Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat 2017/2018


Poäng (Kortpr./Långprogram) rött = personbästa, ej     

                                                      internationella tävlingar

VT 2018

ELITSERIEFINAL, Mörrum

13-15 april

Ungdom 15

4:a Tova Lantz-Harari 83,90 (29,44 / 54,46)

av 8 åkare

Ungdom 13

1:a Signe Thörn 84,68 (31,76 / 52,92)

4:a Mia Malin 70,80 (26,96 / 43,84)

av 8 åkare

 

EIF-TROFÉN, A-tävling, Enebyberg

24-25 mars

Ungdom 15

9:a Elfrida Lande Lundqvist 65,62 p. (28,40/37,22)

av 16 åkare

 

SKF-TROFÉN, lagtävling, Stockholm

17-18 mars

1:a Lag Stockholm

Klass 3 Ungdom 15

2:a Tova Lantz Harari 84,79 p.(34,14/50,65)

Klass 4 Ungdom 13

1:a Signe Thörn 87,97 p. (35,99/51,98)

3:a Mia Malin 83,03 p. (33,10/49,93)

 

ÄLTA CUPEN, klubbtävling, Älta

11 mars

Minior B

9:a Elise Wiklund 19,61 p.

13:e Nischa Janwischian 17,48 p.

av 17 åkare

 

VÅRKRISTALLEN, A-serietävling, Göteborg

10-11 mars

Ungdom 13

18:e Klara Pappila 50,55 p. (22,82/27,73)

av 29 åkare

 

SKATE MALMÖ, Interclubtävling, Malmö

8-11 mars

Advanced Novice 15

1:a Tova Lantz Harari 81,95 p. (29,62/52,33)

6:a Elfrida Lande Lundqvist 77,21 p. (28,80/48,41)

16:e Michelle Knösch 64,03 p. (23,26/40,77)

av 30 åkare

Advanced Novice 13

4:a Mia Malin 77,66 (26,26/51,40)

8:a Signe Thörn 68,06 (25,16/42,90)

av 23 åkare

Basic Novice

1:a Melina Arrenius 34,10

2:a Julia Zibalova 28,76 

av 35 åkare 

 

SOUTH COAST SPRING COMPETITION, A-serien, Trelleborg

3-4 mars

Ungdom 15 

4:a Michelle Knösch 69,23 p (26,34 / 42,89)

8:a Amanda Bergström 63,27 p (23,88 / 39,39)   

13:e Saga Johansson 46,64 p (18,97/ 27,67) 

av 15 åkare

Ungdom 13

8:a Klara Pappila 51,39 p. (22,13 / 29,26)

av 23 åkare

 

ELITSERIETÄVLING, Linköping

17-18 februari

U15

5:a Tova Lantz Harari 83,95 p. (31,05 / 52,90)

19:e Elfrida Lande Lundqvist 70,63 p. (29,12 /  41,51) 

av 24 åkare

U13

1:a   Signe Thörn 85,65 p. (36,61 / 49,04)

3:a  Mia Malin 81,46 p. (30,93 / 50,53)

 av 26 åkare

 

SVEASKÄRET, klubbtävling, Haninge

3 februari

Minior B

7:a Nischa Janwischian 18,98 p.

11:e Elise Wiklund 17,47 p.

av 16 åkare

  

DRAKTROFÉN, A-serien, Sundsvall

(DM för Mellersta Norrland)

27-28 januari

Ungdom 15 

2:a Michelle Knösch 74,39 p (30,02 / 44,37)

6:a Sofia Blomstrand 53,79 p (21,18 / 29,30)

8:a Amanda Bergström 52,51 p (21,27 / 31,24)

9:a Sofia Dzibalova 51,53 p (20,3931,14)

av 11 åkare

 

ÖSTERÅKERTROFÉN, Elitserien, Åkersberga

20-21 januari

U15

4:a Tova Lantz Harari 81,47 p. (31,84 / 49,63)

10:a Elfrida Lande Lundqvist 75,54 p. (32,97 /  43,96) 

av 25 åkare

U13

1:a   Signe Thörn 83,19 p. (34,70 / 48,49)

3:a  Mia Malin 79,84 p. (31,4848,36)

 av 27 åkare

 

ISROSEN DM, Stockholm 

5-7 januari 

Ungdom 15

5:a Elfrida Lande Lundqvist 75,39 (31,87 / 43,52)

13:e Michelle Knösch 64,80 (26,41 / 38,39)

21:a Amanda Bergström 56,30 (23,18 / 33,12)

25:a Sofia Blomstrand 53,22 (19,88 / 33,34

27:a Sofia Dzibalova 48,63 (20,48/ 28,15)

31:a Saga Johansson 45,31 (15,77/ 29,54)

av 32 åkare

Ungdom 13

1:a Mia Malin  76,40 (29,01 / 47,39)

21:a Klara Pappila 50,51 (18,16 / 32,35)

av: 30 åkare

Miniorer

3:a Melina Arrenius 29,44 

11:a Julia Dzibalova 23,55 

av 14 åkare

 

 HT 2017

SM-VECKAN 2017, Sollentuna

13-17 december

USM

9:a   Tova Lantz Harari 76,38 p. (30,09 / 46,29

18:e Elfrida Lande Lundqvist 67,62 p. (26,55 / 41,07)

av 18 åkare

RM

2:a   Signe Thörn 84,55 p. (33,52 / 51,03)

4:a  Mia Malin 78,59 p. (31,18 / 47,41)

 av 18 åkare

 

ROSLAGSTROFÉN, A-serien, Stockholm

2-3 december

Junior

15:e Alexandra Bergström 65,67 p (22,93 / 42,74)

av 24 åkare 

Ungdom 15 

3:a Michelle Knösch 73,20 p (27,56 / 45,64)

17:e Amanda Bergström 54,22 p (24,39 / 29,83)  FÖRSTA A-SERIETÄVLINGEN

19:e Sofia Dzibalova 53,32 p (20,97 / 32,35)

21:a Sofia Blomstrand 50,23 p (20,93 / 29,30)

23:e Saga Johansson 43,06 p (14,78 / 28,28) FÖRSTA A-SERIETÄVLINGEN

av 24 åkare

Ungdom 13

16:e Klara Pappila 51,91 p. (20,21 / 31,70)

av 23 åkare

 

EIF-PIRUETTEN, Klubbtävling, Enebyberg

25-26 november

 U13B1

13:e   Alicia Bergström 19,87 p. 

av 23 åkare

Minior B

8:a Elise Wiklund, 17,16 p.

13:e Nischa Andreassen Janwichian, 15,99 p.

av 15 åkare

 

ÄLTA TROPHY 2017, A-serien, Stockholm

18-19 november

Ungdom 15

12:e Sofia Dzibalova 49,56 (18,58 / 30,98)

av 12 åkare

Ungdom 13

19:e Klara Pappila 46,14 p. (17,82 / 28,32)

av 23 åkare

Minior

3:a Melina Arrenius 29,10

5:a Julia Dzibalova 28,19

av 20 åkare

 

SKÄRGÅRDSPIRUETTEN, Elitserien, Karlskrona

11-12 november

U15

14:e Elfrida Lande Lundqvist 72,12 p. (28,16 / 43,96)

22:a   Tova Lantz Harari 65,55 p. (24,49 / 41,06) 

av 26 åkare

U13

1:a   Signe Thörn 83,13 p. (30,81 / 52,31)

4:a  Mia Malin 74,24 p. (27,77 / 46,47)

 av 25 åkare

 

ÖSTERSKÄRET, Klubbtävling, Österåker

21-22 oktober

U13B1

1:a   Alicia Bergström 27,12 p. 

av 18 åkare

Minior B

8:a   Nischa Andreassen Janwichian, 20,07p. 

12:a Elise Wiklund, 18,37 p.

av 13 åkare

 

KNALLETROFÉN 2017, Elitserien, Borås

14-15 oktober

U15

8:a   Tova Lantz Harari 80,46 p. (29,05 / 51,41

17:a Elfrida Lande Lundqvist 69,45 p. (26,35 / 43,10)

av 28 åkare

U13

2:a   Signe Thörn 77,61 p. (36,01 / 41,60)

8:a  Mia Malin 68,47 p. (28,68 / 39,79)

 av 23 åkare

 

BJÖRKCUPEN 2017, A-serien, Umeå

7-8 oktober

Juniorer

33 Alexandra Bergström 52.59 p. (17,73/ 34,86)

av 35 åkare

U15

4:a Michelle Knösch 65,16 (25,30/ 39,86)

12:a Sofia Blomstrand 55,52 (22,53/32,99)

16:e Sofia Dzibalova 41,77 (18,56/23,21) 

av 16 åkare

U13

12:a Klara Pappila 43.22 (17,67/25,55)

 

ALEX SZABO's TROFÉ , A-seriestart, Halmstad

16-17 september

Miniorer

5:a Julia Dzibalova 22,96 (14,30/ 9,16)

12:a Melina Arrenius 18.70 (10,42/ 8,28)

av  18 åkare

 

TYRESÖCUPEN 2017, A-seriestart, Stockholm

16-17 september

Juniorer

29 Alexandra Bergström 53,52 p. (16,15/ 37,37)

av 31 åkare

U15

7:a Sofia Blomstrand 57,15 (22,91/34,24)

11:a Michelle Knösch 56,52 (24,60/ 31,92)

av 16 åkare

 

LULEÅCUPEN 2017, Elitseriestart, Luleå

9-10 september

U15

6:a   Tova Lantz Harari 77,78 p. (33,05 / 43,88) 

12:a Elfrida Lande Lundqvist 70,60 p. (25,43 / 45,17)

av 28 åkare

U13

3:a   Signe Thörn 75,47 p. (30,83 / 44,64)

5:a  Mia Malin 71,18 p. (27,04 / 44,14)

 av 23 åkare

 

Uppdaterad: 04 MAR 2019 16:32 Skribent: Yekaterina Kantserova
Epost: Adressen Gömd
Du missar väl inget viktigt?!
Om du prenumerera på våra nyheterså får du meddelande varje gång vi lägger ut något nytt... Se instruktioner HÄR

 

 

Postadress:
KK Sundbyberg - Konståkning
Erika Sladius, Landsvägen 71
17265 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

Guldsponsor

 

 

 

Sponsorer




 

Du har möjlighet att stödja klubben


Sponsorer för Helgatrofén 2019