Hoppa till sidans innehåll

Resultat från IDM i Växjö

04 FEB 2019 12:23
Wilma hade en bra helg i Växjö, när det gäller uppladdning inför JSM 60m. Hon tog hem segern i F17 på 7,79. Vilket placerar henne på tredje plats i Sverigestatistiken i F16! En hundradel bakom Katharina Gråman och fyra hundradelar bakom Famke Persson
  • Skapad: 04 FEB 2019 12:23

Män

M 60m försök 1 lördag

- Thomas Jones-01 Kyrkhults SK (ej DM) 7,01

1 Anton Bertilsson-99 IFK Växjö 7,39 Fi

2 Otto Nilsson-01 IK Sisu 7,41 Fi

3 David Engvall-00 IK Hakarpspojkarna 7,58 Fi

4 Ivan Ek-97 Oskarshamns SK 7,74 Fi

5 Theo Nguyen-96 Kalmar SK 8,23

Mahdi Ahmadi-01 IFK Växjö Ej start

Filip Lindh-01 IFK Växjö Ej start

M 60m försök 2 lördag

1 Carl Hedin-01 Eksjö Södra IK 7,37 Fi

2 Max Bruel-01 Villstad GIF 7,49 Fi

3 Simon Strand-00 Högby IF 7,58 Fi

4 Fabian Johansson-97 Kalmar SK 7,61 Fi

- Axel Thunell-? Kyrkhults SK (ej DM) 7,66

5 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 7,91

6 Tom Ekberg-99 Oskarshamns SK 8,45

Hannes Kvist Wirdmo-94 Athletics 24Seven SK Ej start

Alexander Andersson-94 Athletics 24Seven SK Ej start

M 60m final lördag

1 Carl Hedin-01 Eksjö Södra IK 7,26 6p

2 Anton Bertilsson-99 IFK Växjö 7,30 5p

3 Otto Nilsson-01 IK Sisu 7,42 4p

4 David Engvall-00 IK Hakarpspojkarna 7,52 3p

5 Max Bruel-01 Villstad GIF 7,54 2p

6 Simon Strand-00 Högby IF 7,57 1p

7 Fabian Johansson-97 Kalmar SK 7,67

8 Ivan Ek-97 Oskarshamns SK 7,73

M 200m söndag VDM Heat

1 Anton Bertilsson-99 IFK Växjö 22,88 6p 1

2 Moltas Strömberg-03 IFK Växjö 23,01 5p 1

3 Simon Strand-00 Högby IF 24,20 4p 1

- Axel Thunell-? Kyrkhults SK (ej DM) 25,78 1

4 Anders Håårdh-75 Södra Vi IF 26,21 3p M40: 1a 1

5 David Peterson-82 Apladalens LK 27,31 2p M35: 1a 1

6 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 25,95 1p M50: 1a 2

7 Tomas Lovén-79 Eksjö Södra IK 26,97 M40: 2a 2

8 Mattias Berggren-74 Hultsfreds LK 28,08 M45: 1a 2

9 Mattias Ekman-82 Apladalens LK 29,41 M35: 2a 2

10 Jonas Almarsson-71 SK Graal 30,11 M45: 2a 2

11 Morgan Svensson-69 SK Graal 31,01 M50: 2a 2

12 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 32,86 M75: 1a 3

13 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 33,83 M60: 1a 3

14 Håkan Andersson-45 Skillingaryds FK 47,27 M70: 1a 3

15 Ronny Krönvall-43 Wärnamo SK 48,63 M75: 2a 3

16 Gunnar Nilsson-44 Alvesta FI 34,82 M75: 3a 4

17 Stig Hagehed-39 Växjö Löparklubb 43,16 M80: 1a 4

18 Arne Lundblad-46 Växjö Löparklubb 54,28 M70: 2a 4

19 Folke Lindskog-37 Alvesta FI 1.42,91 M80: 2a 4

Gabriel Vikic-02 Visby IF Gute (ej DM) Ej start

 

M Längd lördag

1 Otto Nilsson-01 IK Sisu 6,67 6p

2 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 6,18 5p

3 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 5,81 4p

Män M 60m försök 1 lördag - Thomas Jones-01 Kyrkhults SK (ej

 

 

K 200m söndag VDM Heat

1 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 25,28 6p 1

2 Moa Ullgren-96 Athletics 24Seven SK 26,01 5p 1

3 Wilma Svenson-03 Oskarshamns SK 26,79 4p 1

4 Hanna Jonsson-00 Kalmar SK 27,44 3p 1

5 Alicia Hägglund-03 Kalmar SK 29,25 2p 1

6 Elin Iwarsson-91 Kalmar SK 29,94 1p 1

7 Frida Össmar-77 Högby IF 29,96 1p K40: 1a 2

8 Anna-Stina Wanby-64 Högby IF 35,68 1p K55: 1a 2DM) 7,01 1 Anton Bertilsson-99 IFK Växjö 7,39 Fi 2 Otto Nilsson-01 IK Sisu 7,41 Fi 3 David Engvall-00 IK Hakarpspojkarna 7,58 Fi 4 Ivan Ek-97 Oskarshamns SK 7,74 Fi 5 Theo Nguyen-96 Kalmar SK 8,23 Mahdi Ahmadi-01 IFK Växjö Ej start Filip Lindh-01 IFK Växjö Ej start M 60m försök 2 lördag 1 Carl Hedin-01 Eksjö Södra IK 7,37 Fi 2 Max Bruel-01 Villstad GIF 7,49 Fi 3 Simon Strand-00 Högby IF 7,58 Fi 4 Fabian Johansson-97 Kalmar SK 7,61 Fi - Axel Thunell-? Kyrkhults SK (ej DM) 7,66 5 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 7,91 6 Tom Ekberg-99 Oskarshamns SK 8,45 Hannes Kvist Wirdmo-94 Athletics 24Seven SK Ej start Alexander Andersson-94 Athletics 24Seven SK Ej start M 60m final lördag 1 Carl Hedin-01 Eksjö Södra IK 7,26 6p 2 Anton Bertilsson-99 IFK Växjö 7,30 5p 3 Otto Nilsson-01 IK Sisu 7,42 4p 4 David Engvall-00 IK Hakarpspojkarna 7,52 3p 5 Max Bruel-01 Villstad GIF 7,54 2p 6 Simon Strand-00 Högby IF 7,57 1p 7 Fabian Johansson-97 Kalmar SK 7,67 8 Ivan Ek-97 Oskarshamns SK 7,73 M 200m söndag VDM Heat 1 Anton Bertilsson-99 IFK Växjö 22,88 6p 1 2 Moltas Strömberg-03 IFK Växjö 23,01 5p 1 3 Simon Strand-00 Högby IF 24,20 4p 1 - Axel Thunell-? Kyrkhults SK (ej DM) 25,78 1 4 Anders Håårdh-75 Södra Vi IF 26,21 3p M40: 1a 1 5 David Peterson-82 Apladalens LK 27,31 2p M35: 1a 1 6 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 25,95 1p M50: 1a 2 7 Tomas Lovén-79 Eksjö Södra IK 26,97 M40: 2a 2 8 Mattias Berggren-74 Hultsfreds LK 28,08 M45: 1a 2 9 Mattias Ekman-82 Apladalens LK 29,41 M35: 2a 2 10 Jonas Almarsson-71 SK Graal 30,11 M45: 2a 2 11 Morgan Svensson-69 SK Graal 31,01 M50: 2a 2 12 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 32,86 M75: 1a 3 13 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 33,83 M60: 1a 3 14 Håkan Andersson-45 Skillingaryds FK 47,27 M70: 1a 3 15 Ronny Krönvall-43 Wärnamo SK 48,63 M75: 2a 3 16 Gunnar Nilsson-44 Alvesta FI 34,82 M75: 3a 4 17 Stig Hagehed-39 Växjö Löparklubb 43,16 M80: 1a 4 18 Arne Lundblad-46 Växjö Löparklubb 54,28 M70: 2a 4 19 Folke Lindskog-37 Alvesta FI 1.42,91 M80: 2a 4 Gabriel Vikic-02 Visby IF Gute (ej DM) Ej start

 

K 200m söndag VDM Heat

1 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 25,28 6p 1

2 Moa Ullgren-96 Athletics 24Seven SK 26,01 5p 1

3 Wilma Svenson-03 Oskarshamns SK 26,79 4p 1

4 Hanna Jonsson-00 Kalmar SK 27,44 3p 1

5 Alicia Hägglund-03 Kalmar SK 29,25 2p 1

6 Elin Iwarsson-91 Kalmar SK 29,94 1p 1

7 Frida Össmar-77 Högby IF 29,96 1p K40: 1a 2

8 Anna-Stina Wanby-64 Högby IF 35,68 1p K55: 1a 2

 

F17

F17 60m försök 1 lördag

1 Wilma Svenson-03 Oskarshamns SK 7,84 Fi

2 Ella Axén-03 Hovslätts IK 7,98 Fi

3 Siri Elofsson-03 IFK Växjö 8,47 Fi

4 Celie Hellsaeus-03 IFK Sävsjö 8,62 Fi

5 Maja Sjögren-03 Kalmar SK 8,80

6 Elice Gunnarsson-03 Ljungby FIK 8,86

F17 60m försök 2 lördag

1 Laura Iversen-02 IFK Växjö 7,96 Fi

- Maja Petersson-02 FIF Gnistan (ej DM) 8,07

2 Alva Sundström-02 Ljungby FIK 8,29 Fi

3 Tove Larsson-02 IFK Växjö 8,34 Fi

4 Lova Nilsson-03 IFK Växjö 8,52 Fi

5 Jenny Urberg-03 Hovslätts IK 8,76

6 Kyra Gunnarsson-03 Ljungby FIK 9,13

F17 60m final lördag

1 Wilma Svenson-03 Oskarshamns SK 7,79 4p

2 Ella Axén-03 Hovslätts IK 7,90 3p

3 Laura Iversen-02 IFK Växjö 7,97 2p

4 Alva Sundström-02 Ljungby FIK 8,30 1p

5 Tove Larsson-02 IFK Växjö 8,31

6 Siri Elofsson-03 IFK Växjö 8,49

7 Lova Nilsson-03 IFK Växjö 8,55

8 Celie Hellsaeus-03 IFK Sävsjö 8,69

 

F17 Höjd lördag

1 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 1,60 4p

2 Wilma Svenson-03 Oskarshamns SK 1,54 3p

2 Tova Lindahl-02 Kalmar SK 1,54 2p

4 Amina Fältmars-03 IK Sisu 1,51 1p

5 Kerstin Siwertsson-03 IFK Växjö 1,48

6 Ellen Pettersson-03 IFK Växjö 1,38

7 Maja Rosén-03 Ljungby FIK 1,38

 

 

F17 Längd söndag

1 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 5,31 4p

- Maja Petersson-02 FIF Gnistan (ej DM) 5,12 3p

2 Laura Iversen-02 IFK Växjö 5,04 2p

3 Felicia Norell-02 Habo FIF-04 5,02 1p

4 Kerstin Siwertsson-03 IFK Växjö 4,91

5 Ninni Lundberg-03 IFK Växjö 4,83

6 Tove Larsson-02 IFK Växjö 4,80

7 Amanda Thunholm-03 IFK Växjö 4,62

8 Towa Korsell-02 Eksjö Södra IK 4,52

9 Wilma Svenson-03 Oskarshamns SK 4,47

 

Poäng till Eric Walls vandringspris

IFK Växjö 327,5p

Högby IF 106,0p

IK Hakarpspojkarna 95,5p

Kalmar SK 93,5p

IK Sisu 68,5p

Hovslätts IK 58,0p

Ljungby FIK 48,0p

Eksjö Södra IK 46,0p

IK Hinden 30,0p

Wärnamo SK 29,5p

Habo FIF-04 28,5p

FIK Färjestaden 27,0p

Skruvs IF 21,0p

Södra Vi IF 20,0p

Athletics 24Seven SK 20,0p

Apladalens LK 19,5p

SK Graal 19,0p

Oskarshamns SK 16,0p

Tranås AIF 15,0p

Villstad GIF 12,0p

338 Småland ToMSF 2,0p

Skillingaryds FK 2,0p

Björkshults IF 1,0p

Glasrikets RC Nybro 1,0p

Växjö Löparklubb 1,0p

Lekeryd-Svarttorps SK 0,0p

Alvesta FI 0,0p

Hillerstorps GoIF 0,0p

OK Njudung 0,0p

Växjö AIS 0,0p

Skribent: Sandy Bengtsson
Epost: This is a mailto link

Sponsorer

 


 

Handelsbanken Oskarshamn 

SKB

XL-logga

  https://sbbnorden.se/

COOP KONSUM 
KOLBERGA

 

 OKAB logo

  ICA nära

FORUM

Kontorsspecial

OKAB logo

logo_saft

Wikholms begravningsbyrå

 

 

Sponsorhuset

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info