Hoppa till sidans innehåll

Följ sidan "NDSK Nytt"

Fyll i namn och e-postadress nedan för att följa denna sida. Ett e-postmeddelande kommer då att skickas till dig när något nytt publiceras på sidan.

NDSK Nytt


             Robertsfors skidserie deltävling 1
    Robertsfors 2016-02-04      
Klass Plats Namn Klubb Tid    
D 0-5 500m 1 Vega Malmèn RIK 07:07    
  2 Svea Sundstöm RIK 09:34    
  3 Adelia Morrison IKK 10:06    
  4 Ebba Jonsson IKK 10:42    
  5 Rut Johansson IKK 13:15    
             
D6- 500m 1 Hilma Sjölund BGOIF 03:22    
  2 Holly Vesterlund BSK 04:24    
  3 Vendela Jonsson IKK 04:26    
  4 Ottilia Lindgren BSK 04:27    
  5 Ebba Isberg NDSK 05:08    
  6 Tove Normark IKK 05:16    
  7 Hilma Andersson SSK 05:18    
  8 Vendela Eklund Ivarsson RIK 06:29    
  9 Astrid Seidel RIK 08:26    
  10 Ottilia Stefansson NIF 10:27    
  11 Elsa Åström SSK 12:50    
             
D7- 500m 1 Maja Åhman SSK 03:42    
  2 Ella Nygren BSK 03:51    
  3 Astril Dugdale BSK 04:01    
  4 Alicia Brömster BGOIF 04:49    
  5 Irma Bjurdam NDSK 05:03    
             
D8- 500 1 Emilia Jonsdotter IKK 03:05    
  2 Celina Nilsson RIK 03:16    
  3 Elise Jonsson IKK 03:19    
  4 Klara Skoglund SSK 03:47    
             
D9- 1,5km 1 Matilda Lundgren NDSK 07:24    
  2 Ebba Eklund NDSK 08:00    
  3 Hanna Lundberg SSK 08:25    
  4 Iris Sundström RIK 08:50    
  5 Agnes Wiklund NDSK 08:54    
             
D10- 1,5km 1 Rut Bjurdam NDSK 07:31    
  2 Ida Olofsson IKK 07:54    
  3 Tove Nygren BSK 07:58    
  4 Milla Lyxell RIK 08:13    
  5 Lina Åhdin Wallmark RIK 08:15    
  6 Nellie Öhman SSK 08:28    
  7 Johanna Forsgren RIK 11:14    
             
D11- 1,5km 1 Tea Wiklund NDSK 07:15    
  2 Wilma Jonsson RIK 07:17    
  2 Signe Nilsson RIK 07:17    
  4 Ellen Linden SSK 10:28    
  5 Hilma Johansson IKK 10:42    
             
D13-2,5km 1 Elsa Åhman RIK 11:05    
             
D15-5km 1 Cornelia Nilsson RIK 26:28    
             
D16-5km 1 Matilda Nilsson IKK 21:53    
             
D17-18  5km 1 Nora Bäckström RIK 17:18    
             
D 19+   2,5km 1 Åsa Bäckström RIK 15:00    
             
D19+    5km 1 Tove Bäckström RIK 17:20    
  2 Elisabeth Eklund NDSK 21:22    
  3 Maria Isberg NDSK 23:36    
  4 Mia Holmström NDSK 25:23    
             
H0-5   500m 1 Ralf Lyxell RIK 8:04    
  2 Hjalmar Dahlgren BSK 9:00    
  3 Vidar Sandberg NIF 13:03    
  3 Olle Rönnlund Botsmark 13:03    
  5 Wiggo Bergqvist IKK 15:25    
  6 William Lindberg RIK 16:35    
  7 Wille Andersson RIK 18:36    
  8 Eskil Åhman RIK 22:09    
             
H6-500m 1 Arvid Engström NDSK 2:49    
  2 Malte Engström NDSK 2:52    
  3 Arvid Jonsson IKK 3:32    
  4 Calle Eklund NDSK 4:46    
  5 Emil Jonsson IKK 5:47    
  6 Wilmer Åhdin Wallmark RIK 8:40    
             
H7-500m 1 William Rönnlund Botsmark 2:54    
  2 Tim Hermansson BGOIF 4:12    
  3 Aron Isaac BSK 4:57    
  4 Vilmer Malmèn RIK 5:57    
  5 Elliot Lindberg RIK 6:15    
             
H8-500m 1 Gustav Westerlund BSK 2:16    
  2 Leo Lindgren BSK 2:38    
  3 Oskar Jonsson NDSK 2:42    
  4 Sixten Johansson IKK 3:13    
  5 Klas Sundström RIK 3:26    
  6 Isak Dahlgren IKK 3:43    
  7 Ruben Lindh BSK 3:47    
  8 Edvin Kärnestad NDSK 4:04    
  9 William Jonsson RIK 4:45    
             
H9-1,5km 1 Gustav Hallöf NDSK 8:16    
  2 Sixten Eriksson BSK 8:23    
  3 Ossian Lindgren BSK 8:31    
             
             
H10-1,5km 1 Viktor Jonsson RIK 7:14    
  2 Noa Viklund RIK 7:57    
  3 Alvin Hedman RIK 8:16    
  4 Helmer Sjölund BGOIF 8:45    
  5 Danial Khader RIK 9:28    
  6 Melker Brömster BGOIF 10:11    
             
H11-1,5km 1 Melker Lindgren BSK 5:55    
  2 Casper Rönnlund Botsmark 6:05    
  3 Erik Lundgren NDSK 7:04    
  4 Emil Åhman RIK 7:05    
  5 Samuel Skoglund SSK 7:53    
  6 Lukas Andersson RIK 8:00    
  7 Mohammad Reza Rezai RIK 9:52    
             
H12-2,5km 1 Hugo Jonsson IKK 11:39    
  2 Arvid Jonsson NDSK 12:08    
  3 Edvin Jonsson BGOIF 17:06    
             
H13-2,5km 1 Timon Andersson RIK 11:46    
             
H15-5km 1 Manfred Gradin RIK 25:46    
             
H19+     2,5km 1 Lasse Hermansson RIK 13:54    
             
H19+       5km 1 Johan Westerlund BSK 20:00    
  2 Martin Persson BSK 23:11    
             
H19+     10km 1 Patrik Jonsson NDSK 30:03    
  2 Andreas Olofsson Jalles TC 30:21    
  3 Per Engström NDSK 31:48    
  4 Robert Eriksson Jalles TC 31:51    
  5 Peter Nilsson RIK 32:10    
  6 Bengt Näsholm Jalles TC 34:37    
             
             
Klubb Tävlande Motion Total      
RIK 36 15 51      
NDSK 20 9 29      
IKK 16 8 24      
BSK 15 7 22      
Sikeå SK 8 4 12      
BGOIF 6   6      
Botsmark 3   3      
Jalles TC 3   3      
Nysätra IF 2   2      
IFKÅ 0   0      
Total 109 43 152      
(2019-04-09 16:23)
Starkt deltagande i årets skidserie!
 
(2019-03-26 10:03)
Fantastiskt antal deltagare i årets skidserie.
 
(2019-03-21 18:14)
Sista deltävlingen i Robertsfors skidserie 2019
 
(2019-03-10 17:54)
Näst sista deltävlingen i Robertsfors skidserie avgjordes i Djäkneboda.
 
(2019-03-03 21:01)
 
(2019-02-25 20:15)
Nytt bra deltagarantal i Bygdeå med 110 tävlande i finvädret.
 
(2019-02-11 20:51)
 
(2019-02-06 07:15)
Bra uppslutning i kylan och blåsten.
 
(2019-01-27 16:26)
 
(2019-01-08 18:53)
 

Väder Djäkneboda

 

Skidresultat NDSK

Postadress:
Norum-Djäkneboda SK - Skidor
Djäkneboda 515
91597 Bygdeå

Besöksadress:
Djäkneboda 515
91597 Bygdeå

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: norum-djaknebodask@hotmail.com

Se all info