Hoppa till sidans innehåll

Sammanställning skidserien 2018

18 MAR 2018 19:45
Nu är Robertsfors Skidserie avslutad. Årets serie har varit en stor succé! Deltagarrekord och mycket fina förhållanden vid samtliga tävlingar! Arrangörerna har gjort mycket bra jobb med tävlingarna.
  • Uppdaterad: 18 MAR 2018 19:48

Lite statistik:

-        1168 starter varav 773 i tävlingsklass.

-        Deltagarrekordet sattes i Överklinten, 221 startande.

-        13 klubbar deltog.

-        19 åkte samtliga 7-tävlingar.

-        117 åkte minst 50% av tävlingarna och får därför pokal.

Klass Placering Namn Klubb Summa poäng Antal åkta Pokal?
             
D0-5 1 Tilde Normark IKK 67 7 JA
D0-5 2 Vera Noren IKK 45 6 JA
D0-5 3 Astrid Hilletun BGOIF 30 4 JA
D0-5 4 My Andersson RIK 27 4 JA
D0-5 5 Fanny Åhman SSK 24 4 JA
D0-5 6 Saga Zakrisson IFKÅ 22 6 JA
D0-5 7 Lizabeth Stefansson NIF 21 5 JA
D0-5 8 Lilly Dahlgren BSK 19 5 JA
D0-5 9 Ebba Dahlgren BSK 17 5 JA
D0-5 9 Ally Sahrling RIK 17 4 JA
D0-5 11 Ellen Norlin IFKÅ 8 3 NEJ
D0-5 12 Isabelle Jonsson IKK 6 4 JA
D0-5 12 Sally Lindgren IFKÅ 6 4 JA
D0-5 12 Alva Lundqvist Myren NDSK 6 1 NEJ
D0-5 15 Siri Rådström Bgoif 4 1 NEJ
D0-5 16 Ida Resolut Täfteå 3 1 NEJ
D0-5 17 Sally Gustavsson BGOIF 1 1 NEJ
D0-5 17 Emma Rahm NIF 1 1 NEJ
D0-5 17 Lovis Noren IKK 1 1 NEJ
D0-5 17 Alma Bergqvist IKK 1 1 NEJ
D0-5 17 Vilma Lindmark NDSK 1 1 NEJ
             
D6 1 Rut Johansson IKK 70 7 JA
D6 2 Ebba Jonsson IKK 37 5 JA
D6 3 Elsa Eriksson BSK 35 6 JA
D6 4 Svea Lindgren IFKÅ 31 5 JA
D6 5 Adelia Morrison IKK 29 4 JA
D6 6 Kerstin Frank Eriksson NDSK 16 3 NEJ
D6 7 Cornelia Lindmark NDSK 8 1 NEJ
D6 8 Lovis Isaksson IKK 7 2 NEJ
D6 8 Alice Lindmark NDSK 7 1 NEJ
D6 10 Elenor Awad NIF 5 1 NEJ
D6 11 My Andersson RIK 4 1 NEJ
D6 12 Thea Isaksson IKK 3 1 NEJ
             
D7 1 Freja Rönnlund IKK 62 7 JA
D7 2 Svea Sundström RIK 44 5 JA
D7 3 Agnes Hilletun BGOIF 41 5 JA
D7 4 Vega Malmèn RIK 26 4 JA
D7 5 Betty Viklund RIK 20 4 JA
D7 6 Judit Rågström BGOIF 13 2 NEJ
D7 7 Tora Johansson IKK 12 2 NEJ
D7 8 Ebba Bygdemark BGOIF 11 2 NEJ
D7 9 Tuva Löfström RIK 3 1 NEJ
D7 10 Frida Rahm NIF 2 1 NEJ
             
D8 1 Vendela Jonsson IKK 53 7 JA
D8 2 Tove Normark IKK 51 7 JA
D8 3 Ottilia Lindgren BSK 41 6 JA
D8 4 Holly Vesterlund BSK 38 4 JA
D8 5 Astrid Seidel RIK 35 7 JA
D8 6 Ebba Isberg NDSK 26 5 JA
D8 7 Hilma Sjölund BGOIF 19 4 JA
D8 8 Hilda Lyren IFKÅ 17 4 JA
D8 9 Ottilia Stefansson NIF 12 6 JA
D8 10 Emmy Lindgren IFKÅ 8 4 JA
D8 11 Kerstin Kjellgren IKK 5 1 NEJ
D8 12 Tove Isaksson IKK 1 1 NEJ
             
D9 1 Irma Bjurdamm NDSK 60 6 JA
D9 2 Alicia Brömster NDSK 37 5 JA
D9 3 Gry Holmberg RIK 33 5 JA
D9 4 Ella Nygren BSK 32 4 JA
D9 5 Maya Åhman SSK 15 2 NEJ
             
D10 1 Elise Jonsson IKK 66 7 JA
D10 2 Natalie Johansson RIK 35 5 JA
D10 3 Signe Alatalo Berg NDSK 30 5 JA
D10 4 Celina Nilsson RIK 26 3 NEJ
D10 5 Sigrid Lyrén IFKÅ 24 4 JA
D10 6 Lovis Ivarsson BGOIF 20 3 NEJ
D10 7 Emilia Jonsdotter IKK 18 2 NEJ
D10 8 Ellen Gustavsson BGOIF 4 1 NEJ
             
D11 1 Matilda Lundgren NDSK 62 7 JA
D11 2 Ebba Eklund NDSK 48 5 JA
D11 3 Agnes Wiklund NDSK 35 5 JA
D11 4 Iris Sundström RIK 28 4 JA
D11 5 Maja Brundin BGOIF 5 1 NEJ
             
D12 1 Clara Sundling IFK Umeå 50 5 JA
D12 2 Stina Lindmark NDSK 47 7 JA
D12 3 Rut Bjurdamm NDSK 45 6 JA
D12 4 Tove Nygren BSK 28 4 JA
D12 5 Tilde Ivarsson BGOIF 24 4 JA
D12 6 Milla Lycksell RIK 20 2 NEJ
D12 7 Ella Lindmark NDSK 19 4 JA
             
D13-14 1 Frida Lindmark NDSK 59 7 JA
D13-14 2 Alma Sundling IFK Umeå 50 5 JA
D13-14 3 Thea Wiklund NDSK 35 5 JA
D13-14 4 Lo Hedvig Inga NDSK 16 2 NEJ
             
D15-16 1 Emma Holmström Burträsk 40 4 JA
             
D19+ 2,5km 1 Hanna Morrison IKK 20 2  
D19+ 2,5km 2 Monica Persson LUAIK 15 2  
D19+ 2,5km 3 Evelina Lindgren IFKå 10 1  
D19+ 2,5km 3 Diana Andersson RIK 10 1  
D19+ 2,5km 3 Åsa Bäckström RIK 10 1  
D19+ 2,5km 3 Gunilla Lyren IFKÅ 10 1  
D19+ 2,5km 7 Johanna Pettersson IFKå 8 1  
D19+ 2,5km 7 Fernanda M.Sundling IFK Umeå 8 1  
             
D19+ 5km 1 Elisabeth Eklund NDSK 40 4  
D19+ 5km 2 Fernanda Sundling IFK Umeå 15 2  
D19+ 5km 3 Nora Bäckström RIK 10 1  
D19+ 5km 3 Nina Holmström Burträsk 10 1  
D19+ 5km 3 Mia Holmström NDSK 10 1  
D19+ 5km 6 Tove Bäckström RIK 8 1  
D19+ 5km 6 Evelina Lindgren IFKÅ 8 1  
D19+ 5km 6 Monica Persson LUAIK 8 1  
D19+ 5km 6 MajaKarin Hallöf NDSK 8 1  
             
D19+ 10km 1 Nina Holmström Burträsk 30 3  
D19+ 10km 2 Emilia Lindstedt NDSK 10 1  
             
             
             
             
H0-5 1 Gustav Rönnlund Borg IKK 65 7 JA
H0-5 2 Edwin Eklund NDSK 47 6 JA
H0-5 3 Thor Brömster NDSK 35 5 JA
H0-5 4 Vidar Morrison IKK 27 4 JA
H0-5 5 Sixten Forsberg NIF 20 6 JA
H0-5 6 Loui Bergqvist IKK 19 4 JA
H0-5 6 Vidar Sundh IFKÅ 19 6 JA
H0-5 8 Wille Dahlgren IKK 15 3 NEJ
H0-5 8 Filip Nilsson IFKÅ 15 4 JA
H0-5 10 Ivar Moen BGOIF 13 2 NEJ
H0-5 11 Samuel Berglund IKK 9 3 NEJ
H0-5 12 Nilas Jonsson NIF 7 1 NEJ
H0-5 13 Hjalmar Nyström SSK 6 1 NEJ
H0-5 14 Oskar Berggren IFKÅ 5 3 NEJ
H0-5 15 Anton Bergqvist IKK 4 1 NEJ
H0-5 16 Harry Isaksson IKK 3 2 NEJ
H0-5 17 Herman Nyström SSK 1 1 NEJ
H0-5 17 Frej Lämås IKK 1 1 NEJ
H0-5 17 Petter Andersson IFKÅ 1 1 NEJ
H0-5 17 Algot Sjölund BGOIF 1 1 NEJ
H0-5 17 Gottfrid Hermansson NIF 1 1 NEJ
H0-5 17 Theodor Bäckström NIF 1 1 NEJ
             
H6 1 Olle Rönnlund Botsmark 62 7 JA
H6 2 Vidar Sandberg NIF 51 6 JA
H6 3 Melvin Jonsson RIK 31 7 JA
H6 4 Seth Zakrisson IFKÅ 30 6 JA
H6 5 David Wikström IKK 24 4 JA
H6 6 Felix Johansson RIK 22 7 JA
H6 6 Sigge Wiklund NDSK 22 5 JA
H6 8 Linus Andersson IFKÅ 20 4 JA
H6 9 Kalle Ivarsson BGOIF 15 4 JA
H6 10 Isak Isberg NDSK 12 5 JA
H6 11 Axel Kjellgren IKK 10 1 NEJ
H6 12 Eskil Åhman RIK 8 4 JA
H6 12 Alfred Berggren IFKÅ 8 3 NEJ
H6 14 Ville Sundh IFKÅ 6 4 JA
H6 15 Bertil Alatalo Berg (fel klass?) NDSK 4 2 NEJ
H6 16 Ewdard Hansson RIK 3 1 NEJ
H6 17 Birk Lämås IKK 1 1 NEJ
             
H7 1 Hjalmar Dahlgren BSK 60 6 JA
H7 2 Ralf Lycksell RIK 32 4 JA
H7 3 Nikanor Jonsson NIF 29 4 JA
H7 4 Edvin Sahrling RIK 28 4 JA
H7 5 Viggo Bergqvist IKK 25 4 JA
H7 5 Ville Andersson RIK 25 5 JA
H7 7 Bertil Alatalo Berg NDSK 22 4 JA
H7 8 Greger Holmberg RIK 19 5 JA
H7 9 William Lindberg RIK 9 2 NEJ
             
H8 1 Arvid Engström NDSK 54 6 JA
H8 1 Malte Engström NDSK 54 6 JA
H8 3 Calle Eklund NDSK 43 6 JA
H8 4 Viktor H.Persson LUAIK 39 7 JA
H8 5 Hjalmar Eriksson BSK 37 6 JA
H8 6 Nikodemus Jonsson NIF 24 5 JA
H8 7 Emil Jonsson IKK 6 1 NEJ
             
H9 1 William Rönnlund Botsmark 68 7 JA
H9 2 Arvid Jonsson IKK 46 6 JA
H9 3 Emanuel Sandström IFKÅ 29 4 JA
H9 4 Ted Lindmark NDSK 28 4 JA
H9 5 Albin Berggren IFKÅ 23 4 JA
H9 6 Aaron Isaac BSK 22 4 JA
H9 7 Vilmer Malmén RIK 16 4 JA
H9 8 Jonas Wikström IKK 11 4 JA
H9 8 Tim Hermansson BGOIF 11 2 NEJ
H9 10 Erik Hemelä NIF 6 1 NEJ
H9 11 Elliot Lindberg RIK 4 2 NEJ
             
H10 1 Oskar Jonsson NDSK 60 6 JA
H10 2 Sixten Johansson IKK 46 7 JA
H10 3 Gustav Vesterlund BSK 41 5 JA
H10 4 Leo Lindgren BSK 39 5 JA
H10 5 Nils Forsberg NIF 29 6 JA
H10 6 Isak Dahlgren IKK 25 5 JA
H10 7 Klas Sundström RIK 22 4 JA
H10 8 Edwin Kärnestad NDSK 3 1 NEJ
             
H11 1 Gustav Hallöf NDSK 64 7 JA
H11 2 Ossian Lindgren BSK 54 6 JA
H11 3 Mika Inga NDSK 7 1 NEJ
H11 3 Theodor Stefansson NIF 7 1 NEJ
H11 3 Marc Jonsson NDSK 7 1 NEJ
             
H12 1 Noah Viklund RIK 40 5 JA
H12 2 Adam Wahlberg Burträsk 38 4 JA
H12 3 Arvid Asplund NDSK 34 4 JA
H12 4 Helmer Sjölund BGOIF 32 4 JA
H12 5 Melker Brömster NDSK 24 4 JA
             
H13-14 1 Melker Lindgren BSK 52 6 JA
H13-14 2 Casper Rönnlund Botsmark 51 7 JA
H13-14 3 Arvid Jonsson IFK Umeå 50 5 JA
H13-14 4 Lukas Andersson RIK 28 5 JA
H13-14 5 Edwin Jonsson BGOIF 27 5 JA
H13-14 6 Eskil Alatalo Berg NDSK 23 5 JA
H13-14 7 Emil Åhman RIK 20 3 NEJ
H13-14 8 Arthur Ahnqvist NDSK 3 1 NEJ
H13-14 9 Teo Brundin BGOIF 2 1 NEJ
             
H15-16 1 Timon Andersson RIK 46 5 JA
H15-16 2 Lukas Viklud RIK 10 1 NEJ
             
H19+ 2,5km 1 Bo Bergkvist IKK 20 2  
H19+ 2,5km 2 Martin Persson BSK 18 2  
H19+ 2,5km 3 Anders Inga NDSK 17 2  
H19+ 2,5km 4 Per-Erik Lyren IFKÅ 10 1  
H19+ 2,5km 4 Torbjörn Johansson IKK 10 1  
H19+ 2,5km 6 Lasse Hermansson RIK 8 1  
             
H19+ 5km 1 Magnus Holmström Burträsk 40 4  
H19+ 5km 2 Fredrik Jakobsson BGOIF 18 2  
H19+ 5km 3 Stefan Jonsson NIF 15 2  
H19+ 5km 4 Adam Bergkvist IKK 10 1  
H19+ 5km 5 Jan-Olof Pettersson IFKÅ 8 1  
H19+ 5km 5 Urban Widman NIF 8 1  
H19+ 5km 5 Björn Johansson NIF 8 1  
H19+ 5km 5 Olov Nilsson NDSK 8 1  
H19+ 5km 9 Per-Erik Lyren IFKÅ 7 1  
H19+ 5km 9 Niklas Olofsson IKK 7 1  
H19+ 5km 11 Tore Johansson LUAIK 6 1  
H19+ 5km 11 Nils-Erik Resolut NIF 6 1  
H19+ 5km 13 Magnus Ivarsson BGOIF 5 1  
H19+ 5km 13 Ulf Dahlgren IFK Umeå 5 1  
             
H19+ 10km 1 Patrik Jonsson NDSK 28 3  
H19+ 10km 1 Hannes Hermansson LUAIK 28 3  
H19+ 10km 2 Per Engström NDSK 20 3  
H19+ 10km 3 Klas Rosenqvist NDSK 18 2  
H19+ 10km 4 Magnus Wahlberg Burträsk 17 2  
H19+ 10km 5 Patrik Rådström BGOIF 15 2  
H19+ 10km 6 Anton Johansen NIF 11 2  
H19+ 10km 7 Andreas Olofsson Jalles TC 10 1  
H19+ 10km 8 Bengt Näsholm Jalles TC 7 1  
H19+ 10km 8 Magnus Wiklund NDSK 7 1  
H19+ 10km 10 Johannes Bergqvist IKK 5 1  
H19+ 10km 10 Sven-Erik Jonsson NIF 5 1  
H19+ 10km 12 Jens Wahlström NDSK 4 1  
             
          Antal pokaler: 117
             
          Antal personer: 266
             
          Antal åkt alla tävlingar: 19

Pokalerna beställs från Umeå sportpriser och sänds ut till resp. klubbansvarige så fort som möjligt!

 

Skribent: Magnus Viklund
Epost: This is a mailto link

Väder Djäkneboda

 

Skidresultat NDSK

Postadress:
Norum-Djäkneboda SK - Skidor
Djäkneboda 515
91597 Bygdeå

Besöksadress:
Djäkneboda 515
91597 Bygdeå

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info