Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat 2015/2016


VT 2016 

LUNDAPOKALEN 2016, Elitserietävling, Lund

19-20 mars 2016

3:a Elfrida Lande Lundqvist 67,08 p.   (28,66 / 38,42)

6:a Tova Lantz Harari 63,38 p.   (27,07 / 36,31)

7:a Elvira Wiklund 62,64 p.   (26,04 /36,60)

 

STOCKHOLM CUP FINAL, Stjärn- och klubbtävling, Stora mossen, Stockholm

19-20 mars 2016

Minior C1

1:a Alicia Bergström

Delad 8:a Alice Strålfors

av 15 st.

Minior C2

Delad 7:a Nischa Janwischian

av 15 st.

Minior C3

3:a Elise Wiklund

av 15 st.

Minior C4

6:a Theodora Söderqvist

av 15 st.

Minior C5

5:a Sofia Wingren

6:a Melina Arrenius

av 14 st.

Ungdom 13 B

1:a Sofia Rydberg  27,73 p.

7:a Amanda Bergström 21,60 p.

av 15 st.

Ungdom 13 C

3:a Saga Johansson

av 16 st.

 

MIDWINTER TROPHY 2016, A-tävling, Husby ishall, Stockholm

19-20 mars 2016

Minior A

 

SKATE MALMÖ 2016, Internationell tävling, Malmö

11-13 mars 2016

Cubs girls

6:a  Mia Malin, 27,97

av 18 st.

Advanced novice girls younger

4:a Sigrid Telliskivi 69,38   (26,47  / 42,91)

9:a Tova Lantz-Harari 65,53   (24,87  / 40,66)

13  Elivra Wiklund 61,05   (22,36  / 38,69)

av 19 st.

Basic novice A girls

12  Signe Thörn 24,01

15 Sofia Blomstrand 22,42

16 Michelle Knösch 21,23

av 24 st.

ÄLTASTJÄRNAN, Stjärntävling, Stockholm

12-13 mars 2016

Minior C

 1:a Sofia Wingren

2:a Alicia Bergström
3:a Elise Wiklund & Melina Arrenius
4:a Alice Strålfors
6:a Theodora Söderqvist
7:a Nischa Janwichian 
U13 C  
1:a Saga Johansson

 

SANKTA HELENA TROPHY 2016, Skövde

26-27 februari 2016

U13

4:a Michelle Knösch 48,39  (20,44 / 27,95)

8:a Sofia Blomstrand 45,73 (18,55 / 27,18)

(av 19 åkare)

U15

8:a Nicole Juferova 56,67  (20,80 / 35,87)

(av 16 åkare)

 

DISTRIKTSMÄSTERSKAP 2016, Åkersberga

19-21 februari 2016

U 13 

1:a Sigrid Telliskivi82,02 ( 32,43 / 49,59

2:a Tova Lantz Harari 77,70  (28,80 / 48,90)

3:a Louise Hård 76,18  (31,94 / 44,24)

11 Elvira Wiklund 68,25  (25,38 / 42,87)

12 Elfrida Lande Lundqvist 68,18 (31,65 / 36,53)

24 Michelle Knösch 50,04 (21,37 / 28,67)

(av totalt 36 åkare)

 

U15

10 Nicole Juferova 68,04    (27,37 / 40,67)

21 Alexandra Bergström 46,12   (18,60 / 27,52)

(av totalt 22 åkare)

 

Miniorer

7 Signe Thörn   26,35 

11 Mia Malin 21,82   

 

Seniorer

Monika-Inge Schedvin 70,30   (25,92 / 44,38)

 

SASK SKÄRET, Stora Mossen, Elitserien

13-14 februari 2016

4:aSigrid Telliskivi79,91 p (31,09 / 48,82)

10Louise Hård71,57 p (29,00 / 42,57 ) 

11Tova Lantz H.71,27 p (27,97 / 43,30)

15Elfria Lande L67,55 p (30,56 / 36,99)

19Elvira Wiklund62,29 p (20,50 / 41,79)

 

DJURSHOLMSSTJÄRNAN, Stocksunds IP, Stjärntävling

13-14 februari 2016

Minior C

1:a Alicia Bergström

3:a Alice Strålfors & Nischa Janwichian 

4:a Theodora Söderqvist

7:a Elise Wiklund & Sofia Wingren

Delad placering:

Melina Arrenius

U13 C  

5:a Saga Johansson

U15 B

4:a Lily Pairawan

 

TORVALLA TROFÉN, Torvalla ishall

6 februari 2016

Miniorer

1:aAlicia Bergström

Elise Wiklund

3:aMelina Arrenius

4:aSofia Wingren

7:a

Theodora Söderqvist

Nischa Janwichian

U13C

8:a Saga Johansson

U13B

1:a Amanda Bergström

2:a Sofia Rydberg

U15B

1:a Lily Pairawan

 

HALLSBERGSTROFÉN, Hallsberg, Elitserien

23-24 januari 2016

U13

2:a Sigrid Telliskivi            86,08   (36,76 / 49,32)

12 Louise Hård                 65,57   (24,93 / 40,64)

15 Elfrida L-Lundqvist      62,24   (26,45 / 35,79)

17 Tova Lantz-Harari       61,61   (27,28 / 34,33)

21 Elvira Wiklund            57,57   (25,01/ 32,56)

 

23 januari 2016

DIF-PIRUETTEN, Stockholm, Stjärntävling

1:a Alicia Bergström

      Alice Gellbäck Strålfors

4:a Saga Johansson

      Elise Wiklund

6:a Nischa Andreassen Janwichian

 

16-17 januari 2016

DRAKTROFÉN, Sundsvall, A-serien

U13

13 Michelle Knösch          48,55  (20,18 / 28/37)

18 Sofia Blomstrand        43,04   (17,55  / 25,49)

U15

5:a Nicole Juferova          66,10

15 Alexandra Bergström 45,30

 

16 januari 2016

BOO CUPEN, Nacka, Klubbtävling

Ungdom B 13

2:a Sofia Rydberg           25,30

4:a Amanda Bergström   21,74

Ungdom B 15

7:a Tove Tisell                  25,55

15  Lily Pairawan              13,12

 

9 januari 2016

GULL OLLE, Norrköping, Klubbtävling

Minior A

3:a Signe Thörn                27,42

12  Mia Malin                    23,40

 

9 januari 2016

ISIDOR, Sollentuna, Klubbtävling

5:a Amanda Bergström

 

HT 2015

19 december 2015

SOLNASTJÄRNAN, Solna, Stjärntävling

1:a Alicia Bergström

      Elise Wiklund

3:a Amanda Bergström

 

10-13 december SM-veckan i Helsingborg

Riksmästerskap, RM

5:a Sigrid Telliskivi            73,02

10 Louise Hård                 68,44

17 Tova Harari                  63,85

18 Elvira Wiklund              60,11

 

6-7 december 2015

LJUSKRISTALLEN, Alingsås, Klubb + A-serien

Minior A

6:a Mia Malin                     22,73

14 Signe Thörn                 18,14

U13

12 Sofia Blomstrand        39,69

U15

6:a Nicole Juferova          59,53

 

28 november 2015

OXEN ELITCUP, Mariested, Elitserien

U13

2:a Louise Hård                72,78

3:a Sigrid Telliskivi            71,63

8:a Tova Harari                 66,88

15  Elfrida Lundqvist        59,70

 

14 november

ÄLTA TROPHY, Stockholm, Klubb + A-serien

Minior A

3:a Mia Malin                     29,45

4:a Signe Thörn                27,43

U13

12 Sofia Blomstrand        48,53  (21,30 / 27,23)

13 Michelle Knösch          48,04  (20,37 / 27,67)

(av totalt 18 åkare)

 

14 november 2015

SALEMSTJÄRNAN, Stockholm, Stjärntävling

1:a Amanda Bergström

      Alicia Bergström

Melina Arrenius

Sofia Wingren

3:aElise Wiklund

4:aTheodora Söderqvist

 

7-8 november 2015

ELITSERIETÄVLING, Linköping

U13

2:a Sigrid Telliskivi            78,43

13 Elvira Wiklund              64,26

14 Louise hård                  64,11

18 Elfrida Lundqvist         56,01

19 Tova Harari                  50,76

U15

27 Nicole Juferova           58,52

 

24-25 oktober 2015

CASTOR CUP, Östersund, A-serien

U13

9:a Michelle Knösch         45,36  (17,92 / 27,44)

U15

4:a Nicole Juferova          64,49

 

17-18 oktober 2015

I.S TROFÉN, Trelleborg, Elitserien

U15

31 Nicole Juferova           60,03

 

3-4 oktober 2015

ÅBYTROFÉN, Mölndal, Elitserien

U13

5:a Sigrid Telliskivi            71,75

9:a Elvira Wiklund             64,79

11 Louise Hård                 63,22

19 Tova Harari                  54,27

20 Elfrida Lundqvist         53,40

 

 

26-27 september 2015

KAL Å ADA, Göteborg, Klubbtävling + A-serien

Minior A

15 Mia Malin                     18,72

U13

9:a Michelle Knösch         47,47  (18,12 / 29,35)

17 Sofia Blomstrand        39,58   (18,21 / 21,37)

U15

4:a Nicole Juferova          66,61 (28,87 / 37,74)

 

 

12-13 september 2015

LULEÅCUPEN, Elitserien

U13

8:a Tova Harari                 63,98

9:a Sigrid Telliskivi            63,84

10 Louise Hård                 62,41

16 Elvira Wiklund              59,38

19 Elfrida Lundqvist         53,97

 

Uppdaterad: 04 MAR 2019 16:39 Skribent: Yekaterina Kantserova
Epost: Adressen Gömd
Du missar väl inget viktigt?!
Om du prenumerera på våra nyheterså får du meddelande varje gång vi lägger ut något nytt... Se instruktioner HÄR

 

 

Postadress:
KK Sundbyberg - Konståkning
Erika Sladius, Landsvägen 71
17265 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

Guldsponsor

 

 

 

Sponsorer




 

Du har möjlighet att stödja klubben


Sponsorer för Helgatrofén 2019