Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Brita Memorial/FMM    Utskriftsdatum  06 maj 2017   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  18:16   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 maj 2017         
 
 
Gren 1, 4x50m obstacles relay wom, Finaler 
Svenskt Rekord 2.04.49 M.VM10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Team Starfish 1  1995  Sjøstjerna SLK            2:17.83   
        1:07.94        1:07.94   
        1:09.89        2:17.83   
                   
        2:17.83        2:17.83   
                     
Försvarsmakten Lag 1 Dam  1990  Försvarsmakten            2:19.16   
        30.26        30.26   
        36.40        1:06.66   
        37.82        1:44.48   
        34.68        2:19.16   
                     
Romerike 1  1995  Romerike (nls)            2:20.87   
        34.94        34.94   
        34.89        1:09.83   
        37.57        1:47.40   
        33.47        2:20.87   
                     
Team Starfish 2  1995  Sjøstjerna SLK            2:29.15   
        37.39        37.39   
        38.52        1:15.91   
        38.31        1:54.22   
        34.93        2:29.15   
                     
Tylösand Dam 1  1995  Livräddarna Tylösand            2:35.15   
        31.08        31.08   
        37.77        1:08.85   
        40.03        1:48.88   
        46.27        2:35.15   
                     
Jss Dam  1995  Jönköpings Simsällskap            2:38.00   
        39.47        39.47   
        42.62        1:22.09   
        39.79        2:01.88   
        36.12        2:38.00   
                     
Vestby 1  2000  Vestby SLK            2:41.41   
        41.50        41.50   
        42.94        1:24.44   
        37.77        2:02.21   
        39.20        2:41.41   
                     
Arendal J1  2000  Arendal Svømmeklubb            2:41.75   
        41.31        41.31   
        39.75        1:21.06   
        42.85        2:03.91   
        37.84        2:41.75   
                     
Norge Mix  1995  Romerike (nls)            2:43.80   
        41.46        41.46   
        38.77        1:20.23   
        40.41        2:00.64   
        43.16        2:43.80   
                     
10  Åss Damer  1995  Åsundens Simsällskap            2:50.11   
        50.52        50.52   
        43.45        1:33.97   
        40.28        2:14.25   
        35.86        2:50.11   
                     
                     
 
Gren 2, 4x50m obstacles relay men, Finaler 
Svenskt Rekord 1.53.21 NM08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Norge Mix 1  1995  Romerike (nls)            2:01.90   
        29.05        29.05   
        31.67        1:00.72   
        31.18        1:31.90   
        30.00        2:01.90   
                     
Försvarsmakten Lag 2 Herr  1990  Försvarsmakten            2:17.63   
  Filip Christensson  1991      30.75        30.75   
  Mattias Jansson  1990      32.73        1:03.48   
  Johannes Borgstedt  1990      31.17        1:34.65   
  Anders Walhjalt  1990      42.98        2:17.63   
                     
Norge Mix 2  1995  Romerike (nls)            2:26.62   
        36.57        36.57   
        33.80        1:10.37   
        39.37        1:49.74   
        36.88        2:26.62   
                     
Försvarsmakten Lag 1 Herr  1990  Försvarsmakten            2:30.13   
  Oscar Wåhlander  1990      34.65        34.65   
  Jonas Olsson  1990      40.27        1:14.92   
  Robin Leijding  1990      37.49        1:52.41   
  Johannes Reusser  1990      37.72        2:30.13   
                     
Jss Herr  1995  Jönköpings Simsällskap            2:31.45   
        32.71        32.71   
        49.50        1:22.21   
        40.99        2:03.20   
        28.25        2:31.45   
                     
                     
 
Gren 3, 200m obstacles women s/j, Finaler 
Svenskt Rekord Annika Morin 2.17.97 EM98 
Brita Memorial rekord Lia Jorgensen Danmark 2.20.04 2011 
Brita Memorial rekord Marcel Hasselmeier Germany 2014 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josefine Palm  1990  Livredderskolen Djursland    32.47  1:09.55  1:49.71    2:30.95   
Cari Holmqvist  1968  Jönköpings Simsällskap    36.35  1:15.74  1:57.14    2:38.51   
Josefine Jonsson  1996  Livräddrna Malmö    36.34  1:15.96  1:57.99    2:39.58   
Luisa Wies  2001  Sjøstjerna SLK    38.32  1:19.00  2:01.27    2:40.86   
Walda Jonsson  2001  Livräddarna Eskilstuna    37.13  1:18.04  2:00.67    2:42.03   
Ine-Kristin Aasum  2002  Romerike (nls)    36.47  1:17.72  2:01.79    2:45.95   
Ane Lillebo Sletten  1997  Sjøstjerna SLK    36.54  1:17.79  2:02.23    2:46.19   
Ida Emelie Foss  2002  Romerike (nls)    37.72  1:19.66  2:03.59    2:46.34   
Tilde Eklind  1999  Livräddarna Eskilstuna    38.08  1:20.99  2:05.84    2:47.71   
10  Caroline H. Boye  2001  Arendal Svømmeklubb    40.23  1:24.91  2:11.48    2:57.62   
11  Anna Lissner  1990  3 Sjöstridsflj    39.96  1:24.60  2:13.50    3:03.11   
12  Hedda H. Ugland  2001  Vestby SLK    42.16  1:29.59  2:20.11    3:09.14   
13  Johanna von Sicard  1999  Livräddarna Tylösand    43.53  1:34.23  2:25.69    3:14.24   
14  Hanna Gansberg  1999  Jönköpings Simsällskap    46.26  1:42.10  2:41.87    3:42.21   
15  Lovisa von Sicard  2000  Livräddarna Tylösand    55.90  2:01.82  3:08.85    4:09.37   
                     
 
Gren 4, 200m obstacles men s/j, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mats Kamnes  2000  Romerike (nls)    29.89  1:02.10  1:35.61    2:09.53   
Joakim Holmqvist  1969  Jönköpings Simsällskap    30.11  1:03.24  1:39.11    2:17.44   
Tobias Tunizi  1998  Slrg Innerschwyz    31.42  1:06.12  1:42.97    2:20.16   
Tobias Rosenberg-Hansen  2000  Romerike (nls)    32.32  1:09.02  1:47.75    2:25.06   
Elias Saarela  2002  Åsundens Simsällskap    32.79  1:10.63  1:50.31    2:30.22   
Pontus Karlsson  1989  Livräddrna Malmö    35.59  1:17.69  1:59.79    2:42.15   
Dennis Hansson  2000  Åsundens Simsällskap    36.93  1:17.41  2:02.03    2:47.33   
Martin Knutsen  1999  Arendal Svømmeklubb    35.55  1:17.52  2:04.48    2:49.05   
Anders Walhjalt  1990  4 Sjöstridflj.    1:17.17  2:50.95      2:50.95   
10  Anton Ljngström  1992  Livräddarna Tylösand    37.35  1:22.28  2:11.66    2:59.66   
11  Nicklas M. Jacobsen  2001  Vestby SLK    38.56  1:25.83  2:16.66    3:02.03   
12  Mattias Jansson  1990  3 Sjöstridsflj.    38.47  1:23.81  2:13.46    3:04.13   
13  Alexander Gyldensten  2001  Lågen SLK    39.77  1:27.40  2:21.43    3:12.50   
14  Sindre Solem Hellingsrud  2000  Lågen SLK    46.46  1:41.13  2:40.55    3:43.78   
                     
 
Gren 5, 100m obstacles women, Finaler 
Brita Memorial rekord Amanda Fröjd-Sundin Eksjö 34.86 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Helene Marie Östmoe  2003  Sjøstjerna SLK    36.30        1:17.82   
Stina Melander Kletvang  2005  Romerike (nls)    38.27        1:21.36   
Tindra Nordin  2004  Jönköpings Simsällskap    38.74        1:21.62   
Wilma Berglund  2003  Åsundens Simsällskap    39.90        1:22.98   
Ellen Kall  2004  Jönköpings Simsällskap    39.88        1:23.67   
Ida Hovind Gröv  2003  Sjøstjerna SLK    39.95        1:24.50   
Elise Kippenes  2004  Sjøstjerna SLK    40.39        1:25.14   
Amelia Hauge Sund  2003  Sjøstjerna SLK    1:25.92        1:25.92   
Anniken Seljåsen  2004  Arendal Svømmeklubb    41.97        1:29.98   
10  Jasmine Kruger  2003  Åsundens Simsällskap    43.90        1:32.88   
11  Sofie Dose Aanonsen  2004  Arendal Svømmeklubb    45.35        1:33.98   
12  Elin Svensson  2004  Åsundens Simsällskap    44.59        1:34.02   
13  Laura Hennie Espe Selliseth  2004  Romerike (nls)    45.99        1:36.35   
14  Astrid Brövik  2003  Arendal Svømmeklubb    45.93        1:36.42   
15  Filippa Bolsing  2005  Åsundens Simsällskap    49.18        1:43.69   
16  Nathalie Kruger  2006  Åsundens Simsällskap    52.90        1:53.25   
17  Eline Bjornodegård Drewes  2005  Lågen SLK    51.92        1:56.58   
18  Johanna Vandrén  2005  Jönköpings Simsällskap    1:01.84        2:19.79   
                     
 
Gren 6, 100m obstacle men, Finaler 
Brita Memorial rekord Adam Christensson Jönköping 32.34 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emil Ferm  2003  Jönköpings Simsällskap            1:14.91   
Peder Clark Utvik  2003  Sjøstjerna SLK            1:18.20   
Adrian Alfonso  2003  Romerike (nls)            1:21.60   
Jonah Haug Vandenhove  2003  Sjøstjerna SLK            1:23.53   
Jörgen Solvang Engeseth  2003  Sjøstjerna SLK            1:26.50   
Sebastian H. Boye  2004  Arendal Svømmeklubb            1:31.81   
Otto Eek Holter  2004  Sjøstjerna SLK            1:41.15   
Max Chadwick  2006  Jönköpings Simsällskap            1:51.94   
                     
 
Gren 7, 100m manikin tow women s/, Finaler 
Svenskt Rekord Josefin Nilsson 1.02.95 2014 
Brita Memorial rekord Theresa Franz DLRG 1.05.15 2010 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josefin Nilsson  1993  Livräddarna Tylösand    26.16        1:02.65   
Mia Louise Gjermundsen  1993  Sjøstjerna SLK    26.91        1:07.14   
Linnea Melander Kletvang  2000  Romerike (nls)    28.90        1:14.10   
Ida Emelie Foss  2002  Romerike (nls)    30.34        1:14.19   
Celina Mcgrory  1999  Sjøstjerna SLK    31.14        1:14.84   
Luisa Wies  2001  Sjøstjerna SLK    29.83        1:15.93   
Walda Jonsson  2001  Livräddarna Eskilstuna    25.92        1:16.64   
Ida Kristine Kjölberg  1994  Vestby SLK    29.81        1:17.57   
Hedda H. Ugland  2001  Vestby SLK    32.15        1:17.75   
10  Johanna von Sicard  1999  Livräddarna Tylösand    30.84        1:18.49   
11  Ida Lillebo Sletten  2001  Sjøstjerna SLK    29.62        1:19.50   
12  Nora Bölling Ingeberg  2002  Sjøstjerna SLK    31.60        1:20.43   
13  Mari Johnne B Sören  2000  Vestby SLK    33.08        1:22.29   
14  Nathalie Lindh  1998  Livräddrna Malmö    24.47        1:22.50   
15  Maja Adamsson  1992  Livräddrna Malmö    33.08        1:24.08   
16  Ine-Kristin Aasum  2002  Romerike (nls)    32.15        1:24.60   
17  Linnea Ferm  2001  Jönköpings Simsällskap    34.85        1:28.38   
18  Linnea Myhre  2000  Romerike (nls)    34.01        1:29.57   
19  Vår V Lyshaug  2001  Arendal Svømmeklubb    34.83        1:32.59   
20  Lovisa von Sicard  2000  Livräddarna Tylösand    39.88        1:44.76   
Linnea Nordin  1990  3 Sjöstridsflj            DNS   
Trude Aastad  1988  Vestby SLK            DNS   
Anna Emilie  1999  Livräddarna Eskilstuna            DSQ   
Anna Lissner  1990  3 Sjöstridsflj            DSQ   
Caroline H. Boye  2001  Arendal Svømmeklubb            DSQ   
Matilda Falk  1990  Mhs Karlberg            DSQ   
Tilde Eklind  1999  Livräddarna Eskilstuna            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m manikin tow men s/j, Finaler 
Svenskt Rekord Martin Magnusson 55.40 FM 2016 
Brita Memorial rekord Marcel Hasselmeier DLRG 55.20 2011 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tobias Tunizi  1998  Slrg Innerschwyz    24.22        58.60   
Mats Kamnes  2000  Romerike (nls)    23.84        1:00.96   
Thomas Tunzi  1994  Slrg Innerschwyz    26.21        1:04.66   
Tobias Rosenberg-Hansen  2000  Romerike (nls)    26.80        1:04.91   
Dennis Hansson  2000  Åsundens Simsällskap    26.55        1:04.94   
Martin Knutsen  1999  Arendal Svømmeklubb    27.84        1:09.37   
Elias Saarela  2002  Åsundens Simsällskap    27.66        1:13.73   
Nicklas M. Jacobsen  2001  Vestby SLK    31.72        1:14.55   
Anton Ljngström  1992  Livräddarna Tylösand    28.82        1:18.61   
10  Johannes Reusser  1990  Mhs Karlberg    29.85        1:19.15   
11  Alexander Gyldensten  2001  Lågen SLK    19.83        1:19.39   
12  Robin Leijding  1990  Mhs Karlberg    29.72        1:20.10   
13  Fredrik Boklund  2000  Jönköpings Simsällskap    30.78        1:20.53   
14  Max Gransberg  2001  Jönköpings Simsällskap    32.17        1:21.75   
15  Jonas Olsson  1990  Mhs Karlberg    28.89        1:26.59   
Johannes Borgstedt  1990  A9            DSQ   
Oscar Wåhlander  1990  Mhs Karlberg            DSQ   
Pontus Karlsson  1989  Livräddrna Malmö            DSQ   
Simen Bjornodegård Drewes  2002  Lågen SLK            DSQ   
                     
 
Gren 9, 50m carry women s/j, Finaler 
Svenskt Rekord Cecilia Sjöholm 37.72 2014 
Brita Memorial rekord Cecilia Sjöholm 37.72 2014 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mia Louise Gjermundsen  1993  Sjøstjerna SLK            39.29   
Josefin Nilsson  1993  Livräddarna Tylösand            39.74   
Josefine Palm  1990  Livredderskolen Djursland            40.23   
Cari Holmqvist  1968  Jönköpings Simsällskap            44.27   
Luisa Wies  2001  Sjøstjerna SLK            44.58   
Anna Emilie  1999  Livräddarna Eskilstuna            45.01   
Ane Lillebo Sletten  1997  Sjøstjerna SLK            45.66   
Walda Jonsson  2001  Livräddarna Eskilstuna            48.09   
Ida Kristine Kjölberg  1994  Vestby SLK            48.44   
10  Ida Emelie Foss  2002  Romerike (nls)            48.91   
11  Celina Mcgrory  1999  Sjøstjerna SLK            49.58   
12  Ida Lillebo Sletten  2001  Sjøstjerna SLK            49.75   
13  Tilde Eklind  1999  Livräddarna Eskilstuna            50.57   
14  Nora Bölling Ingeberg  2002  Sjøstjerna SLK            51.65   
15  Vår V Lyshaug  2001  Arendal Svømmeklubb            52.50   
16  Ine-Kristin Aasum  2002  Romerike (nls)            52.63   
17  Hedda H. Ugland  2001  Vestby SLK            53.68   
18  Anna Lissner  1990  3 Sjöstridsflj            54.56   
19  Linnea Ferm  2001  Jönköpings Simsällskap            57.46   
20  Nathalie Lindh  1998  Livräddrna Malmö            58.20   
Mari Johnne B Sören  2000  Vestby SLK            DSQ   
                     
 
Gren 10, 50m carry men s/j, Finaler 
Svenskt Rekord Jesper Levander 32.33 M.VM10 
Brita Memorial rekord Marcel Hasselmeier DLRG 31.68 2011 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mats Kamnes  2000  Romerike (nls)            34.38   
Tobias Tunizi  1998  Slrg Innerschwyz            35.98   
Filip Christensson  1991  Livräddarna Kronoberg            37.76   
Johannes Borgstedt  1990  A9            41.43   
Tobias Rosenberg-Hansen  2000  Romerike (nls)            41.46   
Martin Knutsen  1999  Arendal Svømmeklubb            42.86   
Dennis Hansson  2000  Åsundens Simsällskap            43.39   
Mattias Jansson  1990  3 Sjöstridsflj.            43.63   
Anton Ljngström  1992  Livräddarna Tylösand            44.83   
10  Elias Saarela  2002  Åsundens Simsällskap            45.05   
11  Anders Walhjalt  1990  4 Sjöstridflj.            45.54   
12  Robin Leijding  1990  Mhs Karlberg            47.29   
13  Nicklas M. Jacobsen  2001  Vestby SLK            49.09   
14  Jonas Olsson  1990  Mhs Karlberg            57.65   
Alexander Gyldensten  2001  Lågen SLK            DNS   
Marcus Svensson  2001  Åsundens Simsällskap            DNS   
Sindre Solem Hellingsrud  2000  Lågen SLK            DNS   
Johannes Reusser  1990  Mhs Karlberg            DSQ   
Oscar Wåhlander  1990  Mhs Karlberg            DSQ   
                     
 
Gren 11, 50m carry women -14, Finaler 
Brita Memorial rekord Carina Bordli Vansjö 45.06 2011 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Helene Marie Östmoe  2003  Sjøstjerna SLK            40.58   
Tindra Nordin  2004  Jönköpings Simsällskap            42.01   
Wilma Berglund  2003  Åsundens Simsällskap            42.01   
Ellen Kall  2004  Jönköpings Simsällskap            42.50   
Anniken Seljåsen  2004  Arendal Svømmeklubb            44.66   
Ida Hovind Gröv  2003  Sjøstjerna SLK            44.80   
Elise Kippenes  2004  Sjøstjerna SLK            46.83   
Astrid Brövik  2003  Arendal Svømmeklubb            50.70   
Sofie Dose Aanonsen  2004  Arendal Svømmeklubb            51.01   
10  Amelia Hauge Sund  2003  Sjøstjerna SLK            52.07   
11  Elin Svensson  2004  Åsundens Simsällskap            55.21   
12  Eline Bjornodegård Drewes  2005  Lågen SLK            1:00.85   
13  Johanna Vandrén  2005  Jönköpings Simsällskap            1:12.58   
Laura Hennie Espe Selliseth  2004  Romerike (nls)            DNS   
Nellie Schönström  2008  Jönköpings Simsällskap            DNS   
Tyra Skjöldebrand  2005  Jönköpings Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 12, 50m carry men -14, Finaler 
Brita Memorial rekord Kim Havén Jönköping 41.21 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emil Ferm  2003  Jönköpings Simsällskap            37.07   
Peder Clark Utvik  2003  Sjøstjerna SLK            37.49   
Adrian Alfonso  2003  Romerike (nls)            39.29   
Jonah Haug Vandenhove  2003  Sjøstjerna SLK            43.00   
Jörgen Solvang Engeseth  2003  Sjøstjerna SLK            47.83   
Otto Eek Holter  2004  Sjøstjerna SLK            52.09   
Max Chadwick  2006  Jönköpings Simsällskap            1:06.12   
                     
 
Gren 13, 4x25m manikin relay women, Finaler 
Svenskt Rekord 1.37.95 EM 2015 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Team Starfish 1  1995  Sjøstjerna SLK            1:48.83   
                  1:48.83   
        1:48.83          1:48.83   
            1:48.83   
            1:48.83   
                     
Försvarsmakten Lag 1 Dam  1990  Försvarsmakten            1:55.48   
  Josefine Palm  1990                1:55.48   
  Anna Lissner  1990      1:55.48          1:55.48   
  Linnea Nordin  1990          1:55.48   
  Lisa Nykvist  1990          1:55.48   
                     
Arendal J1  2000  Arendal Svømmeklubb            2:22.19   
                  2:22.19   
        2:22.19          2:22.19   
            2:22.19   
            2:22.19   
                     
Vestby 1  2000  Vestby SLK            2:23.28   
                  2:23.28   
        2:23.28          2:23.28   
            2:23.28   
            2:23.28   
                     
Tylösand Dam 1  1995  Livräddarna Tylösand            2:23.41   
                  2:23.41   
        2:23.41          2:23.41   
            2:23.41   
            2:23.41   
                     
Romerike 1  1995  Romerike (nls)            2:24.14   
                  2:24.14   
        2:24.14          2:24.14   
            2:24.14   
            2:24.14   
                     
Team Starfish 2  1995  Sjøstjerna SLK            2:45.92   
                  2:45.92   
        2:45.92          2:45.92   
            2:45.92   
            2:45.92   
                     
Jss Dam  1995  Jönköpings Simsällskap            2:50.14   
                  2:50.14   
        2:50.14          2:50.14   
            2:50.14   
            2:50.14   
                     
                     
 
Gren 14, 4x25m manikin relay men, Finaler 
Svenskt Rekord 1.26.75 M.VM10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Norge Mix 1  1995  Romerike (nls)            1:33.27   
                  1:33.27   
        1:33.27          1:33.27   
            1:33.27   
            1:33.27   
                     
Försvarsmakten Lag 2 Herr  1990  Försvarsmakten            1:41.34   
  Mattias Jansson  1990                1:41.34   
  Johannes Borgstedt  1990      1:41.34          1:41.34   
  Anders Walhjalt  1990          1:41.34   
  Filip Christensson  1991          1:41.34   
                     
Försvarsmakten Lag 1 Herr  1990  Försvarsmakten            1:56.30   
  Oscar Wåhlander  1990                1:56.30   
  Robin Leijding  1990      1:56.30          1:56.30   
  Johannes Reusser  1990          1:56.30   
  Jonas Olsson  1990          1:56.30   
                     
Team Starfish 3  1995  Sjøstjerna SLK            2:03.40   
                  2:03.40   
        2:03.40          2:03.40   
            2:03.40   
            2:03.40   
                     
Norge Mix 2  1995  Romerike (nls)            2:23.36   
                  2:23.36   
        2:23.36          2:23.36   
            2:23.36   
            2:23.36   
                     
Jss Herr  1995  Jönköpings Simsällskap            2:23.67   
                  2:23.67   
        2:23.67          2:23.67   
            2:23.67   
            2:23.67   
                     
                     
 
Gren 15, 4x50m medley relay women, Finaler 
Svenskt Rekord 1.52.18 M.VM10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Försvarsmakten Lag 1 Dam  1990  Försvarsmakten            2:02.13   
  Tilde Eklind  1999      29.92        29.92   
  Anna Lissner  1990      29.33        59.25   
  Walda Jonsson  2001      30.59        1:29.84   
  Josefine Palm  1990      32.29        2:02.13   
                     
Tylösand Dam 1  1995  Livräddarna Tylösand            2:02.93   
        48.57        48.57   
        29.10        1:17.67   
        16.23        1:33.90   
        29.03        2:02.93   
                     
Romerike 1  1995  Romerike (nls)            2:03.41   
        33.99        33.99   
        20.97        54.96   
        33.73        1:28.69   
        34.72        2:03.41   
                     
Team Starfish 1  1995  Sjøstjerna SLK            2:11.50   
        33.35        33.35   
        24.79        58.14   
        39.76        1:37.90   
        33.60        2:11.50   
                     
Team Starfish 2  1995  Sjøstjerna SLK            2:17.64   
        35.58        35.58   
        24.57        1:00.15   
        17.14        1:17.29   
        1:00.35        2:17.64   
                     
Vestby 1  2000  Vestby SLK            2:22.89   
        37.23        37.23   
        27.00        1:04.23   
        41.26        1:45.49   
        37.40        2:22.89   
                     
Åss Damer  1995  Åsundens Simsällskap            2:37.02   
        36.31        36.31   
        32.85        1:09.16   
        45.83        1:54.99   
        42.03        2:37.02   
                     
Jss Dam  1995  Jönköpings Simsällskap            2:49.92   
        39.56        39.56   
        29.17        1:08.73   
        43.49        1:52.22   
        57.70        2:49.92   
                     
Norge Mix  1995  Romerike (nls)            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
Arendal J1  2000  Arendal Svømmeklubb            DSQ   
                     
                     
 
Gren 16, 4x50m medley relay men, Finaler 
Svenskt Rekord 1.44.41 NM08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Försvarsmakten Lag 2 Herr  1990  Försvarsmakten            1:37.29   
        26.03        26.03   
        21.70        47.73   
        31.64        1:19.37   
        17.92        1:37.29   
                     
Norge Mix 1  1995  Romerike (nls)            1:45.51   
        29.02        29.02   
        20.72        49.74   
        27.61        1:17.35   
        28.16        1:45.51   
                     
Försvarsmakten Lag 1 Herr  1990  Försvarsmakten            2:13.86   
  Jonas Olsson  1990      36.14        36.14   
  Oscar Wåhlander  1990      25.31        1:01.45   
  Johannes Reusser  1990      14.84        1:16.29   
  Robin Leijding  1990      57.57        2:13.86   
                     
Norge Mix 2  1995  Romerike (nls)            2:14.21   
        32.15        32.15   
        30.43        1:02.58   
        20.57        1:23.15   
        51.06        2:14.21   
                     
Team Starfish 3  1995  Sjøstjerna SLK            2:24.66   
        40.64        40.64   
        23.74        1:04.38   
        40.87        1:45.25   
        39.41        2:24.66   
                     
Jss Herr  1995  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
                     
                     
 
Gren 17, 200m superlifesaver w s/j, Finaler 
Svenskt Rekord Frida Nilsson 2.43.00 NM08 
Brita Memorial rekord Jessica Grote 2.37.01 2014 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Luisa Wies  2001  Sjøstjerna SLK    36.35        3:07.97   
Walda Jonsson  2001  Livräddarna Eskilstuna    35.00        3:09.39   
Celina Mcgrory  1999  Sjøstjerna SLK    39.20        3:11.55   
Ida Kristine Kjölberg  1994  Vestby SLK    41.83        3:15.49   
Ida Lillebo Sletten  2001  Sjøstjerna SLK    36.36        3:19.49   
Caroline H. Boye  2001  Arendal Svømmeklubb    38.75        3:24.47   
Ine-Kristin Aasum  2002  Romerike (nls)    38.04        3:28.08   
Nora Bölling Ingeberg  2002  Sjøstjerna SLK    39.79        3:29.13   
Hedda H. Ugland  2001  Vestby SLK    43.41        3:44.26   
Ida Emelie Foss  2002  Romerike (nls)            DNS   
Linnea Melander Kletvang  2000  Romerike (nls)            DNS   
Mila Zaharinova  1977  Romerike (nls)            DNS   
Tilde Eklind  1999  Livräddarna Eskilstuna            DSQ   
                     
 
Gren 18, 200m superlifesaver m s/j, Finaler 
Svenskt Rekord Fredrik Isaksson 2.25.65 RE02 
Brita Memorial rekord Marcel Hasselmeier DLRG 2.12.57 2011 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Tobias Tunizi  1998  Slrg Innerschwyz    30.31        2:33.32   
Mats Kamnes  2000  Romerike (nls)    28.22        2:36.88   
Tobias Rosenberg-Hansen  2000  Romerike (nls)    32.16        3:00.98   
Pontus Karlsson  Livräddrna Malmö    33.52        3:02.87   
Martin Knutsen  1999  Arendal Svømmeklubb    35.37        3:02.91   
Mattias Jansson  3 Sjöstridsflj    35.49        3:06.65   
Johannes Borgstedt  1990  A9    34.81        3:06.93   
Fredrik Boklund  2000  Jönköpings Simsällskap    37.70        3:22.86   
Max Gransberg  2001  Jönköpings Simsällskap    38.27        3:25.94   
10  Anton Ljungström  Livräddrna Malmö    34.25        3:29.40   
11  Alexander Gyldensten  2001  Lågen SLK    36.94        3:30.42   
12  Simen Bjornodegård Drewes  2002  Lågen SLK    33.54        3:36.42   
Nicklas M. Jacobsen  2001  Vestby SLK            DNS   
Sindre Solem Hellingsrud  2000  Lågen SLK            DSQ   
                     
 
Gren 19, 100m superlifesaver w-14, Finaler 
Brita Memorial rekord Carina Bordli Vansjö 1.25.56 2011 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Helene Marie Östmoe  2003  Sjøstjerna SLK            1:25.15   
Tindra Nordin  2004  Jönköpings Simsällskap            1:26.41   
Ellen Kall  2004  Jönköpings Simsällskap            1:29.05   
Wilma Berglund  2003  Åsundens Simsällskap            1:30.77   
Amelia Hauge Sund  2003  Sjøstjerna SLK            1:32.99   
Ida Hovind Gröv  2003  Sjøstjerna SLK            1:36.94   
Anniken Seljåsen  2004  Arendal Svømmeklubb            1:38.35   
Elise Kippenes  2004  Sjøstjerna SLK            1:43.76   
Johanna Vandrén  2005  Jönköpings Simsällskap            2:28.23   
10  Nellie Schönström  2008  Jönköpings Simsällskap            3:34.93   
Sofie Dose Aanonsen  2004  Arendal Svømmeklubb            DNS   
Tyra Skjöldebrand  2005  Jönköpings Simsällskap            DNS   
Eline Bjornodegård Drewes  2005  Lågen SLK            DNF   
                     
 
Gren 20, 100 m superlifesaver m-14, Finaler 
Brita Memorial rekord Kim Havén Jönköping 1.28.61 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Peder Clark Utvik  2003  Sjøstjerna SLK            1:26.41   
Jonah Haug Vandenhove  2003  Sjøstjerna SLK            1:27.23   
Emil Ferm  2003  Jönköpings Simsällskap            1:27.54   
Adrian Alfonso  2003  Romerike (nls)            1:31.95   
Jörgen Solvang Engeseth  2003  Sjøstjerna SLK            1:37.01   
Sebastian H. Boye  2004  Arendal Svømmeklubb            1:42.31   
Otto Eek Holter  2004  Sjøstjerna SLK            1:48.49   
Max Chadwick  2006  Jönköpings Simsällskap            2:10.15   
                     
 
Gren 21, 100m rescuemedley w s/j, Finaler 
Svenskt Rekord Cecilia Sjöholm 1.18.65 M.VM10 
Brita Memorial rekord Cecilia Sjöholm Södertörngruppen 1.20.29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Josefine Palm  1990  Livredderskolen Djursland            1:21.87   
Josefine Jonsson  1996  Livräddrna Malmö            1:33.94   
Ane Lillebo Sletten  1997  Sjøstjerna SLK            1:37.68   
Linnea Melander Kletvang  2000  Romerike (nls)            1:44.89   
Anna Lissner  1990  3 Sjöstridsflj            DNS   
Hedda H. Ugland  2001  Vestby SLK            DNS   
Ida Emelie Foss  2002  Romerike (nls)            DNS   
Ine-Kristin Aasum  2002  Romerike (nls)            DNS   
                     
 
Gren 22, 100m rescuemedley m s/j, Finaler 
Svenskt Rekord Jesper Levander 1.05.54 M.VM10 
Brita Memorial rekord Marcel Hasselmeier DLRG 1.05.80 2011 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mats Kamnes  2000  Romerike (nls)            1:14.21   
Pontus Karlsson  Livräddrna Malmö            1:22.11   
Tobias Rosenberg-Hansen  2000  Romerike (nls)            1:24.41   
Filip Christensson  1991  Livräddarna Kronoberg            1:27.77   
Johannes Borgstedt  1990  A9            1:33.55   
Elias Saarela  2002  Åsundens Simsällskap            1:38.09   
Oscar Wåhlander  Mhs Karlberg            1:50.43   
Dennis Hansson  2000  Åsundens Simsällskap            DNS   
Marcus Svensson  2001  Åsundens Simsällskap            DNS   
Anton Ljungström  Livräddrna Malmö            DSQ   
                     
 
Gren 23, 100m manikin carry/fins, Finaler 
Svenskt Rekord Josefin Nilsson 56.91 FM 2016 
Brita Memorial rekord Josefin Nilsson 57.74 Brita Memorial 2015 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Josefin Nilsson  1993  Livräddarna Tylösand            55.62   
Mia Louise Gjermundsen  1993  Sjøstjerna SLK            1:02.71   
Luisa Wies  2001  Sjøstjerna SLK            1:11.29   
Linnea Melander Kletvang  2000  Romerike (nls)            1:11.38   
Walda Jonsson  2001  Livräddarna Eskilstuna            1:13.25   
Caroline H. Boye  2001  Arendal Svømmeklubb            1:15.40   
Celina Mcgrory  1999  Sjøstjerna SLK            1:16.58   
Ida Lillebo Sletten  2001  Sjøstjerna SLK            1:17.10   
Vår V Lyshaug  2001  Arendal Svømmeklubb            1:18.23   
10  Ine-Kristin Aasum  2002  Romerike (nls)            1:19.06   
11  Nora Bölling Ingeberg  2002  Sjøstjerna SLK            1:19.48   
12  Johanna von Sicard  1999  Livräddarna Tylösand            1:19.61   
13  Nathalie Lindh  1998  Livräddrna Malmö            1:22.41   
14  Hedda H. Ugland  2001  Vestby SLK            1:22.59   
15  Tilde Eklind  1999  Livräddarna Eskilstuna            1:24.34   
16  Maja Adamsson  1992  Livräddrna Malmö            1:29.02   
17  Sofia Widahl  2000  Livräddarna Tylösand            1:36.50   
18  Lovisa von Sicard  2000  Livräddarna Tylösand            2:18.07   
Anna Lissner  1990  3 Sjöstridsflj            DNS   
Ida Emelie Foss  2002  Romerike (nls)            DNS   
Ida Kristine Kjölberg  1994  Vestby SLK            DNS   
Mari Johnne B Sören  2000  Vestby SLK            DNS   
Matilda Falk  1990  Mhs Karlberg            DNS   
Mila Zaharinova  1977  Romerike (nls)            DNS   
Mathilda von Sicard  2002  Livräddarna Tylösand            DSQ   
                     
 
Gren 24, 100m manikin carry/fins, Finaler 
Svenskt Rekord Martin Magnusson 50.22 FM2016 
Brita Memorial rekord Marcell Hassemeier 48.73 2014 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mats Kamnes  2000  Romerike (nls)            53.78   
Thomas Tunzi  1994  Slrg Innerschwyz            1:00.04   
Tobias Rosenberg-Hansen  2000  Romerike (nls)            1:00.74   
Johannes Borgstedt  1990  A9            1:05.39   
Martin Knutsen  1999  Arendal Svømmeklubb            1:06.16   
Robin Leijding  1990  Mhs Karlberg            1:11.99   
Pontus Karlsson  1989  Livräddrna Malmö            1:13.78   
Elias Saarela  2002  Åsundens Simsällskap            1:16.66   
Jonas Olsson  1990  Mhs Karlberg            1:17.99   
10  Oscar Wåhlander  1990  Mhs Karlberg            1:20.84   
11  Fredrik Boklund  2000  Jönköpings Simsällskap            1:21.48   
12  Max Gransberg  2001  Jönköpings Simsällskap            1:21.68   
13  Nicklas M. Jacobsen  2001  Vestby SLK            1:21.88   
14  Anton Ljngström  1992  Livräddarna Tylösand            1:24.39   
15  Johannes Reusser  1990  Mhs Karlberg            1:32.51   
Dennis Hansson  2000  Åsundens Simsällskap            DNS   
Marcus Svensson  2001  Åsundens Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 25, 50m manikin carry/fins14, Finaler 
Brita Memorial rekord Linnea Melander Wlefvang 33.16 2014 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Helene Marie Östmoe  2003  Sjøstjerna SLK            32.70   
Ida Hovind Gröv  2003  Sjøstjerna SLK            36.83   
Elise Kippenes  2004  Sjøstjerna SLK            37.22   
Amelia Hauge Sund  2003  Sjøstjerna SLK            37.86   
Ellen Kall  2004  Jönköpings Simsällskap            38.16   
Laura Hennie Espe Selliseth  2004  Romerike (nls)            38.96   
Tindra Nordin  2004  Jönköpings Simsällskap            39.01   
Anniken Seljåsen  2004  Arendal Svømmeklubb            39.33   
Wilma Berglund  2003  Åsundens Simsällskap            41.93   
10  Sofie Dose Aanonsen  2004  Arendal Svømmeklubb            44.50   
11  Jasmine Kruger  2003  Åsundens Simsällskap            46.09   
12  Eline Bjornodegård Drewes  2005  Lågen SLK            48.07   
13  Filippa Bolsing  2005  Åsundens Simsällskap            1:01.66   
14  Elin Svensson  2004  Åsundens Simsällskap            1:03.14   
15  Nathalie Kruger  2006  Åsundens Simsällskap            1:10.71   
16  Johanna Vandrén  2005  Jönköpings Simsällskap            1:16.33   
Nellie Schönström  2008  Jönköpings Simsällskap            DNS   
Tyra Skjöldebrand  2005  Jönköpings Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 26, 50m manikin carry/fins14, Finaler 
Brita Memorial rekord Florian Stieglmaier Rheda-wiedenbrück 35.23 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Peder Clark Utvik  2003  Sjøstjerna SLK            29.92   
Jonah Haug Vandenhove  2003  Sjøstjerna SLK            35.56   
Adrian Alfonso  2003  Romerike (nls)            37.22   
Emil Ferm  2003  Jönköpings Simsällskap            37.84   
Jörgen Solvang Engeseth  2003  Sjøstjerna SLK            38.44   
Otto Eek Holter  2004  Sjøstjerna SLK            42.71   
Sebastian H. Boye  2004  Arendal Svømmeklubb            43.33   
Max Chadwick  2006  Jönköpings Simsällskap            1:12.68   
                     
 
Gren 27, Linethrow women, Finaler 
Brita Memorial rekord Team Germany 4 10.70 2011 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Vestby 2  2000  Vestby SLK            19.15   
Arendal J3  2001  Arendal Svømmeklubb            20.54   
Romerike 1  1995  Romerike (nls)            25.27   
Vestby 1  2000  Vestby SLK            30.00   
Team Starfish 5  1995  Sjøstjerna SLK            30.51   
Romerike 2  1995  Romerike (nls)    42.43        31.89   
Romerike 3  1995  Romerike (nls)    42.14        42.14   
Försvarsmakten Lag 1 Dam  1990  Försvarsmakten            DNF   
Försvarsmakten Lag 2 Dam  1990  Försvarsmakten            DNF   
Jss Dam  1995  Jönköpings Simsällskap            DNF   
Livräddarna Eskilstuna 2  1995  Livräddarna Eskilstuna            DNF   
Norge Mix  1995  Romerike (nls)            DNF   
Team Starfish 1  1995  Sjøstjerna SLK            DNF   
Team Starfish 2  1995  Sjøstjerna SLK            DNF   
Team Starfish 6  1995  Sjøstjerna SLK            DNF   
Tylösand Dam 3  1995  Livräddarna Tylösand            DNF   
Åss Damer  1995  Åsundens Simsällskap            DNF   
Åss Damer 2  1995  Åsundens Simsällskap            DNF   
Tylösand Dam 2  1995  Livräddarna Tylösand            DSQ   
                     
 
Gren 28, Linethrow men, Finaler 
Brita Memorial rekord Team Vansjö 11.14 2015 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Norge Mix 1  1995  Romerike (nls)            11.96   
Romerike 1  1995  Romerike (nls)            13.35   
Norge Mix 2  1995  Romerike (nls)            15.21   
Försvarsmakten Lag 2 Herr  1990  Försvarsmakten    16.34        16.34   
Jss Herr  1995  Jönköpings Simsällskap    18.44        18.44   
Team Starfish 3  1995  Sjøstjerna SLK            19.38   
Åss Mix  1995  Åsundens Simsällskap    19.80        19.80   
Försvarsmakten Lag 3 Herr  1990  Försvarsmakten    27.36        27.36   
Försvarsmakten Lag 1 Herr  1990  Försvarsmakten    37.38        37.38   
Lågen SLK Lag 1  1995  Lågen SLK            DNF   
Lågen SLK Lag 2  1995  Lågen SLK            DNF   
Team Starfish 4  1995  Sjøstjerna SLK            DNF   
Tylösand Herr  1995  Livräddarna Tylösand            DNF   
                     
 
Gren 29, Nordisk Lagkapp Damer, Finaler 
Livräddarna Örebro 1.45.03 2014 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Romerike 1  1995  Romerike (nls)            1:59.95   
Romerike 1  1995  Romerike (nls)            2:01.10   
Jss Dam  1995  Jönköpings Simsällskap            2:03.87   
Norge Mix  1995  Romerike (nls)            2:05.44   
Jss Dam  1995  Jönköpings Simsällskap            2:12.25   
Norge Mix  1995  Romerike (nls)            2:14.04   
Livräddarna Malmö  Livräddrna Malmö            2:18.00   
Livräddarna Malmö  Livräddrna Malmö            2:20.16   
Livräddarna Eskilstuna 1  1995  Livräddarna Eskilstuna            2:20.75   
10  Vestby 1  2000  Vestby SLK            2:21.00   
Arendal J2  2000  Arendal Svømmeklubb            DSQ   
Åss Damer  1995  Åsundens Simsällskap            DSQ   
Åss Ungdom  2006  Åsundens Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 30, Nordisk Lagkapp Herrar, Finaler 
Livräddarna Kronoberg 1.28.97 2014 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tylösand Herr  1995  Livräddarna Tylösand            1:35.32   
Romerike 1  1995  Romerike (nls)            1:36.49   
Romerike 1  1995  Romerike (nls)            1:42.15   
Tylösand Herr  1995  Livräddarna Tylösand            1:43.61   
Försvarsmakten Mix  Försvarsmakten            1:49.37   
Jss Herr  1995  Jönköpings Simsällskap            1:55.17   
Jss Herr  1995  Jönköpings Simsällskap            1:55.25   
Norge Mix 1  1995  Romerike (nls)            1:57.44   
Lågen SLK Lag 1  1995  Lågen SLK            2:14.74   
Försvarsmakten Herr 1  Försvarsmakten            DSQ   
Försvarsmakten Herr 1  Försvarsmakten            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  06 maj 2017 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  18:16