Hoppa till sidans innehåll

SM-resultat 2015

10 JUL 2015 20:32
SM-resultaten 2015 var strålande för Löddes SM-trupp!
Här nedan finns en kort resumé.
  • Skapad: 10 JUL 2015 20:32

SM 2015 avgjordes i Nyköping den 6-11 juli.

Lödde KK deltog med en mindre trupp iår jämfört med fjolårets säsong.
Vi deltog med Björn Linander, Eric och Gustav Pålsson, Villiam Olander, Jacob och Gustav Nilsson, Albin Nord, Cajsa Zeidler och Johanna Johansson.
Lödde KK slutade 6:a totalt sett under hela SM.
De senaste tre åren har placeringarna varit följande:
2014 = 4:a
2013 = 4:a
2012 = 5:a

2005 och 2004 var vi tredje bästa klubb. Guldåren var 1989 och 1996.  

Grupp

SM-truppen 2015. Saknas på bilden gör Björn Linander och Gustav Nilsson.

Lödde KK:s final resultat: 

H18 K1-500m B-final
1 Gustav Pålsson
5 Eric Pålsson
D 22 K-1 500 m B-Final 
6 Cajsa Zeidler
H 18 K-1 500 m A-Final 
6 Jacob Nilsson
9 Villiam Olander 
H 16 K-1 500 m Final 
7 Albin Nord 
D 22 K-1 500 m Final 
6 Johanna Johansson 
H 18 K-2 500 m 
3 Jacob Nilsson / Villiam Olander
5 Eric Pålsson / Gustav Pålsson

K2SM 
D 22 K-2 500 m Final 
5 Johanna Johansson / Cajsa Zeidler 
H 18 K-1 1000 m B-Final
2 Villiam Olander
3 Eric Pålsson
H 16 K-1 2500 m 
5 Albin Nord 
H 18 K-1 1000 m A-Final 
7 Gustav Pålsson
8 Jacob Nilsson 
D 22 K-1 1000 m 
6 Johanna Johansson 
H 18 K-2 1000 m
3 Jacob Nilsson / Villiam Olander 
5 Eric Pålsson / Gustav Pålsson
D 22 K-2 1000 m
4 Johanna Johansson / Cajsa Zeidler
H 18 K-1 200 m B-Final
3 Gustav Pålsson
H 18 K-1 200 m A-Final 
4 Jacob Nilsson
H 16 K-1 200 m
7 Albin Nord
D 22 K-1 200 m
7 Johanna Johansson
H 18 K-2 200 m
2 Jacob Nilsson / Villiam Olander
7 Eric Pålsson / Gustav Pålsson
D 22 K-2 200 m
6 Johanna Johansson / Cajsa Zeidler 
H 16 K-2 500 m
4 Gustav Nilsson / Albin Nord
K2Albin 
H 18 K-4 500 m 
2 Jacob Nilsson / Villiam Olander / Eric Pålsson / Gustav Pålsson 
K4SM
D 21 K-1 5000 m 
2 Johanna Johansson

Johanna
D 22 K-1 5000 m 
6 Johanna Johansson
H 18 K-1 5000 m 
6 Jacob Nilsson
7 Villiam Olander
9 Gustav Pålsson
11 Eric Pålsson
H 18 K-4 1000 m 
1 Jacob Nilsson / Villiam Olander / Eric Pålsson / Gustav Pålsson

K4Guld 
H 16 K-2 2500 m
6 Albin Nord / Gustav Nilsson
H 21 K-1 500 m
9 Björn Linander
Mix 22 500 m 
5 Johanna Johansson / Cajsa Zeidler / Björn Linander / Eric Pålsson

K4Mix
H 18 K-2 5000 m 
1 Jacob Nilsson / Villiam Olander
2 Eric Pålsson / Gustav Pålsson 
K25000

K250001 

K2SM1

H 18 K-4 200 m
1 Jacob Nilsson / Villiam Olander / Eric Pålsson / Gustav Pålsson 

H 18 K-1 4x200 m
1 Jacob Nilsson / Villiam Olander / Albin Nord / Gustav Pålsson
stafett

H 18 K-4 5000 m Final
2 Jacob Nilsson / Villiam Olander / Eric Pålsson / Gustav Pålsson 

D 22 K-2 5000 m Final
1 Johanna Johansson / Cajsa Zeidler
K2cajsajohanna

Tjejerna försvarade sitt SM-Guld på K-2 5000m. Strongt!

Alla aktiva har kämpat på enormt bra, kommit på bra placeringar och hållit humöret uppe trots stundtals tråkigt väder (regn och bistra vindar). Well done!
Tack också till alla föräldrar och ledare som ställt upp för våra aktiva under SM.

Skribent: Annika Nilsson

 

Postadress:
Lödde KK - Kanot
Backavägen, Box 69
24621 Löddeköpinge

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info