Hoppa till sidans innehåll

OSK resultat IVSM 2019

08 MAR 2019 00:13
Fina prestationer av deltagarna från Oskarshamn, som vanligt med många medaljer till Tomas Fanta och Birgitta Uppgården! Tomas sniffade på ett svenskt inomhus rekord i längd. Nytt försök i Örebro i slutet på mars.
  • Skapad: 08 MAR 2019 00:13

K50 Kula Final
Vikt: 3,0kg
2019-03-03 10:00
1 Karin Cronstedt 67 Malmö AI 12.88 MR
2 Pernilla Hagberg 69 Ängelholms IF 10.95
3 Kristina Wärff 68 Malmö AI 10.70
4 Lena Borg Oké 69 Spårvägens FK 10.68 PB
5 Maria Jonasson 68 Wärnamo SK 10.19
6 Annelie Schöldström 67 Turebergs FK 9.72 PB
7 Ingela Carlsson 69 Tranås AIF 9.31
8 Ann Krogsgaard 69 Höörs IS 9.23
9 Satu Nyberg Schoug 68 Wärnamo SK 8.16
10 Vita Josefsson 69 Oskarshamns SK 7.77
11 Susanne Lindefalk 69 Hammarby IF 7.62
12 Camilla Larson 69 Tjalve IF 7.02
13 Åsa Weberbauer 69 Oskarshamns SK 6.00
14 Anita Christenson 66 Turebergs FK 4.27

K70 200 m Final
2019-03-03 12:25
1 Ulla Littenheim 47 Uddevalla IS 34.47 SB
2 Ing-Marie Persson 45 IK Akele 43.89
3 Birgitta Uppgården 48 Oskarshamns SK 45.77

K70 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
2019-03-03 09:00
1 Birgitta Uppgården 48 Oskarshamns SK 16.76
K70 Höjd Final
2019-03-02 12:35
1 Birgitta Uppgården 48 Oskarshamns SK 100

K70 Längd Final
2019-03-01 19:10
1 Birgitta Uppgården 48 Oskarshamns SK 2.66

K70 Kula Final
Vikt: 3,0kg
2019-03-01 18:00
1 Marianne Ek 47 IK Hakarpspojkarna 6.90
2 Birgitta Uppgården 48 Oskarshamns SK 6.21

K70 Viktkastning Final
Vikt: 5,45kg
2019-03-02 09:00
Inge Faldager 48 Hvidovre AM (DEN) 11.05 utom tävlan
1 Marianne Ek 47 IK Hakarpspojkarna 8.78
2 Anne-Marie Jönsson 49 Ängelholms IF 7.50
3 Birgitta Uppgården 48 Oskarshamns SK 7.32

M50 60 m Försök
2019-03-02 09:30
Heat 1
1 Tomas Fanta 68 Oskarshamns SK 8.02 q
2 Hunter S Mabon 69 Danderyds SK 8.03 q
3 Dag Dacke 65 IFK Märsta 8.13 q
4 Kim Forsell 66 Mölndals AIK 8.89 8.89
5 Per-Jonas Trollsås 65 Danderyds SK 9.41

M50 60 m Final
2019-03-02 11:15
1 Thomas Jönsson 65 Gefle IF 7.47 PB MR
2 Tomas Fanta 68 Oskarshamns SK 7.81
3 Kole’ Lleshi 68 IFK Nora 7.85
4 Hunter S Mabon 69 Danderyds SK 7.94 SB
5 Johan Ramm-Ericson 69 Malmö AI 8.01 PB
6 Dag Dacke 65 IFK Märsta 8.04
7 Christian Josefsson 68 Danderyds SK 8.18 PB
8 Niklas Heller 68 IF Linnéa 8.71
M50 200 m Final
2019-03-03 10:30
A-Final
1 Mårten Skogman 67 Spårvägens FK 25.10 1
2 Dag Dacke 65 IFK Märsta 25.30 2 SB
3 Tomas Fanta 68 Oskarshamns SK 26.07 3
B-Final
1 Christian Josefsson 68 Danderyds SK 26.51 4 PB
2 Niklas Heller 68 IF Linnéa 29.86 5
3 Kim Forsell 66 Mölndals AIK 29.92 6
4 Per-Jonas Trollsås 65 Danderyds SK 32.17 7
Sammanställning
1 Mårten Skogman 67 Spårvägens FK 25.10
2 Dag Dacke 65 IFK Märsta 25.30 SB
3 Tomas Fanta 68 Oskarshamns SK 26.07
4 Christian Josefsson 68 Danderyds SK 26.51 PB
5 Niklas Heller 68 IF Linnéa 29.86
6 Kim Forsell 66 Mölndals AIK 29.92
7 Per-Jonas Trollsås 65 Danderyds SK 32.17

M50 Höjd Final
2019-03-02 11:25
1 Hunter S Mabon 69 Danderyds SK 162
2 Mats Olsson 65 Morjärv SK 154
3 Panagiotis Avramidis 65 Hanvikens SK 150
4 Patrik Eriksson 68 Oskarshamns SK 146
5 Christian Josefsson 68 Danderyds SK 146

M50 Stav Final
2019-03-03 09:00
1 Hunter S Mabon 69 Danderyds SK 390 SB MR
2 Tomas Fanta 68 Oskarshamns SK 330
3 Panagiotis Avramidis 65 Hanvikens SK 310
4 Lars Diechle 69 Ullevi FK 290
5 Peter Åkesson 69 Ystads IF 280


M50 Längd Final
Längd A
2019-03-01 19:40
1 Tomas Fanta 68 Oskarshamns SK 5.84
2 Hunter S Mabon 69 Danderyds SK 5.53 SB
3 Christian Josefsson 68 Danderyds SK 5.12 =SB
4 Dag Dacke 65 IFK Märsta 4.89
5 Robert Olin 65 Höörs IS 3.69

M50 Tresteg Final
2019-03-03 11:55
1 Tomas Fanta 68 Oskarshamns SK 11.42
2 Dag Dacke 65 IFK Märsta 10.96
3 Mårten Skogman 67 Spårvägens FK 10.25
4 Lars Diechle 69 Ullevi FK 9.53
5 Urban Håkansson 69 Falköpings AIK FIF 8.82
6 Panagiotis Avramidis 65 Hanvikens SK 8.65

 

Skribent: Sandy Bengtsson
Epost: This is a mailto link

Sponsorer

 


 

Handelsbanken Oskarshamn 

SKB

XL-logga

  https://sbbnorden.se/

COOP KONSUM 
KOLBERGA

 

 OKAB logo

  ICA nära

FORUM

Kontorsspecial

OKAB logo

logo_saft

Wikholms begravningsbyrå

 

 

Sponsorhuset

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info