Hoppa till sidans innehåll

Sverige, vi har ett resultat!

09 MAR 2019 08:00
I Gumshallen avgjordes Pickleball Nyköping Open den 9 mars. Fantastisk stämning, grymma matcher och otroliga människor! Tack alla deltagare som kom både från Vetlanda, Myresjö, Tullinge och Nyköping! Jättebra kämpat allihop!
  • Uppdaterad: 10 MAR 2019 14:19

PICKLEBALL NYKÖPING OPEN 2019-03-19
GRUPPSPEL Hemmalag   Bortalag RESULTAT  
Singel 1 Robin Vastamäki - Christer Olin 0-2 (0-11,0-11)
Singel 1 Evelina Myrne - Wilhelm Dahlin 2-0 (11-5,11-4)
Singel 2 David Samuelsson  - Jörgen Lindblom 1-1 (3-11,11-5)
Singel 2 Erik Kaill - Mikael Eriksson 0-2 (2-11,2-11)
Mixed 2 LoL - Vetlanda RK 0-2 (4-11,3-11)
Mixed 2 Comstedt/Flygare  - Anders/Cecilia 2-0 (11-5,11-5)
Mixed 1 Team Nouri - Tullinge Pickles 2-0 (11-5,11-4)
Mixed 1 Team Wallgren      - Team Gumshallen 2-0 (11-0,11-6)
Dubbel 1 JW Nordic Juniors - Julles hjältar 2 2-0 (11-4,12-10)
Dubbel 2 The Boy´s Timebomb - Top Secret 0-2 (3-11,1-11)
Dubbel 3 Jesper&Vesa - Anders&David 2-0 (11-2,11-4)
Dubbel 4 JW Nordic - Wille och Erik 2-0 (11-3,11-8)
Singel 2 Mikael Eriksson - David Samuelsson 1-1 (11-6,0-11)
Singel 2 Jörgen Lindblom - Zohra Nouri 2-0 (11-5,11-1)
Singel 1 Wilhelm Dahlin - Robin Vastamäki 2-0 (11-2,11-1)
Singel 1 Christer Olin - Tobias Johannesson 1-1 (4-11,11-4)
Mixed 1 Team Gumshallen - Tullinge Pickles 2-0 (12-10,11-1)
Mixed 1 Team Nouri - Team Wallgren 0-2 (7-11,9-11)
Mixed 2 Anders/Cecilia - Vetlanda RK 0-2 (1-11,1-11)
Mixed 2 LoL - Comstedt/Flygare 0-2 (8-11,10-12)
Dubbel 4 Wille och Erik - Top Shots 0-2 (1-11,5-11)
Dubbel 3 Anders&David - Tipe 0-2 (0-11,0-11)
Dubbel 2 Top Secret - Hemköp 1-1 (11-9,4-11)
Dubbel 1 Julles hjältar 2  - RundaBerget PBK 0-2 (4-11,3-11)
Singel 1 Wilhelm Dahlin    - Christer Olin 1-1 (11-8,5-11)
Singel 1 Tobias Johannesson - Evelina Myrne 1-1 (11-3,6-11)
Singel 2 Mikael Eriksson - Jörgen Lindblom 1-1 (3-11,11-9)
Singel 2 Zohra Nouri - Erik Kaill 0-2 (6-11,4-11)
Mixed 2 Vetlanda RK - Comstedt/Flygare 2-0 (11-3,11-3)
Mixed 2 LoL - Anders/Cecilia 2-0 (11-3,11-4)
Mixed 1 Tullinge Pickles  - Team Wallgren 0-2 (0-11,0-11)
Mixed 1 Team Nouri - Team Gumshallen 2-0 (11-5,11-5)
Dubbel 1 RundaBerget PBK - JW Nordic Juniors 2-0 (11-3,11-7)
Dubbel 2 Hemköp - The Boy´s a Timebomb 2-0 (11-3,11-4)
Dubbel 3 Tipe - Jesper&Vesa 2-0 (11-0,11-1)
Dubbel 4 Top Shots - JW Nordic 2-0 (11-8,11-0)
Singel 2 David Samuelsson  - Zohra Nouri 2-0 (11-7,11-5)
Singel 2 Jörgen Lindblom - Erik Kaill 2-0 (11-1,11-1)
Singel 1 Robin Vastamäki - Tobias Johannesson 0-2 (0-11,2-11)
Singel 1 Christer Olin - Evelina Myrne 2-0 (11-9,11-2)
Singel 1 Evelina Myrne - Robin Vastamäki 2-0 (11-3,11-2)
Singel 1 Wilhelm Dahlin - Tobias Johannesson 0-2 (4-11,3-11)
Singel 2 Erik Kaill - David Samuelsson 0-2 (6-11,4-11)
Singel 2 Zahra Nouri - Mikael Eriksson 0-2 (5-11,0-11)
             
             
SLUTSPEL Hemmalag   Bortalag RESULTAT  
MixSEMI 1 Team Wallgren    - Comstedt/Flygare 0-2   (7-11,7-11)  
MixSEMI 2 Vetlanda RK - Team Nouri 2-0   (11-1,11-1)  
Dubbel B-SEMI 1    Julles hjältar 2 - The Boy´s a Timebomb 2-0   (11-5,11-0)  
Dubbel B-SEMI 2    Anders&David -  Wille och Erik 2-1   (11-13,11-9,11-6)
             
Dubbel KVART 1 RundaBerget PBK - JW Nordic 1-2   (11-5,3-11,6-11)
Dubbel KVART 2 Hemköp - Jesper&Vesa 0-2   (9-11,8-11)  
Dubbel KVART 3 Tipe - Top Secret 2-0   (11-7,11-4)  
Dubbel KVART 4 Top Shots          - JW Nordic Juniors 2-0   (11-3,11-3)  
             
Singel KVART 1 Christer Olin -  Mikael Eriksson 0-2   (5-11,3-11)  
Singel KVART 2 David Samuelsson    - Evelina Myrne 0-2   (2-11,2-11)  
             
Dubbel SEMI 1 JW Nordic  - Jesper&Vesa 0-2   (11-13,5-11)
Dubbel SEMI 2 Tipe - Top Shots 2-0   (11-3,11-8)  
Dubbel B-FINAL Julles hjältar 2    - Anders&David 0-2   (8-11,10-12)
             
Singel SEMI 1 Tobias Johannesson  - Mikael Eriksson 0-2   (12-14,7-11)
Singel SEMI 2 Jörgen Lindblom -  Evelina Myrne 0-2   (9-11,3-11)  
             
Mix FINAL Comstedt/Flygare    - Vetlanda RK 0-2   (0-11,1-11)  
Dubbel FINAL Jesper&Vesa -  Tipe 0-2   (1-11,3-11)  
Singel FINAL Mikael Eriksson - Evelina Myrne 2-0   (11-8,11-7)  
Skribent: Mariana Eklund
Epost: Adressen Gömd

 

 

MEDLEMS-
RABATTER
ERSÄTTS

AV KAMPANJER
ÅR 2020

 Här på You-Tube finns klipp från Korpens olika verksamheter  Korpens Youtube

 

 

 swish

 

  Östtorps logga 

 

 

Gilla gums

   PRODIS

Korpens egna hall

 Korpens egna hall

där du bl.a kan spela badminton, 
squash,
innebandy, bordtennis, 
handboll,
volleyboll, träna på gym
och sola i våra fräscha solarier.
        Välkommen!

 

 vi_samarbetar_med

Sörmlands Sparbankslogga



Postadress:
Korpförening Nyköping - Korpen
Gumsbackevägen 2
61138 Nyköping

Besöksadress:
GUMSHALLEN, Gumsbackevägen 2
61138 Nyköping

Kontakt:
Tel: 0155450953, 0155450950
Fax: 0155450959
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 Östtorps vvs

 Sörmlands Sparbankslogga

  

SSAB