Hoppa till sidans innehåll

Kastaplast Special Doubles


Kastaplast Special Doubles
18-19 april 2020

Kastaplast Special Doubles är en pargolftävling som spelas i Örebro över två dagar med 2x18 hål i Brickeberg samt 2x18 hål i Hästhagen för samtliga anmälda par. 

KASTAPLAST SPECIAL DOUBLES 2020      
           
OPEN           
    NAMN RATING    
POOL A 1 Oskar Persson / Linus Carlsson 999    
POOL A 2 Max Regitnig / Robin Villman 994    
POOL A 3 Peter Bygde / Jonas Lindholm 986    
POOL A 4 Alex Runge / Arvid Sollenby 980    
POOL A 5 Henrik Söderlind / Anton Lindh 979    
POOL A 6 Rikard Spårö / Anders Swärd 977    
POOL A 7 Sanel Besic / Patrik Eriksson 974    
POOL A 8 Johan Larsson / Johan Gehrisch 972    
POOL A 9 Marcus Westberg / Viktor Jonsson 972    
POOL A 10 Anders Pantzer / Martin Brännström 967    
POOL A 11 Jonas Hangvar / Henrik Wahlman 963    
POOL A 12 Mads Schmidt / Philip Hee 962    
POOL A 13 Viktor Cvitkovic / Petri Kalliomäki 960    
POOL A 14 Rasmus Jonsson / Anders Winka 960    
POOL A 15 Elias Landfors / Niklas Gredemyr 959    
POOL A 16 Oskar Svensson / Billy Rimsby 954    
POOL A 17 Stefan Swärd / David Swärd 954    
POOL A 18 Martin Morén / Henrik Bergström 953    
POOL A 19 Ture Valtonen / Filip Dahlén 952    
POOL A 20 Daniel Runnvik / Robin Erlandsson 949    
POOL A 21 Gustav Dahlén / Carl Falk 949    
POOL A 22 Melker Molin / Albert Alvén 947    
POOL A 23 William Wannberg / Andreas Lindström 946    
POOL A 24 Mikael Hellenberg / Albin Långh 942    
POOL A 25 Robin Lindsten / Anton Andersson 941    
POOL A 26 Marcus Thorsen / Dennis Andersson 940    
POOL A 27 Mikael Haals / Mikael Ålgars 937    
POOL A 28 Robert Eriksson / Daniel Boström 936    
POOL A 29 David Hedvin / Christoffer Holmgren 935    
POOL A 30 Mark Boberg / Fredrik Eklund 934    
POOL A 31 Martin Gustafsson / Andreas Ryman 931    
POOL A 32 Jonatan Elg / Anton Andersson 929    
POOL A 33 Mikael Wall / Thomas Söderling 929    
POOL A 34 Anders Nilsson / Dennis Erlandsson 929    
POOL A 35 Henrik Sandeen / Victor Nilsson 928    
POOL A 36 Magnus Dunder / Anders Edkvist 925    
POOL A 37 Niklas Hammarström / Jack Stäveborn 925    
POOL A 38 Henrik Walve / Olof Hansson 924    
POOL A 39 Roger Berin / Björn Siwertz 924    
POOL A 40 Peter Magnholt / Morgan Elvinsson 922    
POOL A 41 Emil Norlin / Hampus Ålin 921    
POOL A 42 Oscar Axelsson / Fredrik Kristiansson 916    
POOL A 43 Rulle Eriksson/ Linus Freed 913    
POOL A 44 Tobias Karlsson / Gustav Valtonen 912    
POOL A 45 Alexander Sanchez / Pontus Snäll 911    
POOL A 46 Mikael Svensson / David Johnsson 911    
POOL A 47 Erik Gustafsson / Fredrik Gustafsson 910    
POOL A 48 Filip Eriksson / Pontus Villman 909    
POOL A 49 Martin Johansson / Rasmus Westberg 887    
POOL A 50 Martin Qwinten / Elliot Lind Palmstadius 874    
           
  JUNIOR        
POOL A 1 Oskar Dahlin / Elliot Jonsson 962    
POOL A 2 Stig Hangvar / Edvin Almqvist 905    
POOL A 3 Remi Qwinten / Hjalmar Fredriksson 903    
POOL A 4 Robin Stensson / Melker Lindgren 832    
           
  MA2        
    NAMN RATING    
POOL B 1 Albin Junehammar / Jakob Ross 921    
POOL B 2 William Klarén / Adam Benkö 920    
POOL B 3 Håkan Åström / Jonas Pärtma 913    
POOL B 4 Tjoppe Söderblom / Monke Hägglund 912    
POOL B 5 Johan Kjellberg / Teddie Lundberg 912    
POOL B 6 Zebastian Kristofersson / Fredrik Wihlborg 911    
POOL B 7 Daniel Spogardh / Marcus Bengtsson 911    
POOL B 8 Anton Wittgren / Daniel Gustafsson 899    
POOL B 9 Lukas Björnör / Markus Hirsimäki 897    
POOL B 10 Martin Staczynski / Kim Bernhammar 897    
POOL B 11 Oskar Vikterlöf / Ola Uddefors 897    
POOL B 12 Magnus Lindström / Mattias Wahlmark 894    
POOL B 13 Stefan Storensten / Richard Wehlin 892    
POOL B 14 Kristian Wedel / Patrik Oleinikoff 890    
POOL B 15 Rickard Troeng / Henrik Nilsson 887    
POOL B 16 Peter Milosevic / Ludvig Stöd 887    
POOL B 17 Patrik Wirengård / André Karlsson 884    
POOL B 18 Marko Föhr / L-G Aronsson 881    
POOL B 19 Daniel Gröndal / Thomas Körner 878    
POOL B 20 Mathias Strand / Marcus Ek 876    
POOL B 21 Adde Wirström / Albin Lewén 875    
POOL B 22 Emil Magnusson / Lars Bäckmans 875    
POOL B 23 Emil Eriksson / Robin Sundkvist 850    
POOL B 24 Thomas Blixt / Mattias Dahlgren 850    
           
  MA3        
    NAMN RATING    
POOL B 1 Kristoffer Gräsberg / Hans Johansson 868    
POOL B 2 Viggo Hellöre / Christoffer Hellöre 868    
POOL B 3 Robin Mineur / Karl Karlsson 863    
POOL B 4 Daniel Eklund / Patric Holländare 850    
POOL B 5 Victor Lilja / Karl-Johan Dyvik 850    
POOL B 6 Joakim Rinne / Oliver Ålgars  850    
POOL B 7 Kristoffer Holländare / David Skoglund 850    
POOL B 8 Kristian Andersson / Göran Schönfeldt 850    
POOL B 9 Kent Andersson / Totte Sjögren 850    
POOL B 10 Johan Reuterswärd / Joakim Wikström 850    
POOL B 11 Ole-Martin Bratlie / Marcus Nilsson 847    
POOL B 12 Mattias Eriksson / Carl Edin 846    
POOL B 13 Andreas Nyberg / Marc Hemgren 843    
POOL B 14 Lars Karlsson / Thomas Borén 843    
POOL B 15 Roger Palm / Andreas Mild 837    
           
  MIXED        
    NAMN RATING    
POOL B 1 Elsa Wallen / Anders Wallen 895    
POOL B 2 Linnéa Lhådö / Anders Bülow 887    
POOL B 3 Anna Svedén / Mats Huldt 887    
POOL B 4 Lisa Rosberg / David Holm 883    
POOL B 5 Emma Ihrén / Simon Fernqvist 875    
POOL B 6 Annika Petersson / Christer Petersson 873    
POOL B 7 Elin Stolt / Johan Schönke 850    
POOL B 8 Annelie Lundqvist / Erik Lundqvist 850    
POOL B 9 Cissi Wahlmark / Jonathan Wahlmark 850    
POOL B 10 Anna Åslin / Olov Dalborg 840    
POOL B 11 Emma Evertsson / Oskar Edlund 839    
POOL B 12 Therese Molin / Peter Almer 834    
POOL B 13 Elina Rydberg / Claes Källstrand 829    
POOL B 14 Rebecka Andersson / Emil Andersson 823    
POOL B 15 Madeleine Körstig / Joakim Körstig 781    
           
  VÄNTELISTOR      
    NAMN RATING    
  OPEN        
  1 Robert Boström / Fredrik Pettersson 906 2020-01-05 kl 01:19
  2 Henrik Bäck / Patrik Axelsson 966 2020-02-05 kl 22:10
           
  JUNIOR        
           
  MA2        
  1 Carl Herlenius / Lars Eriksson 900 2020-01-02 kl 09:32
  2 Martin Qwinten / Elliot Lind Palmstadius 874 2020-01-02 kl 10:44
  3 Emil Hermansson / Douglas Rodheim 850 2020-01-02 kl 13:29
  4 Emil Waldemarsson / Gabriel Lundsten 850 2020-01-09 kl 13:15
           
  MA3        
  1 Emil Waldemarsson / Gabriel Lundsten 850 2020-01-09 kl 13:15
           
  MIXED        
           



Spelformerna i Brickeberg 
är Best Throw (PDGAs term för Best Shot) samt Greensome. (Båda spelarna kastar ut från varje tee och väljer sedan vilken disc de vill fortsätta att spela från. Den som inte kastade den valda discen gör nästa kast och därefter är det vartannat kast som gäller.) I Brickeberg är det den längsta layouten/ bansträckningen (bakre tee) som kommer att användas, par 62. 

Spelformerna i Hästhagen är Modified Best Throw (max två utkast i rad från en och samma spelare, undantaget ACE,) samt Alternate Throw/ Foursome (vartannat kast, spelaren som kastar ut på hål nr l kastar alltid ut på udda hål och partnern på jämna hål).  I Hästhagen är det mästerskapslayouten som kommer att användas, par 58. 

Eventuellt kan någon eller några mindre justeringar komma att göras i bansträckningarna, beroende på vad ansvarig förening (KFUM Örebro Frisbee) beslutar inför verksamhetsåret. 

Aktuella bankartor är länkade ovan (klicka på respektive banas namn) och uppdateras i händelse av att eventuella justeringar sker. 

Mer information om vad de olika spelformerna innebär finns att läsa här.


Anmälan
 öppnar 1a januari kl 14.00 och sker genom att swisha anmälningsavgiften till TD Peter Magnholt, 070-2473841. Glöm inte att ange för vilket par och vilken klass du/ ni betalar. För tidigt inkomna anmälningar betraktas som inkomna 2a januari.

Saknar du/ni swish så går det att lösa genom insättning på konto. Skicka ett SMS till ovanstående för betalningsinformation. 

För MPO (Open) sorteras anmälningarna efter parets genomsnittliga PDGA-rating. Om PDGA-ratingen ändras från det att anmälan har skett till dess att platser delas ut kommer parets genomsnittliga PDGA-rating att uppdateras till aktuell PDGA-rating. Ett par som har fått en plats tilldelad kan inte bli av med den p g a framtida ratinguppdateringar. Om en av spelarna i paret saknar PDGA-rating antas rating för den spelaren vara 850. 

Efter 14 dagar delas platserna i MPO (Open) ut i ratingordning. 

För övriga klasser gäller att först anmäld först får plats i tävlingen

Varje klass har X antal reserverade platser, se lista nedan. 
Eventuella reserverade platser som inte har fyllts inom 14 dagar, står arrangören fritt att istället nyttja som Wild Cards

Väntelistor till respektive pool sätts om nödvändigt upp efter att platserna har delats ut. Turordningen på väntelistorna är densamma som inför tilldelningen av platserna till tävlingen, d v s först och främst kvoterat antal platser i respektive klass, därefter i ratingordning för MPO (Open), respektive i anmälningsordning för övriga klasser. 
Anmälningar som inkommer efter att platserna har delats ut och väntelistor har satts upp sorteras efter anmälningsdatum. 


Klasser


Pool A, 54 platser
MPO (Open), 42 reserverade platser - anmälningsavgift 400 kr
MJ1 (Junior), 6 reserverade platser (båda spelarna i paret fyller som högst 18 år under året) - 200 kr
Wild Cards, 6 st

Pool B, 54 platser
MA2 (Medelgod Amatör), båda spelarna i paret med PDGA rating < 935, 21 reserverade platser - anmälningsavgift 200 kr
MA3 (Rekreations Amatör), båda spelarna i paret med PDGA rating < 900, 21 reserverade platser - anmälningsavgift 200 kr
Mixed (minst en dam i paret), 6 reserverade platser - anmälningsavgift 200 kr
Wild cards, 6 st

Skulle det vara så att intresse finns för även en damklass och det är minst 3 par som vill ställa upp där, så är tävlingsledningen inte omöjlig. Anmäl er i mixed, men gör notering i anmälan att ni önskar spela i en eventuell damklass. I händelse av för få anmälda par i dam, så får ni lov att tävla i mixedklassen. 


Prispengar
 kommer att betalas ut till åtminstone topp 3 i Open.
Prisstegen publiceras på FB-sidan innan tävlingsstart. 

Varupriser kommer att delas ut till åtminstone topp 3 i MA2, MA3, Mixed och Juniorklassen. 

(Samtliga anmälningsavgifter återbetalas till deltagarna som prispengar, varupriser samt eventuellt spelarpaket och/ eller fika, efter att eventuella övriga kostnader för tävlingen har dragits av. Minst det värde som respektive klass själv har genererat i form av anmälningsavgifter betalas tillbaka i respektive klass, som priser, eventuella spelarpaket samt fika. Open betalar mer i anmälningsavgift och är öppen för alla att anmäla sig i utan begränsningar avseende färdighet, kön eller ålder, varför prisstegen där är generösare än i övriga klasser.)



Tävlingen arrangeras i samarbete med Kastaplast, vilket bland annat kommer att innebära möjlighet att både testa och köpa Kastaplast discar på plats till rabatterade priser. 

Efter lördagens rundor kommer också en Longest Berg tävling att hållas, för respektive pool vid respektive bana. Kostar 20 kr att vara med och för det får man tre kast, ett med en K1 Berg, ett med en K2 Berg och ett med en K3 Berg. Alla tre Berg kommer att tillhandahållas av tävlingsledningen. Det längst uppmätta kastet för respektive pool belönas med inbetalad prispott för respektive pool (anmälningsavgifterna i Longest Berg). De tre Berg som har använts under respektive tävling lottas ut bland de som har deltagit. Damerna och juniorerna tillåts tävla i egna klasser och det längsta kastet i vardera av de klasserna belönas utöver prispotten (anmälningsavgifterna) med varsin uppsättning Berg.  

 

Frågor och funderingar om spelformerna, vilka tider som kan tänkas komma att gälla eller om det är något annat som är oklart, besvaras gladeligen av TD Peter Magnholt. Ring 070-247 38 41, skicka ett SMS, maila till This is a mailto link eller ta kontakt över facebook. 



https://www7.idrottonline.se/KFUMOrebroFrisbee-Frisbee/
https://www.facebook.com/KastaplastSpecialDoubles/
http://www.kastaplast.se/
https://www.facebook.com/Kastaplast/

 


 

Resultat Kastaplast Special Doubles 2019    
             
OPEN            
  NAMN BEST SHOT BEST SCORE MODIFIED GREENSOME TOTALT
1 Linus Carlsson / Oskar Persson 48 48 47 45 188
2 Anton Lindh / Kaj Larsson  48 47 47 49 191
3 Max Regitnig / Robin Villman 46 53 48 46 193
4 Anders Winka / Rasmus Jonsson 49 52 49 50 200
5 Daniel Camitz / Jesper Persson 47 56 53 49 205
5 Jonas Hälleblad / Oscar Hälleblad 50 54 50 51 205
5 Henrik Wahlman / Jonas Hangvar 50 53 51 51 205
8 Erik Gustafsson / Kristian Wedel 50 55 50 53 208
9 Henrik Bergström / Martin Morén 55 55 50 49 209
9 Viktor Cvitkovic / Petri Kalliomäki 50 54 48 57 209
11 Anders Pantzer / Martin Ljungberg 52 55 53 50 210
11 Marcus Westberg / Viktor Jonsson 52 57 47 54 210
13 Albert Alvén / Melker Molin 53 56 51 51 211
14 Patrik Axelsson / Henrik Bäck 55 56 50 52 213
14 David Swärd / Stefan Swärd 52 55 51 55 213
14 Patrik Eriksson / Peter Magnholt 50 56 52 55 213
14 Alexander Sanchez / Mikael Hellenberg 58 54 45 56 213
18 Martin Rasch / Oskar Svensson 55 56 49 55 215
18 Martin Gustafsson / Joakim Körstig 53 56 50 56 215
20 Mikael Wall / Thomas Söderling 53 56 51 56 216
21 Mats Öberg / Anders Källström 55 56 50 56 217
21 Marcus Thorsen / Dennis Andersson 59 51 51 56 217
23 Rickard Wärn / Fredrik Eklund 54 56 53 55 218
24 Rulle Eriksson / Joel Freed 56 55 51 57 219
25 Robin Erlandsson / Daniel Runnvik 57 58 53 52 220
25 Mikael Haals / Jari Bergehäger 53 59 54 54 220
25 Jon Hansson / Jesper Karlsson 56 56 52 56 220
28 Jonas Brolin / Ken Färnefors 53 63 51 54 221
29 William Wannberg / Mats Huldt 55 57 56 54 222
29 Emil Norlin / Hampus Ålin 53 56 55 58 222
31 Johan Skantz / Andreas Bergström 54 58 56 55 223
31 Olof Hansson / Henrik Walve 54 56 55 58 223
33 Henrik Berggren / Simon Säfström 52 59 52 61 224
34 Sanel Besic / Morgan Elvinsson 51 58 55 61 225
35 Anders Ortfelt / Roger Berin 55 61 58 59 233
35 Johannes Larsson / Johan Djärv 55 63 55 60 233
37 David Hedvin / Christoffer Holmgren 54 57 51 999 DNF
37 Alex Runge / Oskar Folkesson 51 61 999   DNF
37 Robert Eriksson / Daniel Boström 55 58 999   DNF
37 Tor Kemmer / Jesper Söderberg 57 67 999   DNF
             
MIXED            
  NAMN BEST SHOT BEST SCORE MODIFIED GREENSOME TOTALT
1 Emelie Wiberg / Calle Wiberg 57 55 55 63 230
2 Dararat Sirirat / William Nordström 60 59 54 63 236
3 Rebecka Andersson / Emil Andersson 60 60 58 68 246
4 Anna Åslin / Olov Dalborg 63 64 56 64 247
5 Terese Larsson Blom / Pär Larsson 61 64 61 64 250
6 Annika Petersson / Christer Petersson 64 72 62 65 263
             
JUNIOR            
  NAMN BEST SHOT BEST SCORE MODIFIED GREENSOME TOTALT
1 Edvin Almqvist / Stig Hangvar 57 62 53 57 229
2 Ture Valtonen / Artin Havarinasab 58 64 54 53 229
3 Lukas Falk / Linus Freed 57 66 58 59 240
             
MA2            
  NAMN MODIFIED GREENSOME BEST SHOT BEST SCORE TOTALT
1 Elias Landfors / Niklas Gredemyr 46 58 52 55 211
2 Tobias Karlsson / Gustav Valtonen 53 55 51 56 215
3 Eric Johansson / Hjalmar Johansson 51 57 50 57 215
4 Rickard Troeng / Henrik Nilsson 52 56 57 57 222
5 Simon Fernqvist / Andreas Lindström 57 53 56 58 224
6 William Klarén / Adam Benkö 54 60 56 56 226
7 Tjoppe Söderblom / Monke Hägglund 57 54 58 58 227
7 Martin Qwinten / Remi Qwinten 55 57 54 61 227
9 Andreas Wirström / Zebastian Kristofersson 51 56 57 64 228
10 Albin Junehammar / Jakob Ross 55 57 51 66 229
11 Lars Eriksson / Carl Herlenius 56 60 56 59 231
12 Daniel Spogardh / Elliot Lind Palmstadius 56 62 56 58 232
13 Daniel Gustafsson / Alexander Ahlqvist 58 62 57 57 234
13 Simon Camitz / Anders Camitz 55 63 53 63 234
15 Andreas Ryman / Martin Hansson 60 62 52 61 235
16 Göran Karlström / Viktor Wallström 57 62 57 62 238
16 Markus Hirsimäki / Fredrik Skantze 56 62 58 62 238
18 Daniel Gröndal / Thomas Körner 58 63 59 62 242
19 Benjamin Lauronen / Anton Andersson 59 63 63 61 246
20 Mattias Wahlmark / Magnus Lindström 60 62 62 64 248
             
MA3            
  NAMN MODIFIED GREENSOME BEST SHOT BEST SCORE TOTALT
1 Robert Pettersson / Ludvig Forsberg 55 56 59 61 231
2 Markus Olofsson / Fredrik Lundgren 54 58 61 60 233
3 Dennis Erlandsson / Andreas Östberg 54 56 58 65 233
4 Martin Johansson / Rasmus Westberg 55 64 57 59 235
5 David Holm / Mattias Eriksson 60 57 60 59 236
6 Christoffer Hellöre / Viggo Hellöre 58 58 62 61 239
7 André Karlsson / Adam Antonsson 59 61 60 62 242
8 Karl Karlsson / Robin Mineur 58 62 56 66 242
9 Richard Wehlin / Jesper Hill 61 62 60 64 247
9 Victor Lilja / Patrik Wirengård 59 62 60 66 247
11 Jonas Lewén / Albin Lewén 59 65 60 64 248
11 Lars Forsman / Olof Padel 59 62 63 64 248
13 Joakim Rinné / Roger Palm 55 65 60 71 251
14 Mathias Ejdetjärn / Oscar Jansson 57 70 62 63 252
14 Stefan Jarl / Johan Karlsson 61 62 61 68 252
16 Lars Karlsson / Carl Edin 61 65 62 65 253
17 David Karlsson / Filip Westermark 62 67 63 68 260
18 Mats Westerberg / Henrik Reimer 63 67 63 72 265
19 Ole-Martin Bratlie / Bennie Thomsen 62 70 68 68 268
20 Kristoffer Gräsberg / Hans Johansson 61 65 999   DNF

 


  

Resultat Kastaplast Special Doubles 2018

                   
Pool A       Best shot Best score Modified Greensome Totalt
Placering MPO                
1 Anders Swärd/ Markus Källström 52 55 51 51 209
2 Arvid Sollenby/ Alex Runge   58 56 50 52 216
2 Viktor Cvitkovic/ Petri Kalliomäki 52 54 56 54 216
4 Johan Gehrisch/ Mads Schmidt   58 56 53 52 219
5 Mikael Hellenberg/ Max Regitnig 54 60 48 58 220
6 Oskar Svensson/ Martin Rasch   56 55 58 52 221
7 Rasmus Jonsson/ Anders Winka   55 55 54 58 222
7 Oskar Persson/ Linus Carlsson   58 61 50 53 222
9 Anton Lindh/ Pontus Snäll   56 63 50 56 225
10 Jonas Hälleblad/ Oscar Hälleblad 57 59 53 60 229
10 Morgan Elvinsson/ Sanel Besic   58 63 52 56 229
10 Albin Carlson/ Edvin Carlson   56 59 58 56 229
13 Peter Magnholt/ Martin Löf   58 58 53 61 230
13 Alexander Sanchez/ Robin Lindsten 56 59 54 61 230
15 Martin Morén/ Henrik Bergström 58 62 55 56 231
16 Magnus Dunder/ Robin Villman   59 65 50 58 232
17 David Swärd/ Stefan Swärd   55 62 54 62 233
18 Mikael Ejdetjärn/ Carl Tillenius   57 61 55 62 235
19 Daniel Skymberg/ Martin Ljungberg 57 64 55 61 237
19 Jacob Landelius/ Mikael Wiberg   58 63 58 58 237
19 Jack Stäveborn/ Björn Siwertz   60 65 55 57 237
19 Melker Molin/ Oskar Folkesson   61 64 57 55 237
23 Emil Norlin/ Markus Westberg   60 64 59 55 238
24 Anders Edkvist/ Johan Salomonsson 60 59 61 61 241
25 Martin Gustafsson/ Joakim Körstig 58 69 57 58 242
26 Thomas Söderling/ Mikael Wall   60 64 58 61 243
27 Johannes Larsson/ Johan Djärv   63 64 56 61 244
27 Petrus Jonsson/ Linus Svensson   65 65 56 58 244
29 Viktor Jonsson/ Mats Huldt   67 60 58 60 245
30 Kristian Wedel/ Patrik Oleinikoff 64 64 56 62 246
31 Daniel Gustafsson/ Markus Hirsimäki 63 63 63 64 253
                   
Placering MJ1       Best shot Best score Modified Greensome Totalt
1 Rulle Eriksson/ Joel Freed   61 66 58 58 243
2 Stig Hangvar/ Daniel Camitz   63 67 57 63 250
3 Elliot Lind Palmstadius/ Remi Qwinten 66 69 61 67 263
4 Linus Freed/ Lukas Falk   70 70 62 64 266
5 Albin Junehammar/ Jakob Ross   66 70 65 69 270
                   
                   
                   
Placering Mixed       Best shot Best score Modified Greensome Totalt
1 Anna Åslin/ Olov Dalborg   67 70 64 67 268
2 Petra Johansson/ Daniel Ivarsson 68 69 63 70 270
3 Linnea Bülow/ Anders Bülow   68 71 66 67 272
4 Rebecka Andersson/ Emil Andersson 72 78 65 77 292
5 Emma Ihrén/ Simon Fernqvist   73 80 69 72 294
6 Josefin Hallström/ Emil Magnusson 74 78 73 91 316
                   
Pool B                
Placering MA2       Modified Greensome Best shot Best score Totalt
1 Peter Öhrn/ Billy Rimsby   54 58 57 59 228
2 Jon Hansson/ Måns Åström   55 58 56 60 229
3 Sebastian Georgiadis/ Joel Helgesson 58 59 57 59 233
4 William Klarén/ Adam Benkö   56 59 57 63 235
5 Mikael Haals/ Martin Hansson   62 58 58 64 242
6 Jonas Hangvar/ Henrik Berggren   57 61 60 65 243
6 David Hedvin/ Christoffer Holmgren 59 62 59 63 243
8 Anders Berg/ Dannie Nordh   58 63 62 62 245
8 Henrik Walve/ Olof Hansson   56 65 60 64 245
10 Fredrik Eklund/ Rickard Wärn   59 59 60 68 246
11 Martin Qwinten/ Daniel Spogardh 56 64 64 64 248
12 Jonas Pärtma/ Stefan Storensten 56 65 62 66 249
13 Rickard Troeng/ Henrik Nilsson   60 63 64 63 250
14 Anders Ortfelt/ Roger Berin   60 61 62 71 254
14 David Holm/ Lars Karlsson   62 63 64 65 254
14 Fredrik Pettersson/ Daniel Boström 61 64 58 71 254
17 Johannes Nyberg/ Christofer Nyberg 62 69 69 70 270
                   
Placering MA3       Modified Greensome Best shot Best score Totalt
1 Tobias Karlsson/ Gustav Valtonen 57 58 59 62 236
2 Elias Landfors/ Andreas Östberg   62 54 59 62 237
3 Martin Johansson/ Rasmus Westberg 58 62 62 60 242
4 Manne Frii/ Daniel Orlenius   56 66 60 62 244
5 Andreas Wirström/ Richard Wehlin 58 63 58 66 245
6 Markus Olofsson/ Fredrik Tone   56 64 63 63 246
7 Mikael Svensson/ Anton Andersson 58 60 63 66 247
8 Olle Karlgren/ Kim Sjöö   56 68 60 70 254
9 Henrik Olofsson/ Christer Mellberg 58 65 64 69 256
10 Anton Tykosson/ Stoffe Johansson 60 64 66 67 257
10 Jonas Lewén/ Albin Lewén   58 67 64 68 257
10 Daniel Gröndal/ Thomas Körner   61 67 64 65 257
13 Robert Pettersson/ Ludvig Forsberg 58 66 61 73 258
13 Tobias Lundqvist/ Pontus Villman 60 64 64 70 258
15 Andreas Ryman/ André Nilsson   63 64 65 71 263
16 Andreas Nyberg/ Christoffer Hellöre 64 64 67 71 266
16 Gustav Adamsson/ Kristoffer Silverhav 58 70 66 72 266
16 Robin Mineur/ Karl Karlsson   64 68 66 68 266
19 Sebaztian Öberg/ Håkan Åström   60 70 65 76 271
20 Christer Petersson/ Lars Bäckmans 68 68 66 71 273
21 Henrik Nordberg/ Håkan Pettersson 66 67 66 75 274
21 Anders Camitz/ Mats Westerberg 63 71 65 75 274
23 Joakim Rinne/ Roger Palm   63 71 65 77 276
23 Magnus Tranefors/ Magnus Vesterhav 70 71 60 75 276
25 Eric Sundh/ Daniel Andersson   64 71 71 77 283

Longest Berg, topp 3

1. Anton Lindh 84 meter
2. Mads Schmidt 83 meter
3. David Swärd 82 meter
3. Robin Villman 82 meter


Longest Berg, damklassen

1. Petra Johansson 43 meter


Longest Berg, juniorklassen

1. Oscar Hälleblad Calmunger 76 meter
2. Eliot Lind Palmstadius 73 meter
3. Jakob Ross 71 meter

 


 

Resultat Kastaplast Special Doubles 2017
                   
Pool A       Best shot Best score Modified Greensome Totalt
Placering Open                
1 David Swärd Stefan Swärd 49 50 50 53 202
2 Linus Carlsson Oskar Persson 52 50 48 53 203
2 Max Regitnig Emil Norlin 50 50 50 53 203
2 Anton Lindh Pontus  Snäll 49 51 48 55 203
5 Jonas Brolin Robin Villman 50 54 48 52 204
6 Anders  Winka Rasmus Jonsson 47 56 50 54 207
7 Niclas Enarsson Martin Brännström 50 56 50 52 208
7 Pontus Persson Mikael Ejdetjärn 50 55 51 52 208
9 Petri Kalliomäki Viktor Cvitkovic 50 56 52 52 210
9 Henrik Bergström Martin Morén 50 55 52 53 210
11 Tszho  Ming Andreas Peterson 54 57 49 51 211
12 Peter Magnholt Benjamin  Schiller 51 54 53 54 212
13 Mikael Hellenberg Sören Rosberg 52 58 52 51 213
13 Magnus Dunder Christoffer Eriksson 52 53 52 56 213
15 Robin Erlandsson Daniel Runnvik 49 57 50 58 214
16 Martin Rasch Anders  Källström 52 55 53 56 216
17 Marcus Westberg Hampus Ålin 54 57 51 55 217
17 Johan Lago Andreas Lindström 52 56 52 57 217
19 Alexander Sanchez Robin Lindsten 51 59 50 58 218
20 Henrik  Nilsson Rickard Troeng 56 57 52 54 219
21 William Hernebrink Jonas Hangvar 55 56 54 55 220
21 Jakob Landelius Mikael Wiberg 54 54 53 59 220
23 Sanel Besic Mikael Pettersson 55 58 53 55 221
24 Mark Boberg Niklas Kalmkvist 60 57 51 54 222
25 Viktor  Jonsson Mats Huldt 50 62 53 59 224
25 Kristian Wedel Patrik Oleinikoff 55 56 54 59 224
27 Niklas Djurestig Nils-Erik Jonsson 56 58 57 54 225
27 Rickard Wärn Nils Larsson 53 59 57 56 225
27 Andreas Bergström Johan Skantz 57 56 54 58 225
30 Mikael Wall Thomas Söderling 52 58 56 61 227
31 Morgan Elvinsson Lars Eriksson 56 61 52 60 229
31 Johan Salomonsson Anders Edkvist 57 59 51 62 229
33 Johannes Larsson Johan Djärv 58 63 59 57 237
34 Daniel  Larsson Nils Enbom 59 65 56 59 239
                   
Placering Junior       Best shot Best score Modified Greensome Totalt
1 Erik Persson Rulle Eriksson 57 56 55 59 227
2 Edvin Almqvist Stig Hangvar 62 61 57 60 240
3 Anton Andersson Viggo Hellöre 66 70 63 71 270
4 Linus Karlsson Liam Karlsson 72 76 73 78 299
                   
                   
                   
                   
Pool B                
Placering MA2     Best shot Best score Modified Greensome Totalt
1 Lucas Davidsson Peter Öhrn 50 57 51 55 213
2 Robert Pettersson Viktor Söderström 52 58 55 55 220
3 Oskar Svensson Dannie Nordh 50 57 56 59 222
4 Albin  Carlson Edvin Carlson 52 52 60 62 226
5 Jonathan Elg Fredrik Sjögren 52 61 55 59 227
6 Anders Ortfelt Roger Berin 53 58 57 61 229
7 Robert Eriksson Magnus  Siivonen 53 54 59 65 231
8 Marcus Ejdetjärn Mathias Ejdetjärn 59 58 57 63 237
8 Daniel Boström Fredrik Pettersson 54 56 63 64 237
10 Fredrik Bodell Adam Ståhl 60 61 60 57 238
11 Martin Gustafsson Joakim Körstig 55 61 57 68 241
                   
Placering Mixed       Best shot Best score Modified Greensome Totalt
1 Linnea Bülow Anders Bülow 55 60 60 63 238
2 Anna  Åslin Olov  Dalborg 56 63 58 65 242
3 Rebecka Andersson Emil Andersson 56 65 66 62 249
3 Sabina Engström Janne Karlsson 58 64 61 66 249
5 Evelina Wikman Ludvig Forsberg 62 65 68 69 264
                   
Placering MA3       Best shot Best score Modified Greensome Totalt
1 Christer Petersson Linus Svensson 50 59 54 57 220
2 Henrik Walve Olof Hansson 56 55 56 59 226
2 William Klarén Adam Benkö 52 57 56 61 226
4 Marcus Ryman Kim Bernhammar 55 59 54 61 229
5 Johan Järlström Markus Wiklund 55 56 56 63 230
6 Martin Johansson Rasmus Westberg 55 57 60 59 231
6 Richard Wehlin Andreas  Wirström 56 59 56 60 231
8 Simon Lydebrandt Douglas Rodheim 55 59 56 62 232
9 Jocke Swärd Maxi Granqvist 53 60 58 66 237
10 Lars Karlsson Billy Rimsby 57 62 50 69 238
11 Simon Fernqvist Tobias Karlsson 57 60 62 61 240
12 Robert Hedlund Fredrik Lundgren 55 61 57 68 241
12 Johan Eriksson Henrik Nordberg 55 61 57 68 241
14 Andreas Nyberg Christoffer Hellöre 56 66 62 62 246
14 Andreas Ryman André Nilsson 57 62 57 70 246
16 Jonas Lewen Fredrik von Ahn 57 61 66 64 248
17 Johan Eriksson Marcus Eriksson 57 63 63 66 249
18 Anders Camitz Mats  Westerberg 56 66 64 64 250
19 Håkan  Åström Sebaztian  Öberg 55 63 66 66 250
20 Robin Mineur Karl  Karlsson 61 61 59 70 251
21 Erik Johansson Thomas Älgevik 61 62 66 64 253
22 Anton Tykosson Thomas Borén 57 64 65 70 256
23 Thor Wallgren Gustav Didron 59 63 66 69 257
24 Olof  Padel Lars  Forsman 59 67 66 69 261

 

Longest Berg

1. Edvin Almqvist 93 meter

  


 

Resultat Kastaplast Special Doubles 2016    
                     
Open           Best shot Best score Modified Greensome Totalt
1 Jonas Lindholm / William Gummesson   46 49 47 49 191
2 Pontus Snäll / Anton Lindh     50 49 44 48 191
3 Henrik Wahlman / Jonas Hangvar   49 49 47 50 195
4 Petri Kalliomäki / Viktor Cvitkovic   48 51 47 51 197
5 Henrik Söderlind / Johannes Larsson    50 55 48 51 204
6 Mikael Edvardsson / Fredrik Lindberg   50 53 52 50 205
7 Henrik Bergström / Martin Morén   51 53 50 52 206
8 Peter Fredriksson / Benjamin Schiller   47 53 51 56 207
9 Kymen Modig / Emil Håkansson   51 52 52 53 208
10 Morgan Elvinsson / Alexander Sanchez    53 51 51 56 211
11 Robin Erlandsson / Daniel Runnvik   51 57 52 54 214
11 Mikael Haals / Andreas Bergström   52 54 53 55 214
11 Marcus Westberg / Hampus Ålin   55 54 50 55 214
14 Raimo Werme / Adrian Werme   55 52 52 56 215
15 Emil Norlin / Jonathan Pettersson    51 59 52 54 216
16 Sören Rosberg / Mikael Hellenberg    57 56 49 57 219
17 Niklas Enarsson / Martin Brännström   56 55 57 52 220
18 Henrik Nilsson / Rickard Troeng   53 61 52 56 222
19 Mikael Pettersson / Sanel Besic    50 60 60 53 223
19 John Persson / Anders Camitz      54 59 55 55 223
19 Anders Edkvist / Johan Salomonsson    59 55 53 56 223
19 Thomas Söderling / Mikael Wall   54 56 51 62 223
23 David Holm / Lucas Davidsson      58 60 51 56 225
23 Lars Eriksson / Carl Herlenius      57 57 54 57 225
25 Andreas Lindström / Niklas Sjögren   57 61 55 53 226
26 Johan Persson / Nils Enbom     56 62 52 57 227
26 Niklas Kalmkvist / Mark Boberg   55 59 55 58 227
28 Martin Bengtsson / Ludvig Bengtsson    54 66 56 62 238
29 Joakim Körstig / Martin Gustafsson    62 59 56 65 242
30 Thomas Johansson / Martin Hansson   54 59 999 999 2111
                     
Junior           Modified Greensome Best shot Best score Totalt
1 Simon Camitz / Erik Persson     52 52 56 57 217
2 Daniel Camitz / Anton Andersson   60 61 65 68 254
3 Stig Hangvar / Edvin Almqvist     66 68 62 68 264
                     
Mixed           Modified Greensome Best shot  Best score  Totalt 
1 Anders Bülow / Linnea Bülow     56 57 57 62 232
2 Emil Andersson / Rebecka Andersson    58 59 62 65 244
3 Robert Boström / Sabina Engström   58 61 65 61 245
                     
Play For Fun         Modified  Greensome  Best shot  Best score   Totalt
1 Edvin Carlsson / Albin Carlsson   53 55 51 60 219
2 William Hernebrink / Fredrik Wihlborg   54 57 52 58 221
2 Håkan Åström / Jonas Pärtma     56 54 53 58 221
4 Christer Pettersson / Pär Larsson    53 56 56 57 222
5 Andreas Johansson / Andreas Petersson    59 54 55 58 226
6 Johan Skantz / Robert Pettersson    51 62 52 62 227
7 Niklas Hammarström / Jack Stäveborn   53 59 62 54 228
8 Rickard Sandqvist / Robin Sandqvist   55 56 55 63 229
9 Robert Hedlund / Fredrik Lundgren   56 58 55 66 235
10 Tomas Mansikkala / Jari Mansikkala    58 55 55 69 237
11 Fredrik Bodell / Adam Ståhl      57 61 60 61 239
12 Marcus Ryman / Kim Bernhammar   54 58 58 71 241
13 Andreas Wirström / Jonas Lewén   58 66 59 60 243
14 Lars Karlsson / Billy Rimsby     61 59 58 67 245
15 Mats Westerberg / Liam Moynagh   60 63 64 60 247
16 Anders Berg / Robin Mineur     59 62 57 70 248
17 Richard Wehlin / Fredrik von Ahn   56 63 65 65 249
18 Anton Tykosson / Stoffe Johansson   60 69 56 69 254
19 Niklas Hargell / Glenn Gartne     58 63 64 70 255
20 Johan Eriksson / Jens Larsson      63 62 65 67 257
21 Anders Norstedt / Johan Hansen    56 67 65 70 258
22 Christoffer Hellöre / Andreas Nyberg   62 67 66 67 262
23 Jesper Lind / Hampus Söderlund   62 69 69 75 275
24 Johan Abrahamsson / Johnny Akasplinter Johansson 65 74 69 75 283
                     
                     
Fun Facts                   
Ace hål 13 i Hästhagen, Emil Håkansson               
Ace hål 13 i Brickeberg, Johan Skantz              
Ace hål 14 i Brickeberg, Jack Stäveborn              

 

Longest Berg, topp 3

1. Anton Lindh 98 meter
2. Kymen Modig 97 meter
3. Jonathan Pettersson 96 meter


Longest Berg, juniorklassen

1. Edvin Almqvist 74 meter

Uppdaterad: 08 APR 2018 18:26 Skribent: Peter Magnholt

Postadress:
KFUM Örebro Frisbee - Frisbee
Lertagsgatan 2
70347 Örebro

Besöksadress:
Lertagsgatan 2
70347 Örebro

Kontakt:
Tel: 0196110498
E-post: This is a mailto link

Se all info