Hoppa till sidans innehåll

Vinnare & rätta svar



Den planerade starten för vårterminen flyttas fram till 28/2, detta på grund av corona och restriktioner. 


Här nedan finner du vinnare och rätta svar från 15/11, 8/11, 1/11, 25/10, 18/10, 11/10 & 
4/10. 

Vinnarna presenteras även i Kalmarposten. 

Stort Grattis till alla er som har vunnit!

Mer om tipspromenaden kan ni läsa här..

Rätt rad 15 november

1. 2 Hans Christian
2. 1 70 000
3. 1 Cykeltävling
4. X 5
5. 2 Turkiet
6. 1 Mozart
7. 2 Inga
8. X Mårbacka
9. X Katt
10. 1 Ask & Embla
11. X Europe
12. X 1970

 

Vinnare 15/11
Ann Rehn
Jeanette Olsson

Peter Gunnarsson
Markus v Zweigbergk

Cecilia Söder
Christina & Peter Holm

Sara Johansson
Ulla Rasmussen

Gabriel Walter
Mona Magnusson

Bo Dellemyr
Tonny Masimov

Birgitta Sundström
Stefan Lundell

Eva Dellemyr
Martin Klasson

Sigge Sundström
Stina Winbladh

Kerstin Andersson
Axel Olsen

Anna Strömblad
Niklas Olsson

David Johnsson
Kerstin Ahlberg

Julia Lindén
Magnus Lönnemyr

Ami Möller
Heléne Malmros

Annika Olsson
Ronnie Nilsson

Carina Lang
Dennis Tagesson

Tova & Olle Blomgren
Amanda Nilsson

Carina Jeansson
Stefan Wertheimer

Mark Jentz

Högvinst: Olle Karlsson

 

Rätt rad 8 november

1. 2 Frukten
2. X 1856
3. X Grundämnet syre
4. X Sjögång med korta höga vågor
5. 1 Bukspottkörteln
6. 2 Marie Bebådelsedag
7. 1 En fågel
8. 1 Indiska oceanen
9. 1 Lars Kaggskolan
10. 1 Zatopek
11. X Tin-Tin
12. 2 Kronan

 

Vinnare 8 november

Viveca Rydström
Thomas Rydström

Lennart Hamrin
Ann-Sofie Olofsson

Klope
Sara Johansson

Ulla Rasmussen
Eva Nyström

Olle Möller
Gunborg Johansson

Mikael Malmros
Annicka Åsberg

Britt Alderborg
Anders Petersson

Julia Asplund
Mats Mosén

Pernilla Mosén
Ulrika Mosén

Siv Larsson
Texas Karlsson

Lena Ekström
Sonja Karlsson

Ulf Strömberg
Monica Svannäs

Lisa Kronsell
Johnny Hjelm

Yvonne Sebyhed
Kristina Olsson

Annelie Eriksson
Tommy Olsson

Leif Eriksson
Hans Westerlund

Lars Eriksson
Kalle Karlsson

Becky Olin
Susanna Baro

Andreas Halkjaer
Caroline Sigmundsson

 

Högvinst: Lennart Karlsson

Rätt rad 1 november

1. 1 Ernest Hemingway
2. 2 Trakéer
3. 1 Sudoku
4. X Da Vinci
5. X Mahatma Gandhi
6. X Bussarong
7. 1 Röd och violett
8. 2 Drygt 1200
9. 1 1977
10. 2 Ångfartyg
11. 1 Italiensk sås
12. X Cliff Richard

Vinnare 1 november 

Ella Widell 
Sara Johansson

Ulla Rasmussen
Kerstin Ax & Bo Qvist

Thomas Rydström
Viveca Rydström

Markus von Zweigbergk
Annelie Olsson

Hans Bringert
Marcus Persson

Kristina Olsson
Peter Gunnarsson

Marie Petersson
Gunnel Mellborg Dahlström

Ingrid Lennartsson
Olov Strandqvist

Marie Wieslander
Carina Jeansson

Högvinst: Lovisa Dahlström

Rätt rad 25 oktober 

1. 2 Brännpunkt
2. 1 Basker
3. 1 Julius Caesar
4. X 1889
5. 1 Fyra
6. X Axel von Fersen
7. X Lufttryck
8. X Fem
9. X 6 gånger
10. X Oavgjort
11. 2 En kälke
12. 2 James Dean

Vinnare 25/10

Mikael Einarsson
Viveca Rydström

Thomas Rydström
Ida Bejvall

Axel Bejvall
M & I Andersson

Peter Winberg
Anitha Dehlin

Bo Johansson
Daniel Steen

Lotta Rundberg
Kerstin Ax & Bo Qvist

Kerstin Einarsson
Birgitta Sundström

Emma Olsson
Per Johnson

Ann-Sofie Jonsson
Pege Hussfelt

Tommu Jacobsson
Daniel Rundberg

Gunborg Johansson
Annika Brundin

Ralf Holgersson
Lena Englid

Åke Eskilsson
Carina Jeansson

Kajsa Tapper
Nellie Karlsson

Tommy Olsson
Claes Nilsson

Ingrid Lennartsson
Lennart Hamrin

 

Högvinst: Marie Malmgren

Rätt rad 18 oktober

1. 1 Spis
2. 1 Sn
3. 2 Brun
4. X Ihålig rygg
5. X Sex
6. 1 Per Albin Hansson
7. X En fågel
8. X Nyckelharpa
9. 1 Donau
10. X Rotorblad
11. X Elisabeth George
12. 2 Haparanda

 

Vinnare 18/10
Kirsten Arvidsson
Vivianne Johansson

Mats Karlsson
Matilda Olsson

Ewa Svensson
Torbjörn Andersson

Jan-Olof Andersson
My Reimbertsson

Lukas Hellberg
Maria Lindgren

Lillemor Andersson
Karin Dernegård

Monica Svannäs
Annica Johnsson

David Bergsten
Kalle Karlsson

Arne Elm
Mats Hallgren

Emelie Jonsson
Viella Wamsjö

Matilda Pusette
Åsa Olsson

Meja Alexander
Mia Karlsson

Mona Nielsen
Camilla Heiding

Krister Elofsson
Sara Johansson

Systrarna Persson
Anders von Wendel

Tina Hagerth von Wendel
Roland Abels

Christer Petersson
Ulla Rasmussen

Thomas Rydström
Lennart Andersson

Viveca Rydström
Annette & Thomas Lundström

 

Veckans högvinst: Sebastian Warrebäck

Rätt rad 11 oktober

1. X Öland
2. X Karoliner
3. 2 Potatisodlingar
4. 2 Klor
5. 2 Insekter
6. 1 Adam Oehlenschläger
7. X Ett spjut
8. 1 Piano
9. X Nyköpings gästabud
10. 2 Alva
11. 2 Timjan
12. 1 Latinamerika

 

Vinnare 11 oktober

Isabelle Johnsson
Krister Elofsson

Lars Eriksson
Christer Nilsson

Wilma Broman
Loke Lindqvist

Göran Oscarsson
Hans Frost

Hillring
Claes Andersson

Mattias Andersson
Kerstin Englund

Astrid Gorosch
Emelie Johnsson

Fam Brannestam
Jan Vackestig

Anna Palmgren
Maria Mihail

Olle Karlsson
Ami Höglund

Britt Alderborg
René Olsen

Jonas Lennartsson
Jan & Sofie

Britt Kämpe
Roger Karlsson

Sonja Karlsson
Lasse Löfgren

Tina Hagert von Wendel
Anders von Wendel

Ida Höglund
Marianne Berg

Klope
Ulla Rasmussen

Thomas Rydström
Viveca Rydström

Högvinst: Urban Unosson

Rätt rad 4 oktober

1. 2 En maträtt
2. 2 AB Svenska Ord
3. 1 Partitur
4. X I blåbärsskogen
5. 1 Älg
6. 1 Trav
7. 2 Himmelsblå
8. 1 Tunnbröd
9. X 10 öre
10. 1 Golf
11. X Gotik
12. 2 Klas Östergren

Vinnare 4 oktober

Rosell/Nordström
Ingvar Johansson

Ann-Marie Stomrud
Martin Klasson

Stina Winbladh
Mats Hallgren

Per Johnson
Lotta & Uffe

Tina Olsson
Pontus Hagerth

Stefan Lundvall
Olle Möller

Christer Petersson
Lily Engelholm

Tonny Masimov
Gunborg Johans

Eva Fransén
Jan & Sofie

Ing-Marie Berglund
Ida Höglund

Högvinst: Staffan Mattson  

 

 

Uppdaterad: 14 JAN 2021 14:24 Skribent: Louise Johansson
Epost: Adressen Gömd

 

Kansliets telefontider
Telefon: 0480-262 10
Måndag, tisdag, onsdag
kl 9:00-13:00

 

 









 

Postadress:
Korpen Kalmar MIF - Korpen
Idrottens Hus, Stagneliusgatan 31
39234 Kalmar

Kontakt:
Tel: 048026210
E-post: This is a mailto link

Se all info