Hoppa till sidans innehåll

Klubbmästerskapet (våren)


Team Sportia Open

2019 - 2020  


Segrare: Give&Take, för dagen bestående av Daniel Thörn (skipper), Steven Kärlin och inhoppande Magnus Lindman, som normalt spelar i Sandfallets CL. 

Övriga ordinarie spelare i G&T är Johan Ivarsson, Björn Carlsson och Linnéa Hassel.
Efter ganska tuffa inledande matcher i slutspelet kunde G&T relativt enkelt ta hem den prestigefyllda finalen mot fjolårsvinnarna och tillika årets seriesegrare Tågab.

Resultat från slutspel KM, lördag 14/3:

Kvartsfinaler:
   Give&Take - Rogers Boys 9-3
   Ken Brown - Ä-ligan 5-5 (Ken Brown vann i skiljeomgång)

Semifinaler:
   G&T - Glidarna 5-3
   Ken Brown - Tågab 1-7

Finaler:
   Ken Brown- Glidarna 13-0 (match om 3:e pris)
   G&T - Tågab 8-4 (Final)

 

Grundspelet avslutat.

Kvalmatchen spelades onsdag den 11 mars mellan Rocks On The Ice och Medley  
Rocks On the Ice vann och därmed stannar respektive lag kvar i sina divisioiner.
Team 70/30 och Labbero flyttas ner till Div 2.
Karlskoga Salut och Culis flyttas upp till Div 1.

 

Division 1

Plac

Lag

Sp

V

O

F

P

BP

TP

1

Tågab

10

7

2

1

16

3

19

2

Glidarna

10

7

2

1

16

2

18

3

Give & Take

10

7

0

3

14

3

17

4

Ä-ligan

10

7

0

3

14

0

14

5

Team Ken Brown

10

3

2

5

8

2

10

6

Rogers Boys

10

4

2

4

10

0

10

7

Sandfallets CL

10

4

0

6

8

1

9

8

Team Bo

10

3

0

7

6

1

7

9

Rocks On The Ice

10

2

2

6

6

1

7

10

Team 70/30

10

2

2

6

6

0

6

11

Labbero

10

2

2

6

6

0

6


Division 2
 

Plac

Lag

Sp

V

O

F

Po

1

Karlskoga Salut

10

8

2

0

18

2

Culis

10

6

1

3

13

3

Medley

10

4

4

2

12

4

WT

10

6

0

4

12

5

Gubbarna

10

5

1

4

11

6

Sparven

10

3

3

4

9

7

Full Sop

10

3

2

5

8

8

CurlKul

10

4

0

6

8

9

Rolling Stones

10

3

1

6

7

10

On Tee

10

3

0

7

6

11

Lag Malmberg

10

2

2

6

6


V:a 3

 

 

 

Reseltat

16/1 To

 18.15

1

(13) On Tee  – (21) Sparven 

1 - 8

 

 

2

(10) Team Ken Brown - (8) Sandfallets CL

4 - 6

 

20.00

1

(5) Team Bo – (6) Labbero

7 - 5

 

 

2

(1) Rogers Boys – (11) Rocks On The Ice

8 - 1

20/1 Må

16.30

1

(12) Medley – (15) Lag Malmberg

5 - 5

 

 

2

(2) Glidarna - (3) Team 70/30

8 - 3

 

 18.15

1

(14) Culis – (17) Karlskoga Salut

2 - 6

 

 

2

(7) Tågab – (5) Team Bo 

6 - 5

 

20.00

1

(13) On Tee – (20) Rolling Stones

6 - 5

 

21/1 Ti

16.30

1

(16) Curlkul - (12) Medley 

0 - 8

 

 

2

(14) Culis - (21) Sparven

10 - 1

 

 18.15

1

(4) Ä-ligan – (5) Team Bo

8 - 7

 

 

2

(22) WT  – (18) Full Sop

8 - 6

 

20.00

1

(1) Rogers Boys– (8) Sandfallets CL

5 - 4

 

 

2

(17) Karlskoga Salut – (20) Rolling Stones 

6 - 4

    23/1 To

16.30

1

(15) Lag Malmberg – (16) Curlkul

6 - 5

 

 

2

(19) Gubbarna – (21) Sparven 

5 - 5

 

 18.15

1

(10) Team Ken Brown - (6) Labbero

8 - 8

 

 

2

(2) Glidarna – (7) Tågab

4 - 8

 

20.00

1

(11) Rocks On The Ice– (9) Give & Take 

4 - 6

V:a 5

 

 

 

 

27/1 Må

16.30

1

(14) Culis – (15) Lag Malmberg

6 - 3

 

 

2

(8) Sandfallets CL  – (4) Ä-ligan

3 - 4

 

 18.15

1

(2) Glidarna – (11) Rocks On The Ice

6 - 6

 

 

2

(20) Rolling Stones  – (18) Full Sop

4 - 2

 

20.00

1

(6) Labbero - (3) Team 70/30

4 - 6

 

 

2

(17) Karlskoga Salut – (12) Medley

5 - 5

 

28/1 Ti

16.30

1

(19) Gubbarna – (15) Lag Malmberg

7 - 1

 

 

2

(3) Team 70/30 - (8) Sandfallets CL 

4 - 5

 

 18.15

1

(21) Sparven – (17) Karlskoga Salut

3 - 3

 

 

2

(2) Glidarna– (5) Team Bo

9 - 5

 

20.00

1

(10) Team Ken Brown - (4) Ä-ligan

3 - 5

 

30/1 To

 18.15

1

(13) On Tee  – (18) Full Sop  

0 - 6 wo

 

 

2

(1) Rogers Boys – (6) Labbero

4 - 5

 

20.00

1

(9) Give & Take  – (7) Tågab

11 - 2

 

 

2

(22) WT – (16) Curlkul

7 - 6

V:a 6

 

 

 

 

  3/2 Må

16.30

1

(18) Full Sop – (12) Medley

9 - 8

 

 18.15

1

(3) Team 70/30 - (7) Tågab

4 - 5

 

 

2

(20) Rolling Stones  – (14) Culis 

4 - 9

 

20.00

1

(16) Curlkul  – (17) Karlskoga Salut  

4 - 5

 

  4/2 Ti

16.30

1

(18) Full Sop  – (19) Gubbarna

5 - 7

 

 

2

(21) Sparven – (15) Lag Malmberg

0 - 15

 

 18.15

1

(10) Team Ken Brown - (2) Glidarna  

3 - 5

 

 

2

(13) On Tee – (17) Karlskoga Salut

3 - 8

 

20.00

1

(22) WT – (14) Culis 

8 - 4

 

6/2 To

 18.15

1

(1) Rogers Boys– (5) Team Bo

7 - 9

 

 

2

(6) Labbero– (4) Ä-ligan

2 - 8

 

20.00

1

(9) Give & Take - (3) Team 70/30

8 - 2

 

 

2

(8) Sandfallets CL  – (11) Rocks On The Ice

2 - 5

V:a 7

 

 

 

 

10/2 Må

16.30

1

(18) Full Sop  – (14) Culis

0 - 7

 

 

2

(8) Sandfallets CL  – (2) Glidarna

3 - 8

 

 18.15

1

(20) Rolling Stones – (12) Medley

4 - 4

 

 

2

(22) WT  – (19) Gubbarna

3 - 9

 

20.00

1

(10) Team Ken Brown - (11) Rocks On The Ice

4 - 7

 

 

2

(17) Karlskoga Salut – (15) Lag Malmberg

5 - 2

 

 

 

 

 

11/2 Ti

 18.15

1

(13) On Tee  – (14) Culis 

4 - 6

 

 

2

(1) Rogers Boys– (4) Ä-ligan

9 - 5

 

20.00

1

(9) Give & Take  – (5) Team Bo

8 - 5

 

 

2

(20) Rolling Stones  - (16) Curlkul

3 - 4

13/2 To

 18.15

1

(10) Team Ken Brown - (3) Team 70/30

6 - 2

 

 

2

(21) Sparven – (22) WT  

1 - 11

 

20.00

1

(8) Sandfallets CL – (6) Labbero

5 - 4

 

 

2

(1) Rogers Boys– (7) Tågab

0 - 9

 

V:a 8

 

 

 

 

17/2 Må

16.30

1

(18) Full Sop  – (16) Curlkul 

6 - 2

 

 

2

(4) Ä-ligan – (2) Glidarna  

2 - 6

 

 18.15

1

(3) Team 70/30- (11) Rocks On The Ice

4 - 4

 

 

2

(12) Medley – (22) WT

8 - 6

 

20.00

1

(1) Rogers Boys– (9) Give & Take 

6 - 2

 

 

2

(13) On Tee - (19) Gubbarna

3 - 4

    18/2 Ti

16.30

1

(16) Curlkul  – (14) Culis 

10 - 4

 

 

2

(21) Sparven – (12) Medley 

5 - 4

 

 18.15

1

(5) Team Bo - (10) Team Ken Brown 

1 - 7

 

 

2

(17) Karlskoga Salut – (19) Gubbarna

6 - 2

 

20.00

1

(8) Sandfallets CL – (9) Give & Take  

2 - 7

 

 

2

(6) Labbero– (2) Glidarna      

4 - 5

20/2 To

16.30

1

(4) Ä-ligan - (3) Team 70/30

4 - 3

 

 18.15

1

(13) On Tee  – (15) Lag Malmberg

5 - 3

 

 

2

(6) Labbero - (11) Rocks On The Ice

7 - 1

 

20.00

1

(20) Rolling Stones  – (21) Sparven 

6 - 8

 

 

2

(7) Tågab- (10) Team Ken Brown

3 - 3

 

V:a 9

 

 

 

 

24/2 Må

16.30

1

(15) Lag Malmberg – (18) Full Sop

5 - 5

 

 

2

(12) Medley – (14) Culis

4 - 4

 

 18.15

1

(6) Labbero – (7) Tågab

4 - 4

 

 

2

(17) Karlskoga Salut – (22) WT 

6 - 5

 

20.00

1

(4) Ä-ligan  – (11) Rocks On The Ice

8 - 1

 

 

2

(1) Rogers Boys - (3) Team 70/30

4 - 4

25/2 Ti

16.30

1

(18) Full Sop  – (21) Sparven 

5 - 5

 

 18.15

1

(20) Rolling Stones  – (19) Gubbarna

3 - 8

 

 

2

(7) Tågab – (8) Sandfallets CL

13 - 1

 

20.00

1

(4) Ä-ligan  – (9) Give & Take 

5 - 4

 

 

2

(1) Rogers Boys – (2) Glidarna  

3 - 3

27/2 To

16.30

1

(16) Curlkul  – (19) Gubbarna

12 - 3

 

 18.15

1

(15) Lag Malmberg – (22) WT

4 - 5

 

 

2

(5) Team Bo - (11) Rocks On The Ice

5 - 3

 

20.00

1

(9) Give & Take  - (10) Team Ken Brown

7 - 1

 

 

2

(12) Medley – (13) On Tee

8 - 7

 

V:a 10

 

 

 

 

2/3  Må

16.30

1

(19) Gubbarna  – (12) Medley

2 - 7

 

 18.15

1

(11) Rocks On The Ice– (7) Tågab

3 - 6

 

 

2

(5) Team Bo – (8) Sandfallets CL

4 - 5

 

20.00

1

(13) On Tee  - (22) WT

3 - 9

 

 

2

(1) Rogers Boys– (10) Team Ken Brown 

4 - 7

 

3/3  Ti

16.30

1

(14) Culis – (19) Gubbarna

8 - 2

 

 

2

(16) Curlkul  – (21) Sparven   

6 - 5

 

 18.15

1

(17) Karlskoga Salut – (18) Full Sop

9 - 8

 

 

2

(22) WT  – (20) Rolling Stones

0 - 12

 

20.00

1

(2) Glidarna- (9) Give & Take

5 - 3

 

 

2

(4) Ä-ligan – (7) Tågab

3 - 7

4/3  On

18.15

1

(3) Team 70/30 - (5) Team Bo

6 - 3

 

 

2

(15) Lag Malmberg– (20) Rolling Stones

3 - 4

 

 

 

(6) Labbero – (9) Give & Take  

4 - 5

 

 

 

(13) On Tee – (16) Curlkul

6 -4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_____________________________________________________________

2018 - 2019                     

Team Sportia Open färdigspelad.

Klubmästartna 2018 - 2019

 

Klubbmästarna 2018 - 2019 Lag Tågab.
Från vänster: Mikael Salenbäck, Per Nyman, Per-Åke Rang och Peter Svensson

Resultat finalspel lördag den 16 mars.

1:a Tågab
2:a Give & Take
3:a Karlskoga Salut
4:a Team Ken Brown

Klockan

Match

Bana

 

Resultat

 Kvartsfinal

 

10.00 - 11.30

1

1

Give & Take -  Rocks On Rhe Ice 

10 - 5

2

2

Karlskoga Salut  -  Glidarna

5 - 4

 Semifinal

 

13.00 - 14.30

3

1

Tågab -  Karlskoga Salut

7 - 0

4

2

Team Ken Brown  -  Give & Take

2 - 7

 Final

 

15.00 - 16.30

5

1

Tågab - Give & Take

6 - 5

6

2

Team Ken Brown - Karlskoga Salut

1 - 7

Medley och Team 70/30 i div 1 flyttas ner till div. 2.
Rogers Boys och CurlKul i div. 2 flyttas upp till div. 1.

BP = Bonuspoäng från höstsäsongen
TP = Totalpoängen 

Div 1 

Plac

Lag

Sp

V

O

F

P

BP

TP

1

Tågab

11

7

1

3

12

6

21

2

Team Ken Brown

11

7

0

4

14

3

17

3

Give & Take

11

7

1

3

15

0

15

4

Karlskoga Salut

11

6

2

3

14

1

15

5

Glidarna

11

6

2

3

14

0

14

6

Rocks On The Ice

11

7

0

4

14

0

14

7

Sandfallets CL

11

3

3

5

9

5

14

8

Team Swingers

11

3

2

6

8

4

12

9

Labbero

11

5

0

6

10

0

10

10

Team Bo

11

3

0

8

6

2

8

11

Medley

11

3

1

7

7

0

7

12

Team 70/30

11

3

0

8

6

0

6


Div 2
 

Plac

Lag

Sp

V

O

F

Po

1

Rogers Boys

11

7

1

3

15

2

Curlkul

11

7

1

3

15

3

Team KaMeWa

11

7

0

4

14

4

Ä-ligan

11

6

1

4

13

5

Gubbarna

11

6

1

4

13

6

Sparven

11

5

1

5

11

7

Lag Malmberg

11

4

2

5

10

8

Rolling Stones

11

4

1

6

9

9

WT

11

4

1

6

9

10

On Tee

11

4

1

6

9

11

Culis

11

4

0

7

8

12

Full Sop

11

2

2

7

6


V:a 3

 

 

 

Reseltat

16/1 To

 18.15

1

(13) On Tee  – (21) Sparven 

1 - 8

 

 

2

(10) Team Ken Brown - (8) Sandfallets CL

4 - 6

 

20.00

1

(5) Team Bo – (6) Labbero

7 - 5

 

 

2

(1) Rogers Boys – (11) Rocks On The Ice

8 - 1

20/1 Må

16.30

1

(12) Medley – (15) Lag Malmberg

5 - 5

 

 

2

(2) Glidarna - (3) Team 70/30

8 - 3

 

 18.15

1

(14) Culis – (17) Karlskoga Salut

2 - 6

 

 

2

(7) Tågab – (5) Team Bo 

6 - 5

 

20.00

1

(13) On Tee – (20) Rolling Stones

6 - 5

 

21/1 Ti

16.30

1

(16) Curlkul - (12) Medley 

0 - 8

 

 

2

(14) Culis - (21) Sparven

10 - 1

 

 18.15

1

(4) Ä-ligan – (5) Team Bo

8 - 7

 

 

2

(22) WT  – (18) Full Sop

8 - 6

 

20.00

1

(1) Rogers Boys– (8) Sandfallets CL

5 - 4

 

 

2

(17) Karlskoga Salut – (20) Rolling Stones 

6 - 4

    23/1 To

16.30

1

(15) Lag Malmberg – (16) Curlkul

6 - 5

 

 

2

(19) Gubbarna – (21) Sparven 

5 - 5

 

 18.15

1

(10) Team Ken Brown - (6) Labbero

8 - 8

 

 

2

(2) Glidarna – (7) Tågab

4 - 8

 

20.00

1

(11) Rocks On The Ice– (9) Give & Take 

4 - 6

V:a 5

 

 

 

 

27/1 Må

16.30

1

(14) Culis – (15) Lag Malmberg

6 - 3

 

 

2

(8) Sandfallets CL  – (4) Ä-ligan

3 - 4

 

 18.15

1

(2) Glidarna – (11) Rocks On The Ice

6 - 6

 

 

2

(20) Rolling Stones  – (18) Full Sop

4 - 2

 

20.00

1

(6) Labbero - (3) Team 70/30

4 - 6

 

 

2

(17) Karlskoga Salut – (12) Medley

5 - 5

 

28/1 Ti

16.30

1

(19) Gubbarna – (15) Lag Malmberg

7 - 1

 

 

2

(3) Team 70/30 - (8) Sandfallets CL 

4 - 5

 

 18.15

1

(21) Sparven – (17) Karlskoga Salut

Uppskjuten

 

 

2

(2) Glidarna– (5) Team Bo

9 - 5

 

20.00

1

(10) Team Ken Brown - (4) Ä-ligan

3 - 5

 

30/1 To

 18.15

1

(13) On Tee  – (18) Full Sop  

0 - 6 wo

 

 

2

(1) Rogers Boys – (6) Labbero

4 - 5

 

20.00

1

(9) Give & Take  – (7) Tågab

11 - 2

 

 

2

(22) WT – (16) Curlkul

7 - 6

V:a 6

 

 

 

 

  3/2 Må

16.30

1

(18) Full Sop – (12) Medley

9 - 8

 

 18.15

1

(3) Team 70/30 - (7) Tågab

4 - 5

 

 

2

(20) Rolling Stones  – (14) Culis 

4 - 9

 

20.00

1

(16) Curlkul  – (17) Karlskoga Salut  

4 - 5

 

  4/2 Ti

16.30

1

(18) Full Sop  – (19) Gubbarna

5 - 7

 

 

2

(21) Sparven – (15) Lag Malmberg

0 - 15

 

 18.15

1

(10) Team Ken Brown - (2) Glidarna  

3 - 5

 

 

2

(13) On Tee – (17) Karlskoga Salut

3 - 8

 

20.00

1

(22) WT – (14) Culis 

8 - 4

 

6/2 To

 18.15

1

(1) Rogers Boys– (5) Team Bo

7 - 9

 

 

2

(6) Labbero– (4) Ä-ligan

2 - 8

 

20.00

1

(9) Give & Take - (3) Team 70/30

8 - 2

 

 

2

(8) Sandfallets CL  – (11) Rocks On The Ice

2 - 5

V:a 7

 

 

 

 

10/2 Må

16.30

1

(18) Full Sop  – (14) Culis

0 - 7

 

 

2

(8) Sandfallets CL  – (2) Glidarna

3 - 8

 

 18.15

1

(20) Rolling Stones – (12) Medley

4 - 4

 

 

2

(22) WT  – (19) Gubbarna

3 - 9

 

20.00

1

(10) Team Ken Brown - (11) Rocks On The Ice

4 - 7

 

 

2

(17) Karlskoga Salut – (15) Lag Malmberg

5 - 2

 

 

 

 

 

11/2 Ti

 18.15

1

(13) On Tee  – (14) Culis 

4 - 6

 

 

2

(1) Rogers Boys– (4) Ä-ligan

9 - 5

 

20.00

1

(9) Give & Take  – (5) Team Bo

8 - 5

 

 

2

(20) Rolling Stones  - (16) Curlkul

3 - 4

13/2 To

 18.15

1

(10) Team Ken Brown - (3) Team 70/30

6 - 2

 

 

2

(21) Sparven – (22) WT  

1 - 11

 

20.00

1

(8) Sandfallets CL – (6) Labbero

5 - 4

 

 

2

(1) Rogers Boys– (7) Tågab

0 - 9

 

V:a 8

 

 

 

 

17/2 Må

16.30

1

(18) Full Sop  – (16) Curlkul 

Uppskjuten

 

 

2

(4) Ä-ligan – (2) Glidarna  

Uppskjuten

 

 18.15

1

(3) Team 70/30- (11) Rocks On The Ice

1 - 7

 

 

2

(12) Medley – (22) WT

Uppskjuten

 

20.00

1

(1) Rogers Boys– (9) Give & Take 

6 - 2

 

 

2

(13) On Tee - (19) Gubbarna

Uppskjuten

    18/2 Ti

16.30

1

(16) Curlkul  – (14) Culis 

10 - 4

 

 

2

(21) Sparven – (12) Medley 

5 - 4

 

 18.15

1

(5) Team Bo - (10) Team Ken Brown 

1 - 7

 

 

2

(17) Karlskoga Salut – (19) Gubbarna

6 - 2

 

20.00

1

(8) Sandfallets CL – (9) Give & Take  

2 - 7

 

 

2

(6) Labbero– (2) Glidarna      

4 - 5

20/2 To

16.30

1

(4) Ä-ligan - (3) Team 70/30

4 - 3

 

 18.15

1

(13) On Tee  – (15) Lag Malmberg

5 - 3

 

 

2

(6) Labbero - (11) Rocks On The Ice

7 - 1

 

20.00

1

(20) Rolling Stones  – (21) Sparven 

6 - 8

 

 

2

(7) Tågab- (10) Team Ken Brown

3 - 3

           

 

V:a 9

 

 

 

 

24/2 Må

16.30

1

(15) Lag Malmberg – (18) Full Sop

5 - 5

 

 

2

(12) Medley – (14) Culis

4 - 4

 

 18.15

1

(6) Labbero – (7) Tågab

4 - 4

 

 

2

(17) Karlskoga Salut – (22) WT 

6 - 5

 

20.00

1

(4) Ä-ligan  – (11) Rocks On The Ice

8 - 1

 

 

2

(1) Rogers Boys - (3) Team 70/30

4 - 4

25/2 Ti

16.30

1

(18) Full Sop  – (21) Sparven 

5 - 5

 

 

 18.15

1

(20) Rolling Stones  – (19) Gubbarna

3 - 8

 

 

 

2

(7) Tågab – (8) Sandfallets CL

13 - 1

 

 

20.00

1

(4) Ä-ligan  – (9) Give & Take 

5 - 4

 

 

 

2

(1) Rogers Boys – (2) Glidarna  

3 - 3

 

27/2 To

16.30

1

(16) Curlkul  – (19) Gubbarna

12 - 3

 

 18.15

1

(15) Lag Malmberg – (22) WT

4 - 5

 

 

2

(5) Team Bo - (11) Rocks On The Ice

5 - 3

 

20.00

1

(9) Give & Take  - (10) Team Ken Brown

7 - 1

 

 

2

(12) Medley – (13) On Tee

8 - 7

 

 

 

 

Uppdaterad: 17 MAR 2018 16:33 Skribent: Lars-Erik Green

logo

 Team Sportia

Facebook

Postadress:
Kristinehamns CC - Curling
Bo Hassel, Romelvägen 46
68152 Kristinehamn

Kontakt:
Tel: +46705132609
E-post: This is a mailto link

Se all info