Hoppa till sidans innehåll

Historik vinnare i bl.a. seriespel, mixkubb m.m.


Kubb 2018
Kubb seriespel våren 2018
A-Final
1:a KL-Kubb Lennart Engman Kristian Karlsson
2.a Trio med bumba Kjell Rydh Stephan Gervide
3:a Pumorna Towe DanielssonEmmie Jönsson
B-final
Totts Tommy Karlsson Daniel Savic
2:a Lillott Lillemor Olsson Jonsson Liclott Håkansson
3:a Vi är lite överallt Billy Jonsson Berny Jonsson Kim Svensson
Tjejkubb 2018
1:a Towe Danielsson
2:a Zabine Hansson
3:a Lic-Lott Håkansson
Kubb 2017
Enmansturnering 2017
1:a Towe Danielsson
2:a Stephan Gervide
3:a Kristian Karlsson
Seriespel hösten 2017
A-final
1:a Pumorna med Simon Axelsson och Towe Danielsson
2:a Trio med bumba Kjell Rydh och Stephan Gervide
3:a Idekubbarna med Mats Ideström och Tommy Josefsson
B-final
1:a Hagnebo med Emmie och Fhilip Jönsson
2:a Vi är lite överallt med Billy och Berny Jonsson.
3:a Lag Totts med Tommy Karlsson och Daniel Savic
Mixkubb  2017
1:a Börje Wennerström och Towe Danielsson
2:a Ingemar Eriksson och Lillemor Olsson Jonsson
3:a Björn Hansson och Risto Maljanovski
Sveriges bästa kubbspelare 2017
A-final 
1:a Stephan Gervide
2:a Magnus Jönsson
3:a Fredrik Ideström
B-final
1:a Mats Ideström
2:a Kjell Rydh
3:a Jörgen Axelsson
Seriespel våren 2017
A-final:
1:a KL-Kubb med Lennart Engman ovh Kristian Karlsson
2:a Trio med bumba Kjell Rydh och Stephan Gervide
3:a MAST med Magnus Jönsson och Stefan Jonsson
B-final:
1:a Team Henrysson med Ingela och Leffe Henrysson
2:a AT med Anna Hadvall och Tommy Karlsson
3:a BTK-kubb med Tage Johansson och Bert Ragnarsson
Tjejkubb
1;a Towe Danielsson
2.a Lille Olsson Jonsson
3.a Lic-lott Håkansson'
Kubb 2016
Enmansturnering annandagen 
1:a Towe Danielsson
2:a Mikael Bukovec
3:a Kristian Karlsson
Seriespel hösten 2016
A-final
1:a KL-Kubb Lennart Engman Kristian Karlsson
2:a Pumorna Towe Danielsson Jörgen Axelsson
3:a Team Hagnebo Emmie Jönsson Philip Jönsson
B-final 
1.a Fjollorna Johan Hadvall Ronny Eriksson
2:a BTK-Kubb Tage Johansson Kjell Johansson Bert Ragnarsson
3:a Mast Magnus Jönsson Stefan Jonsson Fredrik Jonsson
Seriespel våren 2016
A-final:
1:a Kungarna med Pär Danielsson och Börje Wennerström
2:a HPD med Ingemar Eriksson och Bertil Engman
3:a Trio med bumba med Kjell Rydh och Mats Ideström
B-final våren 2016
1:a BTK-kubb med Kjell Johansson Tage Johansson och Bert Ragnarsson
2.a Bläckvard och Plankton med Jonathan Petersson och Emil Kastberg
3:a Team Hagnebo med Hanna Jönsson och Filip Jönsson
Mixkubb 2016
1:a Lena Axelsson och Fredrik Ideström
2:a Kristian Karlsson och Maria Axelsson
3:a Lic-.lott Håkansson och Kjell Rydh
Tjejkubb 2016
1.a Towe Danielsson
2;a Liclott Håkansson
3:a Lillemor Olsson Jonsson
Kubb 2015
Enmansturnering annandag jul
1:a Fredrik Ideström
2:aMagnus Jönsson
3:a Risto Maljanovski
Seriespel ht-2015
A-final:
1:a Pumorna Maria Axelsson och Towe Danielsson
2:a Lag Fredrik &Lena Fredrik Ideström och Lena Axelsson
3:a Idekubbarna Mats Ideström och Evert Ideström
B-final:
1:a HPD Ingemar Eriksson Bertil Engman
2:a BTK-Kubb Tage Johansson Kjell Johansson Bert Ragnarsson
3;a Team Kubb Mahlin Lindell Jonas Ekström Björn Hansson
Mixkubb 1 maj 2015
1:a Kristian Karlsson & Maria Axelsson
2:a Magnus Jönsson & Emmie Jönsson
3:a Börje Wennerström & Ruth Eriksson
Seriespel vt-2015
A-final;
1;a Fredrik/Lena med Fredrik Ideström och Lena Axelsson
2;a Trio med bumba Kjell Rydh och Stephan Gervide
3:a Idekubbarna med Mats och Evert Ideström
B-final
1:a Malin och co med Malin Andersson och Thomas Karlsson
2;a HPD med Ingemar Eriksson och Bertil Engman
3:a AT med Anna Hadvall och Tommy Karlsson
Kubb 2014
Enmansturnering annandag jul
1:a Magnus Jönsson
2:a Towe Danielsson
3:a Mikael Bukovec
Seriespel A-final Ht-2014
1:a KL-kubb Kristian Karlsson Lennart Engman
2:a Pumorna Tom Thomasson Maria Axelsson Towe Danielsson
3;a Idekubbarna Mats och Evert Ideström
B-final
1:a Mast Magnus Jönsson Stefan Jonsson
2:a Lillott Liclott Håkansson Lillemor Olsson Jonsson
3:a HPD Ingemar Eriksson Bertil Engman
 
Seriespel A-final Vt-2014
1:a Pumorna Tom Thomasson Towe Danielsson Maria Axelsson
2:a Fredrik och Lena Fredrik Ideström Lena Axelsson
3:a Trio med bumba Kjell Rydh Stephan Gervide Mikael Bukovec
B-final:
1:a Kungarna Pär Danielsson Börje Wennerström
2:a Axelsson 1 Jörgen och Simon Axelsson
3:a HPD  Ingemar Eriksson och Kent Engman
Mixkubb 9 mars 2014
1:a Jörgen och Maria Axelsson
2:a Tom Thomasson och Lotta Håkansson
3:a Lena Axelsson och Fredrik Ideström
Tjejkubb 14 februari 2014
1:a Towe Danielsson
2:a Lena Axelsson
3:a Maria Axelsson
 Enmanskubb 2013
1:a Kjell Rydh
2:a Mickael Bukovec
3:a Börje Wennerström
Seriespel ht-2013
A-final:
1:a Lag trio me bumba med Stefan Gervide och Kjell Rydh
2:a Lag Mast med Stefan Jonsson och Magnus Jönsson
3;a Lag Pumorna med Maria Axelsson Tom Thomasson Towe Danielsson
B-final:
1.a Lag Malin och co med Malin Andersson och Thomas Karlsson
2:a BTK-kubb med Kjell och Tage Johansson och Bert Ragnarsson
3:a Kubbs 3 med  Monica Johansson och Lennart Engman
Seriespel vt-2013
A-final:
1:a Pumorna med Mikael Bukovec och Towe Danielsson
2:a Kubbs 3 Monica Johansson,Lennart Engman,Jan Johansson
3:a Kungarna med Pär Danielsson och Börje Wennerström
 
B-final vt-2013
1:a VW-kubbarna med Kristian Karlsson och Jonas Ekström
2:a Idekubbarna med Evert och Mats Ideström
3:a Lillott med Lillemor Olsson Jonsson och Lic-lott Håkansson
 
Mixkubb:
1:a Maria Axelsson och Micael Bukovec
2:a Ruth Eriksson och Börje Wennerström
3:a Emmie och Magnus Jönsson
2012
Enmanskubb annandag jul
1:a Towe Danielsson
2:a Lic-lott Håkansson
3:a Mickael Bukovec
 
Seriespel ht-2012
A-final
1:a Pumorna Towe Danielsson Maria Axelsson
2:a Snyggingarna Ingemar Eriksson Tom Thomasson
3:a Mr Donut Risto Maljanovski Tommy Karlsson
B-final
1:a Trio med bumba Stephan Gervide Mikael Bukovec Kjell Rydh
2:a Idekubbarna Evert och Mats Ideström
3:a Lillott Lillemor Olsson Jonsson Liclott Håkansson
Seriespel vt-2012
A-final
1:a Mr Donut med Trendafil Talevski Risto Maljanovski
2:a Pumorna med Maria Axelsson Towe Danielsson
3:a Mast med Magnus Jönsson Påhl Eriksson
B-final
1:a Lillott med Lillemor Olsson Jonsson Liclott Håkansson
2:a Alsterbro Pro med Kurt Vigstedt Sven-Olof Johansson
3:a Bong AB med Britt Carlsson och Per-Åke Svensson 
 
Mixkubb
1:a Maria Axelsson Mikael Bukovec
2:a Lillemor Olsson Jonsson Stefan Jonsson
3.a Liclott Håkansson Risto Maljanovski
 
 
Tjejkubb
1:a Maria Axelsson
2:a Monica Johansson
3:a Towe Danielsson
2011
Enmansturnering annandag jul
1:a Stephan Gervide
2:a Börje Wennerström
3:a Fredrik Ideström
 
Serie spel hösten 2011
 
Segrare A-final
1:a 20-elvan Jens Ahlgren,Påhl Eriksson,Risto Maljanovski
2:a Trio me bumba Stephan Gervide,Kjell Rydh,Mikael Bukovec
3:a BTK-kubb Tage Johansson,Kjell Johansson,Bert Ragnarsson.
 
Segrare B-final
1:a Idekubbarna Mats Ideström Evert Ideström
2:a Lillott Lic-lott Håkansson.Lillemor Olsson-Jonsson.
3:a Kubbiq Lennart Engman,Jack Thisjö
 
Seriespel våren 2011
 
Segrare A-final
 
1:a Kubbs 2 Lena Axelsson Monica Johansson
2:a G4s Flying Hawks Thomas Karlsson Ingemar Eriksson
3:a Pro Alsterbro Kurt Wigstedt Sven-olof Eriksson
 
Segrare B-final
 
1:a BTK-kubb Bert Ragnarsson Kjell Johansson
2:a Lillott Lic-lott Håkansson Lillemor Olsson-Jonsson
3:a Antennerna Magnus Jönsson Stefan Jonsson
 
Mixkubb
1:a Maria Axelsson och Mickael Bukovec
2:a Lena Axelsson och Fredrik Ideström
3:a Lic-lott Håkansson och Risto Maljanovski
 
Tjejkubb
1:a Maria Axelsson
2:aLillemor Olsson Jonsson
3:a Towe Danielsson
 
 
2010
 
Enmanskubb 
 
1:a Magnus Jönsson
2:a Fredrik Ideström
3:a Risto Maljanovski
  
  

 

MixKubben
 
1:a Liclott Håkansson & Risto Maljanovski
2:a Gabriella Papic & Jens Ahlgren
3:a Maria Axelsson & Mikael Bukovec
  
Vårens seriespel
  
A-Final
1:a Ryden´s:Jens Ahlgren &Påhl Eriksson
2:a Kungarna:Börje Wennerström&Pär Danielsson
3:a Nafetsnakub:Stephan Carlqvist&Mikael Bukovec
  
B-Final
1:a G4s Flying Hawks Ingemar Eriksson&Tomas Karlsson
2:a Bong Ljungdahls Britt Carlsson&Pär-Åke Svensson
3:a Kubbs 3 Lennart Engman&Jack Thisjöö
  
Höstens seriespel
  
A-final
1:a Team BK Kjell Rydh och Mikael Bukovec
2:a Mr Donut Risto Maljanovski Hans Steude
3:a Rydens Jens Ahlgren Påhl Eriksson
  
B-final
1:a Maria Axelsson Towe Danielsson
2:a Kubbs 2 Lena Axelsson Monica Johansson
3:a Lillott Lic-lott Håkansson Lillemor Olsson
  
 
 
2009
 
Annandag Jul
1:a Stephan Carlqvist
2:a Risto Maljanovski
3:a Lennart Engman
 
Höstens seriespel
A-final
1:a Nafetsnakub: Mikael Bukovec & Stephan Carlqvist
2:a Kubbarna: Hans Knaak & Jan Persson
3:a G4S Flying Hawks: Ingemar Eriksson & Tomas Karlsson
 
B-final
1:a Kungarna: Börje Wennerström & Pär Danielsson
2:a Kubbs 3: Lennart Engman & Jan Johansson
3:a Pumorna: Maria Axelsson & Towe Danielsson
 
 
Vårens seriespel
A-final
1:a Mr Donut: Risto Maljanovski & Hans Steude
2:a Nafetsnakub: Stephan Carlqvist & Mikael Bukovec
3:a AB PRO: Kurt Wigstedt & Sven-Olof Eriksson
 
B-final
1:a Kubbs 3: Lennart Engman & Jan Johansson
2:a Pantertanter: Ruth Ericsson & Inger Andersson
3:a Lillott: Liclott Håkansson & Lillemor Olsson
 
MixKubben
1:a Maria Axelsson & Mikael Bukovec
2:a Lena Axelsson & Hans Knaak
3:a Towe & Pär Danielsson
 
2008
 
Annandag Jul
1:a Risto Maljanovski
2:a Stephan Carlqvist
3:a Mikael Bukovec & Hans Knaak
 
Höstens seriespel
A-final
1:a Nafetsnakub; Stephan Carlqvist & Mikael Bukovec
2:a Goa Grabbar; Magnus Jönsson & Stefan Jonsson 
3:a Kungarna; Börje Wennerström & Pär Danielsson
 
B-final
1:a Träskallarna; Hans Knaak & Peter Knutsson
2:a Pumorna: Maria Axelsson & Towe Danielsson
3:a Bong Ljungdahls; Britt Karlsson & Pär-Åke Svensson
 
MixKubben
1:a Towe & Pär Danielsson
2:a Monica Johansson & Christer Engman
3:a Rut Ericsson & Hans Steude
 
 Vårens seriespel
A-final
1:a Nafetsnakub; Stephan Carlqvist & Mikael Bukovec
2:a Mast; Magnus Jönsson & Stefan Jonsson 
3:a Kungarna; Börje Wennerström & Pär Danielsson
 
B-final
1:a G4S Flying Hawks; Ingemar Eriksson & Tomas Karlsson
2:a Alsterbro Kubb; Kurt Wigstedt, George Lagerkrantz & Hans Knaak
3:a Kubbmaffian; Lennart Josefsson & Marcus Jonsson
 
2007
 
Annandag Jul
1:a  Risto Maljanovski
2:a  Magnus Jönsson
3:a  Mikael Bukovec
 
Höstens seriespel
A-final
1:a  Nafetsnakub; Stephan Carlqvist & Mikael Bukovec
2:a  Bräntorps Boys; Jens Ahlgren & Påhl Eriksson
3:a  MAST; Magnus Jönsson & Stefan Jonsson
 
B-final
1:a  Träskallarna;  Peter Knutsson, Tommy Zetterqvist & Janne Persson
2:a Team Ljusås; Sven-Erik Karlsson, Joel Blomvik & Leif Danielsson
3:a  Posten; Roland Henriksson & Christer Holgersson
 
Vårens seriespel
A-final
1:a Kubbs 2; Lena Axelsson & Monica Johansson
2:a Kungarna; Börje Wennerström & Pär Danielsson
3:a Nafetsnakub; Stephan Carlqvist & Mikael Bukovec
 
B-final
1:a Munkarna; Risto Maljanovski & Hans Steude
2:a Bong Ljungdahls; Britt Carlsson & Pär-Åke Svensson
 
Mixkubben
1:a Towe & Pär Danielsson
2:a Lotta Håkansson & Hans Steude
3:a Rut Ericsson & Kjell Rydh
 
2006
 
Annandag jul
1:a Risto Maljanovski
2:a Stephan Carlqvist
3:a Mikael Bukovec
 
Höstens seriespel
A-final
1:a  Munkarna; Risto Maljanovski & Hans Steude
2:a  Kungarna; Pär Danielsson & Christer Engman
3:a  Nafetsnakub; Stephan Carlqvist & Mikael Bukovec
 
B-final
1:a  Knubbisarna; Towe Danielsson & Reine Edling
2:a  Mast; Magnus Jönsson & Magnus Johansson
3:a  Posten; Christer Holgersson & Roland Henriksson
 
Vårens seriespel
A-final
1:a  Bräntorps Boys; Jens Ahlgren & Påhl Erisson
2:a  Nafetsnakub; Stephan Carlqvist & Mikael Bukovec
3:a  Kran & Plåt; Kjell Rydh & Stefan Jonsson
 
B-final
1:a  Falckarna; Ingemar Eriksson & Thomas Karlsson
2:a  Kubbs 3; Lennart Engman & Jan Johansson
3;a  Humle & Dumle; Nils-Åke Hansson & Peter Waldén
 
Mixkubben
1:a  Towe & Pär Danielsson
2:a  Lena & Jörgen Axelsson
3:a  Monica Johansson & Christer Engman
 
2005
 
Annandag Jul
1:a  Risto Maljanovski
2:a  Hans Steude
3:a  Stephan Carlqvist
 
Höstens seriespel
A-final
1:a  Kjelles änglar; Towe Danielsson & Kjell Rydh
2:a  Kubbs 2; Lena Axelsson & Monica Johansson
3:a  Munkarna; Risto Maljanovski & Trendafil Talevski
 
B-final
1:a  Bräntorps Boys; Jens Alhgren & Påhl Eriksson
2:a  Kubbs 3; Lennart Engman & Jan Johansson
3:a  De Mutbara; Martin Johansson & Adam Ekholm
 
Mix-kubb
1:a  Lena & Jörgen Axelsson
2:a  Monica Johansson & Christer Engman
3:a  Malin & Magnus Jönsson
 
Vårens seriespel
A-final
1:a  Studs 4; Stephan Carlqvist & Mikael Bukovec
2:a  Mast;  Magnus Jönsson & Magnus Johansson
3:a  K”n”ubbisarna; Towe Danielsson & Malin Jönsson
 
B-final
1:a  Munkarna; Risto Maljanovski & Thomas Talevski
2:a  Kubbs 3; Lennart Engman & Jan Johansson
3:a  Team Kaputt; Sven-Erik Karlsson & Risto Selming
 
2004
 
Annandag Jul
1:a  Stephan Carlqvist
2:a  Christer Engman
3:a  Towe Danielsson
 
Höstens seriespel
A-final
1:a  Kubbs 2; Lena Axelsson & Monica Johansson
2:a  Kubbakabana; Christer Eriksson & Påhl Eriksson
3:a  Nybrokubbarna; Towe Danielsson & Kjell Rydh
 
B-final
1:a  Proarna; Reine Edling & Jonas Jonasson
2:a  Stockens vänner; Joakim Nyström & Hans Steude
3:a  McDonalds; Andreas Jonsson & Ingemar Eriksson
 
Vårens seriespel
A-final
1:a  Studs 4; Stephan Carlqvist & Mikael Bukovec
2:a  Kungarna; Börje Wennerström & Pär Danielsson
3:a  Nybrokubbarna; Towe Danielsson & Kjell Rydh
 
B-final
1:a  Kährskubbarna; Guy Ekroth, Christian Davidsson & Peter Knutsson
2:a  Posten; Adam Holgersson  & Christer Holgersson
3:a  Tre Gringos; Tommy Karlsson & Risto Selming
 
Tjejkubben
1:a  Lena Axelsson & Monica Johansson
2:a  Birgitta Josefsson & Asta Franzén
3:a  Rut Ericsson & Inger Andersson
 
Företagsjakten
1:a  Christer Ericsson & Kjell Rydh
2:a  Stephan Carlqvist & Stefan Jonsson
3:a  Malin & Magnus Jönsson
 
Mix
1:a  Kjell Rydh & Rut Ericsson
2:a  Christer Ericsson & Inger Andersson
3:a   Jörgen & Lena Axelsson
 
 
2003
 
Annandag Jul
1:a  Magnus Jönsson
2:a  Towe Ahlgren
3:a  Kjell Rydh
 
Vårens seriespel
1:a Nybrokubbarna; Towe Ahlgren & Kjell Rydh
2:a TAOSS; Thomas Ahlqvist & Stefan Johansson
3:a Team Agnebo; Thomas Halling & Magnus Jönsson
 
Mix
 
1:a  Monica Johansson & Christer Engman
2:a  Towe Ahlgren & Pär Danielsson
3:a   Kjell Rydh & Inger Andersson
 
 
2002
 
Enmanskubb
1:a  Towe Ahlgren
2:a  Magnus Jönsson
3:a  Jörgen Axelsson
 
 
Uppdaterad: 16 APR 2018 10:51 Skribent: Towe Danielsson

Postadress:
Korpförening Nybro - Korpen
Korp Centrum, Kungshallsvägen 33
38243 Nybro

Kontakt:
Tel: 048115156
E-post: This is a mailto link

Se all info