rullskidor

Skidsektionen

Rullskidor

Tis

18/11

Se annons

Ica Maxi

Novemberkåsan Mönsterås bruk

Ålems OK

OL + lampa

Tis

18/11

17.30

Hjortberget

Stavgång

Skidsektionen

Stavar

Tis

18/11

17.45

Stugan

Klubbträning

OL-sektionen

OL + lampa

Tor

20/11

17.50

Rödsleskolan

Styrkegympa

Maria

Gympa

Fr-lö

21-22/11

Medd senare

Meddelas senare

Ungdomsläger

Ungd-kommittén

OL

Lör

22/11

09.30

Stugan

Lördagspasset

OL-sektionen

Vätskebälte

Sön

23/11

09.00

Scania, norra P

Rullskidor

Skidsektionen

Rullskidor

Tis

25/11

17.30

Hjortberget

Stavgång

Skidsektionen

Stavar

Tis

25/11

17.45

Stugan

Novemberracet

OL-sektionen

OL + lampa

Tor

27/11

17.50

Rödsleskolan

Gympa

Irene

Gympa

Lör

29/11

09.30

Stugan

Lördagspasset/Jukola

OL-sektionen

Vätskebälte

Lör 29/11 10.30 ändrat Maxi Ungdomsträning ungd-kommittén OL

Sön

30/11

09.00

Scania, norra P

Rullskidor

Skidsektionen

Rullskidor

Tis

2/12

17.30

Hjortberget

Stavgång

Skidsektionen

Stavar

Tis

2/12

17.45

Stugan

Klubbträning

OL-sektionen

löp + lampa

Tor

4/12

17.50

Rödsleskolan

Styrkegympa

Maria

Gympa

Lör

6/12

09.30

Stugan

Lördagspasset

OL-sektionen

vätskebälte

Lör

6/12

10.30 ändrat

Simhallen

Ungdomsträning

Ungd-kommitén

OL

Sön

7/12

09.00

Scania, norra P

Rullskidor

Skidsektionen

Rullskidor

Sön

7/12

10.00

Stugan

Grötlunken

OL + serv.kom

Löp

Tis

9/12

17.30

Hjortberget

Stavgång

Skidsektionen

Stavar

Tis

9/12

17.45

Stugan

Klubbträning + LUCIA

OL-sektionen

Löp + lampa

Ons

10/12

17.30

Simhallen

Arenaträning

OL-sektionen

Löp + lampa

Tor

11/12

17.50

Rödsleskolan

Gympa

Irene

Gympa

Lör

13/12

09.00

Maxi (till Äspö)

Lucialöpet Äspö

Janne J

Löp

Lör

13/12

10.30 ändrat

Maxi

Ungdomsträning

Ungd-kommittén

OL

Sön

14/12

09.00

Scania, norra P

Rullskidor

Skidsektionen

Rullskidor

Tis

16/12

17.30

Hjortberget

Stavgång

Skidsektionen

Stavar

Tis

16/12

17.45

Stugan

Lusseracet

OL-sektionen

OL + lampa

Tor

18/12

17.50

Rödsleskolan

Julgympa/hinderbana

Irene/Thord/Marie

Gympa

Lör

20/12

09.30

Stugan

Lördagspasset/Jukola

OL-sektionen

vätskebälte

Lör

20/12

10.30 ändrat

Stugan

Ungdomsträning

Ungd-kommittén

OL

Ons

24/12

09.00

Stugan

Julbastubad/löpning

Rune

Löp

Fre

26/12

09.30

Stugan

Långpass

OL-sektionen

Vätskebälte

Sön

28/12

09.30

Stugan

Klubbträning

OL-sektionen

Vätskebälte

Tis

30/12

17.45

Stugan

Klubbträning

OL-sektionen

Löp + lampa

Ons

31/12

14.00

Rödsle/Eckern

Sylvesterloppet

Skidsektionen

Löp

Tis

6/1

Medd senare

Meddelas senare

Surdegen

Magnus P

OL

Tor

8/1

17.50

Rödsleskolan

Gympa

Irene

Gympa

·         Programmet är preliminärt, ev ändringar meddelas i veckoprogram.

·         Kontroller med reflexer finns med banförslag vid stugan.

·         Månadsrace vid stugan, natt-OL med gemensam start och handicap.

·         Soppa och/eller pannkakor serveras i stugan enligt särskilt schema fr o m tisdag  11/11.

·         ”Lördagspasset” varje lördag innebär träning/motion för ALLA med dusch, bastu och kaffe efteråt i stugan.

·         Ungdomsträning med bl a innebandy, torsdagar kl 17.00 (före ordinarie gympan) i Rödsleskolan.

·         Ungdomsträning, teknik-OL på lördagar kl 10.30 med olika samlingsplatser.

·         Arenaträning vissa onsdagar med bad efter. Träning: backe, stavgång eller stads-OL (meddelas i veckoprogram).

·         Stugan är öppen på söndagsförmiddagarna för valfri träning och/eller tipspromenad.

·         Spontanträning annonseras med fördel på viljanet@yahoogroups.com .