Hoppa till sidans innehåll

Resultat -Nerikeritten 2013


 

Nerikes DRK 2013-05-25
EQUIPE datasystem: Senaste resultatlista 2013-05-26 kl. 14:53
Klass 1 - Distansritt 50 tävling Hästar
Klass 2 - Distansritt Kavli Clear Round 40km Hästar

 

Klass 1 - Distansritt 50 tävling Hästar
20 anmälda, 18 startande, 5 placerade
Tävlingsledare: Agneta Boberg
Domare: Bertil Carlsson,Göran Söderström,Lars Thunander
Veterinärkommission: Kristin Samuelsson,Aramays Davtyan
 
PlatsRyttareHästPremieMålgångstidRidtidKm/timPuls
 UppfödareHärstamningNoteringar
1 Lena Folkung Bandelero Grande ox   12:09:34 02:39:34 18,8 52
  Camilla moberg Grande ox - Gorset ox  
2 Anette Nyström Gallardo   12:18:12 02:48:12 17,8 50
  Anna Lilja Karnawal - Chopin  
3 Terese Compier Zigard   12:19:32 02:49:32 17,7 52
       
4 Linda Björklund Quantum Flash   12:34:09 03:04:09 16,3 56
  Quantum Farms Foolish Crown (US) - Pecka J:r  
5 Sarah Fredriksson Enterprize ox   12:57:33 03:27:33 14,5 56
  Ann-Catrine Åslund Elton ox - Mascat ox  
 
6 Malin Westman Safira   13:09:10 03:39:10 13,7 56
  Elisabeth & Jan Wahn Orkow - Figaro  
7 Annette Falk Min Pontijack   13:12:57 03:42:57 13,5 50
  Eleonore Sjölund Gimmick - Tets Raggie  
8 Frida Söderström Baron El Azeer   13:12:59 03:42:59 13,5 52
  Sofia Lundberg Baron Helio Lanzo - Gwior  
9 Lars Andersson My Sweet Candy   13:26:35 03:56:35 12,7 46
  Sofia Pettersson   - Marine Svarten  
10 Maud Strandin Mac Attraction   13:48:28 04:18:28 11,6 48
  Annica Larsson Kihlgren Ffatal Attraction - Kulak  
11 Ella Lindblom Elf   13:48:30 04:18:30 11,6 52
  Sandbäck Karin Fynt - Argo  
12 Carina Appel Gredos   13:52:17 04:22:17 11,4 60
  Annica Larsson Kihlgren Notariat - Garanti  
13 Sanna Wretling Agobra Superman   13:52:24 04:22:24 11,4 52
  Bermsjö Björn Yankee Mustang - Super Bowl  
  Katarina Mungsgård Shams Bonita ox   Utesluten, sträcka 1      
  Ann-Catrin Åslund Lill Sham ox - Votum ox hälta
  Tony Mattsson Cinnamon Lady   Utesluten, sträcka 2      
  Anne Karlsson Gimmick - Mustapha hälta
  Ulrika Lundgren San Antonio   Utesluten, sträcka 2      
  Genberg & Co AB Santana - Melon (PL) utgått egen begäran häst ok
  Hanna Martinsson Deres          
  Kamil Bartosiak Fenomen - Boryslaw  
  Hanna Rinaldo Bogdan   Utesluten, sträcka 1      
  Nina Hägg Essemess - Nadzin utgått egen begäran hästen ok
  Josefin Blom Lugn Sept Fraises   Utesluten, sträcka 2      
  Erikson Magnus & Lindström Kerstin Jolly Rocket - Super Arnie hög puls Tillåten max puls är överskriden
  Ewa Ljungström Hera C.D   Utesluten, sträcka 2      
  Skråmsta Stuteri HB Victor Victor - Demilo Hanover utgått egen begäran hästen ok
 
till toppen

 

Klass 2 - Distansritt Kavli Clear Round 40km Hästar
20 anmälda, 18 startande, 5 placerade
Tävlingsledare: Agneta Boberg
Domare: Bertil Carlsson,Göran Söderström,Lars Thunander
Veterinärkommission: Kristin Samuelsson,Aramys Davtyn
 
PlatsRyttareHästPremieMålgångstidRidtidKm/timPuls
 UppfödareHärstamningNoteringar
1 Tereze Tillbom Aja Hirani ox   13:42:20 03:02:20 13,2 52
  Aja Arabians Sandhiran ox - Sanadik El Shaklan ox  
2 Lena Tillbom Nietoperz   13:42:22 03:02:22 13,2 56
  Papa's Arabians, Genarp Garanti - Chock  
3 Jenny Lindkvist Heart   13:48:39 03:08:39 12,7 44
  Per Nilsson Peace on earth - Aspirant Nibs  
4 Kerstin Persson Peace Love   13:49:15 03:09:15 12,7 60
  Ri-Ma Produkter AB Peace on Earth - Spotlite Lobell  
4 Anne-Lie Jakobsson Mone de Bli   13:49:15 03:09:15 12,7 56
  Christer Rosander Running Sea (US) - Quick Pay (US)  
 
6 Maria Smyth Provivah   14:03:20 03:23:20 11,8 52
  Ingela Brinkefeldt Gomir - Eldorado  
7 Karin Wideman Phaxen   14:03:29 03:23:29 11,8 52
  Marianne Svensson, Timmersdala Arrogance - Bomarc  
8 Siri Byström Gambler´s Memory   14:12:44 03:32:44 11,3 54
  Annika Byström Moonlight Gambler ST 634,375 - Giant Chill  
9 Ronja Ludvigsson Texas   14:12:45 03:32:45 11,3 56
  Okänd Okänd - Okänd  
10 Sofia Larsson Dancing Spots   14:13:05 03:33:05 11,3 56
  Anne Karlsson Batwell Stormdance - Mustapha  
11 Monica Bergerstedt Uno Remax   14:33:32 03:53:32 10,3 50
  Rolf och Eva Axelsson Ride the Night - Pershing  
12 Doris Fröberg Pandora   14:35:06 03:55:06 10,2 60
  Okänd Okänd - Okänd  
13 Emma Svanäng TS Coyote   14:47:30 04:07:30 9,7 60
  Turbo Star Arabians Black Turbo (US) - Pakistan  
14 Victoria Boberg El Gretto   14:47:32 04:07:32 9,7 60
  Wahn Elisabeth & Jan Orkow - El Borr  
15 Sarah Norberg Dortzie   15:03:49 04:23:49 9,1 46
  Onsala Arabians AB Portmer - Donkiszot  
16 Sofia Jidesten Palisa ox   15:03:59 04:23:59 9,1 48
  Onsala Arabians AB Ararat ox - Probat ox  
17 Irene Friederich Dariim   15:17:31 04:37:31 8,6 52
  Berit Jonsson Imppressiv - Czap  
18 Deztiny Musa Benindjih   15:17:32 04:37:32 8,6 48
  Irene Friederich Bayard - Gomir  
  Sabina Rapp Bottorps Vigge          
  Sabina Rapp Cross ox - Leik Kivik  
  Sara Henriksson Anahita          
  Moa Swedenmark Chaman - Probat  
 
till toppen

 

Equipe
Uppdaterad: 26 MAJ 2013 22:26 Skribent: Gunilla Carlson

Namnlös

Har du någon nyhet som du vill att vi ska dela med oss av på hemsidan? Tveka inte att höra av dig!

This is a mailto link

 

 

NDRK samarbetar 2019 stolt med: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

staticbanner

 

 

SISU_Webb_Banner_170X170_samverkan 

 

 

 

 

Postadress:
Nerikes DRK - Ridsport
Iréne Friederich, Äsplund
69592 Laxå

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info