Hoppa till sidans innehåll

Tävlingar


ANMÄLDA TILL TOUR DE SKI  2015

 

Jörgen Nilsson

Fredrik Nilsson

Peter Karlsson

Charles Kjellsson

Rikard Bergengren

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 TOUR DE SKIERG  2014

slutställningen i vår tävling

1. JÖRGEN NILSSON              280 POÄNG

2. ANDERS SÖRENSSON       260

3. FREDRIK NILSSON             170

4. EMIL BENJAMINSSON       160

5. HENRIK GUSTAVSSON      130

6. ERIK KARLSSON                 121

7. HENRIK PÅLSSON              112

8. MATTIAS THORIN                96

9. MAGNUS CARLUND            58

 

VI TACKAR ALLA DELTAGARE, BRA KÄMPAT ALLA, DET BLEV ETT MELLANÅR , MED TANKE PÅ DELTAGARANTALET, NÄSTA ÅR KOMMER VI STARTA INFORMATIONEN I SEP, OCH HOPPAS NI HJÄLPER OSS ATT SPRIDA INFON OM TÄVLINGEN.


 


 

1 minut                                    1000 m                             

Mattias Thorin:         308 meter                       3,36,8                                     19,34,5

Henrik Pålsson:        316                                3,36,5                                     19,30,3

Anders Sörensson:   335                                3,14,3                                     17,46,9

Erik Karlsson           314                                3,32,9                                     19,12,1

Jörgen Nilsson         346                                3,12,0                                     18,07,0

Fredrik Nilsson         329  ,                             3,22,1                                     18,39,2

Henrik Gustavsson   322                                3,27,9                                     19,16,8

Emil Benjaminsson:  334                                3,26,9                                     19,09,8

Magnus Carlund        306                               3,50,4


RESULTAT TOUR DE SKIERG 2013

 

Totalställning:

1. Jörgen Nilsson 400 poäng

2. Henrik Johansson 280

3. Anders Sörensson 204

4. Fredrik Nilsson 190

5. Christian Johansson  150

6. Johan Bylin  145

7.Marcus Palm  140

8. Charles Kjellson  139

9. Jörgen Fält 120

10. Emil Benjaminsson 118

11. Beppen Mattsson 95

12. Nicklas Grunden 94

13.  Peter Karlsson 91

14.Phillip Loewen 78

15. Mattias Thorin 75

16. Håkan Melander 63

17.Henrik Pålsson 37

18. Johan Lidberg 22

19. Gabriel Andersson 15

 

 

Damer

1. Evelyn-Elisabeth Forsberg  380 Poäng

2. Matilda Haraldsson  160

3. Lina Hård  130

4. Malin Baerby

5. Helen Sandfridsson/Persson  85

6. Marie Svärd  45

 

 

minuten:                                                          

1. Jörgen Nilsson                                                

2. Marcus Palm                                                   

3. Henrik Johansson

 4. Johan Bylin                                                      

5. Christian Johansson                                         

5. Fredrik Nilsson                                                 

7. Emil Benjaminsson

8. Charles Kjellsson

8. Phillip Loewen

10. Jörgen Fält

11. Anders Sörensson

12. Johan Lidberg

13. Henrik Pålsson

13. Peter Karlsson

15.Beppen Mattsson

16. Gabriel Andersson

17. Nicklas Grunden

18. Mattias Thorin

19. Håkan Melander

 

 

Damer:

 1. Matilda Haraldsson

 2. Lina Hård

 3. Evelyn- Elisabeth    Forsberg 

 4. Malin Baerby 

5. Marie Svärd

6. Helen Sandfridsson/Persson 

 

 

 

 

 

500 m

 

1. Jörgen Nilsson                                            

2. Henrik Johansson                                                                                                                                   

3. Marcus Palm                                                                                                            

4. Johan Bylin                                                                                                                             

5. Fredrik Nilsson                                             

6. Anders Sörensson                                                                                                           

7. Jörgen Fält                                   

8.Emil Benjaminsson

8. Christian Johansson

10. Phillip Loewen

11.Nicklas Grunden

12. Charles Kjellsson

13. Peter Karlsson

14.Beppen Mattsson

15. Mattias Thorin

16. Håkan Melander

17. Henrik Pålsson

 

Damer:

 

 1. Evelyn- Elisabeth Forsberg

 2. Malin Baerby

 3. Matilda Haraldsson  

 4. Lina Hård  

 5. Helen Sandfridsson/ Persson  

 

 

 

 5000 m:

 

1. Jörgen Nilsson                                            

2. Henrik Johansson                                                                                                                                   

3.  Anders Sörensson                                                                                                              

 4. Fredrik Nilsson                                             

5. Johan Bylin                                                                                    

6. Charles Kjellsson                                  

7. Christian Johansson

8. Beppen Mattsson

9. Peter Karlsson

10. Jörgen Fält

11. Emil Benjaminsson

12. Mattias Thorin

13. Phillip Loewen

14. Nicklas Grunden

15. Håkan Melander

 

 

 

Damer:

1. Evelyn-Elisabeth

Forsberg

 

 

10000 m:


1. Jörgen Nilsson

2. Anders Sörensson

3.Henrik Johansson

4. Fredrik Nilsson

5. Charles Kjellsson

6. Christian Johansson

7. Nicklas Grunden

8. Jörgen Fält

9. Beppen Mattsson

10. Emil Benjaminssom

11. Mattias Thorin

12. Peter Karlsson

13. Håkan Melander

 

Damer

1. Evelyn-Elisabeth Forsberg

 

 


 

 




 

 

                       

 

 

 


 


Tour De Skierg 2013

 

DELTAGARE 

MINUTEN

  500M

5000M

10000M

 

Gabriel Andersson 

298

står över

 

 

 

Emil Benjaminsson

322

1,38,2

20,14,4

41,51,0

Johan Bylin

 

340

1,34,6

18,38,7

 

 

Nicklas Grunden

297

1,40,2

20,48,6

41,05

 

Christian Johansson

328

1,39,1

19,48,2

41,03,1

 

Henrik "Bajdoff" Johansson

341

1,32,0

18,19,7

37,47,8

 

Charles Kjellson

317

1,41,1

19,27,2

39,48,7

 

Malin Baerby

264

2,03,0

 

 

 

Peter Karlsson

304

1,45,4

20,00,8

43,18,2

 

Johan Lidberg

306

står över

 

 

 

Phillip Loewen

317

1,40,1

20,39,2

 

Beppen Mattsson

 

302

1,45,5

19,57,2

41,33,6

 

Håkan Melander 

292

1,47,4

20,52,8

43,46,8

 

Fredrik Nilsson

328

1,34,8

18,34,4

38,25,2

 

Jörgen Nilsson

350

1,30,4

 17,58,2

37,31,8

 

Johan Palm

 

 

 

 

 

Marcus Palm

347

1,33,3

 

 

 

Anders Sörensson

313

1,36,6

18,24,4

37,43,4

 

Mattias Thorin

293

1,46,2

20,34,9

42,32,9

Henrik Pålsson

304

1,51,9

sjuk

sjuk

Evelyn-Elisabeth Forsberg

 

266

1,58,4

22,26,0

47,19,1

 

Matilda Haraldsson

271

2,06,3

Avstår

Avstår

Lina Hård

 

266

2,08

 

 

Helen Sandfridsson/Persson

209

 2,41

 

 

Marie Svärd

216

 

 

 

Jörgen Fält

314

1,38,0

20,06,0

41,26,0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

STRÖMSTADSMILEN 2013

Väldigt fina resultat av våra löpare i Strömstad.

10 km
plac: 2  Sofia Lagerkvist 45:07
plac: 10 Stefan Lagerkvist 43:47
plac 12  Mikael Nilsson 43:19

5km 
plac 19 Fredrik Nilsson 22:25
plac: 6  Susanne Johansson 23:27

plac 7   Marco laasonen   19:45

1609m
plac: 
1   Hanna Lagerkvist 06:45


1000m
plac: 9    Viktor Nilsson 5:04

plac  21  Oskar Lagerkvist  5:44

 

GÖTEBORGSVARVET 2013

 

Här kommer resultaten från medlemmarna i Lysekil Skid & Löparförening. Kommentera om jag glömt någon
Fantastiskt bra av Sofia Lagerkvist, bäst i föreningen, 305:e plats bland damerna.
Bra resultat även från Stefan Lagerkvist,Theresa Claesson/Andreasson,Ulrika Kvillberg och ni som sprang första gången. Och alla som kämpade och slet för att ta sig i mål.
Däremot är nog många inte speciellt nöjd med tiden eller upplägget/disponeringen av loppet. vi klarade helt enkelt inte av att prestera i dom speciella förutsättningar som rådde. Men man lär sig något varje gång och förhoppningsvis kan vi dra lärdom av detta till nästa gång.
Själv blev jag räddad av min upplevelse från förra gången det var så varmt, och drog ner på farten i tid, jag hade garanterat brutit om jag inte haft den erfarenheten f...rån 2009 el 2010.Men inte tillräckligt för att gå ut ännu försiktigare och orka hela loppet i bra fart.
Starkt ändå att ingen bröt!

305 12231 » Lagerkvist, Sofia (SWE) 453 30 Lysekil 00:24:37 00:48:10 01:12:37 01:38:18 01:43:22

3220 3963 » Lagerkvist, Stefan (SWE) 453 30 Lysekil 00:22:39 00:46:35 01:12:04 01:38:37 01:43:34

4196 6203 » Johansson, Ulf (SWE) 453 30 Lysekil 00:23:43 00:47:49 01:13:09 01:40:14 01:45:43

859 16671 » Claesson Andreasson, Theresa (SWE) 453 38 Lysekil 00:25:43 00:51:37 01:17:36 01:44:16 01:49:44

1089 28664 » Kvillberg, Ulrika (SWE) 453 35 Lysekil 00:25:33 00:51:14 01:17:30 01:45:27 01:51:14

7909 1719 » Jörgen Nilsson(SWE) 340 10 Lysekil 00:23:26 00:48:22 01:15:44 01:46:16 01:52:22

8349 41130 » Jolbäck, Stefan (SWE) 461 58 Trollhättan 00:26:23 00:51:39 01:17:29 01:47:15 01:53:04

10018 8357 » Pettersson, Klas (SWE) 453 91 Lysekil 00:25:39 00:52:04 01:20:40 01:50:06 01:55:33

10546 11181 » stjernqvist, urban (SWE) 453 36 lysekil 00:26:02 00:53:17 01:23:28 01:51:11 01:56:13

2080 28382 » Wester, Annelie (SWE) 453 38 Lysekil 00:28:17 00:55:40 01:22:41 01:50:41 01:56:14

11205 18092 » Karlsson, Peter (SWE) 453 33 Lysekil 00:25:40 00:52:45 01:21:26 01:51:05 01:57:06

11270 23508 » Ronnby, Daniel (SWE) 453 33 Lysekil 00:25:16 00:51:24 01:20:49 01:51:05 01:57:09

15320 30440 » Andreasson, Henrik (SWE) 453 38 Lysekil 00:25:59 00:53:00 01:21:22 01:55:30 02:02:42

4257 74947 » Sandfridsson Persson, Helen (SWE) 453 34 Lysekil 00:28:37 00:57:42 01:27:19 01:58:10 02:04:11

19059 45256 » Sjöhav, Per (SWE) 438 54 Hindås 00:28:25 00:57:12 01:28:32 02:02:18 02:08:57

VASALOPPET 2013

 

Namn

  

Nilsson, Jörgen (SWE)

Klubb Lysekils Skid o Löparförening
Klasser H40
Startnummer 14918
Startgrupp VL2
 Halvvasan  tid:2:12:20
 

Resultat

Placering 1254
Plac. (Totalt) 1278
Totaltid (Brutto) 05:21:23
 
 
Namn Nilsson, Fredrik (SWE)
Klubb Lysekils Skid o Löparförening
Klasser H45
Startnummer 11885
Startgrupp VL4
   
   

Resultat

Placering 2822
Plac. (Totalt) 2900
Totaltid (Brutto) 06:00:28

 

 

 

Namn Svärd, Marie (SWE)
Klubb Lysekil skid & löparförening
Klasser D40
Startnummer 13728
Startgrupp ÖSM
 

Resultat

Totaltid 09:07:12
 
 
 
Namn Jolbäck, Stefan (SWE)
Klubb Lysekil skid & löparförening
Klasser H40
Startnummer 5963
Startgrupp ÖSS
 

Resultat

Totaltid 07:43:56
 
 
 
TJEJVASAN
 

  

Namn

  

Laiborn Reijs, Camilla (SWE)

Klubb Lysekil skid & löparförening
Klasser D45
Startnummer 3137
Startgrupp TV3
 

 

Resultat

Totaltid (Brutto) 02:34:35

 

 

 

 

Namn Sandfridsson Persson, Helen (SWE)
Klubb Lysekil skid & löparförening
Klasser D45
Startnummer 2661
Startgrupp TV2
 

Resultat

Placering 513
Placering (Klass) 57
Plac. (Totalt) 513
Totaltid (Brutto) 02:06:21
 
  
  
 KORTVASAN
 

 

Namn

 

Sjöhav, Per (SWE)

Klubb  
Klasser H35
Startnummer 1227
Startgrupp KV1
 

Resultat

Totaltid (Brutto) 03:47:05
 
   
   
   
   
   
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marcialonga, I-Predazzo 2013

2 av våra medlemmar har i helgen(27 jan-13) varit i Italien och tävlat i långloppet marcialonga,70km. Förutom dessa 2 var även Magnus Proos och Martin Mattson med i samma sällskap. Bra prestationer av samtliga!

Namn: NILSSON Jörgen  
Född: 1969
plats: SWE-LYSEKIL
lag: Svezia

kategori: 70km MASCHILE 40/49
övergripande: MASCHILE 70km
Startnummer: (872)

tid: 4:08.56,7
kategori: 201.
övergripande: 533.

 

Namn: NILSSON Fredrik  
Född: 1965
plats: SWE-LYSEKIL
lag: Svezia

kategori: 70km MASCHILE 40/49
övergripande: MASCHILE 70km
Startnummer: (1374)

tid: 4:32.59,6
kategori: 407.
övergripande: 1025.

 

 

 

 

 

Tour De Skierg-tävlingen klar!!

Vinnare i herrklassen blev Jörgen Nilsson från arrangörsklubben Lysekil Skid & Löparförening. 2a blev Mattias Carlzon från Team Ställa Av och 3a blev Marcus Palm från Strömstad Bad.

I Damklassen vann Susanne Johansson före Theresa Claesson/Andreasson.

I lagtävlingen blev det jämt poängmässigt ,segrade gjorde Team Ställ Av, som trots att Strömstad Bad fick lika många poäng var ganska överlägsna tidsmässigt.Team Ställa Av vinner på 2 st 1:a platser och att Strömstad Bad fick ta in en ersättare i sista deltävlingen.3:a blev Bohuspöjkera. Uddevalla rodd får ta nya tag nästa gång.

Grattis till segrarna och tack till alla övriga för ert deltagande och snabba rapporterande av tider.

Tack även till sponsorerna: Midroc,Concept 2 och Svea Energi.

Priser meddelas i slutet av veckan. Vi hoppas återkomma med en ny tävling antingen efter skidsäsongen eller till hösten, då har vi som mål att nå över 100 i deltagarantal och därmed även öka värdet på priserna rejält.

Ha en trevlig skidsäsong, så hörs vi av! Gå gärna med i vår fb-grupp,"lysekil skid & löparförening"

 

Poäng per distans enligt världscup skidor

         500 5000 10000
1. Jörgen  Nilsson                  
Lysekil SLF 280  1.30.3 17.54.3  37.39.7
2.  Mattias Carlzon                    Team Ställa   225 1,36,5 17,58,8 37,17,5
3.   MarcusPalm               Strömstad Bad
200 1,31,2  18,10,1  37,44,7
4.  Johan Palm                  Strömstad Bad   145  1.32.9  18.43.0  38,31,6
5.  Fredrik Nilsson               LSLF 136  1.34.8  18.42.6  39.13.7
6.  Erik Wickström        Team Ställa Av 122  1.38.8  18.44.0   37.56.9 
7. Rickard Bergengren            Team Ställa Av 117  1.38.6  18.47.6  38.30.2
8.  Henrik Pålsson                     Tanum IF   93  1.39.0  19.36.0    39,54,3
9. Johan Bylin                 Strömstad Bad
69  1.38.2  19.43.1  wo 
10. Niklas Grunden                Lysekil SLF 67  1.45.0  20.44,0     41,15.0
11. Bert-Ola Mattsson         Strömstad Bad 
42 1.48,6  20.23,4    41,17,8
12. Peter Karlsson                Lysekil SLF 62  1.45.0  20.30.3  42.05.2
12. Martin Mattsson          Uddevall IS   62  1.45,2  20.06,8  42,45.0
12. Christian Johansson              Lysekil SLF
62  1.43,2  20.33,8     42,18.0
15. Charles Kjellsson            Lysekil SLF 59  1.50.4  20.25.5     41,31.0
16. Philip Loewen               Uddevalla  46  1.49.3 20.52.9  42.46.0
17. Jörgen Hammargren        Lysekil LSF 41  1.49,8 21,28,0    43,28,2
18. Perra Andersson             UddevallaRoddklubb 40  1.52.2  21.21.0  43.36.0
19. Bo Andersson

UddevallaRoddklubb

37  1.54,0  21.23,0    44,00,0
20. Håkan Melander                 Lysekil SLF 32  1.56.0  22,19  45,01,6
21. Tomas Karlsson             UddevallaRoddklubb 31  2.01.0  22.09.0    45,12,0
22. Anders Sörensson              Tanum IF 29  1.39,0  wo wo
23. Urban Stjernqvist            Team Sportia 23  2.04.0  23.58.1          wo
           
1. Susanne Johansson           Lysekil SLF 200 2.05.0  24.10.4  
2. Theresa Claesson/Andreasson  Lysekil SLF 160  2.06.0  24.40.4  
3. Anna-Karin Antonsson       Lysekil SLF 120  2.20.5  25.55.4  
4. Camilla Laiborn/Reijs         Lysekil SLF 100  2.58.6    32.22  
           
        Lagkampen.          
Team Ställa Av   260      
Strömstad Bad   260      
Bohuspöjkerna
  200      
Uddevalla Roddklubb   150      
           
  • 1:a plats = 100 poäng
  • 2:a plats = 80 poäng
  • 3:e plats = 60 poäng
  • 4:e plats = 50 poäng
  • 5:e plats = 45 poäng
  • 6:e plats = 40 poäng
  • 7:e plats = 36 poäng
  • 8:e plats = 32 poäng
  • 9:e plats = 29 poäng
  • 10:e plats = 26 poäng
  • 11:e plats = 24 poäng
  • 12:e plats = 22 poäng
  • 13:e plats = 20 poäng
  • 14:e plats = 18 poäng
  • 15:e - 30:e plats = 16 - 1 poäng

Presenation av deltagare under touren.

 

Team Ställa AV

Namn: Erik Wickström
Född
: 17 september 1982 i Borås
Längd
: 187 cm
Vikt
: 72 kg
Bor
: Hus 5 km väster om Borås, sommarstuga 15 km sydost om Borås
Familj
: Gift och en dotter, född 22 maj 2012
Vovve och Volvo
: Nej. Längtar efter Volvo, men inte vovve.
Utbildning
: Kanditatexamen i biologi från Alaska
Mastersexamen i molekylärbiologi från Göteborgs Universitet
Licentiatavhandling från SLU, två publikationer
Yrke
: Konditionskonnässör: skribent, fotograf, personlig tränare och föreläsare, allt inom hälsa och konditionsidrott
Maxpuls/Vilopuls: 190/28

Meriter:
Skidor:
3:a i nordamerikanska cupen 2005, 52:a Vasaloppet 2011
Rullskidor: 1:a världscuptävling i Tyskland 2002
Löpning: 12:a Lidingöloppet 2006, 1:a Göteborgs Marathon 2006
Orientering: 1:a Fjällräven Extreme Marathon 2004
Duathlon (löp+cykel+löp): 31:a VM 2008, SM-guld i lag 2009
Simning: Silverfisken
MTB: 16:e MTB-SM 2011, 38:a CykelVasan 2009
Bardips: 11:a SM 2011
Växjöklassikern (simning, cykel, rullskidor löpning): 1:a och banrekord 2010
Landslagsuppdrag i tre idrotter: Rullskidor, Duathlon och Vintertriathlon (ganska obskyra idrotter, men jag tycker det är lite häftigt i alla fall)

    Trött efter första duathlontävlingen. Det blev en 4:e-plats i SM i Östersund 2007.

Trött efter första duathlontävlingen. Det blev en 4:e-plats i SM i Östersund 2007.

Personliga rekord:
Löpning:
3000 m: 9.10 min
5000 m: 15.51 min
1 mil: 32.26 min
Halvmarathon: 1:12:12
Marathon: 2:32:08
Lidingöloppet: 1:52:23

Övrigt:
Bänkpress: 80 kg
Dips (fritt hängande, ned till 90 grader): 76 st (bra)
Brutalbänk: 11 st (icke så bra)
Chins: 6 st (riktigt dåligt)
Cykel uppför Sa Calobra: 31.07 min
Roddmaskin 2000 m: 7.09 min
Vasaloppet: 3:52:13
Skidgång hela Schladmingbacken: 46.55 min
Skierg 5000 meter: 18.01 min (motstånd 8)
10 km cykel utan draghjälp: 13.39 min (44 km/h) i snitt på vändbana med 65 m totalstigning

___________________________________________________________________
 

Rickard Bergengren

En glad och skidtokig Skåning som tog sina första stavtag 2008 och sen dess är fast och siktar mot att förverkliga mig själv så mycket det bara går i långlopps världen.

Varifrån ni kommer

Lund, Skåne

Ålder

27

Idrottsbakgrund

Obefintlig, spelade lite tennis och golf inann 2008 sen var det bara på och börja dunka intervaller. gick från 87 kg till 80 kg.

Bästa Vasaloppsresultat

Tidsmässigt: 04:49 (2012)
Placeringsmässigt: 659 (2010)

Övrig meriter inom idrott

Danskmästare på Klassiska Rullskidor 2010, Slagit Erik Wickström 2ggr i långspurt på rullskidtävling (2010, 2011)

 

Jörgen Nilsson

Lysekil

43 år

Allmänt idrottsintresserad avdankad hockeyspelare.

Åkte första vasaloppet 2008 och har förbättrat mig från 3200 i placering till 1475 2012. Bästa tid 5.02 2012. 

 

Medlem i 100/100 klubben göteborgsvarvet. (under 100 minuter och lyft 100 i bänk samma dag).

Sprungit under 2.00 minuter på 800 meter 1987

________________________________________________________________

Fredrik Nilsson

Lysekil

47 år

Före detta elitåkare skridsko och shorttrack där jag representerad Sverige i många tävlingar, hårsmån från att få delta på OS i Lillehammar 1994. Deltagit två wm i shorttrack.

Bästa placering 2400, tid ca 5.25.

Göteborgsvarvet 1.32

,

Uppdaterad: 29 SEP 2015 17:01 Skribent: Jörgen Nilsson

Postadress:
Lysekil SLF - Skidor
Kaprifolvägen 25
45336 Lysekil

Kontakt:
Tel: +46768429929
E-post: This is a mailto link...

Se all info