Hoppa till sidans innehåll

Första deltävlingen


Många trotsade kylan och kom för att åka skidor på Forsdalas elljusspår. 61 åkare kämpade i fjortongradig kyla med tidvis lätt snöfall. Alla yngre barn fick pris och alla bjöds på välförtjänt fika i Forsdalaskolans matsal.

Här kommer resultaten:

1:a deltävlingen  i Lyckseles skidserie 1/2  2012

 

D 0-6år600m

1. Stina Hortlund                   LIF                 5.16

 

H 0-6 år600m

1. Harry Söderlund                 LIF                4.05

2. Seth Nordin                       LIF                 4.49

3. Leo Lindgren                     LIF                 8.40

4. Didrik Axelsson                 LIF                 8.49

 

D 7-8 år1.5 km

1. Freja Zakrisson                                       10.24

2. Alva Svahn                        LIF                 12.17

3. Ida Lundholm                     LIF                 13.32

4. Elin Sjödin                                               14.05

5. Agnes Berg                       LIF                  16.32

6. Natalihe Granberg              (600m)            5.16

 

H 7-8 år, 1.5 km

1. Elliott Rimmevik                 LIF                 11.11

2. Rasmus Bäckman                                   12.51

3. Wilgot Csiky                     LIF                  13.32

4. Viktor Johansson               LIF                 18.03

 

D 9-10, 1.5 km

1. Julia Lundgren                   LIF                 7.04

2. Tyra Jonsson                     LIF                 9.33

2. Vilma Nilsson                    LIF                 9.33

4. Mathilda Johansson           LIF                 9.56

5. Elsa K Alsbäck                 LIF                 10.22

6. Alva Zakrisson                                      11.09

7. Linnea Norgren                                      12.20

 

H 9-10, 1.5 km

1. Martin Blomberg                LIF                 6.31

2. Leo Svahn                         LIF                7.26

3. Johannes Bäckman                                 9.33

4. Isak Sjödin                                            9.52

 

D 11-12, 2.5 km

1. Emma Lundgren                LIF                11.28

2. Jasmine Konradsson          LIF                12.02

3. Ebba K Alsbäck                 LIF                 17.07

4. Wilma Gustavsson             Barockaas      17.07

5. Susanna Vesterås             Barockaas      17.09

 

H 11-12, 2.5 km

1. Anton Eriksson                  LIF                 10.28

2. Fabian Csiky                     LIF                 12.07

3. Vidar Axelsson                  LIF                 12.30

4. Joar Jonsson                                           12.58

 

D 13-14 2.5 km,

1. Linn Svahn                       LIF                  8.55

2. Elin Blomberg                    LIF                 9.17

3. Felicia Konradsson            LIF                 12.01

D 17-20 5 km

1. Frida Hedman                    LIF                15.41

2. Malin Fredriksson              LIF                 16.20

3. Cecilia Mårtensson            LIF                 16.21

 

H 17-20 7,5 km,

1. Viktor Karlsson                  Storuman IK                        21.53

2. Jonathan Ström                 Hägglunds IoFK skidor          21.54

3. Daniel Johansson              Hägglunds IoFK skidor           21.55

4. Erik Öhman                       Hägglunds IoFK skidor          21.57

5. Andreas Hasselström         Vännäs SK                           22.35

6. Samuel Forsgren               LIF                                      26.00

 

D 21, 5 km

1. Moa Larsson                     Lyckselepolisens IF               16.30

 

H 21 10 km

1. Daniel Westerberg             LPIF                                   29.41

2. Olle Korronen                                                            30.43

3. Gunnar Ågran                    LIF                                    33.00

4. Jon Jakobsson                  Skansholms IF                     44.11

5. Marcus Eriksson (5 km)     HIF                                     27.06

 

H 35, 10 km

1. Robin Berg                        LIF                33.08

2. Benny Gustafsson             LIF                 35.09

 

H 40, 5 km

1. Lennart Svahn                   LIF                15.52

2. Joacim Kumpula                ÖSK               22.17

 

H 55, 5 km

1. Östen Karlsson                 LPIF               16.12

2. Seved Jonsson                  Norräng         19.46

 

D 70, 2.5 km

1. Inger Edlund                    LPIF                11.19

 

H 70 2.5 km

1. Åke Edlund                       LPIF               10.46

 

Uppdaterad: 24 FEB 2012 10:59 Skribent: Malin Fredriksson

Postadress:
Lycksele IF - Skidor
Vilhelminavägen 3
92135 Lycksele

Kontakt:
Tel: 0734239163
E-post: kanslilyckseleif@gma...