Hoppa till sidans innehåll

Träningstider säsongen 21/22

15 AUG 2021 19:56
Här version 1.3 av träningstider för säsongen 21/22. Justeringar sker löpande och tiderna bör stämmas av innan besök på första träning. Senast uppdaterad 14:35 tisdag 12 okt.
  • Uppdaterad: 15 AUG 2021 19:56

Träningstiderna, i åldersordning med yngst överst. Överst finner ni träningstider för våra åtta nystartade kvarterslag födda 2014. Scrolla ned för äldre lag.

Justeringar kan ske så stäm av dagen innan ni går till första träning att inget har ändrats nedan för ditt lag.

F = FLICKOR

P = POJKAR

F11 = flickor FÖDDA 2011 (F11 avser födelseår, inte ålder)

P12 = pojkar FÖDDA 2012 (P12 avser födelse, inte ålder)

 

Eira = upptagningsområde Eiraskolan och Kungsholmens friskola

Essingen = upptagningsområde Stora och Lilla Essingen

Konradsberg = upptagningsområde ”centrala Kungsholmen”, skolor STIMS, Kungsholmens grundskola

Kristineberg = upptagningsområde Kristinebergsskolan

 

Grundprinciper vid tilldelning av träningstider

Geografisk närhet

Yngsta lag tränar tidigast

Behålla träningsdag från förra säsongen

--

Extraträning, morgonträning och helgträning finner ni underst.

--

"Vi är helt nya inom idrott och behöver lite extra guidning.."

Såhär kan det se ut som praktiskt exempel. Ditt barn Lisa är född 2014 och går i Eiraskolan.

Då scrollar du ned tills du finner F14 Eira som är "hennes" lag. Du ser vilket dag (onsdag) och tid (1700-1800) de tränar och dyker upp på första träning med rätt utrustning. Kom gärna tio minuter innan träningen för att ha god marginal.

För ett par av er ser ni att träningstiden krockar med t.ex. piano eller scouter. I de fall är ni välkomna att välja ett av de andra lagen i åldersgruppen, i exemplet ovan så kanske Lisa då tränar med F14 Konradsberg som tränar på torsdagar.

"Behöver vi göra en anmälan när vi kommer?"

Nej, det går bra att dyka upp så löser tränarna det på plats. Första 2-3 veckorna brukar alltid vara lite "kom igång" med många i samma situation innan rutiner sätter sig lite mer.

"Det finns flera olika lag eller mitt barn går i en annan skola - vilket lag ska vi välja?"

Välj det lag i åldersgruppen som är geografiskt närmast och där ditt barn har skolkamrater. I andra hand det som passar er logistik om det är svårt att få till med det geografiskt närmaste laget.

--

Namnförtydligande om Kungsholmens grundskola:

"Kungsholmens Grundskola svensk-finska" och "Kungsholmens Grundskola Övre" ligger i samma skolflygel ovanpå varandra och har gemensam entré, ca 50 meter bakom en bar som heter Nivå 22. "Kungsholmens grundskola NYA" ligger på andra sidan skolgården mot St Göransgatan där entrén ligger på St Görangatan 75.

--

Födda 2015-2017 Lek- och Bollskolan ”Haj Fajv” (uppstart 12 sept)

OBS - FULLT, endast de som fått inbjudan per mail släpps in i hallen

Vi tar fortsatt emot anmälningar men anmälan betyder INTE plats, vi ser över att starta en till grupp för att kunna ta emot fler barn.

Söndag 10:30-11:30 Thorildshallen

--

Spelare förväntas ta med sig inomhusskor, vattenflaska och egen basketboll. Vi rekommenderar BasketShop här på Kungsholmen för inköp av basketboll i rätt storlek.

 

F14 Eira

Onsdag 1700-1800 Eiraskolan

 

F14 Essingen (FULLT, kontakta kansliet för alternativ)

Tisdag 1630-1730 Essingeskolan

 

F14 Konradsberg

Torsdag 1700-1800 Konradsbergshallen 1

 

F14 Kristineberg

Tisdag 1630-1715 Kristinebergsskolan

 

P14 Eira

Fredag 1700-1800 Eiraskolan

 

P14 Essingen

Tisdag 1730-1830 Essingeskolan

 

P14 Konradsberg

Torsdag 1700-1800 Konradsbergshallen 3

 

P14 Kristineberg

Tisdag 1715-1800 Kristinebergsskolan

 

--

F13 Eira

Måndag 1700-1800 Konradsbergshallen 1

 

F13 Essingen

Måndag 1630-1730 Essingeskolan

 

F13 Konradsberg (FULLT, kontakta kansliet för alternativ)

Tisdag 1700-1800 Konradsbergshallen 1

 

F13 Kristineberg (FULLT, kontakta kansliet för alternativ)

Fredag 1600-1700 Kristinebergsskolan

 

P13 Eira

Tisdag 1600-1730 Rålambshovsskolan

 

P13 Essingen

Torsdag 1630-1800 Essingeskolan

 

P13 Konradsberg

Tisdag 1700-1800 Konradsbergshallen 2

 

P13 Kristineberg

Fredag 1600-1700 Konradsbergshallen 3

---

 

F12 Eira

Tisdag 1600-1700 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Onsdag 1700-1800 Kungsholmens grundskola övre

 

F12 Essingen (FULLT, kontakta kansliet för alternativ)

Måndag 1630-1730 Essingeskolan

Tisdag 1600-1700 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Lördag 1000-1100 Essingeskolan

 

F12 Konradsberg

Tisdag 1600-1700 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Fredag 1700-1800 Konradsbergshallen 2

 

F12 Kristineberg

Tisdag 1600-1700 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Fredag 1700-1800 Kristinebergsskolan

 

P12 Eira

Tisdag 1600-1700 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Onsdag 1800-1900 Eiraskolan (gemensam P12-träning)

Fredag 1700-1800 Konradsbergshallen 3

 

P12 Essingen

Tisdag 1600-1700 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Onsdag 1800-1900 Eiraskolan (gemensam P12-träning)

Torsdag 1630-1800 Essingeskolan

 

P12 Konradsberg

Måndag 1630-1730 Rålambshovsskolan

Tisdag 1600-1700 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Onsdag 1800-1900 Eiraskolan (gemensam P12-träning)

 

P12 Kristineberg

Tisdag 1600-1700 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Onsdag 1800-1900 Eiraskolan (gemensam P12-träning)

Fredag 1600-1700 Konradsbergshallen 3

---

 

F11 Eira

Tränar tillsammans med F11 Kristineberg framöver

 

F11 Essingen (ev. tillkommer en lagträning)

Måndag 1730-1830 Essingeskolan

Tisdag 1600-1700 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

 

F11 Konradsberg

Måndag 1800-1900 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Onsdag 1600-1700 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Fredag 1700-1800 Konradsbergshallen 1

 

F11 Kristineberg

Måndag 1800-1900 Konradsbergshallen 2

Onsdag 1600-1700 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Fredag 1600-1700 Konradsbergshallen 2

 

P11 Eira 

Måndag 1800-1900 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Tisdag 1600-1700 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Onsdag 1800-1900 Kungsholmens grundskola övre

Söndag 1000-1100 Rålambshovsskolan

 

P11 Konradsberg

Måndag 1700-1800 Konradsbergshallen 2

Tisdag 1600-1700 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Onsdag 1700-1800 P10-P11 Konradsbergshallen (med chefstränare)

 

P11 Kristineberg

Måndag 1700-1800 Konradsbergshallen 2

Tisdag 1600-1700 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Onsdag 1700-1800 P10-P11 Konradsbergshallen (med chefstränare)

--- 

 

F10 Eira

Måndag 1830-1930 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Tisdag 1900-2000 Kungsholmens grundskola Övre

Onsdag 1600-1700 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Torsdag 1600-1700 Rålambshovsskolan

   

F10 Kristineberg

Måndag 1830-1930 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Tisdag 1800-1930 Kristinebergsskolan

Onsdag 1600-1700 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Torsdag 1700-1800 Konradsbergshallen 2

Torsdag 1800-1930 Kungsholmens grundskola svensk-finska (byts då svensk-finska måndag 23 aug meddelat att alla uthyrning avbryts)

 

P10 Eira

Tisdag 1700-1800 Konradsbergshallen 2

Onsdag 1700-1800 P10-P11 Konradsbergshallen (med chefstränare)

Fredag 1600-1715 Rålambshovsskolan

 

P10 Konradsberg

Måndag 1800-1900 Konradsbergshallen 3

Onsdag 1700-1800 P10-P11 Konradsbergshallen (med chefstränare)

Fredag 1600-1715 Rålambshovsskolan (med P10 Eira, troligen senare tid)

--- 

 

F09 Eira

Måndag 1830-1930 Konradsbergshallen (med chefstränare)

Tisdag 1900-2030 Eiraskolan

Torsdag 1800-1930 Rålambshovsskolan

  

F09 Vit

Måndag 1830-1930 Konradsbergshallen (med chefstränare)

Tisdag 1930-2100 Kristinebergsskolan

Fredag 1800-1900 Kristinebergsskolan

 

P09 Eira

Måndag 1700-1800 Konradsbergshallen 3 (ev. ändring till Eira framöver) 

Onsdag 1800-1930 Konradsbergshallen (med chefstränare)

Torsdag 1700-1800 Rålambshovskolan (med P09 Kristineberg)

Fredag 1830-1930 Kungsholmens grundskola NYA

 

P09 Kristineberg

Onsdag 1800-1930 Konradsbergshallen (med chefstränare)

Torsdag 1700-1800 Rålambshovskolan (med P09 Eira)

Fredag 1715-1830 Rålambshovsskolan

---

 

F08 Eira

Måndag 1900-2000 Eiraskolan

Tisdag 2000-2100 Rålambshovsskolan

Onsdag 1900-2100 Rålambshovsskolan

Torsdag 1930-2100 Rålambshovsskolan

 

F08 Essingen / Kristineberg

Måndag 1830-1930 Konradsbergshallen 1 (med chefstränare)

Tisdag 1900-2030 Konradsbergshallen

Onsdag 1900-2100 Rålambshovskolan

Torsdag 1830-2000 Kungsholmens grundskola NYA

  

P08

Måndag 1900-2100 Rålambshovsskolan

Tisdag 1800-1900 Konradsbergshallen

Onsdag 1800-1930 Konradsbergshallen (med chefstränare)

Torsdag 1800-1900 Konradsbergshallen

---

 

F07

Måndag 2000-2200 Kungsholmens grundskola NYA (med F06)

Tisdag 1830-1930 Kungsholmens grundskola NYA

Onsdag 1930-2030 St Eriks gymnasium (med F06)

Torsdag 2000-2130 Kristinebergsskolan

 

P07

Måndag 1800-1930 Thorildshallen

Onsdag 2030-2145 St Eriks gymnasium

Torsdag 2000-2200 Kungsholmens grundskola NYA (med chefstränare)

Fredag 1930-2030 Konradsbergshallen

--- 

 

F06

Måndag 2000-2200 Kungsholmens grundskola NYA (med F07)

Tisdag 1930-2100 Kungsholmens grundskola NYA

Onsdag 1930-2030 St Eriks gymnasium (med F07)

Torsdag 1900-2030 Konradsbergshallen

 

P06

Måndag 1930-2030 Konradsbergshallen

Onsdag 1930-2100 Kungsholmens grundskola NYA

Torsdag 2000-2200 Kungsholmens grundskola NYA (med chefstränare)

Fredag 1930-2100 Thorildshallen

--- 

 

P04 / P05

Måndag 2030-2200 Konradsbergshallen

Tisdag 2030-2200 Konradsbergshallen

Torsdag 2000-2200 Kungsholmens grundskola NYA (med chefstränare)

Fredag 1800-1930 Konradsbergshallen

Söndag 0900-1030 Thorildshallen

--- 

 

HU19

Tisdag 2100-2200 Kungsholmens grundskola NYA

Onsdag 2100-2200 Kungsholmens grundskola NYA

 

PICK UP young Woman (födda 2004-2006)

Tisdag 1900-2030 Klastorp

-- 

HALLHÄNG ungdom

Fredagkväll – plats ej bestämd

--

Extraträningar (med chefstränare)

Måndag 1745-1845 F11-F12-P11-P12 Konradsbergshallen 1 (första 15 minuter individuell fysisk träning, 1800 börjar basketen i hallen)

Måndag 1830-1930 F08-F09-F10 Konradsbergshallen 1 (första 15 minuter individuell fysisk träning, 1845 börjar basketen i hallen)

Tisdag 1600-1700 F12-P11-P12 Konradsbergshallen 1

Onsdag 1600-1700 F11 Konradsbergshallen 1

Onsdag 1700-1800 P10-P11 Konradsbergshallen

Onsdag 1800-1930 P08-P09 Konradsbergshallen

Torsdag 2000-2200 födda 2007 och äldre Kungsholmens grundskola NYA

.

Helgträningar (med chefstränare)

Lördag 0900-1000 födda 2007 och äldre Konradsbergshallen

Lördag 1000-1100 födda 2008-2009 Konradsbergshallen

Lördag 1100-1200 födda 2010-2011 Konradsbergshallen

.

Morgonträningar (med chefstränare)

Tisdagmorgon 0700-0800 Kungsholmens gymnasium

Torsdagmorgon 0700-0800 Kungsholmens gymnasium

--

Dam Div 2

Onsdag 1930-2100 Konradsbergshallen

 

Dam Div 3

Måndag 2100-2200 Rålambshovsskolan

Torsdag 2030-2130 Konradsbergshallen

 

Herr Div 3

Onsdag 2100-2230 Eriksdalshallen lilla

 

Herr Div 4

Torsdag 2130-2300 Konradsbergshallen

 

Herr Div 6

Måndag 2200-2300 Konradsbergshallen

--

PICK UP

Tisdag 2200-2300 Konradsbergshallen

Onsdag 2145-2300 St Erikshallen

Fredag – 2100-2230 Thorildshallen

Facebookgrupp "Pick Up Basket Kungsholmen"

.

PICK UP Woman

Torsdag 2100-2200 Rålambshovsskolan

.

PICK UP Junior

Tisdag 1900-2030 Klastorpsskolan

 

FÖRÄLDRABASKET

Måndagar 2000-2100 Eiraskolan

 

För frågor om träningstider kontakta gärna This is a mailto link där vi svarar omgående på era frågor.

 

 

Skribent: Kansliet
E-post: Adressen Gömd

 

 

2013-KLUBBEN

2013

Postadress:
Kungsholmen BBK - Basket
Oskar Kotsalainen, Hornsbergs strand 93
11215 Stockholm

Kontakt:
Tel: +46735330343
E-post: info@kungsholmenbask...

Se all info