Hoppa till sidans innehåll

TRÄNINGSTIDER säs 20/21

15 AUG 2020 12:49
Här presenteras träningstiderna för säsongen 20/21. Tiderna gäller tillsvidare och justeringar görs löpande. Nuvarande version 1.3 och namnet ändras då ändringar görs.
  • Uppdaterad: 15 AUG 2020 12:49

Träningstiderna presenteras i åldersordning med YNGST överst. Scrolla nedåt för äldre lag.

Träningstider kan ändras med kort varsel. Från 15 september en mer stabil situation då alla 58 lag är igång.

Ingen föranmälan behöver göras så det är bara att titta förbi på första träning så tar våra ledare på emot på plats. De flesta lagen startar vecka 34, några av de yngsta startar vi upp någon vecka senare.

Träningstiderna nedan senast justerade – 15 augusti

 

F = flickor

P = pojkar

F10 = flickor FÖDDA 2010 (siffror födelseår, inte ålder)

P12 = pojkar FÖDDA 2012 (siffror födelseår, inte ålder)

 

Eira = upptagningsområde Eiraskolan och Kungsholmens friskola

Essingen = upptagningsområde Stora och Lilla Essingen

Konradsberg = upptagningsområde ”centrala Kungsholmen”, skolor STIMS, Kungsholmens grundskola

Kristineberg = upptagningsområde Kristinebergsskolan

 

Lek- och Bollskolan ”Haj Fajv”

Söndag 1030-1130 Thorildshallen (uppstart 30 aug)

 

Födda 2013 - spelare förväntas ta med sig egen basketboll.

 

--

Lag födda för 2013 är nystartade.

 

F13 Eira

Fredag 1600-1700 Eiraskolan

 

F13 Essingen

Måndag 1615-1715 Essingeskolan

 

F13 Konradsberg

Tisdag 1730-1830 Konradsbergshallen 1

 

F13 Kristineberg

Fredag 1600-1700 Kristinebergsskolan (på prov tillsvidare, kan senareläggas)

 

P13 Eira

Tisdag 1630-1700 Eiraskolan

 

P13 Essingen

Torsdag 1615-1715 Essingeskolan

 

P13 Konradsberg

Tisdag 1630-1730 Konradsbergshallen 1

 

P13 Kristineberg

Tisdag 1630-1730 Kristinebergsskolan (tillsvidare, kan ändras med kort varsel)

---

 

F12 Eira

Onsdag 1700-1800 Kungsholmens grundskola övre

 

F12 Essingen

Måndag 1615-1715 Essingeskolan

 

F12 Konradsberg

Fredag 1600-1700 Konradsbergshallen

 

F12 Kristineberg

Fredag 1600-1700 Kristinebergsskolan (på prov tillsvidare, kan senareläggas)

 

P12 Eira

Fredag 1700-1800 Eiraskolan

 

P12 Essingen

Torsdag 1615-1715 Essingeskolan

 

P12 Konradsberg

Måndag 1600-1700 Konradsbergshallen

 

P12 Kristineberg

Tisdag 1630-1730 Kristinebergsskolan (tillsvidare, kan ändras med kort varsel)

---

 

F11 Eira

Tisdag 1800-1900 Eiraskolan

 

F11 Essingen

Måndag 1715-1815 Essingeskolan

 

F11 Konradsberg

Fredag 1700-1800 Konradsbergshallen 2

 

F11 Kristineberg

Fredag 1700-1730 Kungsholmens grundskola övre

 

P11 Eira (OBS - kontaka This is a mailto link innan besök)

Torsdag 1730-1800 Eiraskolan

Lördag 1000-1100 Klastorpsskolan

 

P11 Konradsberg

Måndag 1700-1800 Konradsbergshallen

 

P11 Kristineberg

Fredag 1800-1900 Kristinebergsskolan (OBS - uppstart 28 augusti)

--- 

 

F10 Eira

Tisdag 1900-2000 Eiraskolan

Torsdag 1630-1730 Eiraskolan

   

F10 Kristineberg

Tisdag 1800-1900 Kristinebergsskolan (kan ev. tidigareläggas 30 minuter framöver)

 

P10 Eira

Tisdag 1700-1800 Eiraskolan

Fredag 1600-1700 med P10 Konradsberg gemensamt med P10 Konradsberg (uppstart 28 aug)

 

P10 Konradsberg

Måndag 1700-1800 Konradsbergshallen

Fredag  1600-1700 Rålambshovsskolan (uppstart 28 aug)

 

P10 Kristineberg

Tisdag 1700-1800 Konradsbergshallen 3

Torsdag 1730-1830 Rålambshovsskolan

Onsdag 1830-1930 Kungsholmens grundskola NYA gemensamt med alla P09:or

--- 

 

F09 Eira

Torsdag 1800-1900 Eiraskolan

Fredag 1800-1900 Eiraskolan

Onsdag 1700-1800 Konradsbergshallen gemensamt med alla F09:or

 

F09 Konradsberg

Måndag 1700-1800 Konradsbergshallen

Onsdag 1700-1800 Konradsbergshallen gemensamt med alla F09:or

ev. Fredag 1730-1900 Kungsholmens grundskola övre (med F09 Kristineberg)

 

F09 Kristineberg

Tisdag 1730-1830 Essingeskolan

Onsdag 1700-1800 Konradsbergshallen gemensamt med alla F09:or

Fredag 1730-1900 Kungsholmens grundskola övre (ev. med F09 Konradsberg)

 

P09 Eira

Onsdag 1830-1930 Kungsholmens grundskola NYA gemensamt med alla P09:or

Fredag 1700-1800 Rålambshovsskolan

 

P09 Essingen

Tisdag 1800-1900 Konradsbergshallen 3

Onsdag 1830-1930 Kungsholmens grundskola NYA gemensamt med alla P09:or

Torsdag 1830-1930 Rålambshovsskolan

 

P09 Kristineberg

Tisdag 1700-1800 Konradsbergshallen 3

Torsdag 1730-1830 Rålambshovsskolan

Onsdag 1830-1930 Kungsholmens grundskola NYA gemensamt med alla P09:or

---

 

F08 Eira

Tisdag 1900-2000 Konradsbergshallen gemensamt med F08 Kristineberg

Onsdag 1900-2000 Konradsbergshallen gemensamt med F08 Kristineberg

Torsdag 1900-2000 Eiraskolan

 

F08 Essingen

Tisdag 1930-2100 Rålambshovsskolan

Onsdag 1900-2000 Rålambshovskolan

Torsdag 1900-2030 Essingeskolan

 

F08 Kristineberg

Tisdag 1900-2000 Konradsbergshallen gemensamt med F08 Eira

Onsdag 1900-2000 Konradsbergshallen gemensamt med F08 Eira

Torsdag 1900-2030 Kristinebergsskolan

 

P08 Eira

Tisdag 1600-1730 Konradsbergshallen 2

Onsdag 1930-2030 Kungsholmens grundskola NYA gemensamt med P08 Konradsberg

Torsdag 1600-1730 Rålambshovsskolan

 

P08 Konradsberg

Måndag 1830-2000 Rålambshovsskolan

Onsdag 1930-2030 Kungsholmens grundskola NYA gemensamt med P08 Eira

---

 

F07 Eira

Måndag 1900-2100 Klastorpsskolan (uppstart v37)

Onsdag 1930-2030 St Eriks gymnasium

Fredag 1800-2000 Rålambshovsskolan gemensamt med F07 Konradsberg

 

F07 Konradsberg

Måndag 2000-2100 Rålambshovsskolan

Onsdag 1800-1900 Kungsholmens gymnasium

Fredag 1800-2000 Rålambshovsskolan gemensamt med F07 Eira

 

P07

Måndag 2000-2100 Kungsholmens grundskola NYA

Onsdag 2030-2145 St Eriks gymnasium

Fresdag 1830-2000 Kungsholmens grundskola NYA

--- 

 

F06 Eira

Måndag 1900-2100 Kristinebergsskolan gemensamt med F06 Konradsberg

Tisdag 1730-1900 Konradsbergshallen 2

Torsdag 1930-2100 Rålambshovsskolan

 

F06 Konradsberg

Måndag 1900-2100 Kristinebergsskolan gemensamt med F06 Eira

Tisdag 1830-2000 Kungsholmens ggrundskola NYA

Torsdag 1830-2000 Kungsholmens grundskola NYA

 

P06

Tisdag 1900-2100 Kristinebergsskolan (från 25 aug)

Onsdag 1800-1900 Konradsbergshallen

Fredag 1830-1930 Konradsbergshallen

--- 

 

F05

Måndag 1900-2100 Kristinebergsskolan gemensamt med F06

Tisdag 1830-2000 Kungsholmens grundskola NYA

Torsdag 1830-2000 Kungsholmens grundskola NYA

 

P05

Måndag 1915-2030 Konradsbergshallen

Tisdag 2000-2130 Konradsbergshallen Ambitionsträning med P04

Onsdag 2030-2200 Kungsholmens grundskola NYA Ambitionsträning med P04

Fredag 1930-2045 Konradsbergshallen

--- 

 

HU17

Måndag 2030-2145 Konradsbergshallen

Tisdag 2000-2130 Konradsbergshallen Ambitionsträning med P05

Onsdag 2030-2200 Kungsholmens grundskola NYA Ambitionsträning med P05

Fredag 2045-2200 Konradsbergshallen 

 

DU19 (födda 2001-2004)

Tisdag 2000-2100 Kungsholmens grundskola NYA

Torsdag 2000-2100 Kungsholmens grundskola NYA

 

HU19 (födda 2001-2003)

Tisdag 2100-2200 Kungsholmens grundskola NYA

Fredag 2000-2130 Kungsholmens grundskola NYA

 

HALLHÄNG ungdom

Fredag 2200-2300 Konradsbergshallen

  

FRIIDROTT OCH PARKOUR

Information på www.kungsholmenfriidrott.se

 

 

Dam Div 2

Onsdag 2000-2100 Konradsbergshallen

 

Dam Div 3

Måndag 2100-2200 Thorildshallen (inte riktigt klart än)

Torsdag 2100-2200 Kungsholmens grundskola NYA

 

 

Herr Div 3

Tisdag 2130-2300 Konradsbergshallen

 

Herr Div 4

Torsdag 2100-2230 Konradsbergshallen

 

Herr Div 6

Måndag 2145-2300 Konradsbergshallen

 

 

PICK UP SENIOR

Måndag 2200-2300 Thorildshallen

Onsdag 2145-2300 St Erikshallen

Fredag 2100-2230 Thorildshallen

 

FÖRÄLDRABASKET

Måndagar 2100-2200 Eiraskolan

 

Grundprinciper vid tilldelning av träningstider:

Geografisk närhet

Yngsta lagen tränar tidigast

Behålla träningsdag från förra säsongen

 

För frågor om träningstider kontakta gärna This is a mailto link där vi svarar omgående på era frågor.

 

 

Skribent: Kansliet
Epost: Adressen Gömd

 

 

2013-KLUBBEN

2013

Postadress:
Kungsholmen BBK - Basket
Oskar Kotsalainen, Hornsbergs strand 93
11215 Stockholm

Kontakt:
Tel: +46735330343
E-post: This is a mailto link

Se all info