Hoppa till sidans innehåll

2015


Laholmsloppet 18 juli 2015

Vi kan konstatera att det stora intresset för Laholmsloppet håller i sig. Det var nu till och med 25 fler som fullföljde någon av de tre sträckorna jämfört med förra året, totalt 181 löpare. Snabbast av alla var Mustafa Mohamed från Hälle IF, som satte nytt rekord för Laholmsloppet med tiden 37 minuter och 39 sekunder. Grattis till detta!

Vädret var på vår sida, med drygt 20 grader och växlande molnighet.

Även i år uppmärksammar vi Kjell Arne Jönsson och Per-Olof Egonsson, som båda har sprungit samtliga 41 Laholmslopp som har arrangerats. 

Tack alla deltagare, funktionärer och publik för Laholmsloppet 2015. Varmt välkomna tillbaka till Laholmsloppet 2016!

En preliminär resultatlista publiceras nedan.

 

  Klass 1 - 12 km män    
1 Mustafa Mohamed Hälle IF 37,39
2 Joel Evertsson IS Göta 42,18
3 Anton Hultberg Skånes Fagerhult 42,18
4 Mikael Honauer IFK Halmstad 42,45
5 Max Persson Henriksons 43,06
6 Carl Koinberg Henrikson Henriksons 44,11
7 Mandus Andersson   48,52
8 Tom Norberg Team Kuri 49,50
9 Per Rabe Laholms IF 50,00
10 Björn Lundberg Lund 50,07
11 Antonio Morais Göteborg 53,04
12 Erik Svensson SISU Forshaga SK 53,07
13 Jesper Lund Halmstad 53,07
14 Peter Flemsjö Hogia Running Club 53,44
15 Mats Grähs Mellby runners 54,46
16 Henrik Barth Laholms IF 54,59
17 Anders Berntsson Västerås 55,27
18 Per Andersson Örebro 55,29
19 Mikael Hansson Träna i Bjärnum 56,08
20 Sune Sandén Laholms IF 56,22
21 Peter Nehlmark Mora 56,25
22 Martin H. Elverius   57,11
23 Mikael Kulanko Team Kuri 57,11
24 Henrik Gustafsson   57,44
25 Erik Lundevi Team Påfågelvägen 58,55
26 Ola Ottosson   59,59
27 Magnus Heidenvall   1,00,01
28 Magnus Andersson Veinge 1,00,57
29 Göran Lund Halmstad 1,01,23
30 Niklas Bergh   1,01,58
31 Johan Berglund   1,02,06
32 Jukka Ropponen Hudiksvall 1,02,15
33 Stefan Carlsson Torup 1,03,30
34 Niklas Issal   1,04,46
35 Martin Sagnerius Team Påfågelvägen 1,06,09
       
       
  Klass 2 - 12 km kvinnor    
1 Charlotta Grähs Mellby Runners 52,06
2 Therese Nerell Stockholm 53,04
3 Carolina Johansson Friskis & Svettis Ängelholm 59,44
4 Marie Gunnarsson   59,44
5 Annika Grähs Mellby runners 59,56
6 Sara Lundberg Lund 1,00,49
7 Stina Gardeståhl Henriksons 1,00,51
8 Linda Wärn   1,01,33
9 Charlotte Most   1,04,11
10 Tove Christiansson Mellby Runners 1,04,12
11 Kamila Bergolc    1,05,18
12 Sofie Sagnerius Team Påfågelvägen 1,05,19
13 Linda Sagnerius Team Påfågelvägen 1,05,27
       
       
  Klass 3 - 6 km män    
1 Anton Landgren  Strömstad LK 20,20
2 Simon Håkansson Henriksons 21,21
3 Henrik Lundgren Växjö Kappseglingsklubb 21,30
4 Tommy Svensson SK Graal 21,43
5 John Kindslätt Uddevalla SK 21,45
6 Johan Delgård   22,02
7 Dennis Andersson Stockholm 22,33
8 Jakob Hussfelt   22,42
9 Mats Mandegård Simlångsdalens IF 23,41
10 David Lindsö Halmstadpolisens Idrotts- & Skytteförening 23,42
11 Magnus Pärsén LK Joggas 23,55
12 Nils H Persson Heleneholms IF, Henriksons 25,16
13 Johan Färemo MAI Motion 25,34
14 Oskar Fåglefelt Ängelholm 25,47
15 Johan Dahlhöjd Team Crosstränad/Göteborg 26,18
16 Eric Morais Göteborg 26,21
17 Henrik Mattsson SK Stimmet 26,25
18 Staffan Hultqvist Hovshaga AIF 26,30
19 Lennart Nilsson Anderstorp 28,02
20 Jan Jönsson   28,19
21 Johan Larsson Team Larsson 28,54
22 Per-Olof Egonsson Laholms IF 29,56
23 Jens Thapper Örebro 30,04
24 Oscar Issal   31,58
25 Lars Wesén Lund 32,47
26 Per-Gunnar Karlsson Mellbystrand 33,38
27 Mathias Andersson Bruha   33,40
28 Stellan Christiansson Mellby Runners 33,43
29 Daniel Nilsson    35,14
30 Kjell Arne Jönsson   35,34
31 Alexander Issal   38,36
       
       
  Klass 4 - 6 km kvinnor    
1 Hanna Karlsson Malmö AI 21,16
2 Alina Lindholm Laholm 24,46
3 Maibrith Nilsson Falkenberg 25,24
4 Helene Gustafsson Markaryds FK 25,29
5 Therese Persson Ljungby 25,30
6 Åsa Gustafsson Stockholm 26,31
7 Catarina Hultqvist Hovshaga AIF 26,40
8 Christine Johansen Marlborough, Massachusetts, USA 27,03
9 Selma Persson Henriksons 28,20
10 Maria Moberg   28,43
11 Martina Alvarsson Vetlanda 28,58
12 Frida Ekström Löparhonorna 29,02
13 Lotta Johansson Ängelholm 29,52
14 Anne Sörenby Henriksons 30,15
15 Sara Bjärstorp Lund 30,33
16 Katarina Lundgren Fk Puls Växjö 30,41
17 Linda Persson Henriksons 31,20
18 Linda Dahlhöjd Team Crosstränad/Göteborg 31,28
19 Pernilla Heidenvall   31,38
20 Camilla Cederstedt   31,43
21 Anna Johnsson Ok gläntan, Vessigebro 31,58
22 Ann-Margret Lindquist Sösdala 32,01
23 Julia Larsson Team Larsson 33,20
24 Lisa Persson   33,25
25 Åsa Nilsson    33,26
26 Ulrika Gustafsson   33,42
27 Inger Stagnebo   34,28
28 Malin Sandström Markaryds FK 34,34
29 CaroLine Hansson Träna i Bjärnum 34,37
30 Sarah Mamo Göteborg 35,18
       
       
  Klass 5 - 2,5 km pojkar födda 2003 och senare   
1 Anton Moberg   9,31
2 Tim Andersson   10,10
3 Ludvig Croon Våxtorps BOIS 10,19
4 Elvin Christiansson Mellby Runners 10,23
5 Hugo Mikaelsson Vindrarps Skidklubb 10,24
6 Hugo Nilsson   10,25
7 Filip Schälin Kongahälla AIK 10,34
8 Arvid Lundgren Växjö Kappseglingsklubb 10,43
9 Lucas Persson Ljungby 10,44
10 Isac Gunnarsson   10,56
11 Isak Larsson Värnamo Södra 11,13
12 Måns Nilsson   11,28
13 Samuel Grähs Mellby runners 11,36
14 Josef Mikaelsson Vindrarps Skidklubb 11,43
15 Viktor Andersson Våxtorps BOIS 11,45
16 Hugo Fransson Mellbystrand 11,45
17 Anton Engsbråten   11,49
18 Elias Ejebrant   11,50
19 Ludvig Fransson Mellbystrand 11,50
20 Erik Heidenvall   11,55
21 Lukas Fidler   12,03
22 Nils Ryberg   12,21
23 William Fidler Henriksons 12,24
24 Malte Swanberg Laholms IF 12,28
25 Oscar Persson   12,31
26 Dante Grähs Eriksson Mellby Runners 13,26
27 Karl-Oskar Johannesson Göteborg ÖIS 13,30
28 Axel Sörenby Henriksons 14,08
29 Arvid Emanuelsson Team Påfågelvägen 15,06
30 Max Emanuelsson Team Påfågelvägen 15,11
31 Walter Swanberg Laholms IF 15,11
32 Anton Nordberg FA2000 15,14
33 Leo Scheffler Laholms IF 15,22
34 Noel Aschier Krillz Dillz Runners 15,30
35 Gabriel Gunnarsson Krille dille Runners 15,36
36 Richard larsson Team Larsson 18,25
37 Ingvar Larsson Team Larsson 18,30
38 Georg Grähs Mellby runners 18,34
       
       
  Klass 6 - 2,5 km flickor födda 2003 och senare   
1 Vera Persson Henriksons 11,35
2 Lova Sörenby Henriksons 12,04
3 Lisa Persson Henriksons 12,04,78
4 Daniela Kulanko Team Kuri 12,29
5 Alva Swanberg Laholms IF 12,38
6 Tuva Persson Ljungby 12,50
7 Karla F Bengtsson   12,56
8 Isabelle Gunnarsson   13,01
9 Alva Gustafsson Markaryds FK 13,01
10 Astrid Gustafsson   13,03
11 Vilda Pärsén LK Joggas 13,27
12 Ebba Christiansson Mellby Runners 14,13
13 Cornelia Grähs Mellby runners 14,23
14 Sophia F Bengtsson   15,38
15 Elsa Gustafsson Markaryds FK 15,38
16 Lovisa Issal   16,43
17 Edith Sagnerius-Lundevi Team Påfågelvägen 16,53
18 Ellen Sagnerius Team Påfågelvägen 16,53
19 Ella Engsbråten   18,19
20 Sophie Heidenvall   18,46
21 Isolde Grähs Eriksson Mellby Runners 19,50
22 Josefin Larsson Team Larsson 20,34
23 Nora Edvardsson Lessebo 20,36
       
       
  Klass 7 - 2,5 km pojkar födda 2000-2002   
1 Oskar Karlsson SK Graal 9,06
2 Edward Larsson Apladalens Löparklubb 9,28
3 Ludwig Persson Uller   9,54
4 Johan Persson   10,10
5 Rasmus Barth Laholms IF 10,11
6 Albin Fransson Mellbystrand 10,21
7 Joel Schenström Ok gläntan, Vessigebro 11,57
       
  Klass 8 - 2,5 km flickor födda 2000-2002   
1 Hanna Gustafsson   11,46
2 Ida Hultqvist Hovshaga AIF 11,51
3 Maja Hultqvist Hovshaga AIF 11,58
4 Hedda Nicklasson Stimmet 13,21

 

Uppdaterad: 24 MAJ 2017 23:21 Skribent: Patrik Berg
Epost: Adressen Gömd

 

LIF Friidrott's huvudsponsor

Laholms sparbank

 

Laholms IF Friidrott på Facebook

Postadress:
Laholm IF FIK - Friidrott
Anders Lindblad, Rombergsväg 10
31260 Mellbystrand

Kontakt:
Tel: 0730251752
E-post: This is a mailto link

Se all info