Hoppa till sidans innehåll

Spelprogram & Resultat SFC Riksfinal 20/1-18

04 JAN 2018 20:00
Nu är Riksfinalen över. Svenska mästarna är utsedda fram till nästa Riksfinal. Här nedanför finns resultat inlagt på spelschema och längst ned gruppresultat med tabeller/grupp från gruppspelet och slutspel.
  • Uppdaterad: 12 FEB 2018 20:20

Gruppindelning SFC Riksfinal

 

Spelprogram Final Sweden Floorball Cup    
Nyköping 20 januari 2018.  
 
     
 
   
               
A-Hallen Rosvalla - Lördag 20 januari    
M.nr K Grupp Tid Hemmalag   Bortalag Resultat    
3002 d Grupp E 08:00 SVEA - HC Bil  0-0    
3007 d Grupp F 08:30 After Work - Peking Players  3-0    
3001 d Grupp E 09:00 Golden Ladies - Sth Innebandygäris  12-0    
3008 d Grupp F 09:30 Pumorna - FFamiljen  2-2    
5001 m Grupp G 10:00 Stolpis - Blåbärsplockarna  3-0    
5002 m Grupp G 10:30 Marias Mixed - Östtorps VVS Mix  8-1    
1015 h Grupp C 11:00 HERI IBK - Östtorps VVS  4-4    
1016 h Grupp C 11:30 Blå Tåget - FBC Aarland  3-1    
1021 h Grupp D 12:00 Lellräkas United - Hemköp  3-3    
1022 h Grupp D 12:30 Lindebrink Entrpr. - IBF Brunk  4-1    
1005 h Grupp A 13:00 Heroes - Björkviks IBK  2-1    
1011 h Grupp B  13:30 Kumlabunkern - Lundaekonomerna  3-2    
1006 h Grupp A 14:00 NTM - Bokaliverpool.com  2-2    
1012 h Grupp B  14:30 SSAB Ferraristallet - Zeventy  0-3    
4001 d Semifinal 15:00 Golden Ladies - Pumorna  4-1    
4002 d Semifinal 15:30 After Work - HC Bil  3-0    
6001 m Final Mix 16:00 Marias Mixed - Stolpis  3-1    
4003 d Final Dam 16:35 Golden Ladies - After Work  4-0    
2007 h Final Herr 17:15 HERI IBK - Östtorps VVS  2-1     
       
 
     
 
         
                 
                 
B-Hallen Rosvalla - Lördag 20 januari      
M.nr K Grupp Tid Hemmalag   Bortalag Resultat    
1001 h Grupp A 08:00 Björkviks IBK - NTM  2-4    
1002 h Grupp A 08:30 Bokaliverpool.com - Heroes  4-1    
1013 h Grupp C 09:00 HERI IBK - FBC Aarland  5-0    
1014 h Grupp C 09:30 Östtorps VVS - Blå Tåget  2-1    
1003 h Grupp A 10:00 Björkviks IBK - Bokaliverpool.com  1-2    
1004 h Grupp A 10:30 Heroes - NTM  1-3    
3003 d Grupp E 11:00 Golden Ladies - SVEA  6-0    
3004 d Grupp E 11:30 HC Bil - Sth Innebandygäris  5-0    
5003 m Grupp G 12:00 Stolpis - Marias Mixed  0-6    
3005 d Grupp E 12:30 HC Bil - Golden Ladies  1-5    
3006 d Grupp E 13:00 Sth Innebandygäris - SVEA  2-1    
3011 d Grupp F 13:30 FFamiljen - After Work  0-2    
3012 d Grupp F 14:00 Peking Players - Pumorna  3-3    
5005 m Grupp G 14:30 Östtorps VVS Mix - Stolpis  2-7    
2001 h Kvartsfinal 15:15 NTM - Hemköp  1-2    
2003 h Kvartsfinal 15:45 Kumlabunkern - Östtorps VVS  3-4 str    
2005 h Semifinal 16:20 Hemköp - HERI Ibk  0-5    
       
 
     
 
         
                 
                 
C-Hallen Rosvalla - Lördag 20 januari      
M.nr K Grupp Tid Hemmalag   Bortalag Resultat    
1007 h Grupp B  08:00 Lundaekonomerna - SSAB Ferraristallet  4-0    
1008 h Grupp B  08:30 Zeventy - Kumlabunkern  0-2    
1019 h Grupp D 09:00 Lellräkas United - IBF Brunk  6-0    
1020 h Grupp D 09:30 Hemköp - Lindebrink Entrpr.  3-0    
1009 h Grupp B  10:00 Lundaekonomerna - Zeventy  3-1     
1010 h Grupp B  10:30 Kumlabunkern - SSAB Ferraristallet  7-0    
3009 d Grupp F 11:00 After Work - Pumorna  0-1    
3010 d Grupp F 11:30 FFamiljen - Peking Players  2-1    
5004 m Grupp G 12:00 Östtorps VVS Mix - Blåbärsplockarna  0-3    
1017 h Grupp C 12:30 Blå Tåget - HERI IBK  1-3    
1018 h Grupp C 13:00 FBC Aarland - Östtorps VVS  1-5    
1023 h Grupp D 13:30 Lindebrink Entrpr. - Lellräkas United  4-8    
1024 h Grupp D 14:00 IBF Brunk - Hemköp  1-4    
5006 m Grupp G 14:30 Blåbärsplockarna - Marias Mixed  3-8    
2002 h Kvartsfinal 15:15 HERI IBK - Lundaekonomerna  6-2    
2004 h Kvartsfinal 15:45 Lellräkas United - Boka Liverpool.com 5-3    
2006 h Semifinal 16:20 Östtorps VVS - Lellräkas United  3-2    
       
 
         
                   
                   
                   

GRUPPRESULTAT HERRAR

Herrar - Grupp A

Björkviks IBK     -NTM               2 - 4
Bokaliverpool.com -Heroes            4 - 1
Björkviks IBK     -Bokaliverpool.com 1 - 2
Heroes            -NTM               1 - 3
Heroes            -Björkviks IBK     2 - 1
NTM               -Bokaliverpool.com 2 - 2

1.NTM               3 2 1 0 9-5 +4 7
2.Bokaliverpool.com 3 2 1 0 8-4 +4 7
3.Heroes            3 1 0 2 4-8 -4 3
4.Björkviks IBK     3 0 0 3 4-8 -4 0

Herrar - Grupp B

Lundaekonomerna     - SSAB Ferraristallet 4 - 0
Zeventy             - Kumlabunkern        0 - 2
Lundaekonomerna     - Zeventy             3 - 1
Kumlabunkern        - SSAB Ferraristallet 7 - 0
Kumlabunkern        - Lundaekonomerna     3 - 2
SSAB Ferraristallet - Zeventy             0 - 3

1. Kumlabunkern        3 3 0 0 12 - 2  +10 9
2. Lundaekonomerna     3 2 0 1  9 - 4  +5  6
3. Zeventy             3 1 0 2  4 - 5  -1  3
4. SSAB Ferraristallet 3 0 0 3  0 - 14 -14 0

Herrar - Grupp C

HERI IBK     - FBC Aarland  5 - 0
Östtorps VVS - Blå Tåget    2 - 1
HERI IBK     - Östtorps VVS 4 - 4
Blå Tåget    - FBC Aarland  3 - 1
Blå Tåget    - HERI IBK     1 - 3
FBC Aarland  - Östtorps VVS 1 - 5

1. HERI IBK     3 2 1 0 12 - 5  +7  7
2. Östtorps VVS 3 2 1 0 11 - 6  +5  7
3. Blå Tåget    3 1 0 2  5 - 6  -1  3
4. FBC Aarland  3 0 0 3  2 - 13 -11 0

Herrar - Grupp D

Lellräkas United    - IBF Brunk           6 - 0
Hemköp              - Lindebrink Entrepr. 3 - 0
Lellräkas United    - Hemköp              3 - 3
Lindebrink Entrepr. - IBF Brunk           4 - 1
Lindebrink Entrepr. - Lellräkas United    4 - 8
IBF Brunk           - Hemköp              1 - 4

1. Lellräkas United    3 2 1 0 17 - 7  +10 7
2. Hemköp              3 2 1 0 10 - 4  +6  7
3. Lindebrink Entrepr. 3 1 0 2  8 - 12 -4  3
4. IBF Brunk           3 0 0 3  2 - 14 -12 0

Herrar - Slutspel

1/4 NTM              - Hemköp            1 - 2
1/4 HERI IBK         - Lundaekonomerna   6 - 2
1/4 Kumlabunkern     - Östtorps VVS      3 - 4 (str)
1/4 Lellräkas United - Bokaliverpool.com 5 - 3 (str)
Semi Hemköp          - HERI IBK          0 - 5
Semi Östtorps VVS    - Lellräkas United  3 - 2
Final HERI IBK       - Östtorps VVS      2 - 1 (förl)

GRUPPRESULTAT HERRAR

Damer - Grupp E

SVEA               - HC Bil              0 - 0
Golden Ladies      - Sth Innebandygäris 12 - 0
Golden Ladies      - SVEA                6 - 0
HC Bil             - Sth Innebandygäris  5 - 0
HC Bil             - Golden Ladies       1 - 5
Sth Innebandygäris - SVEA                2 - 1

1. Golden Ladies      3 3 0 0 23 - 1  +22 9
2. HC Bil             3 1 1 1  6 - 5  +1  4
3. Sth Innebandygäris 3 1 0 2  2 - 18 -16 3
4. SVEA               3 0 1 2  1 - 8  -7  1

Damer - Grupp F

After Work     - Peking Players 3 - 0
Pumorna        - FFamiljen      2 - 2
After Work     - Pumorna        0 - 1
FFamiljen      - Peking Players 2 - 1
FFamiljen      - After Work     0 - 2
Peking Players - Pumorna        3 - 3

1. After Work     3 2 0 1 5 - 1 +4 6
2. Pumorna        3 1 2 0 6 - 5 +1 5
3. FFamiljen      3 1 1 1 4 - 5 -1 4
4. Peking Players 3 0 1 2 4 - 8 -4 1

Damer - Slutspel

Semi  Golden Ladies- Pumorna    4 - 1
Semi  After Work   - HC Bil     3 - 0
Final Golden Ladies- After Work 4 - 0

Mix - Grupp G

Stolpis          - Blåbärsplockarna 3 - 0
Marias Mixed     - Östtorps VVS Mix 8 - 1
Stolpis          - Marias Mixed     0 - 6
Östtorps VVS Mix - Blåbärsplockarna 0 - 3
Östtorps VVS Mix - Stolpis          2 - 7
Blåbärsplockarna - Marias Mixed     3 - 8

1. Marias Mixed     3 3 0 0 22 - 4 +18  9
2. Stolpis          3 2 0 1 10 - 8 +2   6
3. Blåbärsplockarna 3 1 0 2  6 - 11 -5  3
4. Östtorps VVS Mix 3 0 0 3  3 - 18 -15 0

Mix - Slutspel

Final Marias Mixed - Stolpis 3 - 1

 

Skribent: Mariana Eklund
Epost: Adressen Gömd

 

 

 Loppis

 

   Här finns klipp från Korpen Nyköpings aktiviteterKorpens Youtube

 swish

 

  Östtorps logga 

 

gilla korpen  

Gilla gums

   PRODIS

Korpens egna hall

 Korpens egna hall

där du bl.a kan spela badminton, 
squash,
innebandy, bordtennis, 
handboll,
volleyboll, träna på gym
och sola i våra fräscha solarier.
        Välkommen!

 

 

   

Korpen TV

 vi_samarbetar_med
sormlandssparbank_neg

Postadress:
Korpförening Nyköping - Korpen
Gumsbackevägen 2
61138 Nyköping

Besöksadress:
GUMSHALLEN, Gumsbackevägen 2
61138 Nyköping

Kontakt:
Tel: Korpen 0155-450 953, Gumshallen 0155-450 950
Fax: 0155-450 959
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 Östtorps vvs

 

  sörmlands sparbank

 

SSAB