Hoppa till sidans innehåll

Resultat Resultattävling

04 MAJ 2014 16:19
Resultattävling i Motala 20140504 Tävlingsledare: Peter Håkansson, Eltid: Stefan Wirebro, Starter: Mikael Bäckman
  • Uppdaterad: 04 MAJ 2014 18:39

Kvinnor 

 100m Heat 1  vind -1,5

1. Maja Nilsson-99            13,88

2. Orchina Ghreibo-00       14,01

3. Fredrika Wissing-94       14,19

4. Emelina Wirebro-99        14,30

 

100m Heat 2     vind +0,5

1. Julia Larsson-99                  14,22

2. Ingela Karlsson, Tranås AIF 14,95

3. Sofia Gustavsson-94             16,15

 

Längd

1. Julia Larsson-99                  4,67   +2,1

2. Ingela Karlsson, Tranås AIF 4,09  +4,2   4,05  +0,2

3. Fredrika Wissing-94             3,99   +1,3

 

F17

Tresteg

1. Anna Karlsson-98                  10,42  +3,4     9,88  +1,5

2. Emelina Wirebro-99               10,04  +2,5     9,78  +1,7   

 

Diskus 1,0kg

1. Anna Karlsson-98               37,51 

2. Sara Forssell-00                 19,86

 

Slägga  3kg

1. Anna Karlsson-98             49,78

2. Sara Forssell-00               39,19

3. Emma Yngve-99               32,16

4. Frida Stormats-00             30,85

5. Maja Nilsson-99                21,97

 

F15

300m häck

1. Orchina Ghreibo-00                49,21

2. Emelina Wirebro-99                54,22

3. Julia Larsson-99                      55,85

4. Ingela Karlson-69, Tranås AIF 57,76  (utom tävlan)

 

Diskus  0,75kg

1. Sara Forssell-00             25,31

2. Emma Yngve-00             23,16

3. Emelina Wirebro-99        22,85

4. Frida Stormats-00           20,80

 

F13

60m     vind -0,6

1. Alva Hilding-02               9,01

2. Nina Koppang-02           9,22

3. Julia Hultebring-02         9,69

4. Johanna Wirebro-02      9,78

 

600m

1. Julia Hultebring-02      1,54,54

 

200m häck      vind +2,0

1. Johanna Wirebro-02     38,42

 

Tresteg Zon

1. Johanna Wirebro-02       9,60   +0,6

 

Slägga  2,0kg

1. Johanna Wirebro-02       19,66

 

F11

60m    vind  +2,5

1. Malva Nilsson-03           9,36

2. Nora Eriksson-03         10,47

3. Vilma Ljungstedt-03     10,56

4. Mathilda Niemi-03        10,95

 

600m

1. Nora Eriksson-03         2,30,91

 

Längd  Zon

1. Malva Nilsson-03          4,05     +0,2

2. Linn Andersson-03       3,59     +3,5   3,57  +0,2

3. Nora Eriksson-03          3,46    +2,8    3,41  +0,2

4. Vilma Ljungstedt-03      3,25    +1,5

5. Mathilda Niemi-03        3,08     +3,2     2,97  +1,2

 

Tresteg Zon

 1. Linn Andersson-03       7,78   +0,8

2. Nora Eriksson-03           7,58  +0,1

3. Vilma Ljungstedt-03       6,57   +0,1

 

Kula  2,0kg

1. Nora Eriksson-03          6,33

2. Vilma Ljungstedt-03      5,81

3. Mathilda Niemi-03         4,48

 

F10

60m    vind -0,5

1. Alma Sörestad-04       10,53

2. Moa Thyni-04              11,29

3. Aurora Zune-04           11,37

4. Isa Jakobsson-04        11,72

 

600m

1. Moa Thyni-04            2,29,12

 

Längd Zon

1. Alma Sörestad-04       3,29    +2,0

2. Moa Thyni-04              3,09    +1,1

3. Aurora Zune-04           2,76    +1,9

4. Isa Jakobsson-04        2,48    +0,7

 

Kula 2,0kg

1. Aurora Zune-04          4,70

2. Moa Thyni-04             4,47

 

F9

60m          vind -1,6

1. Tilde Adolfsson-05      10,74

2. Ebba Gustavsson-05   11,00

3. Thelma Gullberg-05     11,04

4. Svea Eklundh-05          11,30

5. Nora Malmgren-05        11,35

 

600m

1. Tilde Adolfsson-05     2,19,99

2. Thelma Gullberg-05   2,24,59

3. Svea Eklundh-05       2,39,21

 

Längd Zon

1. Tilde Adolfsson-05      3,10   +1,8

2. Thelma Gullberg-05    3,04   +1,3

3. Svea Eklundh-05        2,98   +0,8

4. Nora Malmgren-05      2,94   +2,9    2,63   +0,6

5. Ebba Gustavsson-05  2,64    + 1,6

 

F8

60m   vind -0,4

1. Agnes Sörestad-06      10,85

2. Isa Zune-07                  12,46

3. Freja Zune-06               12,67

4. Hilma Sjulmark-06        12,71

5. Elsa Wiik-06                  13,33

6. Linn Magnusson-06      13,73

 

600m

1. Freja Zune-06              2,43,27

3. Elsa Wiik-06                2,51,61

 

Längd Zon

1. Agnes Sörestad-06        2,98     +2,4   2,70  +2,0

2. Freja Zune-06                2,63     +2,1    2,62,,,+1,3

3. Hilma Sjulmark-06         2,31     +1,2

4. Elsa Wiik-06                  2,28     +3,0    2,13   +0,9

5. Linn Magnusson-06       2,16    +2,8   

6. Isa Zune-07                   1,94     +3,0    1,85    +0,6

 

P15

Diskus 

1. Ozzie Hinshaw-00          24,50

 

Slägga

1. Ozzie Hinshaw-00         18,54

 

P13

60m  -0,6

1. Kevin Bodén-02            10,01

 

600m

1. Kevin Bodén-02          1,53,54

 

P11

60m     +2,5

1. Benjamin Berge-03       11,20

2. Colin Karlborg-03          11,20

 

600m

1. Benjamin Berge-03      2,38,14

2. Colin Karlborg-03         3,36,18

 

Längd Zon

1. Benjamin Berge-03      3,26  +1,8

2. Colin Karlborg-03         2,98  +2,5   2,93  +1,8

 

Tresteg Zon

1. Benjamin Berge-03     6,69   +2,5   6,63  +0,1

2. Colin Karlborg-03       6,17    -0,2

 

Kula 2kg

1. Colin Karlborg-03        5,34

2. Benjamin Berge-03     3,77

 

P9

60m   vind +0,1

1. Leon Bodén-05       11,21

2. Alvin Willén-05        11,88

3. Noel Eriksson-06     12,26

4. Samuel Hallbäck-06 12,56

 

600m

1. Leon Bodén-05         2,31,89

2. Alvin Willén-05          2,38,24

3. Samuel Hallbäck-06  2,50,44

 

Längd Zon

1. Leon Bodén-05          2,85    +0,4

2. Alvin Willén-05           2,56   +0,1

 

P8

Längd Zon

1. Noel Eriksson-06         2,46     +4,1   2,17  +1,9

 

 

 

 

 

 

 

Skribent: Peter Håkansson
Epost: This is a mailto link

 LG

 

 SisuNorLarge_färg

352bb017503d1642c668a7f4d7f9d9e5_eps

Postadress:
Motala AIF - Friidrott
Friidrott, Bangårdsgatan 3
59135 Motala

Kontakt:
Tel: 0702248167
E-post: This is a mailto link

Se all info