Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat 2018/2019


Poäng (Kortpr./Långprogram) rött = personbästa denna säsong

 

VT 2019

Skate Copenhagen, Internationell tävling, Köpenhamn, Danmark

4-7 april

Junior ladies

6:a Elfrida Lande Lundqvist 96,00 p. (35,94 / 60,06)

av 36 åkare

Novice girls

11:e Michelle Knösch 66,70 p. (24,21 / 42,49)

25:e Sofia Blomstrand 57,13 p. (20,68 / 36,45)

av 40 åkare

Debs girls  

5:a Julia Dzibalova 69,66 p. (25,72 / 43,94)

7:a Klara Pappila 66,80 p. (23,33 / 43,47)

av 40 åkare

Springs  

10:a Nischa Janwichian 31,30 p.

29:e Sibell Israelsson 23,16 p.

39:e Emilia Westring 18,73 p.

av 40 åkare

Cubs  

3:a Elise Wiklund 27,58 p.

16:e Eira Eriksson 7,71 p.

av 16 åkare

Lars G:s Pokal, A-tävling, Tibro

30-31 mars

U15

6:a Michelle Knösch 72,53 p. ( 29,42 / 43,11) 

av 18 åkare

U13

6:a Melina Arrenius 67,77 p. (27,22 / 40,55)

av 24 åkare

 

Helgatrofén, A-tävling, Sundbyberg

23-24 mars

Junior

2:a Elfrida Lande Lundqvist 100,71 p. (35,95 /64,76)

21:a Alexandra Bergström 67,33 (21,91 / 45,42)

27:a Tove Tisell 62,36 (18,91 / 43,45)

av 34 åkare

U15

1:a Amanda Bergström 65,65 p. (24,29 / 41,36)

4:a Sofia Blomstrand 57,52 p. (23,76 / 33,76)

av 6 åkare

U13

4:a Julia Dzibalova 66,67 p. (24,03 / 42,64)

7:a Klara Pappila 61,64 p. (23,22 / 38,42) 

8:a Alicia Bergström 61,40 p. (23,17 / 38,23)

av 18 åkare

 

SKL trofén, nationell lagtävling, Sundsvall

15-17 mars

Klass 3 U15

1:a Signe Thörn 98,06 p. (37,94 / 60,12)

av 16 åkare

 

Coupe du Printemps, Kockelscheuer, Luxemburg

15-17 mars

Advanced novice girls

7:a Tova Lantz Harari 84,59 p. (31,27 / 53,32)

av 23 åkare

 

Länna Sport Trofén, Stjärntävling, Haninge

9-10 mars

U13-1

5:a Emilia Westring

av 16 åkare

 

Vätterskäret, Elitserien, Jönköping

2-3 mars

U15

2:a Signe Thörn 99,60 p. (39,8059,80)

3:a Tova Lantz Harari 91,05 p. (38,69/ 52,36)

16:e Michelle Knösch 71,92 p. (26,84/ 42,98) 

av 27 åkare

Ungdom 13

2. Mia Malin 80,80 p. (31,78 / 49,02)

7:a Alicia Bergström 76,41 p. (29,98 /46,43)

14:e Julia Dzibalova 69,69 p. (29,60 /40,09)

19:e Melina Arrenius 67,14 p. (26,55 / 40,59)

av 26  åkare

 

DM "SKK Pokalen", A-tävling, Stora Mossen

16-17 februari

Ungdom 15

9:a Amanda Bergström 66,22 p. (25,61 / 40,61)

10:a Michelle Knösch 66,09 p. (25,74 / 40,35)

20:e Sofia Dzibalova 52,09 p. (21,92 / 30,17)

av 24 åkare

Ungdom 13

3. Mia Malin 83,70 p. (33,76 / 49,94)

5:a Julia Dzibalova 77,25 p. (31,53 /45,72)

7:a Alicia Bergström 70,61 p. (29,67 /40,94)

11:a Klara Pappila 64,84 (23,97 / 40,87

21:a Melina Arrenius 56,27 p. (24,46 / 31,81)

av 40  åkare

Minior A

9:a Nischa Janwichien 25,27 p.

av 11 åkare

 

NORDISKA MÄSTERSKAPEN, Linköping

7-10 februari

Advanced Novice girls

7:a Signe Thörn 85,21 p. (30,34 / 54,87)

8:a Tova Lantz Harari 84,86 p. (31,42 / 53,44)

 

EIF-stjärnan, Stjärntävling, Enebyberg

9-10 februari

U131 stjärnklass

2:a Sibell Israelsson

 

Solna Challenge Cup, Elitserietävling, Ritorp

2-3 februari

U15

2:a Signe Thörn 96,66 p. (40,45/ 56,21)

4:a Tova Lantz Harari 86,91 p. (32,55/ 54,36)

21 Michelle Knösch 65,13 p. (28,94/ 38,29)

av 25 åkare

U13

4:a Mia Malin 78,63 (31,34/ 47,29)

10:a Julia Dzibalova 71,72 (29,19/ 42,53)

av 22 åkare

 

IS Trofén ES08, Elitserietävling, Trelleborg

2-3 februari

Juniorer

17:e Elfrida Lande Lundqvist 84,52 p. (25,36/ 59,16)

av 24 åkare

 

LKF-trofén, Stjärn-& A-tävling, Linköping 

18-29 januari

A-TÄVLINGEN

Juniorer

1:a Elfrida Lande Lundqvist 104,53 (37,64 / 66,89)

14:e Tove Tisell 60,63 (20,89 / 39,74)

av 16 åkare

U15

2:a Amanda Bergström 73,18 (30,43 / 42,75)

av 16 åkare

U13

1:a Alicia Bergström 75,88 (28,82 /47,06)

4:a Julia Dzibalova 73,01 (27,66 /45,35)

7:a Klara Pappila 66,47 (25,04 / 41,43

av 24 åkare

Miniorer

12:a Nischa Janwichian 24,25 p. (12,47 / 12,28)

av 15 st

STJÄRNTÄVLINGEN

U131

1:a Sibell Israelsson

av 10 åkare

 

DM, "Isrosen", Sollentuna, Stockholm

12-13 januari

Juniorer

5:a Elfrida Lande Lundqvist 89,38 p. (34,47 / 54,91)

19:e Alexandra Bergström 64,61 p. (22,02 / 42,59)

31:a Tove Tisell 50,92 p. (16,37 / 34,55)

av 33 åkare

  

HT 2018 

USM, Karlskrona

12-16 december

2:a Tova Lantz Harari 104,04 p. (43,30 / 60,74)

3:a Signe Thörn 87,34 p. (39,59/ 47,75)

av 18 åkare

 RM, Karlskrona

 12-16 december

3. Mia Malin 83,70 p. (33,76 / 49,94)

av 18 åkare

 

HIQ-cupen, A-serietävling, Lerum

8-9 december

Ungdom 15

1:a Michelle Knösch 79,37 p. (29,65 / 49,72)

av 17 åkare

Ungdom 13

2:a Melina Arrenius 67,71 (24,52/ 43,19)

av 12 åkare

 

ÄLTA TROPHY, A-serietävling, Stockholm

24-25 november

Junior

1:a Elfrida Lande Lundqvist 87,15 p. (29,61 / 57,54)

22 Tove Tisell 57,03 p. (21,43 / 35,60)

24 Alexandra Bergström 56,32 p. (20,28 / 36,04)

av 28 åkare

 U15

1:a Amanda Bergström 66,33 p. (25,43/ 40,90)

11:a Sofia Blomstrand 53,15 p. (22,89/ 30,26)

13:e Sofia Dzibalova 45,31 p. (18,14/ 27,17)

av 13 åkare 

U13 

1:a Julia Dzibalova 64,93 p. (25,61/ 39,32)

2:a Alicia Bergström 62,79 p. (25,14/ 37,65)

6:a Klara Pappila 57,13 p. (23,80/ 33,33)

av 18 åkare

 

HÖGLANDSTROFÉN, klubbtävling, Nässjö

17-18 november

U13 A

1:a Klara Pappila 63,91 p. (22,49/ 41,42)

av 5 åkare

 

Minior B

1:a Elise Wiklund 24,13 p.

5:a Nischa Janwichian 20,78 p. 

av 15 åkare

 

ENERGIHOPPET, elitserietävling, Ulricehamn

10-11 november

Junior

15 Elfrida Lande Lundqvist 86,77 (33,42/ 53,35)

av 29 åkare

Ungdom 15

2:a Tova Lantz Harari 86,93 p (38,65/ 48,28)

6:a Signe Thörn 78,34 p (32,55/ 45,79)

22 Michelle Knösch 62,20 p. (25,16/ 37,04)

av 24 åkare

Ungdom 13

1:a Mia Malin 82,51 p (32,77/ 49,74)

18 Melina Arrenius 50,38 (19,89/ 30,49)

av 26 åkare

 

ÖSTERSKÄRET, klubbtävling, Österåker

10 november

Minior B

3:a Elise Wiklund, 22,82 p.

14:e Nischa Janwichian, 19,37 p.

 

SASK-Kristallen, stjärntävling, Husby

10 november

U13 stjärnklass 1

2:a Sibell Israelsson

av 12 åkare

 

ÖRESUNDSHOPPET, A-serietävling, Landskrona

 3-4 november

Junior

20 Alexandra Bergström 60,10 (18,81/ 41,29)

21 Tove Tisell 57,60 (21,86/ 35,74)

av 26 åkare

U15

2:a Amanda Bergström 69,22 (26,88/ 42,34)

av 19 åkare 

 

EIF-trofén, A-serietävling, Enebyberg

27-28 oktober

Junior

27 Alexandra Bergström 59,73 (21,12/ 38,61)

29 Tove Tisell 58,40 (19,68/ 38,72)

av 32 åkare

U15

1:a Amanda Bergström 72,87 (28,31/ 44,56)

5:a Sofia Blomstrand 56,32 (21,45/ 34,87)

av 10 åkare 

U13

4:a Julia Dzibalova 60,94 p (24,14/ 36,80)

av 15 åkare

 

ISTROFÉN, Elitserien, Enköping

13-14 oktober

Ungdom 15

2:a Tova Lantz Harari 89,25 p (33,03/ 56,22)

5:a Signe Thörn 83,80 p (31,79/ 52,01)

26 Michelle Knösch 57,81 p. (25,66/ 32,15)

av 26 åkare

Ungdom 13

4:a Mia Malin 80,98 p (30,65/ 50,33)

20:e Melina Arrenius 63,39 (26,15/ 37,24)

av 24 åkare

 

ROSLAGSTROFÉN, Klubbtävling, Täby

13 oktober

Miniorer

3:a Elise Wiklund 21,26 p

av 21 åkare

 

VÄRENDSPIRUETTEN, A-serietävling, Växjö

29-30 september

Ungdom 13

1:a Julia Dzibalova 77,04 p (29,55/ 47,49)

2:a Alicia Bergström 60,27 p (24,26/ 36,01)

av 16 åkare

 

TYRESÖCUPEN, A-seriestart, Stockholm

15-16 september

Junior

32 Tove Tisell 51,53 (20,60/ 30,93)

av 35 åkare

Ungdom 15

2:a Amanda Bergström 66,15 (26,75/ 39,40)

av 13 åkare 

Ungdom 13

2:a Julia Dzibalova 65,73 p (23,56/ 42,17)

4:a Alicia Bergström 60,78 p (25,13/ 35,65)

av 14 åkare

 

ELITSERIESTART, Luleå

8-9 september 

Junior

24 Elfrida Lande Lundqvist 81,03 (27,22/ 53,81)

av 31 åkare

Ungdom 15

3:a Tova Lantz Harari 80,62 p (28,24/ 52,38)

9:a Signe Thörn 70,05 p (30,15/ 39,90)

25 Michelle Knösch 56,48 p. (24,29/ 32,19)

av 27 åkare

Ungdom 13

2:a Mia Malin 81,36 p (33,06/ 48,30)

18 Melina Arrenius 57,85 (25,78/ 32,07)

av 23 åkare

Uppdaterad: 11 SEP 2019 16:08 Skribent: Yekaterina Kantserova
Epost: Adressen Gömd
Du missar väl inget viktigt?!
Om du prenumerera på våra nyheterså får du meddelande varje gång vi lägger ut något nytt... Se instruktioner HÄR

 

 

Postadress:
KK Sundbyberg - Konståkning
Erika Sladius, Landsvägen 71
17265 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

Guldsponsor

 

 

 

Sponsorer




 

Du har möjlighet att stödja klubben


Sponsorer för Helgatrofén 2019