Hoppa till sidans innehåll

Andra deltävlingen


47 st tappra skidåkare trotsade snöfallet och åkte. Alla bjöds på fika efteråt i Forsdalaskolans matsal.

Här kommer resultaten:

 

D 0-6år600m

1. Meya Åström                                          5.21

2. Saga Lindholm                                        6.17

3. Stina Hortlund                   LIF                 15.37

 

H 0-6 år600m

1. Sixten Edström                 LIF                 3.58

2. Arvid Nordin                                          6.13

3. Alfons Thiger                     LIF                6.52

4. Leo Lindgren                     LIF                 7.13

5. Liam Granberg                   ÖSK              7.56

 

D 7-8 år1.5 km

1. Vendla Lundquist                                     10.23

2. Freja Zakrisson                                       11.41

2. Alva Svahn                        LIF                 11.59

3  Natalihe Granberg              LIF                 14.26

4. Agnes Berg                       LIF                 17.46

 

H 7-8 år, 1.5 km

1. Rasmus Bäckman                                   13.22

2. Wilgot Csiky                     LIF                 13.59

3. Viktor Johansson               LIF                 16.42

 

D 9-10, 1.5 km

1. Julia Lundgren                   LIF                 7.16

2. Tyra Jonsson                     LIF                10.05

3. Mathilda Johansson            LIF                 10.07

4 Alva Zakrisson                                        12.39

 

H 9-10, 1.5 km

1. Martin Blomberg                LIF                 6.56

2. Leo Svahn                         LIF                 7.58

3. Johannes Bäckman                                 10.03

 

D 11-12, 2.5 km

1 Jasmine Konradsson           LIF                12.10

2. Wilma Gustavsson             Barockaas      17.40

3. Ebba K Alsbäck                LIF                 18.01

4. Susanna Vesteraas           Barockaas      18.44

 

H 11-12, 2.5 km

1. Joar Jonsson                     LIF                 12.54

2. Fabian Csiky                     LIF                 13.17

 

D 13-14 2.5 km,

1. Linn Svahn                       LIF                 9.57

2. Elin Blomberg                    LIF                 10.23

3. Felicia Konradsson            LIF                 12.15

 

H 17-20 7,5 km,

1. Samuel Forsgren               LIF                 29.06

 

 

 

H 21 10 km

1. Erik Jonsson                     Viacon                                  29.24

2. Marcus Fredrikssom          LIF                                       31.51

3. Olli Koronen                      SGL                                     33.33

4. Daniel Lundgren                 LIF                                       33.57

5. Jon Jacobsson                  Skansholm IF                        46.57

6. Marcus Eriksson (5 km)     HIF                                       28.01

 

D 35 5 km

1. Kerstin Lindqvist                ÖSK               27.52

 

H 35, 10 km

1. Robert Rimmervik              LIF                 31.41

 

H 40, 5 km

1. Lennart Svahn                   LIF                 17.44

2. Joacim Kumpula                ÖSK               25.14

 

H 50, 5 km

1. Dan Hägglund                    LIF                 23.03

 

H 55, 5 km

1. Östen Karlsson                 LPIF               18.16

 

D 70, 2.5 km

1. Inger Edlund                    LPIF              12.11

 

H 70 2.5 km

1. Åke Edlund                       LPIF               11.18

Uppdaterad: 24 FEB 2012 11:00 Skribent: Malin Fredriksson

Postadress:
Lycksele IF - Skidor
Vilhelminavägen 3
92135 Lycksele

Kontakt:
Tel: 0734239163
E-post: kanslilyckseleif@gma...