Hoppa till sidans innehåll
SFC 2012

GRATTIS TEMPO och AVIS Hyrbilar!!!

2012-11-13 14:37
Vilken härlig innebandyhelg! Nu har årets SFC representatnter från Nyköping fastslagits. Utöver herrlaget AVIS Hyrbilar och Damlaget Tempo som båda vann respektive grupp så lottades herrlaget Bollers IBK och och damalaget KP också in till finalen i Linköping i Januari. Tänk på att vi har ett riksmästerskap att försvara från förra året då Arnö Miners även vann Riksfinalen.... Gärna ett riksmästerskap till + och att det även blir det på damsidan.... För er övriga som vill spela mer cuper så rikta in er på 5-7 april då vi kör vårcupen. Återkommer också om mixcup i samband med sportlovet. Utöver nedanstående resultat kan ni också koll gruppresultat mm un resultat innebandy/cup
  • Uppdaterad: 2016-06-08 02:30

Resultat Sweden Floorball Cup 24-25 nov 2012
                 
Gripenhallen  - Lördag 24 november 2012    
m.nr   Grupp Tid Hemmalag   Bortalag Resultat  
5017 h Grupp Grön 09:00 Jerry Smokes - Sabels Slavar  2-0  
5016 h Grupp Grön 09:30 Kungligt - Stigtomta Titans  2-2  
5015 h Grupp Grön 10:00 Oppeby SK - Jerry Smokes  0-2  
5011 h Grupp Grön 10:30 Sabels Slavar - Kungligt  2-2  
5012 h Grupp Grön 11:00 Stigtomta Titans - Oppeby SK  3-3  
5013 h Grupp Grön 11:30 Kungligt - Jerry Smokes  6-2  
5002 h Grupp Gul 13:00 MODAB - Dahlbergs Bygg&Måleri  5-0  
5003 h Grupp Gul 13:30 Cocktails & Dreams - PP  2-4  
5004 h Grupp Gul 14:00 MODAB - Best Promotion  0-3  
5008 h Grupp Gul 14:30 Dahlbergs Bygg&Måleri - Cocktails & Dreams  0-5  
5009 h Grupp Gul 15:00 PP - MODAB  4-0  
5010 h Grupp Gul 15:30 Best Promotion - Dahlbergs Bygg&Måleri  5-0  
                 
Brevik - Lördag 24 november 2012        
m.nr   Grupp Tid Hemmalag   Bortalag Resultat  
7007 d Grupp Dam 09:00 FFamiljen - Tempo  0-0  
7006 d Grupp Dam 09:30 KP - SSAB Kvarto i Fem  1-3  
7005 d Grupp Dam 10:00 Taxibrudarna 217500 - FFamiljen  1-4  
7001 d Grupp Dam 10:30 Tempo - KP  3-1  
7002 d Grupp Dam 11:00 SSAB Kvarto i Fem - Taxibrudarna 217500  2-0  
7003 d Grupp Dam 11:30 KP - FFamiljen  0-2  
5022 h Grupp Blå 13:00 BK Bottennapp - Vincent Vegas  1-1  
5023 h Grupp Blå 13:30 AVIS Hyrbilar - Buskhyttans Indians  3-3  
5024 h Grupp Blå 14:00 BK Bottennapp - Bollers IBK  4-1  
5028 h Grupp Blå 14:30 Vincent Vegas - AVIS Hyrbilar  0-1  
5029 h Grupp Blå 15:00 Buskhyttans Indians - BK Bottennapp  1-0  
5030 h Grupp Blå 15:30 Bollers IBK - Vincent Vegas  1-6  
                 
Sporthallen - Lördag 24 november        
m.nr   Grupp Tid Hemmalag   Bortalag Resultat  
5007 h Grupp Gul 09:00 PP - Best Promotion  0-4  
5027 h Grupp Blå 09:30 Buskhyttans Indians - Bollers IBK  4-0  
5006 h Grupp Gul 10:00 Cocktails & Dreams - MODAB  3-1  
5026 h Grupp Blå 10:30 AVIS Hyrbilar - BK Bottennapp  3-0  
5005 h Grupp Gul 11:00 Dahlbergs Bygg&Måleri - PP  0-5  
5025 h Grupp Blå 11:30 Vincent Vegas - Buskhyttans Indians  2-1  
5001 h Grupp Gul 12:00 Best Promotion - Cocktails & Dreams  1-0  
5021 h Grupp Blå 12:30 Bollers IBK - AVIS Hyrbilar  1-5  
5020 h Grupp Grön 13:00 Sabels Slavar - Oppeby SK  1-4  
7010 d Grupp Dam 13:30 Tempo - Taxibrudarna 217500  0-0  
5019 h Grupp Grön 14:00 Jerry Smokes - Stigtomta Titans  1-1  
7009 d Grupp Dam 14:30 FFamiljen - SSAB Kvarto i Fem  0-0  
5018 h Grupp Grön 15:00 Oppeby SK - Kungligt

 1-3

 

 
7008 d Grupp Dam 15:30 Taxibrudarna 217500 - KP  1-1  
7004 d Grupp Dam 16:00 SSAB Kvarto i Fem - Tempo  0-0  
5014 h Grupp Grön 16:00 Stigtomta Titans - Sabels Slavar  5-0  
6001 h Åttondelsfinal 17:00 Cocktails&Dreams - Buskhyttan Indians  2-0  
                 
Sporthallen - Söndag 25 november        
m.nr   Grupp Tid Hemmalag   Bortalag Resultat  
6002 h Kvartsfinal 09:00 Best Promotion - Stigtomta Titans  4-1  
6003 h Kvartsfinal 09:30 Avis Biluthyrning - Jerry Smokes  4-2  
6004 h Kvartsfinal 10:00 Kungligt - Cocktails&Dreams  2-0  
6005 h Kvartsfinal 10:30 PP - Vincent Vegas  4-0  
8001 d Semifinal 11:00 FFamiljen - Taxibrudarna 217500  4-0  
8002 d Semifinal 11:30 SSAB Kvarto i Fem - Tempo  0-1  
6006 h Semifinal 12:00 Best Promotion - AVIS Biluthyrning  2-3  
6007 h Semifinal 12:30 Kungligt - PP  2-1 str  
8003 d Final 13:00 FFamiljen - Tempo  1-2  
6008 h Final 13:30 AVIS Biluthyrning - Kungligt  2-0  
                 
Skribent: Mariana Eklund

Loppis o Tomtesmyg

 


   Här finns klipp från Korpen Nyköpings aktiviteterKorpens Youtube

 swish

 

  Östtorps logga 

Riksfinalen
Sweden Floorball Cup 
22-23/1 2016

gilla korpen  

Gilla gums

   PRODIS

Korpens egna hall

 Korpens egna hall

där du bl.a kan spela badminton, 
squash,
innebandy, bordtennis, 
handboll,
volleyboll, träna på gym
och sola i våra fräscha solarier.
        Välkommen!

 

 

   

Korpen TV

 vi_samarbetar_med
sormlandssparbank_neg

Postadress:
Korpförening Nyköping - Korpen
Gumsbackevägen 2
61138 Nyköping

Besöksadress:
GUMSHALLEN, Gumsbackevägen 2
61138 Nyköping

Kontakt:
Tel: Korpen 0155-450 953, Gumshallen 0155-450 950
Fax: 0155-450 959
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 Östtorps vvs

 

 sörmlands sparbank