Hoppa till sidans innehåll

Vänortskamp

03 JUL 2019 21:50
  • Skapad: 03 JUL 2019 21:50

Resultat Vänortskamp i Motala 3 Juli 2019

Arrangör Motala AIF  (Manuella tider)

200m                 Heat 1               +2,2

  1. Andreas Schou-98, Korsör AM            23,3
  2. Mustafa Amiri-05, Motala AIF             25,8
  3. Lucas Jeppesen-04, Korsör AM            27,5
  4. Anders Tribler-04, Korsör AM             28,8
  5. Esben Madsen-05, Korsör AM             30,7
  6. Loke Stråt-07, Motala AIF                    34,6

 

200m                 Heat 2               +0,8

  1. Lina Ånstad-05, Motala AIF                 26,8
  2. Nova Fogelkvist-04, Motala AIF          27,8
  3. Malva Axén-05, Motala AIF                 28,7
  4. Emma Hjelm-05, Motala AIF                29,0
  5. Clara Spoonheden-05, Korsör AM        29,3

 

200m                 Heat 3               +0,8

  1. Emily Fielder-00, Motala AIF               28,8
  2. Nora Malmgren-05, Motala AIF           29,7
  3. Svea Eklundh-05, Motala AIF              29,9
  4. Matilda Martini-06, Motala AIF           30,5
  5. Laura Nielsen-04, Korsör AM              30,6
  6. Ida Kindbom-05, Motala AIF                31,3

 

200m                 Heat 4´

 

  1. Omer Temsah-10, Motala AIF             34,1
  2. Leo Törnqvist-10, Motala AIF             34,8
  3. Ellen Adolfsson-11, Motala AIF          37,2
  4. Ellen Gunnarsson-10, Motala AIF       43,5
  5. Ludvig Conradsson-11, Motala AIF    46,1

 

200m                 Heat 5

  1. Detlev Cantby-07, Korsör AM              35,0
  2. Lasse Madsen-08, Korsör AM              37,9
  3. Martin Bo Bagge-09, Korsör AM         41,3

 

800m Män

  1. Lucas Jeppesen-04, Korsör AM           2,20,9
  2. Thomas Wiik-73, Motala AIF              2,30,5
  3. Casper Sandqvist-05, Motala AIF        2,39,0
  4. Franz Engelby-63, Korsör AM             2,44,1
  5. Esben Madsen-05, Korsör AM             2,56,3

 

800m Kvinnor

  1. Emily Fielder-00, Motala AIF                2,31,2
  2. Clara Spoonheden-05, Korsör AM        2,32,3
  3. Tilde Adolfsson-05, Motala AIF           2,32,5
  4. Matilda Martini-06, Motala AIF           2,39,2
  5. Moa Kindbom-07, Motala AIF             2,45,2
  6. Evelina Orre Svärdbom-05, Nyköping BIS   2,53,6

 

Längdhopp Kvinnor

  1. Lina Ånstad-05, Motala AIF                  5,01                   -1,3
  2. Malva Axén-05, Motala AIF                 4,98                   -0,7
  3. Stella Kolbrink-04, Motala AIF             4,66 (4,36)        +0,1
  4. Emma Hjelm-05, Motala AIF                4,66 (4,35)        -3,2
  5. Ida Kindbom-05, Motala AIF                4,50                   -1,3
  6. Orchina Ghreibo-00, Motala AIF          4,48 (3,52)        -0,8
  7. Nova Fogelkvist-05, Motala AIF          4,48 (X)              -0,2
  8. Svea Eklundh-05, Motala AIF              4,40                   -0,7
  9. Nora Malmgren-05, Motala AIF           4,12                   +0,8
  10. Laura Nielsen-04, Korsör AM               3,79                   +0,1
  11. Clara Spoonheden-04, Korsör AM        3,77                   -1,2

 

Längdhopp Män

  1. Lucas Jeppesen-04, Korsör AM           4,45                   +2,1                   3,75 -1,2
  2. Anders Tribler-04, Korsör AM            4,21                   +0,6

 

Längdhopp Zon F13

  1. Matilda Martini-06, Motala AIF          4,36                   -1,4
  2. Moa Kindbom-07, Motala AIF            4,23                   -1,7

 

Längdhopp Zon P13

  1. Detlev Cantby-07, Korsör AM              3,72
  2. Leo Törnqvist-10, Motala AIF              3,48
  3. Omer Temsah-10, Motala AIF             3,45
  4. Loke Stråt-07, Motala AIF                    3,40
  5. Lasse Madsen-08, Korsör AM              3,25
  6. Martin Bo Bagge-09, Korsör AM         2,80
  7. Alvin Björklin-10, Motala AIF             2,69
  8. Ludwig Conradsson-11, Motala AIF    2,43

 

Längdhopp Zon F9

  1. Tilde Högberg-11, Motala AIF             3,17
  2. Nellie Hemmingsson-10, Motala AIF  3,09
  3. Ellen Adolfsson-11, Motala AIF           3,04
  4. Esther Swärm-11, Motala AIF              2,90
  5. Bodil Efraimsson-11, Motala AIF        2,80
  6. Astrid Kåberg, Motala AIF                   2,56
  7. Ellen Gunnarsson, Motala AIF             2,44

 

Spjut Kvinnor 600g

  1. Martina Efraimsson-85                         29,85

 

Spjut F15 500g

  1. Ida Kindbom-05, Motala AIF                28,14
  2. Malva Axén-05, Motala AIF                 25,85
  3. Nora Malmgren-05, Motala AIF           24,23
  4. Nova Fogelkvist-04, Motala AIF           22,35
  5. Svea Eklundh-05, Motala AIF               19,16
  6. Laura Nielsen-04, Korsör AM               17,61
  7. Emma Hjelm-05, Motala AIF                16,83
  8. Stella Kolbrink-04, Motala AIF             16,65

 

Spjut F13 400g

  1. Matilda Martini-06, Motala AIF          20,02
  2. Moa Kindbom-07, Motala AIF             18,51
  3. Evelina Orre Svärdbom-06, Nyköping BIS  17,11

 

Spjut P15 600g

  1. Anders Tribler-04, Korsör AM             26,69
  2. Lucas Jeppesen-04, Korsör AM           22,33
  3. Esben Madsen-05, Korsör AM             20,29

 

Spjut P13 400g

  1. Detlev Cantby-07, Korsör AM              21,42
  2. Loke Stråt-07, Motala AIF                    15,28
  3. Lasse Madsen-08, Korsör AM              11,89
  4. Martin Bo Bagge-09, Korsör AM         7,95

 

 

Skribent: Peter Håkansson
Epost: This is a mailto link

 LG

 

 SisuNorLarge_färg

352bb017503d1642c668a7f4d7f9d9e5_eps

Postadress:
Motala AIF - Friidrott
Friidrott, Bangårdsgatan 3
59135 Motala

Kontakt:
Tel: 0702248167
E-post: This is a mailto link

Se all info