Hoppa till sidans innehåll

Aktiv RESUMÉ


Nr. 19 2015

Södra Judo Open 4

Guld

U13 Melker Ljungqvist

U15 Konrad Ljungqvist

Silver

U18 Konrad Ljungqvist

Brons

U15 Melker Ljungqvist

5:e plats

Razmus Andersson

7:e plats

Jonathan Källberg

Namnlös bild8


Nr. 19 2015

Judits Pokal 4

Guld

Andrea Macanoski

William Brantebäck

Olle Nyby

Silver

Vidar Hansen
Razmus Andersson
Brons
Axel Viking
Alexander Myrving
Ida Klockare
Stella Ripa
Rasmus Andersson
Hannes Hedenblad

1a Lindome JK

1160 p

2a IKVM

1094 p

3a GJK

999 p

4a JK Aktiv

970 p

Namnlös bild

Nr. 18 2015

adidas Challange

Guld

Konrad Ljungqvist U15

Konrad Ljungqvist U18

Melker Ljungqvist U13

Silver

Rasmuz Andersson

Vidar Hansen

Brons

Joel Johansson

1898285_1042950382404673_1912735217114508246_n

1. Staffanstorps JK 4     35
2. Amager Judo Skole 5   4 4  19
3. JK Aktiv 3 2 1  12
3. Takedown JK Malmö   3 2 1   6
5. IK Södra 3 0 5  12
6. Borås JK 2 11 5  29
7. Stockholms JK 2 4 4  14
8. Amager Judo School 2 2 2   6
9. JK National 2 1 3  11
10. IK Västra Mölndal 2 1 0   5

 

Nr. 17 2015

Triumcupen - Lag

Aktiva lagdeltagare

 

Alexander Myrving

Axel Viken

Hannes Hedenblad

Ida Klockare

Karl-Johan Tillander

Olle Nyby

Rasmus Andersson

Stella Ripa

Oliver Borgström

Vidar Hansen

William Brantebäck

IMG_1285

 

Nr. 16 2015

Go Cup 2

    7 guld, 4 silver 7 brons

Guld:

Olle Nyby

  William Brantebäck
 
Razmus Andersson
  Ella Nyby
  Maxim Mocanoski
 
Joel Hedenblad
  Amanda Wennstam
 Silver
Ida Klockare
  Alexander Myrving
  Oliver Borgström
  Andrea Mocanoski
Brons Cornelia Engborg
  Stella Ripa
  Edvin Olsson
  Karl Johan Tilander
  Hannes Hedenblad
  Rasmus Andersson
  Axel Viken

4

3

2

1. JK Aktiv 7 4 4 18
2. Kungsbacka JK 6   5 4 20
3. Stenungsunds JK 5 5   5   19
4. JK Budo 5 2 3 18
5. Borås JK 4 4 8 19
6. IK Västra Mölndal 3 4 2 11
7. Landvetter JK 3 2 1 11
8. Takedown JK Malmö  3 1 0 4
9. Frölunda JK 2 4 6 15
10. Färgelanda JK 2 3 3 14

 

Nr. 15 2015

Sydcup 3

Guld:

Moa Wennstam U13

  Moa Wennstam U15
 
Edvin Höög U15
  Melker Ljungqvist U13
Brons Melker Ljungqvist U15

12072534_1033295206703524_3972227416476228948_n

1. Staffanstorps JK 21 17   13   74
2. Göteborgs JK 5 4 2 13
3. Amager Judo Skole   4     1 0 5
4. JK Aktiv 4 0 1 7
5. Wemmenhögs BF 2 3 2 8
6. Lugi JK 2 2 4 12
7. GAK Enighet 2 0 2 8
8. Stenungsunds JK 2 0 0 2
9. JK National 1 2 9 21
10. Kalmar Budoklubb 1 2 1 5

 

 

Nr. 14 2015

Nationalcup

Guld:

Moa Wennstam U15

  Konrad Ljungqvist U15
Silver Moa Wennstam U13
  Melker Ljungqvist U13
  Nora Nyby U15
Brons Nora Nyby U13
  Melker Ljungqvist U15
  Edvin Höög U15
  Konrad Ljungqvist U18

1. Staffanstorps JK 16 10 7 58
2. Lugi JK 4 1 1 10
3. Borås JK 3 4 7 19
4. Göteborgs JK 3 1 4 13
5. Stockholms JK 2 5 4 16
6. JK National 2 3 8 18
7. JK Aktiv 2 3 4 14
8. Olofströms JK 2 1 0 5
9. Nacka JK 2 0 1 3
10. Kendal ( PPC) GB 1 2 3 9

 

 

Nr. 13 2015

Judits Pokal 3

Silver:

  Joel Hedenblad

Brons Rasmuz Andersson

Nr. 12 2015

Väscup 3

Guld:

Moa Wennstam

  Melker Ljungqvist U13
  Konrad Ljungqvist U15
  Melker Ljungqvist U15
  Konrad Ljungqvist U18
Brons  Jacob Borgström
  Rasmuz Andersson
  Nora Nyby
  Erik Wellholt
  Joel Johansson
  Edvin Höög

 

1. Göteborgs JK 6 3 7 25
2. Stockholms JK 5 6 4 20
3. JK Aktiv 5 0 6 14
4. IK Södra 4 3 4 14
5. Lindome JK 3 1 1 9
6. Stenungsunds JK 3 0 2 5
7. Nacka JK 3 0 0 3
8. IK Västra Mölndal 2 3 1 10
9. Landvetter JK 2 1 6 12
10. Norrköpings JK 2 1 0 3

 

Nr. 11 2015

Venary International

Brons:

Moa Wennstam

 

Nr. 10 2015

Västcup 2

Guld:

Melker Ljungqvist

Silver:

Nora Nyby

11061247_946570302042682_7072455528569652987_n

 

Nr. 9 2015

Sydcup 2

Guld:

Melker Ljungqvist

Silver:

Melker Ljungqvist

 

Konrad Ljungqvist

Brons:

Konrad Ljungqvist

11009954_942781305754915_2772934409007594515_n

Nr. 8 2015

Judits Pokal 2

Guld:

Razmus andersson

Silver:

William Brantebäck

 

Oliver Borgström

Brons:

Vidar Hansen

4:e plats:

Rasmus Jensen

IMAG0892

 

Nr. 7 2015

Copenhagen Open

 Brons:

Melker Ljungqvist


Moa Wennstam

11096487_935294456503600_3829337152206273530_n


Nr. 6 2015

Kawakami Camp

Moa Wennstam

Nora Nyby

Ella Nyby
Johan Johansson

10984159_931970600169319_4878064521244769326_n

Sörmlandsträffen

Brons:

Melker Ljungqvist

 

Konrad Ljungqvist

20587_931500223549690_321712152594363239_n 11074488_931500203549692_281523954545757845_n

Go Cup 1

Guld:

Andrea Mocanoski

 

Razmus Andersson

 

Razmus Andersson

 

Erik Wellholt

 

Carl Ljungqvist

  Axel Kronqvist
 

Joel Hedenblad

  Jonathan Källberg

Silver:

William Brantebäck

  Maxim Mocanoski
  Vidar Hansen
  Rasmus Jensen

Brons:

Simon Lindgren

2.2 2.3

2.4 2.5

11088557_931540310212348_6100065583913951770_n

 

Nr. 5 2015

Väst Cup 1

Guld:

Jacob Borgström

 

Melker Ljungqvist

Silver:

Moa Wennstam

 

Konrad Ljungqvist

Brons:

Melker Ljungqvist

4:e plats:

Edvin Höög

5:e plats:

Razmus Andersson

4:e plats

Hugo Hilmersson

_1060881

 

Nr. 4 2015

Judits Pokal 1

Guld:

Jacob Borgström

 

Edvin Höög

Silver:

Nora Nyby

 

Joel Johansson

Brons:

Maxim

 

Joel Hedenblad

 

Carl Ljungqvist

4:e plats

Hugo Hilmersson

2070261_IMG_0147.jpg

 

Nr. 3 2015

Aktiva medaljer På Syd Cup

Guld:

Jacob Borgström

Silver:

Melker Ljungqvist

Brons:

Moa Wennstam

 

Nora Nyby

 

Melker Ljungqvist

 

Konrad Ljungqvist

4:e plats

Razmus Andersson

 

Edvin Höög

20150301_150858

 

Nr. 2 - 2015

adidas Challange, Borås

 2015-02-07- 2015-02-08

 

Guld

Melker Ljungqvist

Vidar Hansén

Silver

Melker Ljungqvist

Andrea Mocanoski

Rasmus Jensen

Brons

Moa Wennstam
Joel Johansson
Konrad Ljungqvist

10983400_905291389503907_2326942893177465935_n 10403690_905655146134198_5098789322774131431_n


Nr. 1 - 2015

Terminstart 2015

DSC_0125

 


 

Aktiv RESUMÉ! nr10 2014 - 7th Axians International Veendammer Judo Championship

 

DSC_0048

 

Melker Ljungqvist

Poule j 37 Mat 1 GewKl. -52Kg ('04/'03) Aanvang 9.00h Wed. 2 min.  Melker

1:a Vinst- Ippon

2:a Vinst- Ippon

3:e Vinst- Ippon

4:e Vinst- arbetsseger

5:e Vinst- -shido motståndare

 

Moa Wennstam -Brons

Poule m 4 Mat 2 GewKl. -36Kg ('04/'03) Aanvang 13.00h Wed. 2 min. 

1:a Vinst- Ippon

2:a Vinst- Ippon

3:e förlust- Ippon

4:e Vinst- Ippon

5:e Vinst- Ippon

6:e förlust- arbetsseger

 


 

Aktiv RESUMÉ! nr9 2014 - Judits Pokal 4

 

text kommer...

 

Maxim

Mocanoski

2004

U11

54,2

4 kyu

Guld

Andrea

Mocanoski

2006

U9

33.9

5 kyu

Silver

Oliver

Borgström

2005

U11

26,6

5 kyu

Brons

Vidar

Hansen

2005

U11

35

5 kyu

Brons

Cornelia

Engborg

2007

U9

20

5 kyu

Brons

Rasmus

Jensen

2005

U11

37

5 kyu

Brons

 

I år blrev det en fjärde plats totalt i Judits Pokal

 


 

 

Aktiv RESUMÉ! nr8 2014 - Västcup 4, Trollhättan

 

text kommer....

 

Melker

LJUNGQVIST

3k

P13-50

1:a

Moa

WENNSTAM

4k

F13-32

2:a

Nora

NYBY

4k

F13-36

2:a

Konrad

LJUNGQVIST

3k

P15-55

2:a

Andrea

MOCANOSKI

4k

F11-34

3:a

Oliver

BORGSTRÖM

4k

P11-27

3:a

William

BRANTEBÄCK

4k

P11-28

3:a

Maxim

MOCANOSKI

4k

P11+49

3:a

Joel

JOHANSSON

4k

P13-50

3:a

Melker

LJUNGQVIST

3k

P15-50

3:a

 

JK Aktiv, Västcup 4 dag 1

IMG_23499594445224

 

 


 

Aktiv RESUMÉ! nr7 2014 - GO, Stenungsund

I lördags den 22 november knep Aktiv Judo ytterligare fina medaljer
på nybörjare tävling på GO(Gult och Orange bälte) i Stenungsund.

Aktiv Judo ställde upp med 10 st tävlande

 

4 st guld, 4 st silver och 2 bros


Guld:

Nora Nyby, Maxim Mocanoski och Erik Wellholt, Joel Johansson

Silver:

Jacob Borgström, William B, Andrea Mocanoski, Oliver Borgström

Brons:

Joel Hedenblad, Vidar Hansen

 

go nr2_2014

 

 


 

Aktiv RESUMÉ! nr6 2014 - Sydcup 4, Staffanstorp

10675735_857411544291892_8073527838798977119_n

 

I helgen lördagen den 15:e avgjordes den prestigefulla tävlingen Sydcup i Staffanstorp. Aktivs trupp bestod denna gång av åtta judoka och där alla tävlande genomförde en mycket bra tävling. Melker Ljungqvist, Moa Wennstam och Jacob Borgström vann var sitt silver och Konrad Ljungqvist tillsammans med Edwin Höög vann brons efter mycket tuffa matcher.

 

10454298_857590507607329_1960183657101350886_n

 

Dagen efter deltog Oliver Borgström i tävlingen Skåneserien och kämpade hem ett silver.

 

13791_857944177571962_3455440493291330815_n

 


 

Aktiv RESUMÉ! nr5 2014 - RM, Lindesberg

1982225_854019991297714_4829007276287558624_n

Konrad Ljungqvist 55-kilosklassen i Göteborgs distriktslag under riksmästerskapen i lagtävling som gick av stapeln i Lindesberg. Konrad som egentligen tillhör distrikt Halland lånades ut till Göteborg. I en lagtävling tävlar sju spelare per lag och bäst av sju matcher vinner. Konrad vann tre av sina matcher och blev också utsedd till Göteborgsdistriktets bästa Judoka - stort grattis! Göteborg hamnade på en hedersam tredjeplats i tävlingen.

 

10414547_854211371278576_5343755936438715749_n

 

 


 

Aktiv RESUMÉ! nr4 2014 - Södra Judo Open 3, Haninge

DSC_0223

 

Åtta AKTIV Judoka åkte upp till Haninge för att tävla på Södra Judo Open.

 

U13 - 32 kg

Först ut av vår Judoka var Moa Wennstam - Moa vann två macher på Ipppon.

Moa tog Guld i klassen.

 

U13 - 34 kg

Hugo Hilmersson förlorade första matchen i fasthållning anda matchen vinst

med fasthållning och sista matchen åter förlust i fasthållning - ingen medalj

denna gången gör Hugo.

 

U13 - 36 kg

Nora Nyby fick en tuff försat match, förlust på ippon, andra matchen vinst på

Ippon sista matchen förlust i Golden Score. Nora tog Brons i klassen.

 

U13 - 50 kg

Melker Ljungqvist gick 3 tuffa matcher mot meriterad motstånd med vister i

Golden score. I finalen fick Melker till en inövad kombination - Ippon och tog

därmed Guld i klassen.

 

U13 - 38 kg

Carl Ljungqvist första matchen gick till GS förlust på yoko, anda matchen vinst

på ipppon sista matchen förlust på shido  - ingen medalj denna gången gör Carl.

 

U15 - 46 kg

Edvin Höög första matchen en super ippon på 4 s, andra matchen vinst på 2 wasari,

tredje förlust om klassens guldmedaljör, i fjärde matchen tyvärr förlust på en sen wasari

därmed en 5:e plats i klassen

 

U15 - 55 kg

Konrad Ljungqvist, tre tuffa matcher med ipppon vinster, i finalen var respekten för stor

mot motståndaren en klar förlust på ippon.  Konrad tog Silver i klassen

 

U15 - 60 kg

Jonathan Källberg var med för första gången på denna höga nivån. Jonathan förlorade

lite orutinerat första matchen på ipppon, andra och tredje vinster med super ippon.

Förlorade tyvärr i brons matchen på ippon - fasthållning. en 5:e plats i klassen.

 

DSC_0229 DSC_0233 DSC_0246 DSC_0249

 

 

 


Aktiv RESUMÉ! nr3 2014 - Aktiv Judo Camp 5, Rigor

 

DSC_0037

Aktiv lördag med klubbens medlemar...

  • Samling
  • Uppvärmning lätt joggning
  • Löpning 2,5 alt 5 km
  • Styrketräning med stockar mm
  • Lunch + Quiz
  • Staffet
  • Avslut

DSC_0060

DSC_0048 DSC_0087

 

 


 

Aktiv RESUMÉ! nr2  2014 - Norrcup 3, Borlänge

nc3_3

Sex AKTIV Judoka åkte upp till Borlänge för att tävla på Norrcup.

 

U13 - 34 kg

Först ut av vår Judoka var Jacob Borgstöm och Moa Wennstam som

för dagen gick i en mixad klass tjej och kill klass.

Moa tog Silver i klassen.

 

U13 - 36 kg

Därefter var det Nora Nyby och Andrea Mockanoskis tur att göra upp

om medaljerna. Nora tog Guld i klassen.

 

U13 - 50 kg

Melker Ljungqvist gick två tuffa matcher mot meriterad motstånd och tog därmed

Guld i klassen.

 

U15 - 55 kg

Konrad Ljungqvist trots sin ryggskada vann första matchen lätt, andra matchen

fick han tyvärr avbryta p.g.a sin skada . Konrad tog Silver i klassen

 

nc3

 

 


 

Aktiv RESUMÉ! nr1  2014 - Tjejläger i Stockholm

DSC_0043  DSC_1375

 

Läs rapporet från Judo5.... här

Delrapport tjejläger färdig

Uppdaterad: 06 FEB 2017 19:42 Skribent: Johan Johansson

 

2

 

Logotyp Certifiering med ram

 

jk-aktiv-kast-4

 

 

2.2

Postadress:
Judoklubben Aktiv - Judo
Johan Johansson, Ånäsvägen 4 c
41667 Göteborg

Kontakt:
Tel: +46763086500, +46763086500
E-post: This is a mailto link

Se all info