Anmälda Nynäshamns SkärgårdsCup 2019
  Båtnamn Segelnummer Båttyp Skeppare    Klubb SRS-tal  Deltagande i . Använder Undanvindsegel
1 GEP Communication Group SWE 550 DC33 TEN Lasse  Bergkvist Segelsällskapet Svearna 1,052 Enskrov Shorthand Ja
2 Calluna 42 J-120 Staffan  Ljung Tyresö Båtklubb 1,122 Enskrov   Ja
3 Malva SWE 1340 Finnflyer 34 Malcolm Sjödahl Vikingarna Segelsällskap 1,089 Enskrov   Ja
4 Granstensailing  Swe 129 X-35 Johan Gransten Ksss 1,091 Enskrov   Ja
5
Piano
1250
One off Rolf Erixon Nynäshamns SS 0,865 Enskrov Shorthand Ja
6 Ellinor S40 Nordisk kryssare 5 1/2 Per  Gustavsson KSSS 0,866 Enskrov Shorthand Nej
7 Fast Foot Sally SWE 9138 Gambler 40 Benjamin  Geiger Södertälje BK 1,103 Enskrov   Ja
8 Sputnik  69 Ravage 36  Stefan  Oscarsson  NHSS  0,986 Enskrov Shorthand Ja
9 Hofmanns Äventyr 10779 First 36.7 Kenneth Hofmann Södertälje båtklubb 1,05 Enskrov   Ja
10 Acapia Sailracing/Embla SWE164 First 40.7 Olof Granander KBS 1,098 Enskrov   Ja
11 EnJoy Swe 531 J105 Mikael Andersson LBS 1,049 Enskrov   Ja
12 Mithril SWE 1 One off Rikard Isby Gustavsbergs Båtklubb 1,3 Enskrov   Ja
13 MIMIK 4 XP38 PATRICK DE MUYNCK STOCKSUND 1,108 Enskrov   Ja
14 IT ADVISOR SWE 151 Farr 40 OD Carl Johan Marnell KSSS 1,206 Enskrov   Ja
15 Ezmeralda  9445 Wasa 34 Jan-Erik Sandh Södertälje 0,974 Enskrov   Ja
16 VINTHUNDEN SWE16M Trimaran Rickard  Weger Södertälje Batklubb 1,23 Flerskrov   Ja
17 Team Mobline SWE 247 Albin Nova Nadine Kugel RYC 0,927 Enskrov Shorthand Ja
18 Segel o kapell -Haninge Swe 168 X-35 Mikael Lindh Ksss 1,091 Enskrov   Ja
19 Grynet SWE 43 Deher 34sv Anders Åhman Saltsjöbadens BK 1,054 Enskrov   Ja
20 RÈA SWE10597 Birdie 32 Mats Holmqvist gbk 70 0,884 Enskrov Shorthand Ja
21 Aniara SWE 130 Omega 42 Giulio Mola Segel Sällskapet Gäddviken 1,037 Enskrov   Ja
22 B4 Swe 7999 Farr 30 Ulf Eriksson Ksss 1,119 Enskrov   Ja
23 Onecorner SWE 381 Farr 30 Göran  Frick SBS 1,115 Enskrov   Ja
24 Delight Swe 10 Dehler 32 Robert Hedén TBK 0,999 Enskrov   Ja
25 Agnes of the Isles 7898 Bianca 36 Magnus Montgomery TrBS 0,941 Enskrov   Ja
26 GAGA 52 Dehler 42 Magnus Hansson KSSS 1,101 Enskrov   Ja
27 tariki SWE 9 Omega 34 Jonas Norlin NSS 0,959 Enskrov   Ja
28 La Dolce Vita  55 Finngulf 33 Per Lindstedt KSSS 1,029 Enskrov   Ja
29 Wipe out Swe 37 Delphia 24 OD Martin  Persson  TRBS 0,99 Enskrov   Ja
30 Åsali 3 213 Diva 355 Johan Ek OXSS 1,03 Enskrov   Ja
31 GEROFIA SWE 52 S&S 52 Yawl Olof Guy Tiselius Djursholms Segelklubb 0,973 Enskrov Shorthand Ja
32 JOY4C SWE 15 Facil 310xo Christer Sörving BS Arken 0,924 Enskrov   Ja
33 Explorer 2 Swe91950 Mumm 36 Alexander  Eriksson KSSS 1,103 Enskrov   Ja
34 Amarone SWE144 Grand Soleil 37 Jonas Wiström KSSS 1,061 Enskrov   Ja
35 Felicia Swe 9808 Linjett 32 Lars Lindbäck Gustavsbergs Båtklubb 0,924 Enskrov   Ja
36 Annabeth  835 Express Fredrik Hansen Trollbäckens båtsällskap 0,91 Enskrov   Ja
37 Luffa 522 X99 Philip Karlberg Viggbyholms Segelsällskap 1,013 Enskrov   Ja
38 Cheyenne SWE 622 Farr 30 Anders Helmrich SSA 1,11 Enskrov   Ja
39 Särimner 22 SWE 378 A 22 Lars Jansson GSYS 0,983 Enskrov   Ja
40 Anna SWE 212 Comfortina 32 Magnus Lennartsson NHSS 0,924 Enskrov Shorthand Ja
41 Angeroma SWE 94 Elan 37 Robert Dubois Södertälje BS 1,05 Enskrov   Ja
42 Valkyria SWE 11362 X-362 Sport Göran Ricking TrBS 1,047 Enskrov   Ja
43 LIV 36 CB365 Per Göthe MSS 1,057 Enskrov   Ja
44 Cassandra 241 A-22 Richard Jacobsson OXSS 0,983 Enskrov   Ja
45 Luffa 36 Luffe37 Magnus Enblom Ryc 1,028 Enskrov   Ja
46   SWE 97 Omega 28 Björn Liffner WSSW 0,882 Enskrov   Ja
47 Pani S 163 SK 30 Janne Nystedt VSS 0,994 Enskrov   Ja
48 Necesse SWE 18 Arcona400 Pernilla Andrén VSSS 1,107 Enskrov Tjejbåt Ja
49 Wiz SWE 9681 Dehler db1 Lars Jakobsson KSSS 0,991 Enskrov   Ja
50 Inga G SWE117 X-332 Henric Lundblad NySS 1,018 Enskrov   Ja
51 Cefrica SWE-82 Arcona 400 Bengt Nilsson EKSS, Edsvikens Segelsällskap 1,108 Enskrov   Ja
52 Amanda 9188 Baltic 1-Ton Gustav Haglund oxelösunds segelsäskap 1,092 Enskrov   Ja
53 Josephine KR 975 Kryssare Ulf Aronsson SYS Racing Club 0,917 Enskrov   Ja
54 Joker 16 Banner33RC Johan Kindeborg NySS 0,957 Enskrov   Ja
55 Asterix GBR 23 Seascape 27 Anders Norrman GSYS 0,975 Enskrov Shorthand Ja
56 Effect 5 Aspect 40 Rolf Tannergård KSSS 1,146 Enskrov   Ja
57 Wetjob SWE 412 Farr 400 Niclas Heurlin KSSS 1,253 Enskrov   Ja
58 Bacchant  S17 SK75 Magnus  Adlercreutz KSSS 1,136 Enskrov   Ja
59 Panache SWE447 First 44.7 Jörgen Forsgren BS Arken 1,147 Enskrov   Ja
60 Anna 12 Sirena 38 Magnus Larsson Nynäshamns Segelsällskap 1,024 Enskrov   Nej
61 Joy2You Swe 451 J 105 May-Lis Farnes ÖBK 1,054 Enskrov   Ja
62 Oxygen 44 X-41 Arvid Wahlberg KSSS 1,168 Enskrov   Ja
63 Drisse SWE 10915 X34 Svante Hagman Djursholms Segelklubb 1,035 Enskrov   Ja
64 Gerda 76 Dominant Race Kent Öholm Ekerö båtklubb 0.908 Enskrov Shorthand Ja