Hoppa till sidans innehåll

TRÄNINGSTIDER säs 19/20

15 AUG 2019 21:38
Här presenteras träningstider för säsongen 19/20. Tiderna gäller tillsvidare och justeringar sker fortlöpande. Nu version 1.2 och namnet ändras då ändringar görs.
  • Uppdaterad: 15 AUG 2019 21:38

Träningstiderna presenteras i åldersordning med YNGST överst. Scrolla nedåt för äldre lag.

Träningstider kan ändras med kort varsel, stäm av innan första träning. Från 15 september en mer stabil situation då alla 55 lag är igång.

Ingen föranmälan behöver göras så det är bara att titta förbi på första träning så tar våra ledare på emot på plats. Lag födda 2011 och äldre startar vecka 34.

Träningstiderna nedan senast justerade – 5 september

 

F = flickor

P = pojkar

F10 = flickor FÖDDA 2010 (siffror födelseår, inte ålder)

P12 = pojkar FÖDDA 2012 (siffror födelseår, inte ålder)

 

Eira = upptagningsområde Eiraskolan och Kungsholmens friskola

Essingen = upptagningsområde Stora och Lilla Essingen

Konradsberg = upptagningsområde ”centrala Kungsholmen”, skolor STIMS, Kungsholmens grundskola

Kristineberg = upptagningsområde Kristinebergsskolan

 

Lek- och Bollskolan ”Haj Fajv”

Söndag 1030-1130 Thorildshallen (uppstart 15 sept)

 

För spelare födda 2012 - spelare förväntas ta med sig egen basketboll.

 

F12 Eira

Fredag 1700-1800 Eiraskolan (uppstart 6 september)

 

F12 Essingen

Måndag 1630-1730 Essingeskolan

 

F12 Konradsberg

Fredag 1630-1730 Konradsbergshallen (uppstart 13 september pga turnering i baskethallen fredag 6 sept)

 

F12 Kristineberg

Fredag 1630-1720 Kristinebergsskolan (uppstart 6 september)

 

P12 Eira

Fredag 1600-1700 Eiraskolan (uppstart 6 september)

 

P12 Essingen

Torsdag 1700-1800 Essingeskolan

 

P12 Konradsberg

Tisdag 1600-1700 Konradsbergshallen (uppstart 3 september)

 

P12 Kristineberg

Fredag 1720-1810 Kristinebergsskolan (uppstart 6 september)

 

 

F11 Eira

Tisdag 1730-1830 Eiraskolan

 

F11 Essingen

Måndag 1630-1730 Essingeskolan

 

F11 Konradsberg

Fredag 1630-1730 Konradsbergshallen

 

F11 Kristineberg

Fredag 1630-1720 Kristinebergsskolan

 

P11 Eira

Torsdag 1700-1800 Eiraskolan

 

P11 Essingen

Torsdag 1700-1800 Essingeskolan

 

P11 Konradsberg

Måndag 1630-1730 Konradsbergshallen

 

P11 Kristineberg

Fredag 1720-1810 Kristinebergsskolan

 

 

F10 Eira

Torsdag 1600-1700 Eiraskolan

 

F10 Essingen

Tisdag 1630-1730 Essingeskolan

   

F10 Kristineberg

Tisdag 1700-1800 Kristinebergsskolan

 

P10 Eira

Tisdag 1630-1730 Eiraskolan

 

P10 Essingen

Tisdag 1730-1830 Essingeskolan

 

P10 Konradsberg

Måndag 1630-1730 Konradsbergshallen

 

P10 Kristineberg

Fredag 1810-1940 Kristinebergsskolan

 

 

F09 Eira

Torsdag 1800-1900 Eiraskolan

Fredag 1800-1900 Eiraskolan

 

F09 Essingen

Tisdag 1630-1730 Essingeskolan

 

F09 Konradsberg

Måndag 1630-1730 Konradsbergshallen

Fredag 1630-1730 Konradsbergshallen (med F09 Kristineberg)

 

F09 Kristineberg

Tisdag 1700-1800 Kristinebergsskolan

Fredag 1630-1730 Konradsbergshallen (med F09 Konradsberg)

 

P09 Eira

Onsdag 1700-1800 Kungsholmens grundskola nedre

Fredag 1700-1800 Rålambshovsskolan

"Kungsholmens grundskola nedre" avses den nedre av de två idrottshallar som ligger på varandra i svensk-finska skolan vid Fridhemsplan.

 

P09 Essingen

Tisdag 1730-1830 Essingeskolan

Torsdag 1800-1900 Essingeskolan

 

P09 Kristineberg

Onsdag 1700-1800 Kungsholmens grundskola nedre

Fredag 1810-1940 Kristinebergsskolan

"Kungsholmens grundskola övre" avses den övre av de två idrottshallar som ligger på varandra i svensk-finska skolan vid Fridhemsplan. 

 

F08 Eira

Tisdag 1830-2000 Eiraskolan (ev. annan tid fram till höstlov)

Torsdag 1900-2000 Eiraskolan

 

F08 Essingen

Måndag 1730-1900 Essingeskolan

Torsdag 1900-2000 Essingeskolan

 

F08 Kristineberg

Tisdag 1800-1915 Kristinebergsskolan

Torsdag 1900-2030 Kristinebergsskolan (med F07 Kristineberg)

  

P08 Eira

Tisdag 1600-1700 Konradsbergshallen

Torsdag 1730-1830 Rålambshovsskolan

 

P08 Konradsberg

Måndag 1830-2000 Rålambshovsskolan

Onsdag 1800-2000 Kungsholmens grundskola övre

"Kungsholmens grundskola nedre" avses den nedre av de två idrottshallar som ligger på varandra i svensk-finska skolan vid Fridhemsplan.

  

 

F07 Eira

Måndag 1900-2030 Kristinebergsskolan (med F07 Konradsberg och F07 Kristineberg)

Onsdag 1900-2000 Kungsholmens gymnasium

Fredag 1830-2000 Kungsholmens grundskola NYA

 

F07 Konradsberg

Måndag 1900-2030 Kristinebergsskolan (med F07 Eira och F07 Kristineberg)

Onsdag 1830-2000 Kungsholmens grundskola NYA

Fredag 1800-1915 Rålambshovsskolan

 

F07 Kristineberg

Måndag 1900-2030 Kristinebergsskolan (med F07 Eira och F07 Konradsberg)

Tisdag 1915-2045 Kristinebergsskolan

Torsdag 1900-2030 Kristinebergsskolan (med F08 Kristineberg)

 

P07

Måndag 2000-2100 Kungsholmens grundskola NYA

Onsdag 1900-2100 Kristinebergsskolan

Torsdag 1830-1930 Kungsholmens grundskola NYA

   

 

F06 Eira

Tisdag 1700-1800 Konradsbergshallen

Torsdag 1830-2000 Rålambshovsskolan

Fredag 1730-1830 Konradsbergshallen (med F06 Konradsberg)

 

F06 Konradsberg

Tisdag 1930-2100 Rålambshovsskolan

Onsdag 1730-1900 Rålambshovsskolan

Fredag 1730-1830 Konradsbergshallen (med F06 Eira)

 

P06

Måndag 1830-2000 Konradsbergshallen

Onsdag 1630-1800 Konradsbergshallen

Fredag 1915-2030 Rålambshovsskolan

 

 

F05

Måndag 2000-2115 Rålambshovsskolan

Tisdag 2000-2100 Kungsholmens grundskola NYA (med F04)

Onsdag 1900-2000 Rålambshovsskolan

 

P05

Måndag 1730-1830 Konradsbergshallen

Onsdag 2000-2130 Kungsholmens grundskola NYA

Fredag 2000-2130 Kungsholmens grundskola NYA

 

 

F04

Tisdag 2000-2100 Kungsholmens grundskola NYA (med F05)

Onsdag 2000-2100 Rålambshovsskolan

 

P04

Måndag 2000-2130 Konradsbergshallen

Onsdag 2000-2130 St Erikshallen

Fredag 1830-2000 Konradsbergshallen

 

 

DU19 (födda 2001-2003)

Tisdag 2100-2200 Kungsholmens grundskola NYA

Torsdag 2000-2130 Rålambshovsskolan

Fredag 2000-2100 Konradsbergshallen (med HU19)

 

HU19 (födda 2001-2003)

Måndag 2000-2130 Konradsbergshallen

Tisdag 1930-2100 Konradsbergshallen

Fredag 2000-2100 Konradsbergshallen (med DU19)

  

 

”Träna som en landslagsspelare” (extraträning)

Tisdag 1700-1800 Konradsbergshallen - födda 2002-2008

Onsdag 1800-1930 Konradsbergshallen - födda 2002-2008

Torsdag 1930-2100 Kungsholmens grundskola NYA - födda 2002-2005

Lördag 0900-1030 Konradsbergshallen - födda 2002-2005

Lördag 1030-1130 Konradsbergshallen - födda 2006-2009

 

 

FRIIDROTT OCH PARKOUR

Information på www.kungsholmenfriidrott.se

 

 

Dam Div 2

Måndag 1930-2100 Konradsbergshallen

 

Dam Div 3

Torsdag 2100-2200 Kungsholmens grundskola NYA

 

 

Herr Div 3

Tisdag 2115-2245 Konradsbergshallen

 

Herr Div 4

Torsdag 2100-2230 Konradsbergshallen

 

Herr Div 6

Måndag 2130-2300 Konradsbergshallen

 

 

PICK UP SENIOR

Onsdag 2130-2300 St Erikshallen

Fredag 2100-2230 St Erikshallen

 

FÖRÄLDRABASKET

Måndagar 2100-2200 Eiraskolan

 

Grundprinciper vid tilldelning av träningstider:

Geografisk närhet där så är möjligt

Yngsta lagen tränar tidigast om möjligt

Försöker behålla träningsdag från förra säsongen

 

För frågor om träningstider kontakta gärna This is a mailto link där vi svarar omgående på era frågor.

Det går även bra att dyka upp på våra träningar utan föranmälan, vi garanterar plats till alla som är med oss från början och tillämpar kösystem då våra lag blir fulla. 

 

Skribent: Kansliet
Epost: Adressen Gömd

 

 

2013-KLUBBEN

2013

Postadress:
Kungsholmen BBK - Basket
Oskar Kotsalainen, Hornsbergs strand 93
11215 Stockholm

Kontakt:
Tel: +46735330343
E-post: This is a mailto link

Se all info