Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat 2016/2017


VT 2017

ROOSTER CUP, Internationell tävling, Paris, Frankrike

7-9 april

Advanced novice 

8:a Sigrid Telliskivi, 78,68 p.

14:e Elfrida Lande Lundqvist, 73,33 p.

15:e Tova Lantz Harari, 71,65 p.

av 16 åkare

Pré-novice (ett program)

21:a Michelle Knösch, 38,73 p.

av 40 åkare

 

HTK APRIL CUP, Internationell tävling, Helsingfors, Finland

7-9 april

Novice A

1:a  Signe Thörn, 77,57 p.

2:a  Elfrida Lande Lundqvist, 74,45 p.

4:a  Michelle Knösch, 65,44

5:a  Sofia Blomstrand, 59,76

Springs A

1:a Mia Malin, 38,44

 

ELITSERIEFINAL, Mörrum

7-9 december

U15

7:a Sigrid Telliskivi 73,88 (27,04 / 46,84)

av 8 åkare

U13

6:a   Tova Lantz Harari 69,70 p. (25,82 / 43,88)

 av 8 åkare

 

SLOTTSCUPEN, A-tävling, Malmö

1-2 april

U15

2:a Elfrida Lande Lundqvist 67,05 (27,46 /39,59) 

5:a Alexandra Bergström 49,17 (19,17/ 30,00)

av 5 åkare

U13

1:a Michelle Knösch 63,95  (25,12 / 38,83)

5:a Sofia Blomstrand 54,40 (19,32 / 35,08)

av 10 åkare

 

VÅRKRISTALLEN, Elitserietävling, Kungsbacka

11-12 mars

U15

5:a Sigrid Telliskivi 80,24 (32,97 / 47,27)

av 27 åkare

U13

4:a  Signe Thörn 74,47 p. (29,16 / 45,31)

9:a  Tova Lantz Harari 69,90 p. (30,14 / 39,76) 

av 26 åkare

 

STOCKHOLM TROPHY, Interclubtävling, Boo

3-5 mars

Advanced Novice

1:a Sigrid Telliskivi, 76,22 p. (29,79/46,43)

2:a Tova Lantz Harari 73,43 p. (25,04/48,39)

5:a Elfrida Lande Lundqvist, 71,56 p. (26,93/44,63)

8:a Signe Thörn, 67,71 p. (27,64/40,07)

21:a Alexandra Bergström, 50,65 p. (20,31/30,34)

av 22 åkare

Basic Novice (endast ett program)

3:a Michelle Knösch, 33,98

av 24 åkare

Cubs A (endast ett program)

2:a Mia Malin, 34,90

av 16 åkare

 

ELITSERIETÄVLING nr 9 & 10, Linköping

3-4 december

U15

10:a Sigrid Telliskivi 74,83 (30,13 / 44,70)

U13

4:a   Tova Lantz Harari 78,27 p. (32,14 / 46,13)

10:a  Signe Thörn 70,04 p. (29,78 / 40,26)

11:a Michelle Knösch 67,69 (26,58 / 41,11) 

 av 27 åkare

 

STRÖMSTAD DM, A-tävling

14-15 januari

Miniorer

3:a Mia Malin 29,51 p.

16:e Melina Arrenius 16,68 p.

av 16 åkare

 

ISROSEN 2017, DM - Elitserie- och A-åkare, Sollentuna

6-8 januari

U15

2:a Sigrid Telliskivi 80,76 (33,97 /  46,79)

11:e Elfrida Lande Lundqvist 64,60 (26,59 /38,01) 

24:e Alexandra Bergström 44,44 (19,15 / 25,29)

av 26 åkare

U13

3:a Tova Lantz Harari 72,85  (26,32 / 46,53) 

11:e Michelle Knösch 59,82  (23,13 / 36,69)

18:e Sofia Blomstrand 51,15 (20,10 / 31,05)

av 28 åkare

 

HT 2016

STEKK TROFÉN, Elitserietävling, Stenungsund

3-4 december

U15

2:a Sigrid Telliskivi 83,79 (33,86 / 49,93)

U13

9:a   Tova Lantz Harari 66,00 p. (25,12 / 40,88)

 

MAVALA, klubbtävling, Stockholm

3-4 december

U13 B

2:a Amanda Bergström  25,09 p. 

av 18 åkare

Minior B

5:a Alicia Bergström 18,27 p.

av 16 åkare

11:e Sofia Wingren 19,16 p.

av 20 åkare

 

HALLMANS TROPHY, klubbtävling, Stockholm

26-27 november

U15 B

12:e Saga Johansson 17,99 p.

av 23 åkare

U13 B

5:a Amanda Bergström 22,66 p.

av 19 åkare

Minior B

12:e Sofia Wingren  16,97 p.

av 16 åkare

16:e Alicia Bergström 14,81 p.

av 16 åkare

 

ÄLTA TROPHY, A-tävling, Stockholm

19-20 november 

U15

6:a Elfrida Lande Lundqvist 60,74 (28,57 /32,17) 

12:e Alexandra Bergström 45,19 (18,81/ 26,38)

av 12 åkare

U13

1:a Signe Thörn  68,39 (26,91 / 41,48)

2:a Michelle Knösch 65,98  (26,26 / 39,72)

10:a Sofia Blomstrand 44,18 (12,71 / 31,47)

av 12 åkare

 Miniorer

2:a Mia Malin 33,40 

 

 

NOVEMBERSKÄRET, Elitserietävling, Åkersberga

 12-13 november

 U15

 6:a Sigrid Telliskivi 81,23 (32,99 / 48,24)

 av 24 åkare

 

LUNDASKÄRET, Elitserietävling, Lund

12-13 november

U13

8:a   Signe Thörn 68,43 (27,41 / 41,02)

av 26 åkare

 

VÄSTERÅSTROFÉN, A-tävling, Västerås

22-23 oktober 

Junior

4:a Nicole Juferova 82,48  (31,01/51,47)

av 25 åkare

U15

3:a Elfrida Lande Lundqvist 70,22 (29,31 /40,91

13:e Alexandra Bergström 51,27 (20,85 / 30,42)

av 14 åkare

U13

1:a Michelle Knösch 68,81  (27,46 / 41,35)

2:a Signe Thörn  68,00 (30,08 / 38,72)

6:a Sofia Blomstrand 53,02 (21,47 / 31,55)

av 11 åkare

 

GÖTE L:S POKAL, Elitserietävling, Trollhättan 

U13

4:a   Tova Lantz Harari 70,17 p. (26,71 / 43,46)

24:a Michelle Knösch 55,39 p. (20,42 / 34,97)

av 28 åkare

 

 

SOLNA CHALLENGE CUP, Elitserietävling, Stockholm

8-9 oktober 2016

U15

9:a Sigrid Telliskivi 80,62 (32,27 / 48,35)

av 

 

ST HELENA TROPHY, A-tävling, Skövde

1-2 oktober 2016

Junior

10:a Nicole Juferova 70,35  (27,08/ 43,27)

av 20 åkare

U15

4:a Elfrida Lande Lundqvist 63,06 (25,32 /37,74) 

13:e Elvira Wiklund 48,86 (18,83 / 30,03)

av 14 åkare

U13

1:a Signe Thörn  63,64 (28,25 / 35,39)

3:a Michelle Knösch 60,69  (24,59 / 36,10)

15:e Sofia Blomstrand 41,32 (15,04 / 26,28)

av 11 åkare

 

TYRINGEHOPPET, A-tävling, Tyringe

Junior

10:a Nicole Juferova 75,05 (28,38 / 46,67)

av 27 åkare

U15

7:a Elfrida Lande Lundqvist 62,79 (23,98 /38,81

av 19 åkare

U13

1:a Michelle Knösch 63,32  (23,07 / 40,25)

av 21 åkare

 

ELITSERIEPREMIÄR, Luleå

U15

4:a Sigrid Telliskivi 85,87 (32,92 / 52,95)

U13

5:a Tova Lantz Harari 70,81 p. (26,72 / 44,09)

 

Uppdaterad: 04 MAR 2019 16:36 Skribent: Yekaterina Kantserova
Epost: Adressen Gömd
Du missar väl inget viktigt?!
Om du prenumerera på våra nyheterså får du meddelande varje gång vi lägger ut något nytt... Se instruktioner HÄR

 

 

Postadress:
KK Sundbyberg - Konståkning
Erika Sladius, Landsvägen 71
17265 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

Guldsponsor

 

 

 

Sponsorer




 

Du har möjlighet att stödja klubben


Sponsorer för Helgatrofén 2019