Tyringerundan 2013sö 2013-09-08 13:03
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (8)       3100 m                      

    1          Leif Claesson             33       Tormestorps IF               37:56 S        
    2          Ingvar Petersson          32    13 Hässleholms OK               44:11 S        
    3          Bengt Edvardsson          32       OK Torfinn                   45:31 S        
    4          Torsten Hannrup           33       OK Kompassen                 48:26 S        
    5          Kjell Björup              33       Lunds OK                     52:45 S        
    6          Bertil Johansson          30       Skåneslättens OL             54:08 B        
    7          Nils-Åke Nilsson          29       Andrarums IF               1:01:00          

               Ingvar L                  33       Lunds OK                  Ej godk.          



H75  (15)      3450 m                      

    1          Bengt I Nilsson           38    13 Frosta OK                    40:43 S        
    2          Gunnar Nilsson            37    13 Härlövs IF                   44:30 S        
    3          Peo Bengtsson             33       OK Pan-Kristianstad          45:30 S        
    4          Klas Tykesson             34    13 Rävetofta OK                 49:16 S        
    5          Gunnar Friberg            38       OK Kompassen                 55:18 S        
    6          Jan-Eric Nelking          35    13 FK Åsen                      58:06 B        
    7          Burne Nilsson             37       OK Torfinn                   58:08 B        
    8          Bertil Lööf               38       OK Pan-Kristianstad        1:00:29 B        
    9          Einar Sjöström            36    13 Rävetofta OK               1:02:59          
   10          Ingemar Turesson          37       Malmö OK                   1:12:56          
   11          Bengt Olofsson            36       Hjärnarps GH OL            1:36:30          
   12          Sedney Hugosson           36       Lunds OK                   2:01:45          

               Torbjörn Wingqvist        38       Skåneslättens OL          Ej godk.          
               Arne Gustafsson           38       Malmö OK                  ej start          
               Bo Bengtsson              35    13 Hässleholms OK            ej start          



H70  (31)      4000 m                      

    1          Inge Persson              43    13 FK Boken                     36:10 S        
    2          Ole Svendsen              43   650 OK Roskilde                  40:27 S        
    3          Sven-Åke Granquist        42    13 Hästveda OK                  42:23 S        
    4          Roland Offrell            42    13 Frosta OK                    42:32 S        
    5          Erling Larsson            42    13 Hässleholms OK               43:18 S        
    6          Kjell Lindau              43       OK Kompassen                 43:36 S        
    7          Raimo Salminen            41       OK Pan-Kristianstad          44:34 S        
    8          Hubert Hugosson           40       OK Gynge                     46:48 S        
    9          Ingemar Svensson          39       Lunds OK                     46:54 S        
   10          Anders Carlsson           39       Skåneslättens OL             48:52 S        
   11          Gunnar Persson            42       Tormestorps IF               48:54 S        
   12          Peter Dahlstedt           42       OK Pan-Kristianstad          50:00 S        
   13          Lars Lindén               42       OK Gynge                     50:42 S        
   14          Bertil Ottosson           42    13 FK Göingarna                 51:30 S        
   15          Håkan Brost               40       Malmö OK                     51:42 S        
   16          Bertil Olofsson           41       Andrarums IF                 52:10 B        
   17          Roland Edvinsson          40    13 FK Göingarna                 53:11 B        
   18          Nils-Åke Nilsson          40    13 Härlövs IF                   53:36 B        
   19          Ewert Nilsson             43       OK Kompassen                 53:41 B        
   20          Paul Schannong            39       Malmö OK                     54:42 B        
   21          Allan Sunnergren          40       Hjärnarps GH OL              55:36 B        
   22          Sven-Åke Andertoft        39    14 Markaryds FK                 55:41 B        
   23          Gunnar Sandström          40       OK Pan-Kristianstad        1:00:50          
   24          Tom Lindberg              43       Lunds OK                   1:01:31          
   25          Ronnie Stoltz             43    13 FK Göingarna               1:03:35          
   26          Johnny Malmgren           43       Hjärnarps GH OL            1:07:41          
   27          Lennart Nilsson           41       Malmö OK                   1:10:42          
   28          Christer Ljungquist       43       Lunds OK                   1:15:20          
   29          Sven-Erik Forsell         43       Lunds OK                   1:19:34          
   30          Ebbe Pehrsson             40       OK Silva                   1:54:20          

               Lars Hylén                43       Skåneslättens OL          ej start          



H65  (33)      4660 m                      

    1          Leif Sandgren             47    13 Frosta OK                    36:13 S        
    2          Agne Bengtsson            48       OK Kompassen                 36:36 S        
    3          Bo Olofsson               44    13 Hästveda OK                  41:22 S        
    4          Kjell Lönn                48       Hjärnarps GH OL              41:49 S        
    5          Janne Brunstedt           48   650 OK Roskilde                  42:57 S        
    6          Per-Olof Fernberg         45    13 IS Skanne                    44:11 S        
    7          Kent Johansson            44    13 Örkelljunga FK               44:16 S        
    8          Bill Schölin              48    13 Tockarps IK                  44:43 S        
    9          Jan Hansson               45       Lunds OK                     45:45 S        
   10          Göran Bengtsson           44    13 Tockarps IK                  45:50 S        
   11          Håkan Nilsson             47       Malmö OK                     47:23 S        
   12          Gert Olsson               48       Skåneslättens OL             49:15 S        
   13          Benkt Anderson            44       Lunds OK                     51:07 S        
   14          Lars Persson              48       OK Kompassen                 51:09 S        
   15          Bengt Ståhl               47       Hjärnarps GH OL              53:00 B        
   16          Åke Persson               48       Hjärnarps GH OL              53:03 B        
   17          Jan Persson               47    13 Ystads OK                    53:45 B        
   18          Peeter-Jaan Kask          44       Lunds OK                     57:22          
   19          Börje Åkesson             47    13 Frosta OK                    58:09          
   20          Jan-Evert Ohlsson         45       Andrarums IF                 59:15          
   21          Christer Jönsson          46       Lunds OK                     59:36          
   22          Janne Lindholm            48    13 Frosta OK                    59:53          
   23          Roland Nilsson            48       OK Kompassen               1:02:19          
   24          Tommy Held                48    13 FK Åsen                    1:03:34          
   25          Christer Grönblad         44    13 Härlövs IF                 1:04:17          
   26          Dag Lewis-Jonsson         48    13 Helsingborgs SOK           1:05:17          
   27          Mats Håkansson            48       Malmö OK                   1:06:54          
   28          Bo Bülow                  45       Malmö OK                   1:09:27          
   29          Dan Nilsson               44    13 Rävetofta OK               1:19:11          
   30          Sven Thelandersson        44       Lunds OK                   1:20:21          

               Leif Karlsson             46    13 Frosta OK                 Ej godk.          
               Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                 Ej godk.          
               Leif Malm                 48    14 Markaryds FK              Ej godk.          



H60  (18)      4990 m                      

    1          Ken Ragnarsson            53       OK Kompassen                 35:01 S        
    2          Bengt-Göran Månsson       51       OK Pan-Kristianstad          41:26 S        
    3          Sven-Inge Svensson        53    13 Hässleholms OK               42:40 S        
    4          Aksel Andersen            52   650 OK Roskilde                  43:25 S        
    5          Göran Johnsson            50       Skåneslättens OL             45:41 S        
    6          Kenth Sundgren            49       Skåneslättens OL             48:53 S        
    7          Sven-Eric Ericson         50    13 Helsingborgs SOK             49:01 S        
    8          Christer Ljungdahl        51       Hjärnarps GH OL              53:39 B        
    9          Kent Nilsson              49       Andrarums IF                 56:44          
   10          Olle Enfors               53    13 Tockarps IK                  58:56          
   11          Stig Johansson            49    13 Helsingborgs SOK           1:00:36          
   12          Sven Erik Frick           49    13 FK Göingarna               1:03:08          
   13          Bengt Hansson             51       Andrarums IF               1:07:31          
   14          Anders Wallner            53       OK Pan-Kristianstad        1:08:07          
   15          Kaare Hansson             49       Malmö OK                   1:09:59          

               Lars Johansson            51       Malmö OK                  Ej godk.          
               Sven-Erik Persson         49    13 Frosta OK                 Ej godk.          
               Lennart Erfors            53       OK Torfinn                ej start          



H55  (13)      5590 m                      

    1          Åke Jönsson               57       Tormestorps IF               41:19 S        
    2          Gert Nielsen              57       Lunds OK                     43:00 S        
    3          Fredrik Hjort             56    13 Helsingborgs SOK             43:45 S        
    4          Per Warfvinge             57       Lunds OK                     48:58 S        
    5          Sten Segerslätt           57       Skåneslättens OL             50:42 S        
    6          Dan Sjöholm               57       OK Pan-Kristianstad          51:48 S        
    7          Leif Lindau               57       OK Torfinn                   55:13 S        
    8          Kyrre Thalberg            57       Lunds OK                     59:03 B        
    9          Rolf Nilsson              55    13 Frosta OK                  1:03:20          
   10          Rolf Ohrlander            54       OK Pan-Kristianstad        1:03:32          
   11          Torgny Ottosson           54       OK Torfinn                 1:08:53          
   12          Stefan Nilsson            56    13 OK Kontinent               1:12:24          

               Richard Bengtsson         55       Lunds OK                  ej start          



H50  (35)      5890 m                      

    1          Ulf Jungstrand            60     1 OK Skogsfalken               38:56 S        
    2          Lars Söderlund            60       Tormestorps IF               39:31 S        
    3          Björn Persson             59    13 Örkelljunga FK               39:58 S        
    4          Mats Brorsson             59    13 Tockarps IK                  40:00 S        
    5          Peter Hedberg             62       Lunds OK                     40:33 S        
    6          Lars Svantesson           63       Hjärnarps GH OL              40:43 S        
    7          Jan Nilsson               59       Andrarums IF                 41:52 S        
    8          Per-Erik Bengtsson        59       Lunds OK                     44:35 S        
    9          Mats Bredfelt             63       Lunds OK                     45:21 S        
   10          Bengt Olsson              63       Eslövs FK                    46:53 S        
   11          Thomas Johansson          61    13 Örkelljunga FK               49:28 S        
   12          Anders Laage Kragh        62   650 OK Roskilde                  49:46 S        
   13          Jens Jørgen Hansen        63   650 Tisvilde Hegn OK             50:05 S        
   14          Andreas Oxenstierna       60       Skåneslättens OL             51:43 S        
   15          Lars Hallabro             63    13 Hässleholms OK               52:36 S        
   16          Sverker Eriksson          60       OK Gynge                     53:11 S        
   17          Gert Pettersson           61       Lunds OK                     56:55 B        
   18          Stefan Dahl               63    13 Helsingborgs SOK             57:12 B        
   19          Jonas Åhlin               63    13 Helsingborgs SOK             57:23 B        
   20          Benjamin Viebke           60       Malmö OK                     57:26 B        
   21          Johnny Nimvik             62       Lunds OK                     57:36 B        
   22          Anders Berg               62       IS Kullen                  1:02:33          
   23          Hans Persson              62       Andrarums IF               1:02:47          
   24          Pål Bengtsson             62       IS Kullen                  1:02:49          
   25          Jan-I Nygren              62    13 FK Boken                   1:02:59          
   26          Anders Johansson          60       Lunds OK                   1:04:01          
   27          Asger Jensen              54   650 OK Roskilde                1:04:46          
   28          Lars Ohlsson              63    13 FK Göingarna               1:04:48          
   29          Michael Leth Jess         61   650 OK Roskilde                1:10:29          
   30          Michael Christoferson     63       Tormestorps IF             1:11:28          
   31          Jan Frederiksen           57   650 OK Roskilde                1:15:51          
   32          Lars Vindegaard           63   650 OK Roskilde                1:21:08          
   33          Tony Dellros              61       Hjärnarps GH OL            1:34:17          
   34          Lennart Stensson          60    13 Helsingborgs SOK           1:36:10          
   35          Torbjörn Movert           59       OK Kompassen               1:42:26          



H45  (33)      6450 m                      

    1          Tomas Westlund            66       OK Pan-Kristianstad          39:11 S        
    2          Magnus Larsson            67    13 FK Göingarna                 40:16 S        
    3          Bo Simonsen               65   650 FIF Hillerød                 41:47 S        
    4          Mats Nilsson              64    13 Helsingborgs SOK             42:02 S        
    5          Stefan Pålsson            64       Skåneslättens OL             43:18 S        
    6          Johan Risberg             65       Tormestorps IF               44:56 S        
    7          Niklas Nilsson            67    13 Härlövs IF                   44:59 S        
    7          Henrik Larsson            64    13 FK Göingarna                 44:59 S        
    9          Niklas Edvardsson         67    13 Hästveda OK                  46:10 S        
   10          Mattias Johansson         68       Andrarums IF                 47:46 S        
   11          Ole Hansen                66   650 Tisvilde Hegn OK             49:01 S        
   12          Magnus Tenghagen          68    13 Härlövs IF                   49:04 S        
   13          Raul Hindov               68       Lunds OK                     49:33 S        
   14          Anders Heyden             65       Lunds OK                     55:24 S        
   15          Ulf Linderfalk            64       Skåneslättens OL             55:38 S        
   16          Johan Bökman              67    13 Helsingborgs SOK             56:18 B        
   17          Håkan Grubb               68       Malmö OK                     56:58 B        
   18          Vidar Albinsson           67       Tormestorps IF               59:14 B        
   19          Olof Barr                 66       Skåneslättens OL             59:54 B        
   20          Torbjörn Ottosson         68    13 Örkelljunga FK               59:55 B        
   21          Jakob Albahn              66   650 Tisvilde Hegn OK           1:02:52          
   22          Anders Ericsson           67       Lunds OK                   1:05:46          
   23          Tomas Nilsson             64    13 Hässleholms OK             1:12:11          
   24          Jan Johansson             65       Skåneslättens OL           1:12:14          
   25          Per Rudqvist              66    13 Helsingborgs SOK           1:13:17          
   26          Stefan Edvardsson         64       OK Torfinn                 1:16:52          
   27          Magnus Nilsson            65    13 Härlövs IF                 1:29:49          

               Håkan Axelsson            67    13 FK Göingarna              Ej godk.          
               Stefan Reimer             65       Tormestorps IF            ej start          
               Harald Persson            67       Andrarums IF              ej start          
               Håkan Eriksson            67    13 Hästveda OK               ej start          
               Per-Åke Nilsson           65    13 FK Göingarna              ej start          
               Henric Höglind            68       OK Pan-Kristianstad       ej start          



H40  (24)      7450 m                      

    1          Andreas Nilsson           72       OK Pan-Kristianstad          45:48 S        
    2          Anders Selin              70    13 FK Göingarna                 49:18 S        
    3          Mikael Pihl               73       Lunds OK                     49:45 S        
    4          Heide Persson             73       Andrarums IF                 49:46 S        
    5          Thomas Nilsson            71       Eslövs FK                    55:49 S        
    6          Magnus Wihlborg           70       OK Gynge                     57:05 S        
    7          Fabian Ljungquist         70       Lunds OK                     59:02 S        
    8          Niklas Welander           69    13 Örkelljunga FK             1:00:11 S        
    9          Ronny Liljenberg          66       Eslövs FK                  1:00:39 S        
   10          Fredrik Hugosson          69       Lunds OK                   1:00:52 S        
   11          Björn Nilsson             69    13 Härlövs IF                 1:03:35 S        
   12          Magnus Jonasson           73       Malmö OK                   1:03:39 S        
   13          David Ekstrand            73    13 Hässleholms OK             1:04:28 S        
   14          Thomas Låstbom            69    13 Härlövs IF                 1:08:56 B        
   15          Ola Markholm              73       Skåneslättens OL           1:09:06          
   16          Björn Fredriksson Mölle   71    13 OK Kontinent               1:09:34          
   17          Magnus Rydlund            70    13 Hässleholms OK             1:13:47          
   18          Nils Helmersson           71    13 Hässleholms OK             1:16:10          
   19          Fredrik Stålhandske       72       Skåneslättens OL           1:16:17          
   20          Peter Rasmussen           73    13 OK Kontinent               1:29:54          
   21          Johan Jensen              69       Skåneslättens OL           1:46:20          

               Håkan Palm                71    13 FK Boken                  j fullf.          
               Jan-Ove Wiking            69    20 Istrums SK                ej start          
               Magnus Granqvist          72    13 FK Göingarna              ej start          



H35  (10)      7990 m                      

    1          Rasmus Grönlund           78       Lunds OK                     52:36 S        
    2          Jesper Håkansson          76    13 FK Göingarna                 53:25 S        
    3          Johan Sander              76       Skåneslättens OL             56:56 S        
    4          Mikael Persson            78    13 FK Göingarna               1:06:02 S        
    5          Andreas Blomqvist         75    13 Helsingborgs SOK           1:07:35 S        
    6          Magnus Nilsson            74       Andrarums IF               1:20:14          
    7          Peter Bengtslin           76       Lunds OK                   1:20:43          
    8          Henrik Andersson          77    13 Hässleholms OK             1:29:49          
    9          André Bjärby              78    13 Frosta OK                  1:40:38          

               Christian Johansson       76    13 Helsingborgs SOK          Ej godk.          



H21  (19)      12680 m                     

    1          Johan Modig               77       OK Pan-Kristianstad        1:11:03 S        
    2          Niklas Olofsson           90       OK Pan-Kristianstad        1:13:32 S        
    3          Jörgen Olsson             71    13 FK Göingarna               1:14:15 S        
    4          Thomas Jensen             71   650 CopenhagenO                1:17:47 S        
    5          Rasmus Elmelid            90       Skåneslättens OL           1:20:20 S        
    6          Erik Alnervik             85    13 Helsingborgs SOK           1:20:51 S        
    7          Fredrik Nilsson           92    13 Helsingborgs SOK           1:24:05 S        
    8          Göran Sundblom            81       Lunds OK                   1:27:34 S        
    9          Carsten Jørgensen         70   650 CopenhagenO                1:27:48 S        
   10          Gustaf Wennerberg         83       OK Pan-Kristianstad        1:29:02 S        
   11          Björn Hellrup             88    13 Helsingborgs SOK           1:29:07 S        
   12          Henrik Modig              74    13 FK Göingarna               1:29:30 S        
   13          Patrik Johansson          82    13 Helsingborgs SOK           1:44:26 B        
   14          Per Gustafsson            84       Hjärnarps GH OL            1:46:24 B        
   15          Felix Alnervik            81    13 Helsingborgs SOK           1:53:08          
   16          Mikael Nilsson            74    13 OK Kontinent               1:57:36          

               Mattias Engström          92       Skåneslättens OL          Ej godk.          
               Martin Delin              91       Skåneslättens OL          Ej godk.          
               Andreas Ferm              78    13 FK Göingarna              ej start          



H20  (6)       9150 m                      

    1          Marcus Svensson           94       Skåneslättens OL           1:00:01 S        
    2          Karl Dannbring            93       Skåneslättens OL           1:05:14 S        
    3          Joel Kristiansson         94       Skåneslättens OL           1:09:06 S        
    4          Fredrik Berndtsson        93       Skåneslättens OL           1:12:49 S        
    5          Niclas Delin              94    13 FK Göingarna               1:38:57          

               Kristian Oxenstierna      93       Skåneslättens OL          Ej godk.          



H18  (9)       7430 m                      

    1          Henning Ottmer            95       Tormestorps IF               45:54 S        
    2          Harald Ottmer             95       Tormestorps IF               51:18 S        
    3          Joel Einarsson            96       Tormestorps IF               54:34 S        
    4          Karl-Johan Persson        95       Tormestorps IF               56:35 S        
    5          Joakim Sjöberg            95    13 Helsingborgs SOK             56:45 S        
    6          David Svensson            96       Skåneslättens OL           1:01:36 S        
    7          Carl Rämmal               96       Lunds OK                   1:02:58 S        
    8          Oskar Cervin              95    13 Helsingborgs SOK           1:08:37 B        

               Rasmus Svantesson         95       OK Pan-Kristianstad       ej start          



H16  (15)      5450 m                      

    1          Jakob Höst                98       Hjärnarps GH OL              39:48 S        
    2          Fritjof Axelsson          98    13 FK Göingarna                 39:55 S        
    3          Isak Prellner             98       Skåneslättens OL             41:20 S        
    4          Jesper Ågren              97       Lunds OK                     41:47 S        
    5          Jonas Hammarskiöld        97       Lunds OK                     42:32 S        
    6          Elias Möller              97       Skåneslättens OL             45:34 S        
    7          Wiktor Rydlund            98    13 Hässleholms OK               46:15 S        
    8          Hampus Larsson            97    13 FK Göingarna                 46:23 S        
    9          Rasmus Möller Jess        98   650 OK Roskilde                  48:23 S        
   10          Gustav Nilsson            98    13 Helsingborgs SOK             54:17 S        
   11          Anton Hansson             97       Lunds OK                   1:02:28          
   12          Edvard Carlsson           97       Skåneslättens OL           1:10:13          

               Adam Segerslätt           98       Skåneslättens OL          Ej godk.          
               Kevin Mattsson            98       Malmö OK                  ej start          
               Edvin Mårtensson          97       Skåneslättens OL          ej start          



H14  (14)      4030 m                      

    1          Simon Harden              00    13 FK Boken                     29:46 S        
    2          Algot Najvik              00    13 FK Göingarna                 30:22 S        
    3          Erik Winbladh             99       Lunds OK                     31:26 S        
    4          Oscar Modig               00    13 FK Göingarna                 32:09 S        
    5          Ludvig Hallabro           00    13 Hässleholms OK               39:03 S        
    6          Erik Jönsson              99       Lunds OK                     55:43          
    7          Daniel Hellberg           00       Lunds OK                     57:31          
    8          Eskil Ellman              00    13 Hässleholms OK             1:00:30          
    9          Jonatan Österblad         99    13 FK Boken                   1:00:38          
   10          Noa Lindvall              99       Skåneslättens OL           1:01:46          
   11          Oscar Ehrnborn            00       Andrarums IF               1:04:49          
   12          Julius Puke               00    13 Ystads OK                  1:11:48          

               Fabian Kellersson         00       Andrarums IF              Ej godk.          
               Axel Nilsson              00       OK Pan-Kristianstad       ej start          



H12  (21)      3110 m                      

    1          Melker Andersson          02    13 FK Göingarna                 21:26 S        
    2          Hugo Andersson            01       Hjärnarps GH OL              24:09 S        
    3          Allan Hedberg             01       Lunds OK                     25:44 S        
    4          Johan Winbladh            02       Lunds OK                     25:58 S        
    5          Viggo Johansson           02       Skåneslättens OL             27:14 S        
    6          Erik Thoresson            02       Andrarums IF                 28:41 S        
    7          Povel Hedberg             01       Lunds OK                     29:48 S        
    8          Fabian Andersson          01       Andrarums IF                 31:19 B        
    9          Erland Östberg            01       Skåneslättens OL             32:50 B        
   10          Måns Persson              01       Andrarums IF                 33:13          
   11          Andreas Ottosson          02    13 Örkelljunga FK               33:45          
   12          Per-Anton Persson         01       Tormestorps IF               35:19          
   13          Pontus Eriksson           01       Hjärnarps GH OL              35:57          
   14          Brian Ahlm                02       Andrarums IF                 36:01          
   15          Anton Svensson            01    13 Hässleholms OK               36:07          
   16          Melvin Nilsson            02    13 Härlövs IF                   41:21          
   17          Arvid Einarsson           02       Tormestorps IF               43:05          
   18          Samuel Låstbom            01    13 Härlövs IF                   51:25          
   19          Pontus Thuresson          02       Skåneslättens OL             55:09          

               Albin Kronkvist           01    13 Örkelljunga FK            ej start          
               Carl Ås                   02       Andrarums IF              ej start          



H10  (24)      2470 m                      

    1          Loke Hedberg              03       Lunds OK                     15:14 S        
    2          Agust Kronkvist           03    13 Örkelljunga FK               18:10 S        
    3          Edvin Selin               03    13 FK Göingarna                 20:01 S        
    4          Hugo Cedervall            04    13 Örkelljunga FK               20:13 S        
    5          Victor Modig              03    13 FK Göingarna                 21:12 S        
    6          Albin Weiden              03       Skåneslättens OL             21:24 S        
    7          Oscar Jensen              03       Skåneslättens OL             22:52 S        
    8          Gustav Andersson          04    13 FK Göingarna                 23:12 B        
    9          Ivar Helmersson           03    13 Hässleholms OK               23:52 B        
   10          Erik Johansson            03    13 FK Boken                     24:05          
   11          Klas Ljungqvist           03       Lunds OK                     25:15          
   12          Carl Pernetun             03    13 Hässleholms OK               28:21          
   13          Jakob Ingelström          04       OK Gynge                     28:25          
   14          Axel Tenghagen            04    13 Härlövs IF                   29:05          
   15          Svante Selin              05    13 FK Göingarna                 29:51          
   16          Stellan Gradin            03       Andrarums IF                 36:16          
   17          Albin Hugosson            04       Lunds OK                     38:03          
   18          Adam Johansson            04       Skåneslättens OL             40:10          
   19          Wilmer Selin              05    13 FK Göingarna                 42:05          
   20          David Olander             04       Lunds OK                     45:17          
   21          Noah Pernetun             03    13 Hässleholms OK               47:41          
   22          Erik Albinsson            03       Hjärnarps GH OL              55:14          

               Erik Nilsson              04       OK Pan-Kristianstad       ej start          
               Gustav Friberg            04    13 Helsingborgs SOK          ej start          



D75  (5)       2760 m                      

    1          Kerstin Granstedt         35       OK Pan-Kristianstad          41:44 S        
    2          Karin Lexell              37       OK Torfinn                   41:47 S        
    3          Clarie Ek                 32       OK Pan-Kristianstad          44:07 S        
    4          Barbro Hugosson           37       Lunds OK                     47:16 S        
    5          Gun Hansson               35    13 Ystads OK                    48:15 S        



D70  (6)       3020 m                      

    1          Birgit Palm               42    13 FK Boken                     40:40 S        
    2          Gunilla Grönblad          42    13 Härlövs IF                   45:19 S        
    3          Gunnel Wester             41    13 Örkelljunga FK               51:14 S        
    4          Lena Pehrsson             42       OK Silva                     52:20 S        
    5          Karin Lindén              43       OK Gynge                     53:08 S        

               Ann-Charlotte Jensen      42    13 Hässleholms OK            Ej godk.          



D65  (17)      3390 m                      

    1          Helen Andertoft           42    14 Markaryds FK                 36:48 S        
    2          Inge Jørgensen            45   650 OK Roskilde                  38:55 S        
    3          Britt Forsell-Pirozzi     45       Lunds OK                     39:30 S        
    4          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  41:33 S        
    5          Ulla Håkansson            46       OK Gynge                     41:50 S        
    6          Maj-Britt Byström         48    13 Rävetofta OK                 45:29 S        
    7          Astrid Johannesson        45    13 Helsingborgs SOK             49:30 S        
    8          Karin Bengtsson           46       OK Kompassen                 52:45 B        
    9          Margareta Sjöberg         48       Lunds OK                     54:48 B        
   10          Berit Schannong           48       Malmö OK                     55:54 B        
   11          Siw Nilsson               45       OK Kompassen                 56:06          
   12          Anna-Lisa Hansson         47       OK Pan-Kristianstad          57:25          
   13          Britt Bülow               47       Malmö OK                   1:04:52          
   14          Britt Åkesson             47    13 Hässleholms OK             1:07:41          
   15          Torill Svendsen           44       Lunds OK                   1:07:42          
   16          Kristin Lindberg          48       Lunds OK                   1:07:50          

               Kerstin Larsson           46       OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          



D60  (5)       3630 m                      

    1          Inger Glans               49       OK Torfinn                   43:42 S        
    2          Åsa Ståhl                 50       Hjärnarps GH OL              45:50 S        
    3          Margareta Schölin         53    13 Tockarps IK                  53:48 S        
    4          Christina Nilsson         51       Andrarums IF                 58:19 S        
    5          Karin Larsson             50       OK Kompassen                 59:15 S        



D55  (10)      3910 m                      

    1          Ina Lindeberg             55       Skåneslättens OL             31:37 S        
    2          Eva Folkesson Lööf        58       OK Pan-Kristianstad          38:28 S        
    3          Ingrid Svantesdotter      56    13 FK Göingarna                 42:39 S        
    4          Christina Olsson          58       Skåneslättens OL             44:15 S        
    5          Inger Norling-Frick       57    13 FK Göingarna                 47:53 B        
    6          Ulla Engelby              54       OK Pan-Kristianstad          48:40          
    7          Eva Wildmark              58       Andrarums IF                 48:54          
    8          Ingegerd Persson          58    13 Ystads OK                    50:11          
    9          Eva Emanuelsson           58    13 Helsingborgs SOK             52:43          
   10          Mona Enfors               54    13 Tockarps IK                  54:02          



D50  (17)      4150 m                      

    1          Ewa Roos                  59    13 Helsingborgs SOK             35:45 S        
    2          Lena Olsson               60       Skåneslättens OL             38:47 S        
    3          Kerstin Persson           59    13 FK Göingarna                 38:59 S        
    4          Britt-Marie Stensson      63    13 Helsingborgs SOK             39:31 S        
    5          Britt-Marie Bengtsson     62    13 FK Åsen                      39:54 S        
    6          Ingela Andersson          63       Lunds OK                     40:53 S        
    7          Lena Söderlund            63       Tormestorps IF               42:46 S        
    8          Agneta Erfors             59       OK Torfinn                   43:03 S        
    9          Monica Johansson          60       Hjärnarps GH OL              44:55 S        
   10          Christina Segerslätt      59       Skåneslättens OL             44:56 S        
   11          Ann-Kristin Sjöström      61       Lunds OK                     51:17 B        
   12          Wiveka Ernstsson          61    13 FK Göingarna                 53:40 B        
   13          Gun Ericsson              59       Skåneslättens OL             58:18          
   14          Yvonne Andersson          60    13 Hässleholms OK             1:02:19          
   15          Leni Møllsøe              62   650 OK Roskilde                1:03:44          
   16          Carina Göransson          62    13 Ystads OK                  1:24:23          
   17          Hanne Möller Jensen       62   650 OK Roskilde                1:44:06          



D45  (20)      4400 m                      

    1          Carina Gustafsson         68       OK Gynge                     40:20 S        
    2          Ingela Thoresson          68       Andrarums IF                 42:48 S        
    3          Marie Olsson              67    13 Örkelljunga FK               42:55 S        
    4          Åsa Hedin                 67       Hjärnarps GH OL              47:12 S        
    5          Annika Engel              66    13 Hässleholms OK               47:49 S        
    6          Sandra Simonsen           68   650 FIF Hillerød                 48:33 S        
    7          Christel Olsson           64    13 FK Åsen                      48:47 S        
    8          Helena Kristiansson       68    13 Hässleholms OK               51:29 S        
    9          Susanne W Karlsson        67    13 Härlövs IF                   53:53 S        
   10          Helena Åhlin              67    13 Helsingborgs SOK             56:55 S        
   11          Anette Thoresson          64       Andrarums IF                 57:25 S        
   12          Anne Svantesson           65       Hjärnarps GH OL              57:31 S        
   13          Kerstin Olsson            64       Eslövs FK                  1:02:06          
   14          Carolina Landin           67       Malmö OK                   1:08:50          
   15          Helena Svensson           67    13 FK Boken                   1:13:03          
   16          Eva Rämmal                67       Lunds OK                   1:16:25          
   17          Åsa Kull-Persson          65       Tormestorps IF             1:28:37          

               Susanne Thomsen           64   650 Tisvilde Hegn OK          Ej godk.          
               Kristina Spångberg        64       Lunds OK                  Ej godk.          
               Ann-Marie Hansson         65       IS Kullen                 ej start          



D40  (19)      5000 m                      

    1          Sara Snogerup Linse       62       Lunds OK                     39:06 S        
    2          Ingela Ekelöv             58       Skåneslättens OL             42:35 S        
    3          Louise Axelsson           71    13 FK Göingarna                 43:54 S        
    4          Camilla Svensson          72    13 Örkelljunga FK               45:31 S        
    5          Camilla Sjöstrand         73    13 FK Snapphanarna              47:01 S        
    6          Malin Leijon              73    13 Härlövs IF                   47:13 S        
    7          Maria Modig               71    13 FK Göingarna                 48:15 S        
    8          Anna Ljungqvist           71       Lunds OK                     51:36 S        
    9          Marie Nilsson             73    13 Härlövs IF                   54:54 S        
   10          Linda Westerlund          71    13 Frosta OK                    55:19 S        
   11          Anna Bjärby               73    13 Frosta OK                    57:25 B        
   12          Sara Henriksson           70       Tormestorps IF             1:00:24          
   13          Catarina Harden           73    13 FK Boken                   1:03:51          
   14          Carina Thynell Lindelöw   69    13 Härlövs IF                 1:04:36          
   15          Suzanne Qvist             71       Andrarums IF               1:10:09          
   16          Anna Reimer               69       Tormestorps IF             1:37:45          

               Carina Rydlund            70    13 Hässleholms OK            Ej godk.          
               Anna Ås                   73       Andrarums IF              ej start          
               Marianne Nilsson          71       OK Pan-Kristianstad       ej start          



D35  (4)       5880 m                      

    1          Camilla Selin             76    13 FK Göingarna                 59:16 S        
    2          Lotta Ekberg              74    13 Örkelljunga FK             1:07:12 S        
    3          Karin Kallioniemi         76       Skåneslättens OL           1:26:13 B        

               Eva-Lotta Bengtslin       77       Lunds OK                  ej start          



D21  (17)      7340 m                      

    1          Sofie Petersson           77       Skåneslättens OL             57:14 S        
    2          Jannie Hagård             90    13 Rävetofta OK               1:00:05 S        
    3          Lindha Hellner            73    13 FK Göingarna               1:00:24 S        
    4          Julia Dahl                94    13 Helsingborgs SOK           1:04:02 S        
    5          Jenni Adams               70   650 CopenhagenO                1:05:08 S        
    6          Ellen Reimer              94       Tormestorps IF             1:05:35 S        
    7          Anna Hellner              78       Lunds OK                   1:07:32 S        
    8          Anna Lööf                 91       OK Pan-Kristianstad        1:09:32 S        
    9          Jenny Björk               90       Lunds OK                   1:10:35 S        
   10          Johanna Karlsson          79       OK Pan-Kristianstad        1:10:37 S        
   11          Marie Sigbo               84       Hjärnarps GH OL            1:13:09 S        
   12          Hanna Modin               81       Lunds OK                   1:17:42 S        
   13          Josefine Nilsson          90    13 Helsingborgs SOK           1:19:53 S        
   14          Ebba Thuresson            86       OK Pan-Kristianstad        1:22:05 B        

               Maria Ohlsson             90       Skåneslättens OL          Ej godk.          
               Marie Eng                 78       OK Pan-Kristianstad       ej start          
               Karin E Gustafsson        92    12 Hagaby GOIF               ej start          



D20  (1)       5880 m                      

               Frida Hedin               94       Hjärnarps GH OL           ej start          



D18  (9)       4960 m                      

    1          Elin Carlsson             96       Tormestorps IF               36:55 S        
    2          Jessica Nilsson           95       OK Torfinn                   40:11 S        
    3          Felicia Feurstein         95       Tormestorps IF               42:17 S        
    4          Kajsa Hedin               96       Hjärnarps GH OL              42:19 S        
    5          Nelly Carlsson            96       Tormestorps IF               42:37 S        
    6          Sophie Nilsson            96       Hjärnarps GH OL              49:41 S        
    7          Caroline Lindelöw         95    13 Härlövs IF                   49:59 S        
    8          Amanda Nilsson            96    13 Frosta OK                    57:01          

               Amalie Tripax             95   650 CopenhagenO               ej start          



D16  (18)      4440 m                      

    1          Jenny Bredfelt            98       Lunds OK                     37:06 S        
    2          Matilda Arborelius        97       Hjärnarps GH OL              37:39 S        
    3          Erica Eriksson            97       Hjärnarps GH OL              43:26 S        
    4          Malin Thorneman           98    13 Helsingborgs SOK             44:25 S        
    5          Ebba Söderlund            98       Tormestorps IF               46:04 S        
    6          Astrid Einarsson          98       Tormestorps IF               48:06 S        
    7          Louise Drenth             98    13 Helsingborgs SOK             48:14 S        
    8          Linnea Gustafsson         97       OK Gynge                     49:06 S        
    9          Marie Hartmeyer           97   650 FIF Hillerød                 50:06 S        
   10          Cecilia Spångberg         97       Lunds OK                     57:12          
   11          Lovisa Nilsson            97    13 FK Göingarna                 59:04          
   12          Rebecka Brorsson          98    13 Tockarps IK                1:05:31          
   13          Linnéa Sjölander          97       OK Gynge                   1:20:24          

               Nellie Henriksson         98       Tormestorps IF            Ej godk.          
               Madelene Axelsson         97    13 Härlövs IF                ej start          
               Olivia Nilsson            98       OK Pan-Kristianstad       ej start          
               Astrid Henriksson         98    13 Helsingborgs SOK          ej start          
               Karin Hagwall             97       Lunds OK                  ej start          



D14  (20)      3800 m                      

    1          Lisa Jonsson Nordin       99       Skåneslättens OL             27:29 S        
    2          Klara Andersson           99    13 FK Göingarna                 29:20 S        
    3          Annika Simonsen           00   650 FIF Hillerød                 31:29 S        
    4          Elin Wihlborg             99       OK Gynge                     33:44 S        
    5          Vilma Svantesson          00       Hjärnarps GH OL              36:44 S        
    6          Irmalinn Nilsson          00    13 Härlövs IF                   37:11 S        
    7          Emmy Helmersson           99    13 Hässleholms OK               39:18 S        
    8          Tova Hermodsson           99       Lunds OK                     39:21 S        
    9          Sofie Persson             99    13 Härlövs IF                   43:35          
   10          Wilma Markholm            00       Skåneslättens OL             46:14          
   11          Astrid Ericsson           00       Lunds OK                     50:15          
   12          Elinor Delin              99    13 FK Åsen                      50:42          
   13          Ebba Jensen               00       Skåneslättens OL             51:58          
   14          Maja Rosén                99       Skåneslättens OL             57:42          
   15          Linn Nordh                00       Eslövs FK                    58:32          
   16          Klara Ingelström          99       OK Gynge                   1:01:04          
   17          Emelie Feurstein          99       Tormestorps IF             1:01:12          
   18          Kajsa Nilsson             99    13 Härlövs IF                 1:12:59          
   19          Ylva Johansson Kallioni   99       Skåneslättens OL           1:28:39          

               Elin Gustafsson           00       OK Gynge                  ej start          



D12  (23)      3130 m                      

    1          Hilda Axelsson            01    13 FK Göingarna                 23:09 S        
    2          Lovisa Weiden             01       Skåneslättens OL             23:27 S        
    3          Nellie Rydlund            02    13 Hässleholms OK               23:44 S        
    4          Tea Markholm              02       Skåneslättens OL             23:47 S        
    5          Petra Eriksson            01       OK Gynge                     28:26 S        
    6          Tina Ljungqvist           01       Lunds OK                     30:03 S        
    7          Rebecca Harden            02    13 FK Boken                     30:10 S        
    8          Carolin Gradin            01       Andrarums IF                 30:15 S        
    9          Tilda Henriksson          01       Tormestorps IF               31:37 S        
   10          Linnea Briggner           01       Skåneslättens OL             32:12 S        
   11          Frida Björk               01    13 Örkelljunga FK               32:46 S        
   12          Stina Möller              01       Skåneslättens OL             35:39 B        
   13          Maja Tenghagen            01    13 Härlövs IF                   36:25          
   14          Elin Hugosson             02       Lunds OK                     38:06          
   15          Clara Ehrnborn            02       Andrarums IF                 38:31          
   16          Ellemina Rasmussen        01    13 OK Kontinent                 39:45          
   17          Alma Leijon               01    13 Härlövs IF                   40:23          
   18          Sofia Palm                02    13 FK Boken                     40:28          
   19          Vendela Dannbring         01       Skåneslättens OL             43:18          
   20          Anna Bukor                         Lunds OK                     43:52          
   21          Mikaela Haglund-Rudvall   01    13 Örkelljunga FK               52:00          
   22          Sofia Rämmal              02       Lunds OK                   1:23:58          
   23          Maja Gelkner              01       Skåneslättens OL           1:25:38          



D10  (16)      2470 m                      

    1          Siri Simonsen             03   650 FIF Hillerød                 20:27 S        
    2          Linnea Rydlund            04    13 Hässleholms OK               25:29 S        
    3          Hanna Larsson             03    13 Ystads OK                    29:48 S        
    4          Hanne Husby               04       Skåneslättens OL             30:13 B        
    5          Alice Olvegård            04    13 FK Göingarna                 31:33 B        
    6          Linnea Leijon             03    13 Härlövs IF                   33:13          
    7          Cornelia Möller           03    13 OK Kontinent                 35:14          
    8          Thea Bökman               03    13 Helsingborgs SOK             36:16          
    9          Maria Müllern-Aspegren    03    13 Hässleholms OK               38:12          
   10          Alva Nystedt              03       Skåneslättens OL             38:28          
   11          Tuva Selin                05    13 FK Göingarna                 39:49          
   12          Elsa Ericsson             03       Lunds OK                     41:16          
   13          Wilma Larsson             03       OK Gynge                     56:10          
   14          Kaia Jørgensen            04   650 Tisvilde Hegn OK           1:05:29          

               Emmy Palm                 04    13 FK Boken                  Ej godk.          
               Kajsa Heyden              03       Lunds OK                  ej start          



Inskolning  (1 2160 m                      

               Artle Rydstedt            99       Lunds OK                     Godk.          
               Matilda Ellmark           99       Lunds OK                     Godk.          
               Oliver Säfström           08    13 Hästveda OK                  Godk.          
               Samuel Rasmussen          06    13 OK Kontinent                 Godk.          
               Jakob Månsson             08    13 Hässleholms OK               Godk.          
               Sara Månsson              06    13 Hässleholms OK               Godk.          
               Hugo Thoresson            06       Andrarums IF                 Godk.          
               Klara Palm                76    13 FK Boken                     Godk.          
               Felicia Persson           08    13 Helsingborgs SOK             Godk.          
               Emma Wikström                   13 Hästveda OK                  Godk.          
               Linnea Bjärby             99    13 Frosta OK                    Godk.          
               Alexander Bjärby          99    13 Frosta OK                    Godk.          
               Ida Hjalmarsson           99       Hjärnarps GH OL              Godk.          
               Elias Persson             06    13 Helsingborgs SOK             Godk.          
               Linn Thuresson                     Skåneslättens OL             Godk.          



H85  (4)       2740 m                      

    1          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             37:53 S        
    2          Curth Svensson            27       Skåneslättens OL             41:30 S        
    3          Åke Dahlström             28    13 FK Snapphanarna              47:05 S        

               Kurt Pålsson              25    13 Helsingborgs SOK          Ej godk.          



D80  (2)       2470 m                      

    1          Solvey Bergdahl           30    13 Helsingborgs SOK           1:05:48 S        
    2          Elsa Olausson             29    13 Simrishamns OK             1:22:40 S        



Öppen Motion 1 2590 m                      

    1          Astrid Andersson          06    13 Hässleholms OK               34:48 B        
    2          Marie Kempff              64    13 Hässleholms OK               39:47 B        
    3          Elsa Wiberg               99       Klubblös                     48:21          



Öppen Motion 2 3060 m                      

    1          Katarina Mårtensson       99       Skåneslättens OL             37:24 B        
    2          Veronica Dahlbom          99    13 Helsingborgs SOK             51:44          
    3          Margareta Killander       55    13 Hästveda OK                  59:54          
    4          Anette Bjelk              68    13 Hästveda OK                1:00:03          
    5          Ida Alnervik              99    13 Helsingborgs SOK           1:00:42          

               Elliot Petersén           65       Klubblös                  Ej godk.          



Öppen Motion 3 2990 m                      

    1          Karin Johansson           74       Malmö OK                     31:06 B        
    2          Alfred Elmelid            88       Klubblös                     33:03 B        
    3          Magnus Nilsson            69       Lunds OK                     33:19 B        
    4          Kerstin Olvegård          99    13 FK Göingarna                 33:20 B        
    5          Jenny Rydstedt            60       Lunds OK                     36:03 B        
    6          Eva Rådström              67    13 Örkelljunga FK               36:55 B        
    7          Robert Lindblom           99       Malmö OK                     42:34          
    8          Lena Magnusson            46    13 Hästveda OK                  44:46          
    9          Berit Nilsson             43    14 OK Älme                      45:36          
   10          Alma Andersson            02    13 Hässleholms OK               45:47          
   11          Klas Olvegård             99    13 FK Göingarna                 46:23          
   12          Elis Lundkvist            32       OK Gynge                     46:56          
   13          Maria Perletun            99    13 Hässleholms OK               47:34          
   14          Liselotte Brodén                13 Hässleholms OK               47:35          
   15          Emil Wiberg               99       Klubblös                     48:16          
   16          Karin Movert              58       OK Kompassen                 49:10          
   16          Sofia Jeppsson            99       Malmö OK                     49:10          
   18          Inga-Britt Bengtsson      39       OK Pan-Kristianstad          49:14          
   19          Niklas Lagnander          73       Skåneslättens OL             49:22          
   20          Frida Lagnander           78       Skåneslättens OL             50:38          
   21          Bertil Ahlberg            41       OK Gynge                     51:34          
   22          Gudrun Olofsson           40       Hjärnarps GH OL              58:23          
   23          Åsa Arvidsson             99    14 OK Älme                      59:57          
   24          Annika Bredfelt           62       Lunds OK                   1:04:04          
   25          Gunnel Nilsson            44       Malmö OK                   1:05:39          
   26          Marianne Sjölander        58       OK Gynge                   1:13:54          
   27          Lennart Persson           35       OK Kompassen               1:14:52          

               Ingrid Salomonsson        99       OK Kompassen              Ej godk.          
               Eva Ohlsson               50    13 FK Boken                  Ej godk.          



Öppen Motion 4 4950 m                      

    1          Jönsson Peter             99    13 Härlövs IF                   49:21 B        
    2          Camilla Carlsson          99    13 Härlövs IF                   53:07 B        
    3          Matilda Jeppsson          93       Malmö OK                     59:45 B        
    4          Katarina Stejre           63       Malmö OK                   1:00:15 B        
    5          Håkan Malmgren            45       Malmö OK                   1:07:29          
    6          Annie Pörscke             99       Lunds OK                   1:12:23          
    7          Ulla Karlsson             53       Tormestorps IF             1:20:37          
    8          Sten Oddmo                57    13 Härlövs IF                 1:32:07          
    9          Åsa Liljenberg            95       Eslövs FK                  1:34:24          
   10          Lena Ottosson                   13 Örkelljunga FK             1:51:48          
   11          Helen Arborelius                   IS Kullen                  2:28:28          
   12          Helena Berg               64       IS Kullen                  2:28:29          

               Fredrik Nystedt           73       Skåneslättens OL          ej start          



Öppen Motion 5 3510 m                      

    1          Patrik Brorsson           94    13 Tockarps IK                  25:16 B        
    2          Sandra Nilsson            89    13 FK Åsen                      32:34 B        
    3          Lovisa Arvidsson          99       Skåneslättens OL             35:39          
    4          Erik Kristiansson         96    13 Hässleholms OK               36:53          
    5          Johan Lindgård            78    13 FK Göingarna                 37:29          
    6          Mia Hallabro              67    13 Hässleholms OK               38:05          
    7          Roger Nilsson             99    13 FK Åsen                      38:31          
    8          Louise Pihl               76       Lunds OK                     39:15          
    9          Filip Ellman                    13 Hässleholms OK               39:37          
   10          Ulrika Nygren             88    13 FK Boken                     40:05          
   11          Morgan Bjelk              99       IS Kullen                    40:09          
   12          Niglas Rämmal             65       Lunds OK                     40:57          
   13          Roger Svensson            71    13 Hässleholms OK               41:26          
   14          Joakim Sjöstrand          64    13 FK Snapphanarna              42:46          
   15          Gösta Svensson            48       Malmö OK                     42:58          
   16          Gert Berggren             47    14 Växjö AIS                    43:28          
   17          Adrian Harden             70    13 FK Boken                     46:48          
   18          Folke Sjöberg             41       Lunds OK                     47:43          
   19          Sven-Erik Persson         52    13 Ystads OK                    47:58          
   20          Greger Ingemansson        46    13 Ystads OK                    48:22          
   21          Fredrik Nystedt           73       Skåneslättens OL             49:25          
   22          Rolf Haglund              57    13 Örkelljunga FK               49:34          
   23          Peter Huss                67    13 FK Boken                     49:39          
   24          Katinka Johansson         85       Klubblös                     50:02          
   25          Peter Rusk                61    13 OK Kontinent                 50:34          
   26          Peter Svensson            60    13 Helsingborgs SOK             51:23          
   27          Anna Lena Ottosson        46    13 FK Göingarna                 52:53          
   28          Kristina Persson          71    13 Härlövs IF                   52:54          
   29          Carina Eriksson           99       Hjärnarps GH OL              53:08          
   30          Emma Kriblad              80       Hjärnarps GH OL              53:23          
   31          Marie Wiberg              99       Klubblös                     54:35          
   32          Pierre Kronvall           91    13 OK Tuvan                     55:19          
   33          Sebastian Pfaff           93       Lunds universitet            56:38          
   34          Cecilia Svensson          71    13 Hässleholms OK               56:49          
   35          Kristian Kriblad          48       Hjärnarps GH OL              57:36          
   36          Jan Nilsson               46    13 FK Snapphanarna              57:50          
   37          Gun-Britt Kriblad         54       Hjärnarps GH OL              58:04          
   38          Magdalena Nordin          99       Skåneslättens OL             59:06          
   39          Siw Berggren              49    14 Växjö AIS                    59:32          
   40          Maria Elmq.-Nygren        66    13 FK Boken                   1:00:26          
   41          Nils Johannesson          43    13 Helsingborgs SOK           1:01:52          
   42          Andreas Pernetun          71    13 Hässleholms OK             1:02:39          
   43          Ann-Katrin Almqvist       76    13 FK Göingarna               1:03:14          
   44          Gunilla Nilsson           60       IS Kullen                  1:04:21          
   45          Kristina Johansson        61    13 OK Tuvan                   1:05:02          
   46          Jörgen Britse             42    13 Härlövs IF                 1:08:09          
   47          Birgitta Nilsson          48    13 FK Snapphanarna            1:10:04          

               Lena Nielsen              56    13 Helsingborgs SOK          Ej godk.          
               Lena Danielsson           01    13 Härlövs IF                Ej godk.          



Öppen Motion 6 5880 m                      

    1          fredrik Öberg             82       Klubblös                   1:08:18 B        
    2          Magnus Johansson          99   650 FÖRSVARSMAKTEN             1:09:18 B        
    3          Lotta Sjöberg             73    13 Helsingborgs SOK           1:15:07 B        
    4          Hanna Steiner             99    13 Örkelljunga FK             1:24:54 B        
    5          Peter Håkansson           96       Klubblös                   1:26:27 B        
    6          Lucia Komarkova           99       Malmö OK                   1:30:30          
    7          Johan Meurling            99       Lunds OK                   1:34:38          
    8          Jörgen Andersson          99       Malmö OK                   1:35:08          



Öppen Motion 7 3020 m                      

    1          Susanne Andersson         70    13 FK Göingarna                 26:52 B        
    2          Roger Olsson                    13 Ystads OK                    30:09 B        
    3          Anders Nilsson            61    13 Hässleholms OK               30:14 B        
    4          Robin Larsson             95    13 FK Göingarna                 30:25 B        
    5          Daniel Nilsson            96    13 Hässleholms OK               31:04 B        
    6          Malin Weiden              69       Skåneslättens OL             34:21 B        
    7          Lena Strand               99    14 Markaryds FK                 34:37 B        
    8          Niklas Rydstedt           99       Lunds OK                     35:14 B        
    9          Jenny Winbladh            72       Lunds OK                     35:17 B        
   10          Åsa Ericsson                       Lunds OK                     35:28 B        
   11          Carina Jönsson-Lindholm   99    13 Härlövs IF                   36:35          
   12          Margareta Rylander        68       Skåneslättens OL             36:50          
   13          Marie Svensson            86       Malmö OK                     37:24          
   14          John Olandersson          44    13 Örkelljunga FK               38:14          
   15          Göran Rylander            64       Skåneslättens OL             38:24          
   16          Pia Larsson               70    13 FK Göingarna                 39:30          
   17          Helen Nilsson             66    13 Härlövs IF                   40:07          
   18          Mats Rosén                41    13 Hästveda OK                  40:31          
   19          Ingegärd Lund             45    13 Hästveda OK                  41:04          
   20          Torgny Åstedt             45    13 Härlövs IF                   42:15          
   21          Maria Delin               67    13 FK Åsen                      42:31          
   22          Henning Arvidsson         99    13 Ringsjö OK                   42:59          
   23          Peter Ellmark             73       Lunds OK                     43:00          
   24          Nils Mårtensson           41       Andrarums IF                 43:02          
   25          Tommy Bengtsson           52    13 Hässleholms OK               43:04          
   26          Kennet Ohlsson            51    13 FK Boken                     43:28          
   27          Ann-Mari Nilsson          54    13 Ystads OK                    44:51          
   28          Anders Jeppsson           63       Malmö OK                     45:18          
   29          Bengt Larsson             60    13 Ystads OK                    46:03          
   30          Mikael Nilsson            65    13 Frosta OK                    46:08          
   31          Roland Eriksson           42    13 Hästveda OK                  46:09          
   32          Lars Lindeberg            55       Skåneslättens OL             47:20          
   33          Tobias Månsson            74    13 Hässleholms OK               47:38          
   34          Ruben Edvardsson          39    13 Hästveda OK                  48:11          
   35          Ingrid Olofsson           49    13 FK Snapphanarna              48:29          
   36          Nils Persson              40    13 IS Skanne                    49:02          
   37          Börje Magnusson           42    13 Hästveda OK                  49:24          
   38          Lisa Nilsson              66       OK Torfinn                   50:12          
   39          Birgitta Olsson           67    13 Örkelljunga FK               51:14          
   40          Göran Seger               37    13 FK Boken                     52:16          
   41          Susanne Göransson         59    13 Frosta OK                    52:18          
   42          Göran Holmberg            37    14 Markaryds FK                 52:26          
   43          Göran Larsson             48       OK Kompassen                 52:48          
   44          Bibzi Persson             99    13 Hässleholms OK               53:09          
   45          Susanne Ingemansson       46    13 Ystads OK                    53:56          
   46          Lennart Månsson           99    13 Ringsjö OK                   54:09          
   47          Laila Persson             42    13 IS Skanne                    54:16          
   48          Hanna Norrestam           99    13 Helsingborgs SOK             54:42          
   49          Barbro Norrestam          61    13 Helsingborgs SOK             54:44          
   50          Carl-Åke Hansson          29     7 Laholms IF OK                57:44          
   51          Rolf Nilsson              49       Andrarums IF                 58:06          
   52          Bengt Johansson           42       Klubblös                   1:02:33          
   53          Helge Helmersson          42       Lunds OK                   1:09:50          
   54          Karin Helmersson          42       Lunds OK                   1:35:27          
   55          Lisbeth Persson           49       Andrarums IF               1:36:38          
   56          Helle Ragnarsson                   OK Kompassen               1:52:19          

               Kjell Nyberg              41       IS Kullen                 Ej godk.          
               Anna Prellner             02    13 Ringsjö OK                Ej godk.          



Öppen Motion 8 4640 m                      

    1          Karlsson Håkan            63       Skåneslättens OL             35:01 B        
    2          Simon Engel               94    13 Hässleholms OK               36:16 B        
    3          Sebastian Wahlström       90    15 Snättringe SK                40:06 B        
    4          Elisabeth Hansson         05    15 IFK Lidingö SOK              40:10 B        
    5          Tobias Nilsson            74       OK Kompassen                 40:57 B        
    6          Casper Lindemann          78   650 OK Roskilde                  42:11 B        
    7          Björn Carlsson                  13 Ringsjö OK                   42:31 B        
    8          Louise Johansson          85       Klubblös                     43:04 B        
    9          Jan Wahlström             55    15 Snättringe SK                43:19 B        
   10          Mattias Wester            82       Lunds OK                     43:35 B        
   11          Ronja Arvidsson           91       Skåneslättens OL             44:17 B        
   12          Jakob Bengtsson           94       Klubblös                     44:50 B        
   13          Paul Irip                 99       Klubblös                     45:20 B        
   14          Åke Olsson                      13 Hässleholms OK               45:39 B        
   15          Stefan Norrestam          59    13 Helsingborgs SOK             46:13 B        
   16          Bo Wetterström            99       Tormestorps IF               46:36 B        
   17          Stefan L Nilsson          72    13 Frosta OK                    46:53 B        
   18          Caroline Lindgård         80    13 FK Göingarna                 47:00 B        
   19          Angelica Engström         93       Skåneslättens OL             47:34          
   20          Anders Bengtsson          96       Klubblös                     47:57          
   21          Håkan Eriksson            99    13 Hästveda OK                  49:29          
   22          Jan Gradin                65       Andrarums IF                 50:29          
   23          Mats Jonsson                       Skåneslättens OL             51:30          
   24          Petter ™stberg            65       Skåneslättens OL             52:22          
   25          Mats-Ola Persson          64       Tormestorps IF               52:56          
   26          Patrick Persson           65    13 Härlövs IF                   53:23          
   27          Miklos Molnar                      Lunds OK                     53:51          
   28          Jan Ottmer                57       Tormestorps IF               54:08          
   29          Anna Wikström             78    13 Hästveda OK                  54:16          
   30          Lena Norrman-Nyström      51       IS Kullen                    54:25          
   31          Johan Rosén               67       Skåneslättens OL             54:39          
   32          Eva Tullberg              51       IS Kullen                    55:52          
   33          Ulf Nilsson               61    13 Örkelljunga FK               56:42          
   34          Lars Henriksson           44    14 OK Älme                      59:50          
   35          Stefan Andersson          99       Klubblös                   1:01:36          
   36          Fredrik Nilsson           77    14 OK Älme                    1:02:23          
   37          Bo Fält                   54       OK Kompassen               1:03:18          
   38          Ingvar Olofsson           47    13 FK Snapphanarna            1:03:32          
   39          Anders Westerlund         59    13 FK Boken                   1:03:36          
   40          Bengt-Åke Nilsson                  OK Torfinn                 1:04:12          
   41          Jenny Wenhammar           99    13 Rävetofta OK               1:04:36          
   42          Jan-Erik Nilsson          49    13 Ystads OK                  1:05:54          
   43          Holger Sigbo              55       OK Kompassen               1:07:36          
   44          Lars Eriksson             63       Hjärnarps GH OL            1:07:58          
   45          Krister Lindeberg         44       Malmö OK                   1:10:25          
   46          Henrik Weiden                      Skåneslättens OL           1:25:59          
   47          Lisbeth Lindeberg         42       Malmö OK                   1:34:44          
   48          Bengt Andersson           44       Tormestorps IF             1:42:36          
   49          Flemming Jörgensen             650 FSK Orientering            1:44:49          

               Sven Törnqvist            39       Tormestorps IF            Ej godk.          
               Niklas Henriksson         71       Tormestorps IF            Ej godk.          
               Rasmus Svantesson         99       OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          



Öppen Motion 9 7420 m                      

    1          Martin Wendt              86       Lunds OK                     50:21 B        
    2          Mathias Persson           76    13 Helsingborgs SOK             51:51 B        
    3          Mattias Killander         87    13 Hästveda OK                  52:09 B        
    4          Christian Glantz          82       Andrarums IF               1:00:59 B        
    5          Jørgen Skaarup            56   650 Ballerup OK                1:03:09 B        
    6          Ola Andertoft             65    14 Markaryds FK               1:03:16 B        
    7          Angelica Larsson          03    13 Helsingborgs SOK           1:05:05 B        
    7          Pontus Rystedt            99       Lunds OK                   1:05:05 B        
    9          Anders Åberg              60       Skåneslättens OL           1:05:16 B        
   10          Ann-Sofie Larsson         99    13 Örkelljunga FK             1:06:11 B        
   11          Stefan Rosén              70    13 Hästveda OK                1:08:01          
   12          Willie Ohlsson            48    13 Rävetofta OK               1:10:23          
   13          Carolina Nilsson          99       OK Kompassen               1:13:55          
   14          Marielle Nilsson          89       Andrarums IF               1:35:31          

               Siri Klausen              60   650 Ballerup OK               Ej godk.          



D21 Kort  (3)  4960 m                      

    1          Camilla Sigbo             86       Hjärnarps GH OL              46:02 S        
    2          Sabina Olsson             85       Skåneslättens OL             58:03 S        
    3          Hanna Kryh                83       Malmö OK                   2:15:09          



H21 Kort  (5)  8010 m                      

    1          Daniel Liljedahl          83       OK Pan-Kristianstad          55:51 S        
    2          Fredrik Salomonsson       80       Skåneslättens OL           1:01:40 S        
    3          Emanuel Strid             83       OK Torfinn                 1:11:05 S        
    4          Fredrik Svensson          85       OK Torfinn                 1:34:04          

               Björn Linse               91       Lunds OK                  Ej godk.          



H17-20 Kort  ( 5450 m                      

    1          Jacob Laage Kragh         93   650 OK Roskilde                  49:56 S        
    2          Mattis Ernstsson          95    13 FK Göingarna               1:02:58 S        



H16Kort  (1)   4040 m                      

    1          Emil Persson              98       Skåneslättens OL             49:19 S        



H12Kort  (1)   2470 m                      

    1          Max Pörscke               01       Lunds OK                     33:18 S        



D14Kort  (3)   3130 m                      

    1          Alva Mårtensson           99       Skåneslättens OL             39:56 S        
    2          Sofi Wallander            99       Skåneslättens OL           1:16:28          
    3          Matilda Sjunnesson        00    13 Helsingborgs SOK           1:41:49          



D12Kort  (5)   2470 m                      

    1          Agnes Knutsson            02    13 Örkelljunga FK               31:25 S        
    2          Astrid Rusk               02    13 OK Kontinent                 37:05 S        
    3          Saga Stålhandske          02       Skåneslättens OL             57:06          

               Emilia Pedersen           02    13 Örkelljunga FK            Ej godk.          
               Embla Cinthio             02       Skåneslättens OL          ej start          



Öppen Motion 1 2160 m                      

    1          Klara Ellman              98    13 Hässleholms OK               59:19 B        



U2H  (14)      2490 m                      

    1          Hjalmar Axelsson          06    13 FK Göingarna                 24:10 B        
    2          Isak Lagnander            01       Skåneslättens OL             27:24 B        
    3          Truls Carlsson            02       Skåneslättens OL             27:35 B        
    4          Gustav Nilsson                  13 Örkelljunga FK               27:52 B        
    5          Axel Olofsson             03       Skåneslättens OL             28:10 B        
    6          Olle Hugosson             04    13 Örkelljunga FK               30:43 B        
    7          Ville Ekstrand            05    13 Hässleholms OK               30:47 B        
    8          Gustav Friberg            04    13 Helsingborgs SOK             33:40          
    9          Isak Edholm               05    13 Örkelljunga FK               35:24          
   10          Casper Turesson           05    13 Härlövs IF                   37:04          
   11          Tim Hjalmarsson           05       Hjärnarps GH OL              37:35          
   11          Olle Rusk                 04    13 OK Kontinent                 37:35          
   13          Arvid Albinsson           05       Hjärnarps GH OL            1:07:57          

               Simon Björck              04       Tormestorps IF            ej start          



U2D  (8)       2490 m                      

    1          Tess Ekstrand             03    13 Hässleholms OK               31:17 B        
    2          Agnes Johansson           05    13 Hässleholms OK               31:24 B        
    3          Erica Pedersen            04    13 Örkelljunga FK               32:22 B        
    4          Maja Lagnander            01       Skåneslättens OL             35:13 B        
    5          Lovisa Kullberg           02       Skåneslättens OL             37:21 B        
    6          Tova Arinder              02       Skåneslättens OL             37:52 B        
    7          Johanna Ottosson          05    13 Örkelljunga FK               43:37          

               Linda Ringdahl            04       Skåneslättens OL          ej start          



U1H  (8)       2100 m                      

    1          Ludvig Müllern-Aspegren         13 Hässleholms OK               25:36 B        
    2          Carl-Johan Olvegård       07    13 FK Göingarna                 29:43 B        
    3          Jon Wikström                    13 Hästveda OK                  30:51 B        
    4          Gustav Nilsson            03    13 Härlövs IF                   32:19 B        
    5          Alfred Leijon             06    13 Härlövs IF                   32:23 B        
    6          Erik Wihlborg             95       OK Gynge                     34:23          
    7          Max Larsson                        OK Gynge                     36:01          
    8          Einar Felix                        Lunds OK                     56:47          



U1D  (10)      2100 m                      

    1          Linnéa Säfström           05    13 Hästveda OK                  26:09 B        
    2          Clara Svensson            95    13 Hässleholms OK               31:22 B        
    3          Ida Husby                 06       Skåneslättens OL             31:44 B        
    4          Ellen Andersson           06    13 FK Göingarna                 34:38 B        
    5          Alice Larsson                      OK Gynge                     35:04 B        
    6          Sara Ljungqvist           06       Lunds OK                     35:05 B        
    7          Nanna Andersson           05       Hjärnarps GH OL              41:53          
    8          Hanna Olander             99       Lunds OK                     42:31          

               Elise Stålhandske         04       Skåneslättens OL          ej start          
               Ida Husby                 06       Skåneslättens OL          ej start