Hoppa till sidans innehåll

Resultatarkiv


KM 2020
? deltagare (varav 2 damer och 0 juniorer)
Klubbmästare Open: Sanel Besic
Klubbmästare Dam: Erika Frank
Klubbmästare Master: Jonas Pärtma
Vinnare PFF: Elvis Eriksson Sveiven

Örebrotouren 2020
? deltagare (varav ? damer och ? juniorer)
Open: Max Regitnig
Dam: Emma Evertsson
Master: Thomas Söderling
Junior: Tim Nordström
PFF: Daniel Eklund

Lag-SM 12-13/9 2020 - Örebro
https://www.pdga.com/tour/event/47153
9e plats

Kyldiscen 2019/2020
123 deltagare
Open: Sanel Besic
Dam: Elina Rydberg
Junior: Melker Lindgren
PFF: Claes Källstrand 


KM 2019
? deltagare (varav 0 damer och 0 juniorer)
Klubbmästare Open: Sanel Besic
Klubbmästare Master: Jonas Pärtma
Vinnare PFF: Ted Hultqvist

Örebrotouren 2019
? deltagare (varav ? damer och ? juniorer)
Open: Sanel Besic
Dam: Rebecka Andersson
Master: Thomas Söderling
Junior: Linus Freed
PFF: Johan Petersson

Lag-SM 24-25/8 2019 - Vilsta DGB, Eskilstuna
https://www.pdga.com/tour/event/41615
12e plats

Kyldiscen 2018/2019
98 deltagare
Open: Sanel Besic
PFF: Dennis Erlandsson 


KM 2018
? deltagare (varav ? damer och ? juniorer)
Klubbmästare Open: Joel Freed
Klubbmästare Dam: Ingela Fredriksson
Klubbmästare Master: Pär Andersson
Klubbmästare Junior: Knut Eriksson
Vinnare PFF: ?

Örebrotouren 2018
103 deltagare (varav 1 dam och 8 juniorer)
Open: Peter Magnholt
Dam: Rebecka Andersson
Master: Thomas Söderling
Junior: Rulle Eriksson
PFF: Emil Waldemarsson

Lag-SM 25-26/8 2018 - Flygstadens FGB, Söderhamn
https://www.pdga.com/tour/event/36267
deltog ej

Svenska Mästerskapen 3-5/8 2018
https://www.pdga.com/tour/event/36292
144 deltagare 
Bästa örebroare Open: 11. Max Regitnig
Bästa örebroare Master: 3. Peter Magnholt
Bästa örebroare Herrjunior: 3. Joel Freed
Bästa örebroare Pojkjunior: 1. Rulle Eriksson

Kyldiscen 2017/2018
79 deltagare
Open: Sanel Besic
PFF: Elias Landfors 


KM 2017
49 deltagare (varav 2 damer och 6 juniorer)
Klubbmästare Open: Calle Wiberg 

Klubbmästare Dam: Sabina Engström
Klubbmästare Master: Jonas Pärtma
Klubbmästare Junior: Joel Freed
Vinnare PFF: Robin Andersson

Örebrotouren 2017
125 deltagare (varav 1 dam och 9 juniorer)
Open: Peter Magnholt
Dam: Rebecka Andersson
Master: Pär Andersson
Junior: Rulle Eriksson
PFF: Adam Benkö

NT #4 Örebro Open 16-17 september 2017
https://www.pdga.com/tour/event/32397
101 deltagare 
Bästa örebroare Open: 6. Tomas Rosenqvist
Bästa örebroare Master: 4. Peter Magnholt
Bästa örebroare Grandmaster: 10. Janne Liljegren
Bästa örebroare Herrjunior: 2. Rulle Eriksson

Lag-SM 19-20/8 2017 - Edsbyn
https://www.pdga.com/tour/event/33028
2a plats

Brickeberg Open 13-14/5 2017
https://www.pdga.com/tour/event/32266
104 deltagare
Bästa örebroare Open: 4. Pontus Snäll 
Bästa örebroare Avancerad: 2. Martin Johansson
Bästa örebroare Motion: 2. Fredrik Tone
Bästa örebroare Junior: 1. Rulle Eriksson

Hästhagen Open 13-14/5 2017
https://www.pdga.com/tour/event/32265
114 deltagare
Bästa örebroare Open: 3. Max Regitnig och Pontus Snäll

Bästa örebroare Avancerad: 5. Thomas Söderling
Bästa örebroare Motion: 1. Pär Andersson 
Bästa örebroare Junior: 1. Rulle Eriksson

Kyldiscen 2016/2017
79 deltagare

Open: Peter Magnholt 
PFF: Marcus Wiklund


KM 2016
38 deltagare (varav 3 damer och 3 juniorer)
Klubbmästare Open: Max Regitnig 
Klubbmästare Dam: Sabina Engström
Klubbmästare Master: Robert Boström
Klubbmästare Junior: Anton Andersson
Vinnare PFF: Robert Pettersson

Örebrotouren 2016
104 deltagare (varav 4 damer och 7 juniorer)
Open: Pontus Snäll
Dam: Evelina Wikman
Master: Thomas Söderling
Junior: Rulle Eriksson
PFF: Oskar Svensson

Brickeberg Open 31/7 2016
http://www.pdga.com/tour/event/26977
93 deltagare
Bästa örebroare Open: 3. Pontus Snäll 
Bästa örebroare Avancerad: 2. Mikael Hellenberg
Bästa örebroare Motion: 2. Erik Englund
Bästa örebroare Junior: 2. Anton Andersson  

Lag-SM 11-12/6 2016 - Åkersberga
http://www.pdga.com/tour/event/26518
8e plats

Hästhagen Open 8/5 2016
http://www.pdga.com/tour/event/26931
93 deltagare
Bästa örebroare Open: 1. Sanel Besic
Bästa örebroare Dam: 4. Rebecka Andersson
Bästa örebroare Avancerad: 2. Jonathan Pettersson
Bästa örebroare Motion: 3. Marcus Ryman 
 

Kyldiscen 2015/2016
64 deltagare
Open: Christoffer Eriksson (Klarälvens Discgolfklubb)
PFF: Johannes Nyberg (Karlstads Frisbeesportklubb)


KM 2015
55 deltagare (varav 8 damer och 2 juniorer)
Klubbmästare Open: Tomas Rosenqvist
Klubbmästare Dam: Sabina Engström
Klubbmästare Master: Robert Boström
Klubbmästare Junior: Daniel Camitz
Vinnare PFF: Simon Sundmark

Örebrotouren 2015
79 deltagare (varav 8 damer och 4 juniorer)
Open: Pontus Snäll
Dam: Karin Magnholt
Master: Thomas Söderling
Junior: Alexander Stenberg
PFF: Robert Pettersson

Brickeberg Open 20/9 2015
http://www.pdga.com/tour/event/21166
108 deltagare
Bästa örebroare Open: 1. Pontus Snäll 
Bästa örebroare Dam: 3. Rebecka Andersson
Bästa örebroare Avancerad: 2. Sören Rosberg
Bästa örebroare Motion: 2. Tor Kemmer
Bästa örebroare Junior: 4. Benjamin Schiller  

Hästhagen Open 19/9 2015
http://www.pdga.com/tour/event/21165
99 deltagare 
Bästa örebroare Open: 4. Tomas Rosenqvist 
Bästa örebroare Dam: 5. Rebecka Andersson
Bästa örebroare Avancerad: 5. Thomas Söderling
Bästa örebroare Motion: 4. Martin Johansson
Bästa örebroare Junior: 1. Benjamin Schiller  

Lag-SM 6-7/6 2015 - Hässleholm
http://www.pdga.com/tour/event/19980
SVENSKA MÄSTARE!!!

DNT #1 Örebro Open 9-10 maj 2015
http://www.pdga.com/tour/event/20188
90 deltagare 
Bästa örebroare Open: 5. Pontus Snäll
Bästa örebroare Master: 4. Peter Fredriksson
Bästa örebroare Herrjunior: 4. Benjamin Schiller

Kyldiscen 2014/2015
64 deltagare
Open: Peter Fredriksson
PFF: Håkan Åström


KM 2014
54 deltagare (varav 4 damer och 8 juniorer)
Klubbmästare Open: Pontus Snäll
Klubbmästare Dam: Sabina Engström
Klubbmästare Master: Anders Camitz
Klubbmästare Junior: Jakob Andreasson
Vinnare PFF: Mikael Hellenberg

Örebrotouren 2014
81 deltagare (varav 3 damer och 8 juniorer)
Open: Pontus Snäll
Dam: Maria Töndel
Master: Pär Andersson
Junior: Benjamin Schiller
PFF: Sören Rosberg

Svenska Mästerskapen 2014
http://www.pdga.com/tour/event/19196
180 deltagare 
Bästa örebroare Open: 10. Pontus Snäll
Bästa örebroare Dam: 9. Maria Töndel
Bästa örebroare Master: 18. Thomas Söderling
Bästa örebroare Grandmasters: 10. Janne Liljegren
Bästa örebroare Pojkjunior: 12. Benjamin Schiller

Hästhagen Open 18/5 2014
http://www.pdga.com/tour/event/17542
107 deltagare 
Bästa örebroare Open: 3. Peter Fredriksson
Bästa örebroare Avancerad: 2. Viktor Cvitkovic
Bästa örebroare Junior: 7. Jonathan Holmgren 

Brickeberg Open 17/5 2014
http://www.pdga.com/tour/event/17538
100 deltagare
Bästa örebroare Open: 4. Tomas Rosenqvist
Bästa örebroare Avancerad: 6. Daniel Hellberg
Bästa örebroare Junior: 2. Benjamin Schiller

Lag-SM 2014 - Ymergården, Borås
4e plats

Kyldiscen 2013/2014
53 deltagare
Open: Peter Fredriksson
PFF: Simon Camitz 


KM 2013
25 deltagare (varav 1 junior)
Klubbmästare Open: Tomas Rosenqvist
Klubbmästare Master: Stefan Angergård
Klubbmästare Junior: Anton Andersson (från Odensbacken)

Örebrotouren 2013
38 deltagare 
Open: Pontus Snäll
PFF: Jonathan Holmgren

Hästhagen Open 1/9 2013
http://www.pdga.com/tour/event/15715
82 deltagare 
Bästa örebroare Open: 2. Pontus Snäll
Bästa örebroare Avancerad: 9. Thomas Söderling
Bästa örebroare Motion: 2. Jonas HQ
Bästa örebroare Junior: 2. Jonathan Holmgren

Brickeberg Open 31/8 2013
http://www.pdga.com/tour/event/15704
65 deltagare
Bästa örebroare Open: 2. Pontus Snäll
Bästa örebroare Avancerad: 1. Pär Andersson
Bästa örebroare Junior: 2. Jonathan Holmgren

Lag-SM 2013 - Kaparebanan, Onsala
4e plats

Kyldiscen 2012/2013
45 deltagare
Open: Peter Fredriksson
PFF: Claes Bonde 


KM 2012
16 deltagare
Klubbmästare Open: Peter Fredriksson
Klubbmästare Master: Thomas Söderling

Örebrotouren 2012
40 deltagare
Open: Peter Fredriksson
Avancerad: Pär Andersson
PFF: Jonas HQ

Lag-SM 15-16/9 2012 - Lillsjön, Kungsängen
https://www.frisbeesport.se/Discgolf/Tavlingsinformation/Arkiv/SM/Lag/2012/
13e plats

Hästhagen Open 2/9 2012
http://www.pdga.com/tour/event/14121
67 deltagare
Bästa örebroare Open: 4. Peter Fredriksson
Bästa örebroare Avancerad: 1. Pontus Snäll
Bästa örebroare Motion: 1. Viktor Cvitkovic
Bästa örebroare Junior: 2. Jonathan Holmgren

Brickeberg Open 1/9 2012
http://www.pdga.com/tour/event/14118
54 deltagare
Bästa örebroare Open: 2. Morgan Elvinsson
Bästa örebroare Avancerad: 2. Thomas Söderling
Bästa örebroare Motion: 1. Viktor Cvitkovic
Bästa örebroare Junior: 2. Jonathan Holmgren

European Championships 15-18/8 2012 - Colchester, Storbrittanien
http://www.pdga.com/tour/event/12523
MPO 36e plats Peter Fredriksson
MJ1 11e plats Pontus Snäll

Kyldiscen 2011/2012
54 deltagare 
Open: Peter Fredriksson
PFF: Viktor Cvitkovic


KM 2011
16 deltagare (varav 2 damer) 
Klubbmästare Open: Martin Rasch
Klubbmästare Dam: Emma Töndel
Klubbmästare Master: Pär Andersson
Vinnare PFF: Tom Hällblad

Örebrotouren 2011 
43 deltagare (varav 2 damer och 3 juniorer)
Open: Peter Fredriksson
Dam: Maria Töndel
Junior: Jonathan Holmgren
PFF: Simon Hagström

Hästhagen Open 4/9 2011
http://www.pdga.com/tour/event/11972
74 deltagare
Bästa örebroare Open: 2. Niklas Djurestig
Bästa örebroare Dam: 1. Karin Magnholt
Bästa örebroare Avancerad: 1. Ted Hultqvist
Bästa örebroare Motion: 1. Tom Hällblad
Bästa örebroare Junior: 2. Jonathan Holmgren

Brickeberg Open 3/9 2011
http://www.pdga.com/tour/event/11971
56 deltagare
Bästa örebroare Open: 2. Ken Färnefors
Bästa örebroare Dam: 1. Karin Magnholt
Bästa örebroare Avancerad: 1. Daniel Hellberg
Bästa örebroare Motion: 3. Pär Andersson
Bästa örebroare Junior: 2. Jonathan Holmgren

Lag-SM 27-28/8 2011 - Discgolfterminalen, Skellefteå
https://www.frisbeesport.se/Discgolf/Tavlingsinformation/Arkiv/SM/Lag/2011/
7e plats

Discsports Nationella Tour Örebro 14-15 maj 2011
http://www.pdga.com/tour/event/11612
Bästa örebroare Open: 7. Peter Fredriksson
Bästa örebroare Dam: 5. Karin Magnholt
Bästa örebroare Master: 6. Morgan Elvinsson
Bästa örebroare Junior: 2. Pontus Snäll

Kyldiscen 2010/2011
45 deltagare
Open: Peter Fredriksson
PFF: Pär Andersson


KM 2010
31 deltagare (varav 3 damer)
Klubbmästare Open: Ken Färnefors
Klubbmästare Dam: Maria Töndel (2a plats i själva tävlingen efter Sabina Engström från Karlstad)
Klubbmästare Master: Pär Andersson (2a plats i själva tävlingen efter Henry Kjellström från Karlstad)
Vinnare PFF: Pontus Snäll

Örebrotouren 2010
47 deltagare (varav 3 damer)
Open: Peter Fredriksson
Dam: Maria Töndel
Master: Pär Andersson
PFF: Pontus Snäll

Hästhagen Open 25/9 2010
http://www.pdga.com/tour/event/10530
66 deltagare
Bästa örebroare Open: 1. Ken Färnefors
Bästa örebroare Avancerad: 1. Ted Hultqvist
Bästa örebroare Motion: 5. Pär Andersson
Bästa örebroare Junior: 1. Pontus Snäll

Lag-SM 2010 - Skutberget, Karlstad
https://www.frisbeesport.se/Discgolf/Tavlingsinformation/Arkiv/SM/Lag/2010/
16e plats

Örebro Discgolf Marathon 2010
14 deltagare
Open: Peter Fredriksson

Kyldiscen 2009/2010
36 deltagare
Open: Peter Fredriksson
PFF: Janne Liljegren


KM 2009
33 deltagare
Klubbmästare Open: Peter Fredriksson
Klubbmästare Master: Uffe Lindsköld (4e plats i själva tävlingen efter Karlstad-trion Rolle Olsson, Erik och Claes Bonde)
Vinnare PFF: Jon Hammar

Örebrotouren 2009
31 deltagare
Open: Peter Fredriksson
PFF: Jocke Olsson

Hästhagen Open 26/9 2009
http://www.pdga.com/tour/event/9137
46 deltagare
Bästa örebroare Open: 5. Ken Färnefors
Bästa örebroare Avancerad: 2. Jonas Allared
Bästa örebroare Motion: 1. Jocke Olsson

Brickeberg Open 26/7 2009
http://www.pdga.com/tour/event/9129
53 deltagare
Bästa örebroare Open: 3. Ken Färnefors
Bästa örebroare Avancerad: 1. Jonas Allared
Bästa örebroare Motion: 1. Dennis Olsson


KM 2008
32 deltagare
Klubbmästare Open: Morgan Elvinsson
Klubbmästare Master: Jonas Jonsson (2a plats i själva tävlingen efter Claes Bonde från Karlstad)
Vinnare PFF: Ted Hultqvist

European Championships 28-31/8 2008 - Sohnstetten Tyskland
http://www.pdga.com/tour/event/7609
MPO 42a plats Harri Karldorff

Örebro Open 9/8 2008 - Hästhagen
http://www.malartouren.se/dt0807.html
36 deltagare
Bästa örebroare Open: 1. Morgan Elvinsson
Bästa örebroare Avancerad: 3. Daniel Ekfäldt
Bästa örebroare Motion: 1. Fredrik Engström

Lag-SM 2008 - Rudans Frisbeesportcenter, Haninge
https://www.frisbeesport.se/Discgolf/Tavlingsinformation/Arkiv/SM/Lag/2008/
12e plats


Örebro Open 25/8 2007 - Hästhagen
http://www.malartouren.se/dt0710.html
51 deltagare
Bästa örebroare Open: 6. Markus Söderlund
Bästa örebroare Avancerad: 8. Jonas Jonsson
Bästa örebroare Motion: 1. Peter Fredriksson
Bästa örebroare Dam: 1. Karin Magnholt

Lag-SM 9-10 juni 2007 - Jennybanan, Västervik
https://www.frisbeesport.se/Discgolf/Tavlingsinformation/Arkiv/SM/Lag/2007/
20e plats


1993 - SFMSC blir en grenförening i KFUM-familjen, varpå föreningens namn ändras till KFUM Örebro Frisbee SFMSC. 


1984 - EM arrangeras i Hästhagen. 


1982 - Hästhagens discgolfbana anläggs, med 18 korgar. 


1974 - SFMSC (Societas Frisbia Myron Scholae Carrolinae, vilket fritt översatt betyder Frisbeesällskapet Myron Karolinska skolan) bildas. 

 

 

Uppdaterad: 10 MAR 2018 16:51 Skribent: Peter Fredriksson
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
KFUM Örebro Frisbee - Frisbee
Lertagsgatan 2
70347 Örebro

Besöksadress:
Lertagsgatan 2
70347 Örebro

Kontakt:
Tel: 0196110498
E-post: This is a mailto link

Se all info