Hoppa till sidans innehåll

Vinnare & rätta svar


Nu tar tips & bingopromenaden uppehåll och är tillbaka 5 september. Vi vill tacka alla deltagare!

Välkomna tillbaka 5 september!

Vill du hämta ut din vinst tidigare?
Hör av dig till vårt kansli, 0480-262 10 eller This is a mailto link

Stort tack till våra sponsorer som syns på tips & bingopromenaden!
Ica Södercentrum, Stekhuset, Kalmarposten, Klarsynt Kalmar, Danska Wienerbageriet, Länsförsäkringar Kalmar Län och Emm´s Café & Catering.

Extra stort tack till ICA Södercentrum som bjöd på kaffe och munkar vid vårens sista promenad!


Här nedan finner du vinnare och rätta svar från 30/5, 23/5, 16/5, 9/5, 2/5, 25/4, 18/4, 11/4 och 5/4.

Vinnarna presenteras även i Kalmarposten. 

Stort Grattis till alla er som har vunnit!

Mer om tipspromenaden kan ni läsa här..  

Rätt rad 30 maj
1.   2      New York
2.   X      Snoddas
3.   1      Mykolog
4.   X      Tyskland
5.   X      Buffalo Bill
6.   2      Panamakanalen
7.   X      En blomma
8.   1      1948
9.   2      Victoria
10. 1      Bröstsim (enligt vårt facit)
11. 2      Ingenting
12. 1      Ca 4,5 miljarder år

Rättelse!
Vi beklagar att det blev fel på fråga 8. Enligt vårt facit var rätt svar 1 som var Bröstsim.
Dels framgick det inte om det gällde individuell medley, där rätt svar i så fall skulle varit fjärilssim, eller lagmedley, där rätt svar i så fall ska vara ryggsim. Källa: Svensk Simidrott, https://www.svensksimidrott.se/Omoss/Styrandedokument/Stadgarochregler/Simning/
Då det blev fel på denna fråga så har alla som hade elva rätt vunnit.
Som vanligt vann även alla tolvor och utöver det så drog vi några vinnare i hela högen, som vi alltid gör. Så om det var denna fråga som felade för att du skulle få tolv rätt och automatiskt vinna så vann du ändå denna gång.  
Mvh Korpen

Vinnare 30 maj
Monica Svannäs                  
Tommy Karlsson
Ingemar Andersson                            
Britt Alderborg
Anders Larsson                  
Klope
Krister Carlsson                  
Glenn Björk
Håkan Wahlqvist                 
Lars Eriksson
Freja Elofsson                                     
Thomas Sjöbohm
Ann-Charlotte Ståhl                            
Håkan Kjellberg
H. Holmgren                                        
Marita & Berne Pettersson
Patrik Andersson                
Ingela Svensson
Uno Pettersson                                   
Yvonne Thorstensson
Ann-Sofie Olofsson                            
Annette Mikkelssen
Ramona Lindqvist               
Maria Buddee
Ulf Budder                                                          
Gabriel Walter
Glen Erlingsson                  
Louise Kronvall
Meti Sejdiu                                                          
Anja Lindqvist

Högvinst: Magnus Lindesson

Rätt rad 23 maj

1            X           John Bauer
2.           1            A-vitamin
3.           1            Italien
4.           X           Örebro
5.           1            HV71
6.           X           4
7.           2            Frankrike (är rätt svar för att få rätt rad då Frankrike är rätt svar enligt våra källor. Men vi har nu fått info om att Belgien är det rätta svaret, vilket inte fanns som svarsalternativ.) 

8.           X           1979
9.           2            Bomull
10.         2            Ryssland
11.         X           Diana Ross
12.         X           Blå

Vinnare 23 maj

Katarina Green                                    
Marcus Andersson
Annica Johnsson                
Gabriel Walter
Håkan Wahlqvist                 
Gustav Wilmert
Barbro Rang                                        
Kerstin Ahlberg
Glenn Erlingsson                
Hampus Drake
Håkan Kjellberg                   
Gunborg Johansson
Johan Loman                                      
Viktor Wilmert
Emelie Johnsson                
Sara Johansson
Ulla Rasmussen                  
Ramona Lindqvist
Annette Mikkelsen              
Axel Olsen
Beatrice Gärdå                                    
Anette Lilja
Ann-Marie Stomrud                            
Carl-Olof Karlsson
Lars Eriksson                                     
Göran Oscarsson
Kerstin Angré                                   

Högvinst: Antonia Szabo

Rätt rad 16 maj
1. 1 Stilla havet
2. X Holland
3. 1 Mozart
4. X 52 
5. 2 Säl
6. 2 Armarna
7. 1 Karotin
8. X Blåbär
9. 1 Schäfer
10. 2 90
11. X November
12. X Ida

Vinnare 16 maj
Thomas Andersson
Helena Lindgren
Eva Sundberg
Eva Lindgren
Maria Lindgren
Annie Johnsson
Natalie Holgersson
Jari Vehkalampi
Sara Johansson
Rasmus Pettersson
Tommy Karlsson
Ingemar Andersson
Daniel Johnsson
Olle Johansson

Högvinst: Ulla Rasmussen

Rätt rad 9 maj
1. X Astrid Lindgren
2. 2 Vänern
3. 2 Blomma
4. 1 Kaffe och mjölk
5. X 100 grader
6. X 12 - Rättelse! Svaret ska vara X men rätt svar är 19 istället för 12. Vi hade skrivit fel.
7. 1 Karl
8. 1 Ca tre gånger större
9. 2 Ca 7 meter
10. 2 Häst
11. 1 Kär och galen
12. 1 Tommy och Annika

Vinnare 9 maj
Ramone L                   
Susanne Lenander
Annika Johansson       
Lars-Ove Angré
Hans Meier                                   
Antonia Szabo
Ragnar Lindqvist        
Gunborg Johansson
Mats Hammander       
Fredrik Sjölin
Rebecca Johansson     
Kalle Karlsson
Cecilia Borgström       
My Reimbertsson
Ekebjär-Harrysson     
Malva Stenholm
Donny & Emma J       
Lizzie Gandskog
Nadia Byåker                                
Anita Dehlin
Johan Andersson        
Liselotte Pettersson
Mikael Ståhl                                  
Kerstin Ahlberg
Lena Jonsson                                
Mikael Einarsson
Emelie Johnsson                       
Jakob Byåker
Peter Adolfsson                             
Turnqvist

Rätt rad 2 maj

1. 1 Karin Boye
2. 1 Plommon
3. X Ringo Starr
4. 1 Ca 70 %
5. 1 Under 1500 talet
6. 2 10
7. 2 Superman
8.  X 1658
9. 1 Japan
10. X Ca tre kilo
11. 2 Golf
12. X Teddi & Freddi

Vinnare 2 maj
JohannaKarlsson                                                             
Maud Oscarsson
Måna Sjöstrand          
Christer Petersson
Klope                                                                                
Kalle Karlsson
Urban Unosson                                                                 
Leif Nilsson
Camilla Nilsson                                                                 
Britt Kämpe
Uno Pettersson                                                                  
Lars Johansson
M. Magnesjö                                                                                       
Ulla Rasmussen
Sara Johansson                                                                 
Staffan Mattsson
Anders Nyborg                                                                  
Annika Norberg
Janet Eklundh
Annika Brundin
Gabriel Walter                                                                                    
Ulla Ekström
Sven Kindberg
Ragnar Lindqvist
Ami Möller                                                                       
Sanna Karlsson
Birgitta Masimov                                                              
Mikael Bjärgrim
Malin Burmeister                                                              
Robert Carlsson
B-M Sörenson                                                                   
Håkan Wahlqvist                                            

Högvinst: Louise Rosenqvist

Rätt rad 25 april
1. X  1946
2. 1  Vildsvinsstek
3. 1  Ris
4. X  1969
5. X  Konung
6. 2  Harpa
7. 1  Sicilien
8. X  Ca 300 miljoner
9. 1  Olivia
10. 2 Örnen
11. 1 Spjutkastning
12. X Christopher Robin

Vinnare 25 april

Richard Ström                           
Britt Kämpe
Helén PousetteGerd Carlsson
Joakim Andersson
Maja Vackestig
Staffan Mattson
Anton Arvidsson
Maud Oscarsson
Jonas Fransson
Sanni Kero
Magnus Lönnemyr
Hans Westerlund
Eva Felter
Niclas Magnesjö
Carl Axel J
Ann-Sofie Olofsson
Magnus Löbo
Magnus Khrinde
Thelma Helen Svensson
Ann-Helen Arvidsson
Bengt Andersson
K-G Wetterberg
Alex Jakobsson
Eva Andersson
Håkan Wahlqvist
Patrik Andersson
Anette Lilje
Marita & Berne Pettersson
Irma Erlandsson
Janet Eklundh
Jeanette Olsson
Ramona
Anette Mikkelsen
Barbro Rang
Lars Eriksson

Högvinst: Cecilia Dahlberg

Rätt rad 18 april
1. 1 Lev Tolstoj
2. X James Dean
3. 2 Gustav VI Adolf
4. X Danmark
5. X 1967
6. 1 Kolibri
7. X Sherlock Holmes
8. X Santa Maria
9. X 147,3
10. 2 Steven Spielberg
11. 1 Örgryte IS
12. 2 Collie

Vinnare 18 april
Mats Hammander                         
Ulrika Gidmark
Lotta Högstedt                              
Gunilla Westerlund
Harald Justegård                          
Anja Linqvist
Niclas Magnesjö                            
Åsa Carlsson
Jimmy Karlsson                            
Johan Loman
Jacob Björk                                  
Eva Felter
Stefan Bjärgrim                            
Eivon Gustafsson
Lars Johansson                             
Maja Vackestig
Victoria Englund                           
Mats Ämtvall
Ami Möller                                   
Kenneth Abrahamsson
Marianne Berg                              
Kenneth Göransson
Emma Roback                              
Heléne Malmros
Kerstin Angré                               
Maja Lindqvist
Per Strömblad                               
Johanna Holm
Emma Hult                                   
Håkan Kjellberg
Jonas Rundblad                            
Helén Ämtvall
Maria Sjöstrand                            
Mikael Einarsson
Magnus Lindesson

Högvinst:
Viktor Skagerström

Rätt rad 11 april
1. 1 Grönt, vitt & rött
2. 1 32 år
3. X Fantomen
4. X Spanien
5. 2 Stilla Havet
6. 1 Mars
7. 2 Olivia Newton-John
8. 1 Ett plommon
9. 1   2 stycken
10. 2 För ca 5000 år sedan i Kina
11. 1 San Francisco
12. 2 Småland

Vinnare 11 april
Hans Westerlund
Anna Sandell
Annika Johansson
Lisbeth Karlsson
Rebecca Johansson
Lena Englid
Anna Sjöholm
B-M Sörenson
Tim Sköld
Magnus Lindesson
Jonas Lindgren
Axel Olsson
Olle Möller
Anja Lindqvist
Simon Knutsson
Eva Johnsson
Thomas Andersson
F. Andersson
Solbritt Göte Svensson
Tommy Olsson
Marita & Berne Pettersson
Viveca Rydström
Roger Karlsson
Sonja Karlsson
Thomas Rydström
Vivianne Johansson
Janet Eklundh
Glenn Björk
Britt Idefelt
Christoffer Akthagen

Högvinst: Ulla Gerdes

Rätt rad 5 april
(Vid påsk var promenaden på måndagen)
1. 2 Babsan
2. X  Jylland
3. 2  24
4. X  Hörseln
5. 1  Vattumannen
6. 1  Hercules Poirot
7. 2  Tärnaby
8. X  500
9. X  Peterskyrkan i Rom
10. 1  Ca 42 km
11. X  Frälsningsarmén
12. 2  Trötter

Vinnare 5 april
Linda Eklund                                                Alice Lindahl
John Lindahl                                                Joel Eliasson
Camilla Nilsson                                            Lars Ove Angré
Peter Adolfsson                                            Fam Brannestam
J-O Ahlberg                                                  Linus Eriksson
Hanna Fredriksson                                      Viktor Englund
Ingemar Andersson                                     Tonny Masimov
Vivianne Johansson                                    Marie Andersson
Britt Kämpe                                                 Eddie Heimonen
Wiktoria Swärdström                                   Anders von Wendel
Tina Hagerth von Wendel                           Kerstin Seger
Marita & Berne Pettersson                         Britt Alderborg
Lars Eriksson                                              Ulla Rasmussen
Sara Johansson                                          

Högvinst: Ulf Strömberg

Uppdaterad: 01 JUN 2021 19:11 Skribent: Louise Johansson
Epost: Adressen Gömd

 

Kansliets telefontider
Telefon: 0480-262 10
Måndag, tisdag, onsdag
kl 9:00-13:00

Kansliet är sommarstängt
vecka 27, 28 och 29.
 









 

Postadress:
Korpen Kalmar MIF - Korpen
Idrottens Hus, Stagneliusgatan 31
39234 Kalmar

Kontakt:
Tel: 048026210
E-post: This is a mailto link

Se all info