Hoppa till sidans innehåll

Resultatlista Nationaldagssprinten MK Rimo 2011-06-06


Resultatlista Nationaldagssprinten MK Rimo 2011-06-06          
         
Plac. Startnr Lic.klass Namn/kartläsare/anmälare Klubb Bil SS 1 SS 2 SS 3 2 bästa
         
         
  Klass 3: Volvo Original ( Voc) + Grp N <1600cm3    
         
1. 1 C Joakim Källberg/Niklas Gustavsson Örsundsbro MK/Rasbo MK Volvo 740 01:57,2 01:51,6 01:49,6 03:41,2
2. 61 B Edvard Jansson/Joakim Höök MK Orion Vovo 244 01:57,6 01:53,6 01:51,7 03:45,3
3. 5 B Mattias Engvall/Natalie Engvall Skutskärs MK Susuki Swift Gti MK 1 02:01,0 01:55,2 01:54,5 03:49,7
4. 58 B Tommy Ohlsson/Greger Sundvall Skepptuna MK Volvo 940 02:01,0 01:54,3 02:19,5 03:55,3
5. 4 B Leif Söderlund/Helene Wärme Skepptuna MK Volvo 242 02:10,7 02:04,1 01:54,5 03:58,6
6. 3 C Torbjörn Karlsson/Bengt Källberg Rasbo MK Volvo 940 02:05,3 02:01,7 02:03,8 04:05,5
7. 2 C Gerhard Eklund/Mia Nilsson Örsundsbro MK  Volvo 244 02:05,8 02:00,0 59:59,9 04:05,8
8. 63 C Rickard Eriksson/Rickard Karlsson Vallentuna MK Volvo 940 02:33,1 02:04,6 02:03,3 04:07,9
       
         
  Klass 4: Grupp Ekonomi    
         
1. 11 A Kjell Ekström/Olle Larsson Skepptuna MK Saab 99 02:04,5 02:01,7 02:00,0 04:01,7
2. 8 B Anders Jonsson/Peter Wallén MK Rimo Saab 99 02:04,1 02:06,5 02:00,9 04:05,0
3. 6 C Tobias Hillbom/Roger Hillbom Films MK Saab 99 02:09,1 02:03,3 02:02,0 04:05,3
4. 59 C Ove Kindberg/Martin Linder Skepptuna MK Opel Kadett 02:10,9 02:09,8 02:06,5 04:16,3
5. 7 C Johan Malmberg/Josefin Hellbom Rasbo MK VW Golf II 02:11,6 02:08,3 02:15,1 04:19,9
6. 9 B Kenneth Karlsson/Mikael Palm Skepptuna MK VW Golf GT 02:14,6 02:12,6 02:13,9 04:26,5
7. 10 A Kent Brodin/André Hallberg Rittberg Skepptuna MK VW Golf   03:41,3 Brutit   Brutit
       
         
  Kalss 5: Grupp H 66 - 74 och FIA Appendix K homologerade bilar    
         
1. 16 B Björn Engblom/Stig Karlsson Skepptuna MK Volvo 244 01:55,5 01:49,3 01:50,3 03:39,6
2. 12 C Tom Nilsson/Martin Smeds Örsundsbro MK Opel Ascona A 01:56,0 01:49,7 02:43,0 03:45,7
3. 17 A Mats Svenson/Linda Svenson SMK Märsta Opel Ascona 400 01:59,4 01:57,3 01:56,1 03:53,4
4. 14 C Lennart Stocker/Lars Fyrby Värmdö MK/MK Rimo Opel Ascona  02:04,4 01:58,1 01:58,1 03:56,2
5. 15 B Roger Lenander/Jonas Lenander Vallentuna MK Opel Ascona A 02:01,9 01:58,7 02:15,6 04:00,6
6. 13 C Urban Ahlström/Johan Klaar Almunge MK/Skepptuna MK Volvo 142 02:09,7 02:06,6 02:06,6 04:13,2
         
  Klass 1: 4 wd    
         
1. 22 A Joakim Borg/Lars Gidlöv SMK Linde Ford Escort WRC 01:40,5 01:37,6 01:37,5 03:15,1
2. 20 A Håkan Eriksson/Catarina Gustavsson Örsundsbro MK Ford Escort Cosworth 01:48,7 01:44,5 01:43,9 03:28,4
           
           
  Klass 2: 2 wd   SS 1 SS 2 SS 3 2 bästa
           
1. 53 A Tobias Johansson/Marcus Wengrund Almunge MK Vovo 244 L 01:47,2 01:42,8 01:40,3 03:23,1
2. 45 A Hans-Åke Stensvik/Tomas Åkerlund MK Rimo Volvo 240 01:45,2 01:43,9 01:40,4 03:24,3
    Anm: A. Jansson & son Skogsmaskiner nr: 52    
3. 46 A Kjell Andersson/Maiju Niniskorpi Skepptuna MK Volvo 944 01:47,3 01:43,2 01:42,7 03:25,9
4. 51 A Roine Björk/Johnny Björk Rasbo MK Opel Corsa B 01:48,2 01:44,1 01:42,6 03:26,7
5. 49 A Tommy Högström/Mats Jägerhult MK Rimo Opel Corsa B 01:49,6 01:44,3 01:43,0 03:27,3
    Anm: J:SON Mark & Maskin nr: 266    
6. 48 A Patrik Arvidsson/Ronnie Berglund Gotlands MF Volvo 240 01:49,1 01:44,9 01:45,0 03:29,9
7. 60 A Micke Nilsson/Christofer Fransson Taxinge MK/Nollåtta MK Toyota Corolla GT 01:47,8 01:45,7 01:44,5 03:30,2
8. 50 A Mats Eriksson/Roger Eriksson Haninge MK Ford Escort 01:50,2 01:42,8 01:47,5 03:30,3
    Anm: Värmdö Motorteknik nr: 31    
9. 44 A Tore Wilen/Lars Kirmo Vallentuna MK Opel Ascona B 01:52,1 01:49,0 01:48,5 03:37,5
10. 43 A Anders Eriksson/P-O Lundeborg MK Rimo Opel Corsa B 01:51,8 01:49,7 01:48,0 03:37,7
11. 52 A Joakim Ivarsson/Monica Hanning Emådalens MK/Almunge MK Nissan Sunny 01:51,9 01:49,8 01:48,3 03:38,1
12. 47 A Jonas Björnvad/Ulf Björnvad Mälaröarnas MK VW Golf 01:58,3 01:51,9 01:48,6 03:40,5
13. 30 A Robert Tillaeus/Ricard Söderblom Skepptuna MK Opel Manta 01:56,0 01:51,8 01:51,5 03:43,3
14. 55 A Leif Westman/Mats Eriksson Almunge MK/Films MK Ford Fiesta 02:02,7 01:58,0 01:57,2 03:55,2
       
1. 42 B Johan Elovsson/Ola Bolinder Skepptuna MK Nissan Sunny 01:45,8 01:43,3 01:40,5 03:23,8
2. 38 B Hans Jansson/Eva Jansson MK Rimo Volvo 940 01:52,7 02:19,9 01:46,0 03:38,7
3. 39 B Roine Berlin/Christian Ohlsson Almunge MK Volvo 242 01:51,7 01:51,4 01:47,5 03:38,9
    Anm: A.R.C. Motorsport nr: 61    
4. 56 B Michel Brundin/Bengt Malmberg Almunge MK Volvo 242 01:52,1 01:57,7 01:47,3 03:39,4
5. 41 B Niklas Karlsson/Erik Wallin MK Rimo/Skepptuna MK Volvo 242 L 01:52,8 01:50,3 59:59,9 03:43,1
6. 37 B Kjell Mattsson/Kent Olsson Östhammars MK Peugeot 206 01:55,7 01:55,8 01:52,0 03:47,7
7. 40 B Anton Ohlsson/Joel Ohlsson Almunge MK Opel Astra 02:04,0 01:56,0 01:59,4 03:55,4
8. 35 B Peter Kastman/Kenneth Eriksson Vallentuna MK Opel GT/E 02:08,5 Brutit   Brutit
       
1. 62 C Björn Olovsson/Marcus Olofsson MK Rimo Ford Escort MK 2 01:52,4 01:49,7 01:51,9 03:41,6
2. 34 C Magnus Söderström/Ove Karlsson MK Rimo Opel Ascona   01:57,4 01:53,7 01:49,7 03:43,4
3. 29 C Tomas Lindqvist/Fredrik Pettersson Haninge MK Volvo 940 02:03,7 01:59,8 01:52,1 03:51,9
4. 33 C Bengt Mattsson/Linda Mattsson Ålands MK BMW M3 01:58,6 01:57,5 02:05,3 03:56,1
5. 31 C Mats Modin/Peter Bjureström MK Rimo Volvo 142 02:27,8 02:20,6 02:12,0 04:32,6
         
         
         
      Tävlingsledare: Roger Larsson
Uppdaterad: 20 APR 2012 20:29

Postadress:
MK Rimo - Bilsport
Björn Waldegårds väg 31
76293 Rimbo

Besöksadress:
Björn Waldegårds väg 31
76293 Rimbo

Kontakt:
Tel: 0706520560
E-post: This is a mailto link