Hoppa till sidans innehåll

Tidigare säsonger


Vinnare Hockebockey Slutspel

År A-slutspel B-slutspel
2016/2017  NM AB Telia IF 
2015/2016 NM AB Team Mr Hanled
2014/2015 NM AB Byggkompaniet
2013/2014 AC Divan -
2012/2013 AC Divan 
2011/2012 AC Divan  Willys Pågar
2010/2011 AC Divan -
2009/2010 JMS -
2008/2009 JI EL AB -
2007/2008 JI EL AB -
2006/2007 JI EL AB -
2005/2006 JI EL AB -
2004/2005 JI EL AB -
2003/2004 JI EL AB -
2002/2003 Företagscatering -

Vinnare A-slutspel 2017/2018: NM AB

Vinnare B-slutspel 2017/2018: ICA-Kax



Vinnare A-slutspel 2016-2017 - NM AB



Vinnare B-slutspel 2016-2017 - Telia IF
 



2015-2016 - 
 NM AB till segern i A-slutspelet!

20160313_183018

GRATTIS lag Team Mr Handled till segern i B-slutspelet!  

FullSizeRender (2) 

Slutspelsinformation säsongen 2015-2016.

 

Kvartsfinalerna i B-slutspelet spelas i B-hallen.

29/2

kl.21.10 Roosters - Hovall          10-4

kl.21.45 ICAKax - TKL Logistic   10-1

1/3

kl.21.10 Team Mr Handled - Telia IF 6-3

kl.21.45 Kone - Byggkompaniet         0-3

 

Semifinalerna o finalerna för A och B-slutspelet spelas i D-hallen. Söndagen de 13/3 med start kl.14.00.

13/3

kl.14.00 Roosters - ICAKax 2-1

kl.14.40 Team Mr Handled - Byggkompaniet 5-3

kl.15.30 NM AB - Cybercompisarna 7 -1

kl.16.10 Vem Va Sylta - Bröttlahie 4-0

 

Roosters - team Mr Handled 2-3

NM AB - Vem Va Sylta 5-0

 

A-slutspel:

4 lag från div 1

 

B-slutspel:

4 lag från division 2 och 3

 

OBS!

Ni får INTE anmäla nya spelare inför lagens SISTA TVÅ matcher i seriespelet.

 

Slutspelschemat är mailat till lagledarna på mail den 2/2.

 

GRATTIS lag NM som vann A-slutspel 2015.

NM AB A-slutspel 2015 

GRATTIS lag BYGGKOMPANIET som vann B-slutspel 2015.

BYGGKOMPANIET segrare B-slutspelet Hockey 2015

 

16:20   ROOSTERS - BYGGKOMPANIET   3-4

17:00   NM-JÖNKÖPINGS BRANDKÅR       2-1

 

Kvartsfinalerna spelas i B-hallen

9/3

21.10  Henja Eagles - Motståndarna BK   1-2

21.45  Roosters - Typiskt Mig                 6-5

10/3

21.10  Vipers - Kone Elevator                    4-3

21.45  Bambinos - Byggkompaniet            1-6

11/3

21.10  NM AB - Team Mr Handled             6-2

21.45  Vem Va Sylta - IK Stefa                   6-2

12/3

21.10  Jönköpings Brandkår - Cybercompisarna 6-5

21.45  Bröttlahie - AC Divan                                 4-6

 

Semi o finalmatcherna spelas den 22 mars med start kl.14.00 i Kinnarpsarena D-hall.

14.00  Motståndarna BK - Roosters     1-7

14.35  Vipers - Byggkompaniet             1-5

15.10  NM AB - Vem Va Sylta               2-1

15.45  Jönköpings Brandkår - AC Divan  4-0 

 LYCKA TILL OCH HA SÅ KUL

6 bästa lagen från grupp 1

2 bästa lagen från grupp 2

B-slutspel

3:an, 4:an och 5:an från grupp 2

5 bästa lagen från grupp 3

 

Kvartsfinalerna spelas i Kinnarpsarena på våra kvällstider följande datum:

9/3, 10/3, 11/3 och 12/3.

Semi och finalmatcherna spelas:

Söndagen den 22/3 med start kl.14.00 i Kinnarpsarena D-hallen

 

GRATTIS lag AC-Divan som vann A-slutspelet!

 AC Divan segrare A-slutspel 2014

GRATTIS lag BK Kruset som vann B-slutspelet!

 

Söndagen den 30 mars i D-hallen spelas semi o finalmatcher!

12.00  Jönköpings Brandkår   - AC Divan         4-6

12.40  NM AB                         - Willys Pågar     9-4

13.20  BK Kruset                    - Henja Eagles    7-4

14.00  Team Mr Handled       - Roosters           5-4

 

Final A-slutspelet                     AC Divan -  NM AB  6-2

Final B-slutspelet                     BK Kruset - Team Mr handled 2-1

LYCKA TILL!

 

Matcherna spelas i Kinnarpsarena

17/3

21.10  Jönköpings Brandkår     - IK Stefa                  9-2

21.45  AC Divan                        - Hjältar Som Tältar  5-1

18/3

21.10  NM AB                            - Telia IF                   5-2 

21.45  Willys Pågar                   -  Vem Va Sylta         6-2 

19/3

21.10  BK Kruset                       - Bambinos                4-1 

21.45  3:an i Gr3                        - Henja Eagles          3-6

20/3

21.10  Team Mr Handled           - EVRY Bears

21.45  Husqvarna AB                - Roosters

 

Slutspelsinformation säsongen 2013-2014.

A-slutspel grupp 1 och grupp 2.

B-slutspel grupp 3 och grupp 4.

De 4 bästa lagen i alla grupper går till slutspel.

 

Kvartsfinalerna spelas följande datum på våra kvällstider i Kinnarp. 17/3, 18/3, 19/3 och 20/3.

Semi och finalerna spelas den 30/3 i Kinnarps D-hall med start kl.12.00.

Återkommer med spelschemat till lagledarna senare. 

 

GRATTIS till lag AC-Divan som vann slutspelet säsongen 2012-2013!

 

Tredje året i rad!

 

 

18/2 kl:21.10  NM AB -                   The Hookers              6-1

18/2 kl.21.45  Vem Va Sylta -          Bröttlahie                  0-6

19/2 kl.21.10  Willys Pågar -            Kapsch TrafficCom    11-1

19/2 kl.21.45  Cybercompisarna -    BK-Kruset                 4-0 

20/2 kl.21.10  AC Divan -                 Vipers                       5-3

20/2 kl.21.45  Hjältar Som Tältar -   Kone Elevator           10-4

21/2 kl.21.10  HC-Berget -               Team Holst               5-2

21/2 kl.21.45  IK Stefa -                   EVRY                        6-3

 

Söndagen den 3 mars OBS! Kinnarps arena D-hallen.

Kl: 12.00 NMAB                                Bröttlahie                   4-0

Kl: 12.40 Willys Pågar                       Cybercompisarna       5-3

Kl: 13.20 AC-Divan                           Hjältar Som Tältar      9-0

Kl: 14.00 HC-Berget                         IK Stefa                      2-4

 

NMAB                                               Willys Pågar                3-1

Ac-Divan                                           IK Stefa                     4-3

 

Final

NMAB                                                AC-Divan                  4-5

Uppdaterad: 12 MAR 2018 09:02 Skribent: Lisbeth Balorda
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Korpföreningen Jönköping - Korpen
Västra Holmgatan 34 B
55323 Jönköping

Kontakt:
Tel: 036120451
E-post: This is a mailto link

Se all info